کتاب کار زبان دهم با جواب – تدریس کامل درس2 کتاب کار زبان پایه دهم

این سیاره یکی از همسایه های نزدیک زمین در فضا است؛ مانند بقیه اجرام موجود در منظومه در حدود 6/4 بیلیون سال تخمین زده می شود. چگالی این سیاره به میزان 4/5 گرم بر سانتیمتر مکعب تخمین زده شده که اندکی بیشتر از چگالی زمین است. سپس فرض کنید که این زاویه اندکی بیشتر ، مثلا º98 شود .قطب شمال اولیه در زیر دایره البروج خواهد بود . بدین طریق قطب های شمال وجنوب اولیه معکوس می شود و آنگاه جهت چرخش حول محور عادی است ونه رجعی است.

چرخش اورانوس برخلاف سیارات دیگر که در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت به دور خورشید و نیز به دور محورشان میگردند، “معکوس” یا رجعی است.اورانوس خورشید را در جهت عادی یعنی در خلاف جهت عقربه های ساعت دور میزند، اما دوران آن به دور محورش در جهت عقربه های ساعت است.استوای سیاره با مداربه دور خورشیدزاویه 82درجه می سازد.طریقه ی دیگری نیز معمولا برای توصیف دوران سیاره به کار میرود به این معنی که بگوییم استوای سیاره زاویه 98 درجه باصفحه مدار می سازد. 10. اخیراً دانشمندان کشف کردهاند که به دور زحل حلقه دیگری قرار دارد که تنها با اشعه فرو سرخ قابل دید است.

اما این تفاوت اندک در اندازه کافی بود تا هرشل شک کند که این شی یک ستارهاست، داده های او تایید میکند که سیاره ای جدید کشف شده است که به فاصله 19 واحد نجومی بر گرد خورشید میگردد.در ابتدا او تصور کرد که یک دنباله دار است اما مشاهداتش بر یک مدار بیضی شکل با خروج از مرکز کمی حول خورشید دلالت داشت-مدار سیاره ای .اورانوس درست در حد بینایی چشم غیر مسلح از زمین قرار دارد و قطر زاویه ای آن در نقطه مقابله فقط 3.6 ثانیه قوس است.

دورترین حلقه، حلقۀ اپسیلون، ۵۱هزار کیلومتر از مرکز سیاره فاصله دارد و در پهن ترین نقطه به اندازۀ ۱۰۰ کیلومتر گسترده شده است. دانشمندان حدس میزنند که ممکن است در سطح این سیاره آب وجود داشته باشد اما برخی از مطالعات همچنین نشان میدهد که این سیاره هر ۱۰۰ روز یکبار از قمر خود تابش پرقدرت دریافت میکند که ممکن است سیاره را غیرقابل سکونت کند. برخی ازآن ها ترکیبی از سنگ و یخ هستند. میدان مغناطیسی این سیاره ۵۵تا ۵۸٫۵ درجه نسبت به محور چرخش آن تفاوت دارد و این بیشترین مقداری است که در میان سیارات ثبت شدهاست و پیشبینی میشود که مرکز مغناطیسی آن در مکان متفاوتی نسبت به مرکز سیاره و با فاصلهای حدوداً ۸٬۰۰۰ کیلومتری باشد ویجر ۲ اثبات نمود که در اطراف اورانوس میدان مغناطیسی قویای قرار دارد اما شدت آن یک دهم میدان مغناطیسی زحل است با این حال قدرت آن به طور متوسط ۵۰ بار نیرومندتر از میدان مغناطیسی زمین است و دنبالهای به طول ۴۶۵٬۰۰۰ کیلومتر،۱۸ برابر شعاع خودش دارد ودراین مغناط کره به علت برخورد طوفانهای خورشیدی و دیگر پرتوهای کیهانی پلاسماهایی با دمای ۱۰٬۰۰۰ کلوین به وجود میآید.

«طارق مالک» مدیر مسئول پایگاه اینترنتی «اسپیس دات کام» می گوید:«در مأموریت کپلر ناسا، بیشترین تمرکز روی یافتن سیاره ای مشابه کره زمین بود. ایالات متحده در نیمکره جنوبی خوهد بود . تصور میشود، برخورد سیارک عظیمی منجر به وجود آمدن اسپوتنیک درجایی در نزدیکی قطب شمال پلوتون شده است، اما باگذشت زمان، جرم قلب پلوتون افزایش یافته و منجر به چرخش یافتن کل سیاره شده است. دانشمندان همچنین تصور میکنند که سیاره مریخ در گذشته شرایطی را برای حمایت از زندگی موجوداتی مانند باکتریها و سایر میکروبها داشته است. عکسها و ویدئوهای حیوانات خانگی در اینترنت محبوبیت زیادی دارند و اصولا بسیاری از سایتهای غربی کارشان این است که اینگونه محتواها را انتشار بدهند.

اورانوس در آسمان همان مسیری را می پیماید که سیارات دیگر می پیمایند، اما حرکت ظاهری آن نسبتا کند است و هر گردش آن به دور خورشید تقریبا در 84 سال تمام میکند. از بیم برخورد فضاپیما در آیندهای ولو بسیار دور (با احتمال یک در یک میلیارد) به انسلادوس و آلودهسازی آن به ارگانیسمهای احتمالی برجایمانده بر پیکره فضاپیما بود که تصمیم بر آن شد تا کاسینی مأموریت خود را در جو زحل به پایان ببرد. فرض کنید که استوای زمین به جایº23.5 زاویه º90 با مدار آن بسازد، یعن محور زمین در صفحه مدار آن قرار داشته باشد .

هسته مرکزی این سیاره از تودههای گاز و یخ تشکیل شده است و غالب جو آن نیز شامل گازهای متان میشود. ولی فرض بر این است که هاگهای دی اکسید کربن موجود در جو زهره را جذب کرده، از طریق فتوسنتز اکسیژن آزاد خواهند کرد. در ۱۷۸۱، اخترشناس انگلیسی زادۀ آلمان، ویلیام هرشل، آن را کشف کرد. حلقه. در ۱۹۷۷ بر گرداگرد استوای این سیاره تعداد یازده حلقۀ باریک را کشف کردند. آنها احتمالا از شکسته شدن یک یا چند قمر اورانوس تشکیل شده اند اولین مجموعه از حلقه ها (حلقه های نازک)در سال ۱۹۷۷ کشف و مجموعه دوم در سال ۲۰۰۳ توسط تلسکوپ فضایی هابل کشف شد.

دَه قمر آن را کاوشگر فضایی ویجر 2 کشف کرد، پنج قمر آن از زمین قابل مشاهده اند و بقیۀ قمرهای آن بعد از ۱۹۹۷ کشف شدند. حلقه های اورانوس در همان صفحه قمر های آن است . حلقه ها سیاهِ مایل به خاکستری اند و ممکن است از بقایای «قمرک»های پیشینی تشکیل شده باشند که متلاشی شده اند. محور چرخش اورانوس ۹۸ درجه مایل است، از این رو یک قطب آن رو به خورشید قرار می گیرد و فصول آن بسیار نامتعادل است. هواکره ضخیم و غلیظ آن موجب میشود که دیدن سطح آن با چشم غیرمسلح، دشوار باشد.

با حداقل درجه حرارت ۲۲۴- اورانوس سردترین سیاره در منظومه ی شمسی است . علاوه بر این، سرنخهایی درباره سیاره نپتون که از نظر ترکیببندی به اورانوس شباهت دارد، ارائه داد.”لی فلچر”، دانشمندان سیارهشناسی “دانشگاه لیسستر” (University of Leicester) انگلستان گفت: در طول شکلگیری منظومه شمسی، تعادل میان نیتروژن و سولفور (و آمونیاک سولفید هیدروژن تازه کشف شده در اورانوس)، با دما و مکان شکلگیری سیارات، مشخص شد. اورانوس در چنین تلسکوپی به صورت قرص بسیار کوچکی است که اندک تفاوتی با یک ستاره معمولی دارد. به گفته پروفسور گینگریچ، ستارهشناسانی که اثرات حرکتی و جاذبهای اجرام آسمانی را مطالعه میکنند به صورت دسته جمعی در جلسه رأیگیری شرکت کردند و در غیاب دیگر ستارهشناسان، نظرات خود را به کرسی نشاندند.

ذرات ریز و خرد شده سنگ انعکاس نور بیشتری نسبت به قطعات و اجرام بزرگ روی سیاره دارند و بنابراین تشعشعات دهانه روشنتر به نظر میرسند. پلوتو قبلاً در آخرین مکان بود ، اما در سال 2006 وضعیت سیاره ای خود را از دست داد ، زیرا اجرام آسمانی بزرگتر در فاصله دورتر پیدا شدند. کم سویی آن معلول فاصله زیادش، هم از خورشید است که بر آن نور میافکند و هم از زمین که از آن رویت میشود. تیتانیا به فاصله 436هزار کیلومتر و ابرون به فاصله 580000 کیلومتر است . ابرون Oberon ، تیتانیا Titania ، میراندا Miranda، آریل Ariel و آمبریل Ambriel همگی جهان های منجمد با سطوح تیره هستند.

بزرگترین قمر اورانوس تیتانیا به شعاع 1580کیلومتر و قمر بعدی به لحاظ بزرگی ، ابرون به شعاع 1520 کیلومتر است . گستره ی ابعاد این سیارات از ابعادی در حدود 5 هزار کیلومتر برای کوچکترین سیاره تا سیاره ای با قطر 140 هزار کیلومتر برای بزرگترین آنها در منظومه شمسی، مشتری است. بنابراین مشخص است که بر خلاف ضبط نسخۀ بصیرمژدهی، قرار نیست خداوند با قیامت، وام زمین را به «قِدَم» باز دهد بلکه زمین، هستی خود را از دلِ «عدم» آغاز کرده است و باید در نهایت به عدم (و نه قِدَم) بازگردد یا به تعبیر دیگر، معدوم شود.

در عصر ستارهشناسی مدرن، پیشرفت در زمینهی تجهیزات و قابلیت رصد زمین از فضا هم به این فرضیه کمک کرده است. از اولین پرتابهای موشک در اواخر دهه 50 میلادی تا امروز انواع کاوشگرها، مدارگردها و حتی مریخ نوردها را به فضا و به انواع سیارهها در منظومه شمسی پرتاب کرده اند (مثل مریخ نورد استقامت که در فوریه 2021 به سمت مریخ پرتاب شد) اما آیا شما میتوانید هر 8 سیاره در این منظومه را نام ببرید و ترتیب درست آنها را ذکر کنید؟

از این جمله میتوان به سیاره اورانوس اشاره نمود که زیبایی و ابهت این سیاره در منظومه شمسی بینظیر میباشد. سیاره اورانوس به عنوان هفتمین سیاره در منظومه شمسی شناخته میشود که در حال گردش در اطراف خورشید میباشد. بدین صورت که نحوه گردش این سیاره نسبت به سایر سیارههای منظومه شمسی متفاوت بوده و در یک حالت کج گونهای میباشد. همچنین نگارنده، اثر نیروهای گرانشی در منظومه شمسی را، از طریق زمانسنجی بر مبنای محاسبات پیش رصدی با زمانسنجی بر مبنای رصد تجربی، مورد بررسی قرار دارد و از این طریق نشان داد که مدار سیاره زهره در زمان آخرین گذر دارای ثبات بوده است.

در حالی که نپتون با اینکه دورتر است ولی به اندازه ی اورانوس سرد نیست . بر سطح تیتانیا اثار شکستگی و شکافتگی مشهود است ولی از جریان های شاره ای اثری دیده نمی شود . ولی تصویر هایی که به وسیله ویجر2 و تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده حاکی از وجود ساختاری نواری ، شبیه مشتری و زحل ، در اورانوس است . در مقایسه با سیارات دیگر، ترکیب عناصر شیمیایی شبیه به خورشید است.

هر پنج قمر حرکتشان رجعی است که با چرخش سیاره حول محورش سازگار است.اندازه اقمار اورانوس تقریبا از چند ده کیلومتر تا 1500 کیلومتر است . چرخش سیاره پادساعتگرد است. این سفینه نمای نزدیکی از این سیاره قمرها و حلقه های آن ارایه داد. این پژوهش از نوع کاربردی و روش آن به صورت توصیفی – تحلیلی می باشد. چرا که در صورت اسکان در سیاره ونوس هر روز امکان وقوع پدیدهای مانند طوفان گلویستن آمریکا و ذوب شدن شهر پمپئی در روم باستان وجود خواهد داشت. با حرکت ونوس به دور خورشید و به سمت زمین، قسمتهای روشن آن کمتر و سایز سیاره بزرگتر به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید