چرا هنگام غروب خورشید آسمان قرمز میشود؟

برای مثال، سطح عطارد بهعنوان نزدیکترین سیاره به خورشید در گرمترین حالت دمایی حدود ۴۲۷ درجه دارد، یا زهره که دومین سیارهی منظومهی شمسی و نزدیکترین سیاره به زمین است، در بیشترین حالت دمایی حدود ۴۶۲ درجه دارد. اما در حالت مقابله به ۳٫۶ ثانیه قوسی میرسد. تو رو این زمین خارایى آنقدر ضعیفى که به حالت رحمم مىآید. دلیلش هم اینه که توسعه های انجام شده تو Ethereum باعث شده این پلتفرم به بستر مناسبی تو حوزه دیفای تبدیل شده. سیاره های نایلبلا – مشتری. این سیاره با چشم مسلح و تلسکوپهای قوی نیز قابل دیدن نیست. سرعت اورانوس در این مدار 8/6 کیلومتر در ساعت است که کمتر از یک چهارم سیاره ی زمین است علت آن هم دوری اورانوس از خورشید است که برای باقی ماندن ان در مدار به نیروی گریز از مرکز خیلی زیاد نیازی نیست دمای سطح این سیاره کمتر از 200 درجه زیر -0- است.

حجم اورانوس حدود 70 برابر سیاره ی زمین است.اورانوس مانند زهره و پلوتو حرکت وضعی خود را در جهت عقربه های ساعت انجام می دهد ولی زاویه ی انحراف مداری ان یک نمونه ای در منظومه ی شمسی است. زمانی این سیاره نهمین سیاره متوالی بود و بخشی از منظومه شمسی بود، اما معلوم شد که برای عنوان سیاره بسیار کوچک است و اکنون به آن سیاره کوتوله می گویند و اجازه ورود به سیارات بالغ از سیاره را ندارد. یونانیان باستان در ابتدا به اندازه بابلیان به سیارات ارج ننهادند.

بیش از هزار سیاره در اطراف ستارگان (سیارات برونخورشیدی یا برونسیارهها) دیگر در کهکشان راه شیری کشف شدهاند: تا تاریخ اول مه ۲۰۱۴، ۱۷۸۶ سیاره برونخورشیدی در ۱۱۰۶ سامانه سیارهای (که ۴۶۰ تا از آنها سامانههای چند سیارهای هستند) کشف شده که اندازههای آنها از سیاراتی در اندازه زمین تا غولهای گازی بزرگتر از مشتری متغیر است. جرم مشتری بیش از دو برابر جرم تمام سیارات دیگر منظومه شمسی (۳۱۸ برابر جرم زمین) است ولی با این حال سریعتر از هر سیاره دیگری می چرخد.

شعاع منظومه شمسی «… وتصویر سمت راست نمایی از موقعیت دو کاوشگر ویجر – 2و1 را در حال حاضر نشان می دهد ؛ این دو کاوشگر در فاصله 84 واحد نجومی از خورشید تقریبا از مرز منظومه شمسی گذشته اند . قمر میراندا (Miranda) که در بین پنج قمر اصلی اورانوس از همه کوچکتر است، مناطق مشخصی در سطح خود دارد که این مناطق در کل منظومه شمسی بینظیرند. اقمار اورانوس ۲۱ قمر شناخته شده دارد. پهنای حلقه اپسلیون به صد کیلومتر میرسد و خرده ریزههای آن بین ۱۳ تا ۱۳٫۶ سانتیمتر است اما پهنای بقیه حلقهها از ۱۰ کیلومتر تجاوز نکرده و از خرده ریزهای حلقه اپسیلون کوچکترند اما کل حلقه آلبدویی برابر ۵ درصد دارد.

۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر عرض دارد. تریتون (Triton) بزرگترین قمر این سیاره است و 2705 کیلومتر قطر دارد و در فاصله 354.760 کیلومتری سیاره قرار گرفته است.این سیاره ۹۹,۵% جرم اجسام چرخنده به دور نپتون را شامل میشود. جرمی که تنها سازگار با دو شرط اول باشد و یک قمر هم نباشد سیاره کوتوله تعریف شدهاست. جرم سیاره هم ۲۷٪ بیشتر از پلوتون ارزیابی شد. تقریباً همه جرم آنها از هیدروژن و هلیوم است. اخیراً سه لکه بیضوی کوچکتر با هم ادغام شده و لکه سرخ کوچک را تشکیل دادهاند که تقریباً اندازهاش نصف اندازه لکه سرخ بزرگ است.

سه منطقه عجیب که به آنها آوید (ovoids) میگویند. بازی Rust بهخاطر برخی بخشها و طراحیهای عجیب خود (مثل مردان برهنه) نوعی شهرت منفی کسب کرده اما اگر بخواهیم به بهترین و جذابترین عناصر آن نگاه کنیم، به بخش ساخت و ساز میرسیم. از مقابل ستاره ای کم نور عبور کرد ، گروهی از اخترشناسان دانشگاه کرنل ضمن پرواز با یک هواپیمای پایگاه ملی فضایی آمریکا به رصد این پدیده پرداختند ؛ آن ها مشاهده کردند که نیم ساعت قبل از آغاز استتار ، ستاره پنج بار بطور لحظه ای محو شد این اتفاق پس از استتار نیز با همان فاصله زمانی اتفاق افتاد این پدیده تنها می توانست یک نتیجه را به دنبال داشته باشد ، 5 حلقه نازک اظراف اورانوس را احاطه کرده اند ، بعدها در پرواز ویجر – 2 جزئیات بهتری از حلقه ها به دست آمد و تعداد آن ها به 13 عدد رسید .

در حال حاضر اکثر اطلاعاتي که از سيارات اورانوس و نپتون داريم، حاصل کار اين دو فضاپيماست.تصویر سمت چپ نمایی از پرتاب کاوشگر ویجر – 2در سال 1977 م. که شاخصترینش مأموریت ویجر ۲ بود که این فضاپیما در ژانویه ۱۹۸۶ به آن رسید. آخرین بازدید از سیاره اورانوس، توسط فضاپیمای Voyager 2 انجام شده که در مسیر خروج از منظومه شمسی در سال 1986، از کنار آن عبور کرده بود.

نهر کوثر را با اوصافی که در روایت نبوی فوق آمده است و روایت جعفری آن را در بهشت جاودان میداند «هَذَا النَّهَرُ فِی جَنَّةِ عَدنٍ» (مجلسی، ۱۴۰۳ق: ۸/۲۶)، هرگز نمیتوان در سیارات منظومه شمسی جستجو نمود. بابلیها در گذشته متوجه حرکت زهره در آسمان شده بودند و به حرکت سایر سیارات در آسمان نیز متوجه داشتند. جو مریخ سرخ رنگ است و از زمین در آسمان شب نیز سرخی آن دیده میشود.

زحل هجده تیر به مقابله رسید و اکنون پرنورتر و بزرگتر (از نظر ظاهری) از همیشه در آسمان دیده میشود. ارسطو به ابدیت وجود ماده عقیده داشت و آن را تعلیم میداد؛ ولی دانشمندان یهود مخالفِ این نظر بودند و معتقد بودند که عالم هستی از «هیچ» به وجود آمده و محصول قدرت خداوند یکتاست. اخترشناس فرانسوی پیر لمونیر این سیاره را بین ۱۷۵۰ تا ۱۷۶۹ دوازده بار (با در نظر گرفتن ۴ شب متوالی) رصد کرده بود.

اما تحقیقی جدید به رهبری محققان دانشگاه کاردیف با همکاری تیمی بین المللی نشان داد، این امواج میکرو احتمالا متعلق به کریستال های ریزی از جنس کربن باشد. دمای مریخ بین ۲۰ درجه تا ۱۴۰ درجه زیر صفر می باشد و جو آن ۲۰۰ مرتبه رقیق تر از زمین و حاوی گاز دی اکسید کربن می باشد که در زمستان به صورت یخ خشک در قمرهای مریخ می ریزد. بههمین ترتیب، یکی از قبایل استرالیایی، مریخ را یکی از چهار همسری میدانستند که بهدنبال ماه سفر میکنند.

همچنین نبود آب کافی به شکل مایع یکی دیگر از مشقتهای زندگی در سیاره مریخ میباشد. فکر میکنم یکی از دلایلی که شرکت های حفاری معادن زمینی باید مواظب این مشکل باشند این است که اگر آنها از این مشکلات درس بگیرند، در عملیات زمینی نفع خواهند برد. این لکه ها احتمالا توده های به شدت در حال چرخش گاز هستند که تداعی کننده گردبادهای شدید زمین می باشند. در جو اورانوس نیز همانند دیگر غول های گازی باندهایی ولی کم نورتر دیده می شود ، از سال 2007 م.

بیشتر بخوانید:تصاویر هیجان انگیز ناسا از لکه سرخ مشتری بارزترین نشانه سطح این سیاره لکه سرخ بزرگ و توده گاز چرخان، همانند گردباد آن است. به علت اینکه این سیاره ۹۸ درجه انحراف دارد در یک چهارم حرکت آن به دور خورشید یکی از قطبهایش به سمت زمین است و یک چهارم بعد استوایش و یک چهارم پس از آن قطب مخالف و در انتها دوباره استوایش به سمت زمین خواهد بود. یکی از ویژگیهای مهم جو زهره آن است که مانند شیشه گلØ®انه عمل می کند. این سیاره به علت گرمای زیاد در روز و دمای بسیار پایین در شب و نبود جو ونداشتن آب به شکل مایع در سطح یا عمق آن هیچ گونه امکانی برای پیدایش شکلی ازحیات ایجاد نکرده است در عین حال عطارد هیچ قمری ندارد.

زمانی که ستاره KELT-A هر چند روز یک بار محو میشد دانشمندان به این نتیجه رسیدند که سیارهای به دور آن درحال چرخش است. این سیاره قطب هایی دارد که در زاویه ی 98 درجه با صفحه ی مدار سیاره قرار گرفته اند به این ترتیب در اورانوس 42 سال زمینی شب و 42 سال روز است! برای مثال زاویه انحراف محور طولی زمین ۵/۲۳ درجه میباشد؛ اما در مورد اورانوس این زاویه انحراف معادل ۹۸ درجه است.

برعکس سیارههای دیگر که گاه از این جهات دو وجهی شمرده شدهاند، مثل زهره که هم سعد و هم نشان شادی و طرب بوده کیوان را تنها به نحوستش میشناسند و جز این، مگر بلندی آن، صفتی برای آن نداشتهاند. اورانوس همچنین دارای 27 قمر و حلقه شناخته شده است، گرچه تقریبا تمام آنها، جز برای تسلکوپهای بسیار بزرگ، غیرقابل رویت هستند. همچنین، ممکن است کشش گرانشی پاندورا و قمر نزدیک به آن، پرومتئوس، موجب رشته رشته شدن و پیچ خوردگی ظاهری حلقۀ F باشد. به وجود آمدهاست که هنگام افکنده شدن آلت تناسلی اورانوس به دریا، بلند شد.

و حتی هنگامی که این جرم را به عنوان کشف به انجمن سلطنتی گزارش میداد باز براین باور بود که دنبالهدار است و این عقیده را داشت تا زمانی که بهطور مطلق اثبات شد که اورانوس یک سیاره است. جرم اورانوس ۵/۱۴ برابر جرم زمین و یک بیستم«… پس 84 سال طول می کشد تا اورانوس یک بار به دور خورشید بچرخد. در سال ۱۸۴۵ اوربین له وریر مستقلاً شروع به پژوهش در زمینه مدار اورانوس پرداخت. ۵۵۷ سال طول می کشد تا اریس یک بار مدار خود به دور خورشید را بپیماید و اکنون بسیار به نقطه اوج (دورترین فاصله از خورشید) مدارش نزدیک است.

دیدگاهتان را بنویسید