Wikizero – کوه آرارات

«ترکهمیر» در قالبهای گوناگون شعری مثل غزل، قطعه، مثنوی زلف و خال مهارت داشت. مثل موضوع انشا زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد که چنین وضعیتی داشت. البته نام دیگر کوه گادوین آستین می باشد که به افتخار هنری هاورشام گادوین استین بر این کوه نهاده شده بود، اما هیچگاه رسمیت نیافت. اما بعدها تنها نام کی 2 به عنوان تنها کوه مرتفعی که یک مساح آنرا نامگذاری کرده بود بر روی دومین قله رفیع جهان باقی ماند و سایر نامها تغییر کرد و نام چوگوری که نامی بود محلی و کوه کوهها معنا میداد بعدها به فراموشی سپرده شد.

ولی همانطور که در شید شاد دیدید شما به سادگی با مواد در دسترس خانگی آزمایشات علمی متنوعی با کودکتان میتوانید، داشته باشید.در آزمایش کوه آتشفشان تنها با دو ماده آشپزخانهای سرکه و جوش شیرین یک آزمایش شیمی ساده و جالب داریم. همچنین پامیر از شمال در خاک قرقیزستان به کوههای آلای می رسد. حاجآقا مروجی پس از انجام خدمت نظام وظیفه دوباره به حوزهی علمیه باز میگردد و در محضر حجتالاسلام والمسلمین مستجابالدعوه دروس معقول و منقول را میگذراند.وی پس از مدتی به شهرستان ملایر میرود و ۸ ماه در آنجا ساکن میشود سپس به همدان میرود و مدتی از محضر آیتالله حاج شیخ علی محمدی همدانی به تحصیل علوم دینی مشغول میشود.

طول هندوکش در حدود ۶۰۰ کیلو متر است که به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم میشود ، هندوکش غربی نسبت به هندوکش شرقی کوچکتر است و دره معروف پنجشیر در دامنه جنوب شرقی آن موقعیت دارد. برای اولین بار کورژنفسکایا در سال 1953 توسط “آگاروف” و از مسیر شمالی صعود شد. اما مسیر عادی کوه در جبهه شمالی می باشد. سایر کمپها کمپ1 در 4300 متر کمپ2 در 5200 متر کمپ3 در 6100 متر و کمپ4 در 6400 متری از سطح دریا قرار دارند. کمپ اصلی کوه در فلات آشیک تاش به ارتفاع 3700 متری قرار دارد و دسترسی به آن از طریق هلیکوپتر تنها 40 دقیقه از شهر اوش زمان میبرد.

بعد از خداحافظی با خانواده و دیگر اعضای گروه، اتوبوس ساعت 15/18 حرکت کرد و تنها نفر باقیمانده احمد منتظری بود که با تاخیر خود را رسانده بود و در مقابل درب غربی ترمینال سوار اتوبوس شد و اگر کمک صادق کریمی نبود شاید او جا میماند. اما مستند ترین پیمایش پامیر شاید مربوط به “پیر بونووالت” جهانگرد فرانسوی در سال 1886 باشد که از شمال تا جنوب پامیر را طی کرد. مسیر جنوب غربی کوه نیز در سال 1968 توسط “میسلوسکی” صعود شد.

کوه در میان رشته ای از کوههای رفیع قرار داشت به همین دلیل نیز از هیچ منطقه مسطحی در هند و چین قابل مشاهده نبود(در آن زمان هنوز پاکستان بخشی از خاک هند بود). اولین صعود: 1982 اوش از قرقیزستان و دژیرگاتال از تاجیکستان نزدیکترین فرودگاه: تاشکند، ازبکستان و دوشنبه در تاجیکستان کوه لنین را معمولا “کوفمن” نیز می خوانند، این کوه دومین کوه رفیع منطقه پامیر بوده و به شکل با شکوهی در ورای دره “آلی Alay” قرار دارد. اما مسیر جنوبی که امروزه بعنوان راحتترین مسیر کوه نیز شناخته می شود در سال 1966 توسط “تستکین” صعود شد.

دیگر، منظومه ی کوتاهی به نام سوز و گداز و نیز یک مثنوی دیگر که به نام جهانگیر پادشاه سروده شده که فخرالزمانی در تذکره ی میخانه به جای ساقی نامه روایت کرده است؛ اما بخش اصلی و بزرگی از دیوان او، غزلیات و بعد از آن، تعداد۷۵۵ رباعی در موضوعهای مختلف است.تمام معاصران طالب او را به داشتن ذهنی هوشمند و پراز استعداد و اطلاعات وسیع و ستوده و استعداد او را در سخنوری کم نظیر دانسته اند؛ اما برخی از تذکره نویسان همچون تقی الدین اوحدی درباره اش مبالغه ی بسیار کرده و برخی نیز همچون آذر بیگدلی کلام او را«مطلوب شعرای فصیح» ندانسته اند؛ اما واقع امر آن است که طالب به جهت تأثیر بسیاری که در سبک شعر فارسی دوره ی صفوی داشت؛ شاعری با اهمیت و قابل توجه است.

دیواره میانی نیز که ادامه دیواره شمالی البرز غربی محسوب میشود، شامل کوه دماوند با ارتفاع ۴۴۰۲ متر است. معمولا این کوه را بنام “کول سانتالاک” نیز میخوانند. اما چون بزم میلاد هیرودیس را میآراستند دختر هیرودیا در مجلس رقص کرده هیرودیس را شاد نمود. دسترسی راحت، مسیر نه چندان دشوار صعود و امکانات پیش بینی هوا از عوامل موثر در موفقیتهای صعود این کوه بوده اند. در مجموع برای صعود قله لنین 16 مسیر شناسایی شده است که از این تعداد 7 مسیر در جبهه شمالی و 9 مسیر در جبهه جنوبی قرار دارد.

ارتفاع بلندکوه و قرار داشتن آن در عرض شمالی 35 درجه موجب شده تا کی2 دارای آب و هوایی متمایز از سایر کوههای قراقروم باشد از این رو قله ای است از سنگ پوشیده از یخ و برف با 6 یال مخوف. آنها تا 8382 متری کوه از مسیر یال ابروزی بالا رفتند، که بعد از صعود نورتون تا ارتفاع 8570 متری جبهه شمالی اورست در سال 1924 بلندترین ارتفاع صعود شده توسط انسان بود. این مسیر که در رخ غربی کوه واقع است از طریق یخچال معروف ” بیواک” که امروزه مسیر کلاسیک کوه شناخته می شود به قله منتهی شد.

با این حال حتی در فصل تابستان میتوانید در ساعاتی از شب به کوه صفه بروید و در کنار فواره آن در ایستگاه اول کوهنوردی از هوای خنک لذت ببرید و نمایی از شهر اصفهان را ببینید. همچنان درسهای نخستین موسیقی را نزد پدرش استاد غلامحسین آموخت و جهت فراگیری بیشتر این فن، عازم هندوستان شد. نخستین صعود کوه در سال 1933 صورت گرفت و فاتحان آن از دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان بودند. پنجشنبهها در دانشگاه تبریز، روز تعطیل است، با اینحال دانشجویان تحصیلات تکمیلی در صورتیکه کاری در آزمایشگاهشان داشتهباشند، میتوانند تا قبل از ساعت یک ظهر بیایند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی کوهی در گفتوگو با خبرنگار سفیر افلاک با اشاره به اقدامات اخیر در ایام کرونا، اظهار داشت: طی ۱۰ روز گذشته چهار بخش ویژهی کرونا با ظرفیت ۱۱۰ تخت عادی و ۱۶ تخت ویژه icu برای پذیرش بیماران کرونایی ایجاد و آمادهسازی شد. باشندههای میچید در گذشته بیشتر کاتبان دربار، اهل سواد و زندگی شهری بودند. گذشته از همهٔ اینها، انتشار گازها، زمینلرزهها و فورانهای کوچک اتفاق افتاده در سال های ۱۹۲۳، ۱۹۴۲ و ۲۰۰۲، پسلرزههای شدیدی را ثبت کردهاست. مطمئنا راحت ترین راه جهت یابی استفاده از قطب نما است؛ اما اگر دوست دارید یک گردشگر حرفه ای باشید آگاهی از روش های جهت یابی را در اولویت خود قرار دهید.

محل قرار گیری کوه درست در مرز دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان میباشد به همین خاطر امکان دسترسی به قله از هر دوکشور وجود دارد. در 1892 مارتین گانوی کاشف انگلیسی گروهی از محققان کوه ها را تا بر روی یخچال بالترو رهبری نمود. مونت گومری بدون داشتن اطلاعاتی دقیق از نام کوههای منطقه قلل رفیع آنرا به نامهای قراقروم 1 تا 7 نامگذاری کرد، و نام کی1 تا کی 7 را برآنها نهاد که برگرفته از حرف اول karakoram بود. سهند در زمره کوههای البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن ۳۷۱۰ متر ارتفاع دارد.

دیدگاهتان را بنویسید