2) دانش ما از دیگر سیارات

این تلسکوپ فضایی جدید تیزبینتر برای کاوش و شناخت هرچه بیشتر کهکشان ها و شکار نور نخستین ستارگانی که میلیون ها سال پیش شکل گرفته اند، راهی فضا می شود. نپتون به عنوان بادخیزترین سیارهی منظومه شمسی شناخته میشود که سرعت بادها در سطح آن، گاه به دوهزار و چهارصد کیلومتر بر ساعت نیز میرسد. زمانی که نوبت به تعیین رنگ چهار غول گازی منظومه شمسی میرسد، نیز اصل مشابهی حاکم است.

در شرایطی که منظومه شمسی دارای هشت سیاره است اما بیش از ۱۰۰ دنیا دارد. اشیاء خیلی روشن دارای بزرگی منفی هستند ، خورشید 2618- است . ناهید دارای انحراف محوری بسیار کمی میباشد- تنها ۳ درجه است که در مقابل زمین با ۲۳.۵ درجه شیب بسیار کم میباشد- و نزدیکی آن به خورشید باعث چرخه ی فصلی کوتاهتری نسبت به زمین میگردد- ۵۵-۵۸ روز است در حالی که در زمین ۹۰-۹۳ روز میباشد. اتفاقاتی که افتاده گویا برعکس هم بوده که از اساطیر دورههای جلوتر هم تاثیر داشته است.

حلقه هاي زيباي زحل از زمين تنها توسط تلسكوپ قابل ديد مي باشند آنها اولين بار توسط گاليله در قرن هفدهم مشاهده شدند. در اواخر قرن 19 ستاره شناس ایتالیایی به نام شیاپارلی (Giovanni V. Schiaparelli) اعلام کرد که شبکه ای از خطوط تیره را در سطح مریخ مشاهده کرده است. تمام نقاطی که روی یک نصف النهار قرار دارند، در یک زمان خورشید را درآسمان مشاهده می کنند و ساعت یکسانی دارند. شیب محوری کم عطارد (۰.۰۳۴°) و سرعت چرخش مداری آن نشان دهنده این امر است که هیچ فصلی بر روی عطارد دیده نمیشود.

اخترشناسان فکر می کنند که خورشید دست کم به اندازه ی پنج میلیارد سال دیگر گاز دارد تا بتابد و گرما تولید کند . مقارنه به معنای یکسان بودن بعد یا طول دایره البروجی دو جرم است؛ زمانی که دو جرم آسمانی مانند دو سیاره، ماه و سیاره یا خورشید و سیاره به فاصله ظاهری کمی در آسمان برسند در نجوم از واژه مقارنه استفاده میشود؛ در مواردی که جدایی زاویهای آنها خیلی کم باشد، اصطلاح همنشینی، نزدیکی یا اجتماع مورد استفاده قرار میگیرد.

این سحابی قرمز غول پیکر و همسایه آبی رنگ کوچک آن بخشی از یک منطقه بزرگ ستارهزایی در ابر ماژلانی بزرگ هستند که حدود 160 هزار سال نوری از سیاره زمین فاصله دارد. با این حال، به دلیل تفاوت در فاصله از خورشید و چرخش به دور خودش، اجسام در یک سمت آن به مدت طولانی با دمای بسیار بالا مواجه می شوند و در سمت دیگر شبهای بسیار طولانی را سپری میکنند. درست بالا سرمان است… سبکترین اما دومین سیاره است.

اما به دلیل انحراف در محور زمین، شاهد تنوع فصول در طول یک سال هستیم. بنابراین، یک سال بر روی این سیاره ۱.۹۲ روز ونوسی طول می کشد و بخاطر این دوره های زمانی گیج کننده بشر در تلاش برای پیدا کردن راهی برای رفتن به ناهید میکنند. در این دوره از سال، درجه حرارت عطارد تفاوت بسیاری میکند – از منفی ۱۹۳.۱۵ تا ۴۲۶.۸۵ درجه ی سانتی گراد متغیر میباشد.

ستاره ها باید دست کم هشت برابر خورشید ما سوخت گازی داشته باشند تا در پایان دوره ی زندگی شان به شکل ابر نواختر منفجر می شوند . نتیجه آن “میدان دید ژرف هابل”، تصویری نه چندان خالی شامل حدود 3000 کهکشان کم نور بود. با این که در فضا ی بیرون از زمین ، ستاره ها پیوسته می درخشند ، ولی به دلیل وجود هوا در اطراف زمین ، به نظر می رسد که ستاره ها چشمک می زنند ، یعنی نور آن ها کم و زیاد می شود .

اما نکته ای در اینجا وجود دارد، به دلیل گردش آرام عطارد ( هر ۵۸،۶۴۶ روز) و سرعت مداری آن ( ۴۷.۳۶۲ کیلومتر بر ثانیه) یک روز بر روی سیاره عطارد معادل ۱۷۵.۸۶ روز زمینی میباشد. عصر ایران – تلسکوپ فضایی هابل به مدت 10 روز در سال 1995 نگاه خود را به سمت تکه ای کوچک و به ظاهر خالی از فضا معطوف کرد. اما در نسخۀ بصیرمژدهی باید بگوییم وقتی شش جهت تمام میشود، اندیشه، ثباتِ خود را از دست میدهد؛ حال آن که بحث بر سرِ ثبات یا بیثباتیِ اندیشه نیست بلکه مسأله محدودیتِ شناختِ تجربی از سوی اندیشه مطرح است.

امواجی که از ارتفاعات منعکس می شوند زودتر از امواجی که بر پستی ها گسیل شده است به زمین می رسند و این باعث می شود بتوانیم عوارض سیاره ناهید را بررسی کنیم. مدّت گردش انتقالی آن 013/ 84 سال زمينی به طول می انجامد و مدّت گردش وضعی اش 24/17 ساعت می باشد. به طور کلی، بخشی از سال در یک سمت سیاره همچون جهنم داغ و سمت دیگر بسیار سرد میباشد. مرکز خورشید بسیار داغ و دمای آن 15 میلیون درجه ی سلسیوس است . در حالی که سالهای بسیاری سفر به سیاره مریخ تقریباً غیرقابل دستیابی به نظر میرسید تنها در ماه فوریه سال 2021 سه ماموریت به سیاره مریخ آغاز شده است و این سه فضاپیما بعد از طی مسافت 300 میلیون کیلومتر از زمین به مدار مریخ میرسند.

ابر های گردان در این سیاره به خاطر انواع مختلف گاز های کمپیاب رنگارنگ بوده و یک ویژگی مهم در ابر ها چرخان آن لکه قرمزی است که نمایشگر طوفانی غول پیکر به عرض بیش از ۱۶ هزار کیلومتر است. مشتری یکی از چهار سیاره ای است که به دور خود یک حلقه دارد . با این حساب، بر ماست که ماهیت این «اعتقاد» را از دیدگاه غزالی بیشتر بررسی کنیم. بیشتر دانش ما در باره این سیاره پس از پرواز سفینه آمریکایی ویجر ۲ (Voyager 2) د«…………………………….» ساعت یکبار گردش وضعی کامل دارد. با تکیه بر دانش هابل، ناسا اکنون در حال آماده شدن برای پرتاب جانشین آن است که به نام تلسکوپ فضایی جیمز وب شناخته می شود.

ماموریتهای فضایی و پیشرفتهای علمی قرن اخیر، درک ما از سیارات منظومه شمسی را به میزان چشمگیری بهبود بخشیدهاند، که شامل تمام همسایگان آسمانی ما، از دورترین تا نزدیکترینشان میشود. نزدیکی عطارد به خورشید باعث میشود گرفتن تصاویر واضح و روشن از آن از سیاره زمین تقریباً غیر ممکن باشد، بنابراین تنها عکسهای مناسب و معقولی که وجود دارد به وسیله فضاپیماهایی مانند مارینر ۱۰ گرفته شده است. آمار و ارقام مربوط به وضعیت و رشد اقتصادی کشورها، در طی زمان ثابت نیست.ژاپن، چین ، سنگاپور، هنگ کنگ، کره جنوبی و مالزی در نیمهٔ دوم قرن بیستم با توسعهٔ صنایع و صادرات جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی به دست آوردند.کشورهایی چون سوریه و عراق به دلیل بحران های سیاسی یا جنگ تولید و درآمد شان کاهش یافته است .ارقام بالای درآمد برخی کشورها نیز به دلیل وجود ذخایر نفت و گاز حاصل از فروش نفت است.

فشارجوناهید با تغییر ارتفاع تغییر می کند ودر سطح نیز به حدود 92 برابر جو زمین میرسد که این مقدار با فشار در عمق یک کیلومتری اقیانوسها برابر است.جو ناهید از دو لایه اصلی با نام های تروپوسفر وتروموسفرکه مشابه تروموسفر زمین است تشکیل شده است. می باشد که به طور کلی در یک قالب متروئیدوانیایی قرار دارد. تغییرات بسیار جزئی هستند، در حقیقت درجه حرارت بر روی ناهید به طور وحشتناکی همیشه ۴۶۳ درجه ی سانتی گراد میباشد که برای ذوب کردن سرب کافی است! یک سیاره مغناطیسی حفرهای در باد خورشیدی در اطراف خود ایجاد میکند که مگنتوسفر نامیده میشود و باد خورشیدی نمیتواند به آن نفوذ کند.

حلقهها و اقمار مشتری درون یک کمربند تابشی شدید، متعلق به میدان مغناطیسی مشتری، قرار دارند. کاوش های گالیله نشان دهنده کمربند تابشی جدیدی میان حلقه های مشتری و لایه های بالایی جو سیاره است ؛ این کمربند نشابه کمربند های ون آلن زمین است ولی 10 بار نیرومند تر ؛احتمالا حاوی یون های پر انرژی هلیوم است . به طور خلاصه، سیاره ما هر ۳۶۵.۲۵۶۴ روز خورشیدی یک بار به دور مدار خورشید میگردد، به همین دلیل هر چهار سال یک سال را به انتهای سال اضافه میکنیم( سال کبیسه، سال ۲۰۱۶ سال کبیسه خواهد بود). بنابراین به طور اساسی، یک سال در عطارد نصف روز عطاری میباشد.

در حقیقت، ۲۴۳ روز طول میکشد تا ناهید یک دور به دور خود بچرخد – کندترین چرخش در میان سیارات- و چرخش آن بر خلاف گردش آن به دور خودشید میباشد. وقتی منظومه شمسی در حدود 4٫5 میلیارد سال پیش به شکل فعلی خود رسید، زمین را با کمک نیروی جاذبه گاز و گرد و غبار به درون خود کشیده و آن را به سومین سیاره از خورشید تبدیل کرد. این سیاره ها با هم یک دسته ی هشت تایی تشکیل می دهند که به دور خورشید می گردند .

سعید و افراد گروه را به داخل سفینه فضایی که بسیار پیشرفته بنظر میرسید هدایت کردند و روی صندلیهای مخصوصی قرار داده و دست و پای آنها را یا وسایل مخصوص روی دسته صندلیها ثابت کردند ، سعید در حال جستجو برای یافتن پاسخ به سوالات ذهنی خود بود که فرمانده گروه تازه وارد در حالی که بهت زده بنظر می رسید ، همراه با حس کنجکاوی که سعی در پنهان کردن آن داشت بدون اینکه سؤالی بپرسد شروع کرد به پاسخ دادن به سؤالاتی که در ذهن سعید و اعضای گروه وجود داشت و در ادامه سؤالات خودش را مطرح کرد؛ شما همراه چه کسانی بودید و چرا به زمین حمله کردید و باز بدون اینکه جوابی دریافت کند ، با خوشحالی تمام دستور آزادی آنها را صادر کرد و در پاسخ به حیرت گروه به آنها توضیح داد که صندلیها نوعی دستگاه جدید هستند که دانشمندان زمینی آنها را ساخته اند و این دستگاهها قادرند به راحتی ذهن افراد را بخوانند.

دیدگاهتان را بنویسید