کوههای البرز مرکزی

زیرا یک فوران آتشفشانی میتواند فاجعهای عظیم به دنبال داشته باشد. دانشمندان معتقدند که اگر این آتش فشان فوران کند، بخشهای عظیمی از آمریکا و کانادا را فرا خواهد گرفت و فاجعهای عظیم اتفاق خواهد افتاد. به روستای پرجمعیت سلیمان آباد میرسیم با آن بازار سنتی شلوغ که هر چهارشنبه تشکیل میشود، و تمام مردم را برای دیداری مجدد فرا می خواند، روستایی که آماده است بگوید من چون شهری هستم، می خواهم شهری باشم، شهری مهمان نواز، لیاقتش هم دارد. آتشفشان یولاوان، از جریانات گدازهای خوابیده در چینهها به همراه تفرا تشکیل شده است.

بهره بردارى از ویژگى هاى طبیعى آتشفشانى در بسیارى از مناطق جهان متداول است و مهمترین آن استفاده از انرژى زمین گرمایى جهت گرمایش، تولید برق، آب درمانى، کشاورزى، پرورش آبزیان و توریسم مى باشد. مهمترین بخش این بنا، قلعه مرکزی (قلعه دیو) میباشد. سرو نگرو به آتشفشان جوان آمریکای مرکزی شهرت دارد. نظیر بسیارى از بلایاى طبیعى دیگر، تأثیر فوران هاى آتشفشانى بر روى انسان ها، به میزان بسیار زیادى به تراکم جمعیت و نوع ساختمان ها در این مناطق بستگى دارد.

گالراس یکی از مخرب ترین و فعال ترین آتشفشان ها در دنیاست. 4 ـ مهم ترین زمین لرزه های 50 سال اخیر ایران از نظر محل وقوع و خسارت های وارده را نام ببرید . این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۵۸ نفر بودهاست. این آتشفشان در حدود 50 کیلومتری (31 مایلی) مانیل، پایتخت فیلیپین قرار دارد. اما به مرور زمان و با ورود مذهب و مدرنیته در دو مرحله تاریخی، اهمیت و کارکردهای این عنصر طبیعی-تاریخی برای ایرانیان کم شده است. در گذشته، به دلیل عبور مسیر بابل بغداد به همدان، این منطقه از اهمیت بسیاری برخوردار بود و امروزه نیز اهمیت تاریخی فراوانی، نه تنها در ایران که در جهان دارد.

نام برد که هر یک اهمیت خاص خود را دارند. شیخ ابواسحاق گفته است بیش از ده سال ملازم مجلس قاضی طبری بودم ، و به اذن و اجازه ٔ او برخی از اصحاب او را درس میگفتم ، و مرا در حلقه ٔ او رتبتی خاص بود. قاضی محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. راه دسترسی به جنگل از وسط روستا نمایندگی بستنی نعمت مسجدی زیبا در کنار خیابان اصلی امامزاده آقا سید حسین در این روستا واقع شدهاست پلت کله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است.

ماده طبیعی، داغ و سیال که عمدتا سیلیکاته بوده و ماده اصلی سازنده سنگ ها به شمار میرود. از ارزش های طبیعی این کوه پارک، می توان به غار ها و چشمه های متعدد اشاره کرد. علاوه بر آثار تاریخی که در محوطه تاریخی بیستون وجود دارد، در بازدید از این اثر باستانی، میتوانید از آثاری همچون: غار شکارچیان، مر خریل، مر تاریک، مر آفتاب، مر دودر، تپه نادری، سراب بی ستون، جاده حاشیه سراب، بقایای گورستان قدیمی، دژ تاریخی مدفون، نیایشگاه شاهنشاهان ماد، نقش برجسته داریوش بزرگ، مجسمه هرکول، نقش برجسته میتریدات دوم شاهنشاه اشکانی، نقش برجسته مهرداد، گودرز، سنگ بلاش، پرستشگاه شاهنشاهان پارتی، بقایای شهر باستانی هخامنشیان و پارتیان، بقایای بناهای ساسانی، کتیبه فرهاد کوه کن، بقایای پل ساسانی، بقایای سد ساسانی، سنگهای تراشیده ساسانیان، کاروانسرای ایلخانی، بناهای ایلخانی، کاروانسرای صفوی، وقفنامه شیخ علیخان زنگنه و همچنین پل بیستون بازدید نمایید.

این اثر در تاریخ 15/10/1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. و حقیر چون بنابر اختصار داشتم به آن چه در حدیث رسیده بود اکتفا کردم. 3 ـ بعد از زمین لرزه چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم ؟ اگر به دنبال تفرجگاهی زیبا در دامنه های زاگرس هستید حتما باید سری به منطقه بلوران درب گنبد، در نزدیکی شهر کوهدشت بزنید. این قریه، توسط نورستانیها که در گذشته کافرستانیها خوانده میشدند، باید ویران شده باشد. این گاز موجب ایجاد اسیدسولفوریک شد که در نقاط مختلف زمین به صورت باران فرود آمد.

از طرف دیگر، فوران هاى بیرون ریزنده مواد مذاب و خاکسترهاى در حال فرود (Tephra)، صدمات زیادى را به اراضى مى رسانند. آتشفشان اتنا یکی از قویترین و بزرگترین آتشفشان های جهان است که فوران آن در سال ۱۹۹۲، باعث ایجاد دو رود از مواد مذاب شد و باعث گردید تا جمعیت ۸۰۰۰ نفری این شهر با خطری جدی مواجه شوند. از این کوه آتشفشانی خطرناک با نام وزووی شرقی نیز یاد میشود. ارتفاع قله این کوه آتشفشانی تا 4276 متر بر فراز سطح دریا گسترش یافته است.

در رشته کوه سهند حدود ۱۷ قله با ارتفاعات ۳۰۰۰ متری واقع شده است که بلندترین آن ۳۷۰۷ متر میباشد و با نام قوچ گلی داغی نیز شناخته شده است. میله آهنی بالا میرود تا اینکه بعداز گذشتن از گردنه به زمینی مسطح با کفپوش سنگی در میان کوهها میرسیم. خطرناکترین فوران این آتشفشان مربوط به سال ۱۶۶۹ بود که باعث شد چندین روستای مجاور و بخشهایی از کاتانیا، که شهری باستانی در شرق سیسیل است، تخریب شوند. طبق داستانهای باستانی”البرز”، آشیانه سیمرغ است و زال زر پرورش یافته همین سیمرغ است. بنابراین دستور داد او را از آن مکان دور سازند،زال را که نوزادی چند روزه بود در حوالی البرز کوه رها کردند سیمرغ او را یافت ،به آشیانه اش برد و پروراند.

آشیانه های ماگمایی دارای اشکال و اندازه های متعددی هستند. همچنین، انتشار گازها، زمینلرزهها و فورانهای کوچک اتفاق افتاده در سال های ۱۹۲۳، ۱۹۴۲ و ۲۰۰۲ نیز باعث ایجاد پسلرزههای شدیدی در این منطقه شد. این آتشفشان، از سال 2000 تقریبا هرسال فوران میکند و به دلیل فورانهای پی در پی و خطرناک یکی از بزرگترین و قویترین آتشفشان ها در دنیا محسوب میگردد. ساکورا جیما که یکی از خطرناک ترین آتشفشان ها در جهان است، آخرین بار در مارس ۲۰۰۹ فوران کرد. به غیر از حاصلخیز بودن بعضى خاکسترها، آتشفشان ها منبع تولید انرژى، مصالح ساختمانى و نیز منبع درآمد از طریق جلب گردشگرد مى باشند.

پیامبر(ص) که از طریق یاران خویش از قصد دشمنان باخبر شده بود با اصحابش به مشورت پرداخت آنان دو نظریه متفاوت داشتند، برخی مایل به ترک مدینه و گروه دیگر معتقد به ماندن در مدینه بودند. تورهای نیکاراگوئه در علاءالدین تراول با تمام خدمات در اختیار شماست. با مراجعه به صفحه پزشکان متخصص داخلی، میتوانید لیست تمام پزشکان داخلی ایران را مشاهده کنید. پویا به محض اینکه برگه را گرفت تمام حواسش را بر روی سوالات امتحانی متمرکز کرد و با دقت شروع کرد به جواب دادن. ناحیهایست کوهستانی و جنگلی با آب و هوای معتدل و ۳۹۰ تن سکنه، آب آنجا از چشمه سار تأمین میشود.

و چشمه آب حیات در تاریکی پشتِ کوه قاف قرار دارد . طبیعت این منطقه بسیار منحصر به فرد و زیباست ولی دائما در معرض خطر تخریب قرار دارد. این سدها برای جلوگیری از طغیان، تولید برق آبی، تنظیم آب مورد نیاز برای آبیاری اراضی کشاورزی، استفاده های صنعتی و یا تأمین آب مورد نیاز شهرها و روستاها احداث شده است. پیشبینیها در این مورد نشان میدهد که این آتشفشان 90 هزار سال بعد فوران خواهد کرد. جالب است بدانید که ایران تعداد زیادی گنبد نمکی در دل خود جای داده است و بیش از 200 مورد گنبد نمکی تنها در قسمت جنوبی ایران قرار گرفتهاند.

1 ـ در چه جاهایی از کره ی زمین احتمال وقوع زمین لرزه بیش تر است ؟ زمین لرزه ای به بزرگی 5.1، ده کیلومتری غرب آتشفشان یولاوان را در 28 می 2009 لرزاند. او برای بدست آوردن مهر شاه سنگ نگاره بزرگی در کوه می کند که خسرو را به شاهی و دشمنان او را در ذلت نشان می دهد. و این نشان میدهد که چشمان آنها کاملا باز بوده است، درست همانند یک انسان بیدار، این حالت استثنایی شاید برای آن بوده که حیوانات موذی به آنان نزدیک نشوند؛ چراکه از انسان بیدار میترسند، و یا به خاطر اینکه منظره رعبانگیزی پیدا کنند که هیچ انسانی جرئت ننماید به آنها نزدیک شود، و این خود یک سپر حفاظتی برای آنها بوده باشد.

مانند معدن جامنک، درومگل، پسگوشته ومعادن دیگر واقع ولایت نورستان که ذخایراوکساید لیتیم درین معادن ازپنجصد تا یک ملیون تن میباشد. براساس شواهد این بنا احتمالاً مربوط به دوره زندیه میباشد. غوریان سلسله حاکمانی هستند که در سرزمین غور فرمانروایی می کرده اند بنا به «روایت طبری در وقایع سال 36 هجری، اسلام مردم این سامان به زمان خلافت امام علی(ع) برمی گردد». شاخه شمالی به پهنه کپه داغ معروف است که هزار مسجد و رادکان از معروفترین رشته کوههای آن می باشد. آخرین فوران این آتشفشان 640 هزار سال پیش اتفاق افتاد، اما وجود آبفشانهای گرمابی بر روی سطح داغ و گل ولای آن، هنوز هم خطرناک است.

دیدگاهتان را بنویسید