کوه نور و دریای نور – خبرآنلاین

سنگ لاجورد آبی نیلی بهترین نوع رنگ آن بوده و رنگهای آبی آسمانی تا سبز (که با سنگ فیروزه اشتباه گرفته می شود) در رده های بعدی قرار دارند. امروزه سنگهایی اغلب لاجوردهای بی کیفیت را رنگ می کننده که بسته به کیفیت نوع رزین بکار رفته و روش فرآوری آن ممکن است به مرور زمان این سنگ کمرنگ یا بدون تغییر بماند. یکی از اعضای گروه- مریم عزیز- که در چند برنامه هم گروه را همراهی کرد، به علت مشغله از ادامه ی برنامه ها و حضور در برنامه ی صعود به قله آرارات انصراف داد و چهار نفر باقیمانده( شهرزاد، عالم، حمید و حمید۱۴۷)، به عنوان تیم صعود کننده به آرارات به فعالیت های خود ادامه دادیم.

از آثار بزرگ او میتوان قتل در قطار سریعالسیر شرق ، هنری پنجم ، دانکرک را نام برد. سرطرهان علاوه بر طبیعتی بی نظیر و چشم نواز و آب وهوایی مطبوع از قدمت بالایی برخوردار است بر طبق یافته باستان شناسان چند تپه باستانی ارزشمند متعلق به هزاره های قبل از میلاد در این منطقه واقع شده است که در طی حفاری های صورت گرفته در آن ها تعدادی آثار سفالی و یک بت ایلامی به دست آمده است. بهرهگیری از نماد باعث میشود خوانندگان درک و احساس گوناگونی از آثار نمادین داشته باشند. ناخالصی پیریت، که به صورت نقاط طلایی یا برنزی در این سنگ دیده می شود، باعث جلوه بیشتر آن شده است.

سنگ لاجورد تورق نداشته و شکستگی آن نامنظم و وزن مخصوص آن هرچه درصد پیریت بیشتر باشد بین 2.7 تا 2.9 متغیر است. وقتی رنگ سنگ مورد نظرتان رو به آبی تیره خاکستری رنگ رفته باشد احتمالا لاپیس لازولی نیست و سودالیت است. همچنین گاهی در بازار نام های متفاوتی از این سنگ وجود دارند مثلا : Swiss Lapis (جاسپر یا کالسدونی رنگ شده)، German Lapis (جاسپر رنگ شده)، Canadian Lapis (همان سودالیت) بنابراین نباید آنها را با لاپیس لازولی اشتباه بگیرید. بهترین نوع سنگ لاجورد کدام است؟ کشت تریاک به صفر تقرب حاصل نموده و بدخشان کاملاً از آن پاکسازی شده است.

کاشانی به نحوه استحصال رنگ از لاجورد و استفاده از آن در کاشی سازی اشاره می کند. بدیهی است منظور آملی از استفاده از لاجورد در ساخت ظروف سفالی، استفاده از رنگ حاصل از لاجورد در دادن رنگ و لعاب به سفال است. بلندترین کوه البرز کوه دماوند (۵۶۷۱ متر) است که در نزدیکی تهران قرار دارد. کلیمانجارو (XNUMX،XNUMX فوت / XNUMX،XNUMX متر) در آفریقا. همانطور که در ویدئو بالا مشاهده می کنید در دوران قدیم از آنجا که رنگ نیلی بصورت مصنوعی دست نیافتنی بوده است نقاشان دربار و اشراف زادگان از پودر سنگهای لاجورد که از خوارمیانه استخراج می شد استفاده می کردند و به دلیل فاصله زیاد تا اروپا این رنگ بسیار گران می بود.

همانطور که در تصویر بالا میبیند اغلب مهره یا ریسه های ارزان قیمت با روش بهسازی نه چندان با ثبات رنگ می شوند که وقتی در استون غرق کنید بعد از مدت کوتاهی رنگ پس میدهند. خانم Junko Tabei اولین زنی بود که 22 سال بعد از ادموند هیلاری به قله اورست صعود کرد و جالب است بدانید او در حین صعود، به مدت 6 دقیقه زیر برف دفن شده بود. وارطانیس یوزوکچیان (Vardanes usukjian)، خلیفه و پیشوای روحانی ارمنی بود که در دوره قاجار (سال ۱۸۴۴) به ایران و اصفهان آمد.

حتی در البرز غربی (گیلان) بخش غربی آن با زون شرقی متفاوت است. علاوه بر این در قبرهای انسانها زینت آلات و حتی اشیاﺀ و ابزارهای زندگی و جنگی و شکار بدست آمده است که بیانگر اعتقاد آریایی ها به زندگی بعد از مرگ است . سفر علاوه بر لذت بردن از جاذبه های طبیعی و غیر طبیعی یک تجربه فرهنگی نیز به شمار می رود. در جواهر نامه نظامی علاوه بر ساخت نگین به رنگ کردن پارچه و لباس به وسیله رنگ گرفته شده از لاپیس لازولی اشاره شده است. التيفاشی در کتاب ازهار الافكار في جواهر الاحجار معادن آن را در کوههای طخارستان در ارمنیه معرفی می کند.

غالباً هَرا آمده ، اساساً یک کوه مینویی (معنوی) و مذهبی بوده؛ بعدها این اسم را البرز یا هربرز گفتهاند. سلام لر عزیزم درد گروگانگیری تو کرمانشاهت به جانم اولا حرف راست قسم نمخاد بعدم اسم دو تا از خیابانایی که شما لرا تو کرمانشاه نمیبندین بگو تا ما کرمانشاهیای ترسو و سوسول وقتی از اونجاها رد میشیم گروگان گرفته نشیم به دست شما خشن های قوی آخه پسر خوب شما لرا که پا ثابت همه جکایین نمیدانم چه شده به فکر خشونت افتادین؟

وی همچنین می گوید: «لاجورد در روم به اسم ارمیناتون خوانده می شود». معادن لاجورد در جهان بسیار معدود هستند و امروزه در بدخشان افغانستان ، دره کوکچه در منطقه کرانومونجان همچنین کوه های غرب هندوکش نزدیک سرچشمه رودخانه آمودریا جزو بهترین نوع های لاجورد در جهان می باشند که هنوز هم با روشهای سنتی از آنجا استخراج می شود. پاکستان در کوههای چاگای در محلی موسوم به بی بی دیک، ۳۵ کیلومتری شمال دال بندیان در نزدیکی مرز افغانستان، دریاچه بایکال در غرب روسیه که لاپیس لازولی در آنجا حاوی مرمر دولومیتزه است، پامیر، آمریکای جنوبی، شبه جزیره سینا و همچنین مناطقی از ایران از دیگر منابع سنگ لاپیس لازولی می باشند.

سنگ لاجورد یا لاپیس لازولی (به انگلیسی Lapis Lazuli)، سنگی نیمه قیمتی با رنگ آبی متمایل به رنگ نیلی تا بنفش با درجه سختی 5 – 5.5 در مقیاس موس است که به طور نسبی به حرارت، فشار، محلولهای گرم، اسیدها و محلول های قلیایی بسیار حساس است. در کتاب اسلامی معجم البلدان آمده است از سنگ لاجورد به منظور ساخت نگین انگشتر و نقاشی نیز استفاده می شده است. را در نکوهش صاحبان این اموال دانستهاند. امامجمعه کوهدشت ضمن تقدیر از بانکپاسارگاد به دلیل احساس مسئولیت در انجام امور عام المنفعه ادامه داد: باید زمینه مطالعه کتابهای مفید را برای نسل جدید که سرمایه پیشرفت جامعه هستند، فراهم کرد زیرا امری بسیار ارزشمند است.

زیر چلسی فیلتر (Chelsea filter) لاپیس لازولی طبیعی نور ضعیف قرمز مایل به قهوه ای منعکس می کند درصورتی که نوع سنتتیک آن نور روشن قرمز را منعکس خواهد کرد. مهمترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمکهای این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها می توان اشاره کرد. در قرن دهم که آخرین بازه زمانی نگارش این نوشتار را شامل می شود، بیهقی و محمدبن منصور در ذکر معادن لاجورد به شیوه کاشانی به چهار معدن اشاره کرده اند. ایشان آخرین وضعیت حملات نیروهای ارتش بعثی به مواضع خودی را تشریح نموده و کمبود نیرو و مهمات را برای انجام عملیات فتح المبین به اطلاع حضرت امام می رساند.

از میانه آن دو کوه چشمهای روان بود که به هر دو آبادی میرفت و زمینهای آنها را سیراب میکرد. چه حرف ها که ندارد! سنگ لاجورد از چه چیزی ساخته شده است؟ سنگ لاجورد چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ سیستم کریستالی لاپیس لازولی کیوبیک و دودکاهدرون در اندازه های متغیر به صورت رگه، اغلب در بستری چند سانتی متری، در میان سنگ های مرمر یا رگه های نامنظم در سنگهای آهکی یافت می شود.

بعد موضوع را با رئیس محترم اکادمی علوم، سر محقق خانم ثریا پوپل در میان گذاشتم، و ایشان نیز با کمال لطف وعده سپردند که مقاله را شامل برنامه میسازد. از فروشنده ضمانت گرفته که درصورت جواب منفی آزمایشگاه گوهرشناسی آن را پس بگیرد. در خرید لاجوردهایی که رنگی یکدست و بدون رگه یا لکه داشته و بسیار پر رنگ و شبیه رنگهای مصنوعی دارند احتیاط کنید. به طور کلی سنگ لاپیس لازولی هرچه داری رنگ آبی عمیق تر، یک دست و بدون ترک و رگه های طلایی پیریت باشد ارزش بالاتری دارد. نمونه گیلسون لاپیس لازولی بسیار شبیه نوع طبیعی آن است.

در تایوان این نمونه لاجوردهای بدلی بسیار یافت می شوند. در کتاب الجغرافيه مربوط به قرن ششم ه.ق فقط به وجود معدن لاجورد در کوههای «سبر ماق» خراسان اشاره شده است. دانشمندان تاکنون معادن متعددی برای سنگ لاجورد عنوان کرده اند ولی فقط تعداد معدودی از آنها توسط آزمایشات سنگ شناسی مورد تایید قرار گرفته است. در قرن هشتم ابن بطوطه و آملی فقط از معدن لاجورد بدخشان نام می برند. در طرف دیگر برخی خورده لاجوردها را فشرده و با پلاستیک بهم می چسبانند.

در نویکریشن آلمان پودر خاکستری مایل به قهوه ای یشم را طی فرآیندی آبی کرده و به عنوان لاپیس لازولی سوئیسی در بازار می فروشند. لاپیس لازولی بصورت اوپاک دیده می شود و جلای آن شیشه ای تا مومی شکل است. در سال 1954 سنگ مصنوعی شیشه ای مانند اسپینل را با اکسید کبالت رنگ کرده و با عنوان لاپیس لازولی به فروش می رساندند که البته تشخیص آن ساده است زیرا هیچ اینکلوژنی یا موادی مانند پیریت در آن وجود ندارد. لاجورد های افغان از 6500 سال پیش در زمان هخامنشیان که جزو ایران بود مورد توجه قرار گرفته اند.

در برخی از سالها از جمله سال ۱۳۸۶ شاهد افزایش خروج دود و بخارهایی از قله بودیم که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشتند اما در حقیقت در سالهای پر بارش با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگهای داغ، جریانی از بخار آب از دهانه قله خارج می شود و چنین به نظر می رسد که فعالیتهای آتشفشانی صورت گرفته است. در نهایت در سال 1948 میلادی یک زبانشناس و استاد تاریخ آمریکایی بهنام جورج کامرون، موفق به نسخهبرداری از تمامی کتیبهها شد.

دیدگاهتان را بنویسید