کتاب کار زبان دهم با جواب – تدریس کامل درس2 کتاب کار زبان پایه دهم

ستاره شناسان در این باره معتقدند این آب ها ممکن است در نتیجه اصابت سنگهای آسمانی ایجاد شده باشند. سرانجام دانشمندان به این نتیجه رسیدند که باید در این باره بازنگری شود. سرانجام در سال ۱۹۹۰ طی پروژه ای به نام “پیمایش جهانی مریخ” (Mars Global Surveyor) ثابت شد که مریخ برخلاف زمین، دارای میدان مغناطیسی نبوده و بنابراین تشعشعات قادرند به سطح این سیاره دست یابند. این شکل از رسوبات می تواند مبین این باشد که سنگ آسمانی به هنگام برخورد با آب و یا یخ در زیر زمین مواجه شده است. مریخ در هر ۶۸۷ روز زمینی یک دور کامل به دور خورشید گردش می کند.

بنابراین در حالی که اتمهای هیدروژن در هسته یک ستاره در طول میلیونها سال با یکدیگر ادغام میشوند و عناصر سنگینتر دیگری از آن ایجاد میشود، هیدروژن ستاره به آرامی تخلیه میگردد. سرنخ سوم که قانع کننده ترین سرنخ است اندازه گیری فاصله اجرام با یکدیگر است. دره ها در قسمت مرکزی، جاییکه ۶۰۰ کیلومتر عرض دارد به یکدیگر وصل می شوند. دره های منحصر به فرد در مجموعه دره های مریخی عرضی به بزرگی ۱۰۰ کیلومتر دارند.

به همین دلیل است که زندگی در اینجا وجود دارد. اما عکسهایی که توسط سفینه های مارینر ۴ و مارینر ۹ از فاصله نزدیک به سطح سیاره تهیه شده اند خلاف آن را ثابت کردند و نشان دادند که سطح مریخ یک سرزمین مرده و بیابانیست که با غبار قرمز رنگ اکسید آهن پوشیده شده است. اما بیشتر وقتها جو نازک و رقیق مریخ اجازه مشاهده ویژگی ها و ساختار زمینی این سیاره را به سفینه هایی که به دور آن می چرخند می دهد. سفینه فضایی مارینر ۹ در سال ۱۹۷۱ این پدیده را در سطح مریخ کشف نمود.

اتمسفر متراکم زمین مانع برخورد سنگها و در نتیجه تشکیل چاله ها می گردد. مقدار رسوباتی که اتمسفر ایجاد می کند با تغییرات گذشته در آب و هوا ارتباط مستقیم دارد. را بر آن داشت تا در سال ۱۸۹۷ کتاب “The War of the Worlds” را در ارتباط با موجودات ناشناخته و عجیب ساکن مریخ که بعدها با خشک شدن سطح این سیاره مجبور به ترک آن شدند به رشته تحریر درآورد. مریخ چهارمین سیاره از طرف خورشید و اولین سیاره بعد از کره زمین است و نور قرمز آن شبها به حدی است که میتوان آن را به آسانی شناسایی کرد.

با اینکه این مقدار زیاد به نظر نمیرسد بر اساس محاسبات اجزای آب، هیدروژن و اکسیژن موجود در مشتری سه برابر بیشتر از مولکولهای آب خورشید هستند. در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۴ شایعاتی مبنی بر اینکه دانشمندی به نام ویتوریو فورمیسانو (Vittorio Formisano) سازنده طیف سنج مشهور سیارات (PFS) تصمیم دارد تا در کنفرانس بعدی آژانس، اکتشافات خود رااعلام نماید، قوت گرفت. چرخش هرمز به دور خود سریعتر از هر سیارهٔ دیگری در سامانهٔ خورشیدی است؛ تنها ۹ ساعت و ۵۶ دقیقه کافی است تا هرمز یک بار به دور خود بچرخد.

شنهای سرخ واقعا شبیه مناظر از سیاره دیگری است. کف این چاله ۹ کیلومتر پائین تر از سطح است.کانالها، دره ها و آبگذرهایی که در نتیجه سایش و فرسایش آب به وجود می آیند در بسیاری از مناطق مریخ به چشم می خورند. ویژگی که این منطقه دارد جایی است که اولین کانیها که قبلا به آن اشاره کردم و آب روانی که جاری بوده وجود داشته است و این اطلاعات از طریق مدارگرد ها به دست آمده است. سه آتشفشان بزرگ دیگر مریخ آرسیا (Arsia)، آسکرئوس (Ascraeus) و پاونیز (Pavonis) نام دارند و در منطقه مرتفعی به نام تارسیس (Tharsis) قرار گرفته اند.همه این آتشفشانها، مانند آتشفشانهای هاوایی، دارای شیبی هستند که به تدریج زیادتر می شود.

در نسخه اول چهار نفر به نامهای رولاند، بریک، موردیخای و لیلیث به سیاره پاندورا میآیند و به وسیله هوش مصنوعی به نام آنجل رهبری میشوند. در سال ۱۹۶۵ تصاویر واضح تر و دقیق تری که توسط فضاپیمای مارینر چهار (Mariner 4) گرفته شد، مریخ را بدون هیچ رودخانه، دریا یا اثری از حیات نشان داد. این کره گرد مکانی ست که ما در آن زندگی می کنیم و اگر وجود نداشت هیچ یک از ما هم وجود نداشتیم. در عین حال طبق اظهارات یکی از دانشمندان ناسا هیچ روش شناخته شده ای مبنی بر اثبات وجود آمونیاک در مریخ موجود نیست.

یکی دیگر از نتایج کشف دریاچه مذکور، افزایش تلاش و امید برای فرستادن سفینههای سرنشیندار به سوی مریخ است زیرا همواره یکی از مهمترین مشکلات پیش روی ارسال انسان به مریخ، تامین آب مورد نیاز فضانوردان در این سفر طولانی بودهاست. در اواخر قرن نونزدهم به واسطه مشاهداتی که از طریق تلسکوپ انجام می شد، نظریات متعددی در مورد حیات در مریخ ارائه شد. در فوریه سال ۲۰۰۵ ، طیف سنج نجومی موجود در فضا پیمای Mars Express آژانس فضایی اروپا از وجود مقدار غیر قابل تصوری فرمالدئید در مریخ خبر داد، این کشف جدید بحث های بسیاری را برانگیخت.

در سالهای اخیر، در پی مطالعات انجام شده بر روی سنگ آسمانی ALH84001 و کشف میکروب های فسیل شده در آن، مجددا بحث های گوناگونی درمورد وجود حیات در مریخ در گرفت و باعث اختلاف نظر در مجامع علمی شد. ناسا در ماموریت اخیر خود بر روی سئوال جدیدی متمرکز شده است : “آیا سالها قبل دریاچه یا اقیانوسی در مریخ وجود داشته یا خیر؟ مقامات رسمی ناسا بلافاصله ادعای این دو دانشمند را تکذیب کردند!

دانشمندان تندبادهایی با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت را نیز مشاهده کرده اند. در کره ماه آب وهوا وجودندارد. در ماه ژوئن سال۲۰۰۰، شواهدی مبنی بر وجود آب در مریخ کشف شد که می توانست دلیلی بر سکونت موجودات زنده به شمار رود. این مشاهدات منجر به بالا رفتن ضریب اطمینان در مورد وجود آب و خشکی در این سیاره شد، در نتیجه امکان زیستن گونه ای از موجودات زنده به میزان قابل توجهی افزایش یافت. نخستین مرحله ی کار جستجو برای یافتن جایگاه مناسب برای فرود خشکی نشین های آن ها بود.

معمولا کمتر فیلیمی میتواند در همان ابتدای کار امتیاز بالای 7 در IMDB کسب کند. اگر غلظت گردغبار موجود در فضا غلظت مشابهی داشته باشد، یک گرم از آن میتواند ده كوادريليون از این کربنها را شامل شود. Mariner 4 : چهارمین فضا پیمایی بود که با هدف اکتشاف مریخ ساخته شد و اولی پرواز در ارتفای کم بر فراز مریخ را به انجام رساند. شعاع هسته مریخ احتمالا بین ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ کیلومتر می باشد.برخلاف زمین که هسته آن عمدتا مایع و مذاب است، هسته مریخ احتمالا به صورت جامد می باشد چرا که مریخ میدان مغناطیسی چشمگیری ندارد.

اما در پی آن مشخص شد که نه تنها هیچگونه کشف جدیدی صورت نگرفته، بلکه اعلام شد این وسیله دقت لازم برای تشخیص تمایز بین امونیاک و دی اکسید کربن را دارا نیست! بیشتر آب موجود در سیاره مریخ یا به صورت یخ در قطبها یا به صورت ترکیبهای شیمییایی در خاک و یا منجمد در زیر سیاره است. در بیشتر قسمت های ایالات متحده آمریکا و هم چنین آمریکای شمالی و جنوبی انگشت چهارم در رابطه با مسأله ازدواج نشانه گذاری شده است: یک حلقه روی انگشت چهارم دست راست به معنای نامزدی است در حالی که روی انگشت چهارم دست چپ نشان دهنده ی ازدواج است.

فصلهای کره مریخ با تو جه به انحراف و طول روز های آن شبیه فصل های زمین هستند اما به علت و جود جو نازک و فاصله بیشتر با خورشید عموما این کره از زمین سرد تر است . آژانس فضایی اروپا نیز در اوایل سال میلادی جاری نیز اعلام کرد که موفق به شناسایی یک دریای منجمد در زیر لایه نازکی از پوسته سطح مریخ شده اما این نخستین باری است که آب به وضوح در سطح مریخ دیده میشود.

پوسته اقیانوسی معمولاً فقط حدود 8 کیلومتر (5 مایل) ضخامت دارد. قبل از آنکه ویجر2 در سال 1989 به مطالعه نپتون بپردازد، از هشت قمر نپتون فقط تریتون ونیراید شناخته شده بودند. سطح این قمر را گسل ها، دهانه های برخوردی، لکه های یخی رنگارنگ (سفید، آبی و صورتی) و صخره ها پوشانده است. تعداد اندک دهانههای برخوردی در این ناحیه، نشان از وجود یک فرآیند فرسایشی در این قمر میدهد، فرآیندی که نمیتواند بیارتباط با گسلها و چروکخوردگیهای بیشمار پراکنده در این نواحی باشد. بارزترین ویژگی این سیاره که غیر از کره زمین تنها مریخ از آن بر خوردار است وجود کلاهک های قطبی یخی است.

در این راستا دانشمندان امکان وجود یک منشا بیولوژیکی برای پیدا و ناپیدا شدن توده های تیره رنگ در نزدیکی نواحی قطبی مریخ را مورد بررسی قرار دادند. در این مقاله تأثیر فعالیت ­های انسانی با تأکید بر تأثیر گاز کربنیک مورد تجزیه و تحلیل قرار می­ گیرد. در طول تابستان سیاره مریخ طو فان هایی از غبار مشاهده می شود که بعضی مواقع نیمی از سیاره را در بر می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید