کدام سیارات شبیه زمین هستند؟

سودش برای من این بود که احساس بسیار بهتری در من ایجاد شد. دوستان در اینجا هدف من این نیست که مشکلات خودم و دیگران را کتمان بکنم؛ اصلا بحث عزتمندی این نیست! انکار این مطلب نیست که واقعیت همواره میتواند شامل وجوهی باشد که مفاهیم ما منعکس کنندۀ آن نیستند – بر خلاف آن چه بِنِت (230 :1974) به عنوان نتیجۀ مشکل آفرین دیدگاه کانت مطرح کرده است. اما این کار چه سودی برای من داشت؟

خب می خواهیم این کار را آنالیز کنیم. آرام راه می رود، خب مسلما این آدم، آدم حرمت نفس پایین دارد. ما از ظاهر افراد خیلی وقت ها قضاوتشان می کنیم و می دانیم آدمی با کتف افتاده ، سر شانه های افتاده، شل که با دست های کاملا بی حال راه می رود. دوستی داشتم که هر وقت در جمعی بود و در آن جمع دونفر باصدای آهسته باهم حرف می زدنند، احساس می کرد که حتما دارند در مورد او بدگویی می کنند و خجالت زده می شد. «مشتری » که در فارسی آن را « هرمز» می نامند، بزرگترین سیاره ی منظومه ی شمسی است و بعد از تیر، ناهید، زمین و بهرام قرار گرفته است.

اما دورتر از مدار نپتون و کمربند کویپر، ابری کروی شکل به نام “ابر اورت”، منظومه رو فرا گرفته و دامنه اون از 2,000 تا 5,000 واحد نجومی شروع میشه و تا بین 50,000 تا 100,000 واحد نجومی، دورتر از خورشید، ادامه داره. اما به تدریج یاد می گیرید که نقاط قوت و مثبت خودتان را بزرگ تر و بزرگ تر بکنید و با شروع عدد اول عددهای بعدی را حتما در لیست بگذارید. پس زیاد به نقاط ضعف هم کاری نداشته باشیم بیشتر جنبه های مثبت را ببینیم و با این جنبه های مثبت طبعا ارتباط خوبی بین ما برقرار خواهد شد، تا اینکه بخواهیم جنبه های منفی را ببینیم و حالا در ارتباط صد در صد با مسائل و مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

«مارکوس جانسون» ستارهشناس دانشگاه استکهلم سوئد و اولین نویسنده این مطالعه جدید که امروز در ژورنال «نِیچر» به صورت آنلاین منتشر شد، توضیح داد: « پیدا کردن سیارهای در اطراف قنطورس بسیار هیجانانگیز بود. زهره نام ستارهی سوم از سیارهای است که نام فارسیاش ناهید است. Gilese ۶۶۷Cc در طی ۲۲ روز حرکت خود به دور ستارهاش را به اتمام میرساند اما چون این ستاره بسیار خنکتر از خورشید است، دانشمندان معتقدند Gilese ۶۶۷Cc در فاصلهی قابل سکونت از ستارهی خود قرار دارد. دمای هسته ی زمین نیز بسیار داغ است: حدود 6000 درجه سانتی گراد، برابر با دمای سطح خورشید!

توپوگرافی سطح زهره دارای سه وجه اصلی است.(آ)اراضی مرتفع آتش فشانی که در حدود 70 درصد سطح سیاره را می پوشاند.(ب)دشت های پست که در حدود 20 درصد سطح را اشغال می کنند.(پ)ارتفاعات کوهستانی که در حدود 10 درصد سطح سیاره است.دشت های پست ناحیه هایی هستند که گدازه ها در آن ها جریان یافته اند.عوامل گوناگون حاکی از آن اند که فعالیت های آتش فشانی نقش عمده ای در شکل گیری سطح زهره داشته اند.نواحی مرتفع دو قاره را در سطح زهره مشخص می کنند.یکی در شمال استوا موسوم به ارض ایشتر که به وسعت استرالیا است.این نامگذاری از ایشتر خدای بابلی عشق وام گرفته شده است.قله ی اصلی ارض ایشتر،مکسول مونتز،یازده کیلومتر از کف دشت ها مرتفع تر است.

بر خلاف زمین که بیشتر سطح آن با آب پوشیده شده است، مایعی در زهره وجود ندارد و تقریباً تمام سطح آن توسط گدازه بازالت جامد شده اشغال شده است. سرعت باد، در نزدیکی سطح کاهش پیدا میکنند و به چند کیلومتر بر ساعت میرسد.در زمین، فصلها براساس محور زمین تغییر میکنند؛ وقتی یکی از نیمکرهها به خورشید نزدیکتر باشد دما در آن نیمکره افزایش مییابد؛ اما در زهره، بیشتر گرمای خورشید نمیتواند از جو ضخیم آن عبور کند. در سال 1966 وبار دیگر در سال 1980 حلقه ها به صورت لبه-نما دیده شدند، که با تلسکوپ های معمولی دیده نمی شدند ، زیرا بسیار نازکند (ضخامت آن ها حدود 50 متر است).اما این حلقه ها ساختار عمودی دارند که در آن بعضی ذرات موجود در بعضی نواحی از سطح متوسط بالا می آیند و در نواحی دیگر زیر سطح متوسط می روند؛ به طوری که عمق آن ها به 1Km می رسد.

در این هنگام که طولانی ترین روزدر این نیمکره است و به آن انقلاب تابستانی می گویند، فصل تابستان آغاز می شود.در همین زمان، نیمکرهٔ جنوبی فصل زمستان آغاز شده است. یک نگاه تلخ است که ته ضمیر این افراد نشسته است. یادت است؟ یک پوزهبند براى بَرّهام… از سوی دیگر جنگ سرد میان قبایل بزرگ و مختلف بازی در جریان است و هریک قصد دارند دنیا را به تصرف خود درآورند. دیگر سیارههای حلقهدار عرف نامگذاری ویژهی خود را دارند. 026/0 کیلوگرم ، عمدتا متشکل از کوارتز ( دی اکسید سیلیکون : SiO2 ) و دیگر سیلیکات ها همچون فلدسپار است.

ولی بر عکس شما تصور کنید آدمی که سر بالا، سینه جلو ، دست ها را آرام و محکم در کنار شانه هاش تکان می دهد. پرس و جو کنید که آیا تاکنون در اکتشافات فضایی ، اثری از حیلت در نقاط دیگر فضا یافت شده است. دانشمندان همچنین برای بررسی منظم سیاره مشتری از تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپهای زمینی در مدار زمین استفاده میکنند. این ماموریتها شامل: فضاپیمای بِپی کُلُمبو (BepiColombo) آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس کاوشهای هوافضای ژاپن در حال گردش در عطارد و مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر” آژانس فضایی اروپا و کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا که هر دو در حال حرکت به سمت خورشید هستند، خواهند بود.

همین نزدیکی به خورشید باعث شده تا زنجیرهای از وقایع، زهره را تبدیل به یک جهنم واقعی کند. عبور زهره ازمقابل خورشید زمانی رخ میدهد که این سیاره بهصورت مستقیم ازمیان خورشید و یک سیارهی بزرگتر عبور کند. همه این هشت سیاره به همراه زمین در مدارهایی به دور خورشید میگردند. هر جسم آسمانی که (الف) در مداری به دور خورشید بگردد، (ب) جرم کافی داشته باشد تا نیروی خودگرانشیاش بر نیروهای پیوستگی جسم صلب غلبهکند به گونهای که شکل آن در تعادل هیدرواستاتیکی (تقریباً گرد) باشد، (پ) همسایگی اطراف مدارش را پاکسازی نمودهباشد.

اگر تا به اینجا قانع نشدید که تقویت و بهبود عزت نفس، چقدر موضوع مهمی است و اگر به تقویت آن نپردازیم چه تاثیراتی بر آرامش و خوشبختی ما می گذارد، حتما ادامه مقاله را ممطالعه کنید. تا زیبا لباس بپوشید، موهایتان را مرتب کنید یا خانم ها آرایش کنند. که چرا این فرد این کار را کرد و یا چرا این کار را نکرد. برای همین هم اینجا نمی خواهیم این بحث را باز کنیم که با جوانب منفی خودمان این کار را بکنیم یا با جوانب منفی دیگران این کار را بکنیم. نباید در مورد دیگران قضاوت بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید