نقد فصل پنجم ریک و مورتی (Rick And Morty)

این مورد نیز میتواند در تشخیص تفاوت سیارات از ستارگان به شما کمک کند. در مرحله بعد شما باید شبی پنج مورد که از خودتان شناخته اید و به آن افتخار می کنید را یادداشت کنید. این مساله چیزیست که باید بعد از اتمام کتاب، در ذهن خود به سراغش برویم و به این بیندیشیم که آیا الن، فردی که از هتکلیف از لحظه ورودش به خانه نفرت داشت و تا موقع مرگ او و حتی پس از آن این نفرت را با خود به همراه داشت، واقعا با دیدی بیطرفانه داستان را بازگو کرده است یا مثل همیشه و مثل تمام اوقاتی که برای هر کس پیش میآید، به تعصبات و احساسات خود اجازه داده افسار زبانش را در دست بگیرند؟

ماکیماکی درخشانترین جسم در کمربند کویپر پس از پلوتو است. اورانوس که نامش از رب النوعی گرفته شده است که از خائوس(آشوب) برخاست و تجسم آسمان گردید.از قطر ظاهری 5.7 است.از اینرو به دشواری بسیار در شرایط بسیار مساعد می توان آن را با چشم برهنه دید.کمسویی آن معلول فاصله زیادش هم از خورشید است که بر آن نور می افکند و هم از زمین که از آن رویت می شود.اورانوس در آسمان همان مسیری را میپیماید که سیارات دیکر میپیمایند.اما حرکت ظاهری آن نسبتا کند است و هر گردش کامل به دور خورشید را تقریبا در 84 سال تمام میکند،حرکت آن از افق غربی زمین به جانب افق شرقی در حدود 4 درجه در هر سال است.این سیاره شباهت زیادی با سیارات بزرگ دیگر،مشتری،زحل و نپتون دارد.جو آن نیز به احتمال زیاد متشکل است از آمیزه ای از آمونیاک،متان و ئیدروژن .

شکل و فرم مرزهای بیرونی خورشیدی به احتمال زیاد تحت تاثیر دینامیک شارهها قرار میگیرد و به تدریج فضای میانستارهای آغاز میشود. مرزهای بیرونی خورشیدی جایی است که به تدریج باد خورشیدی تمام میشود و فضای میانستارهای آغاز میشود. سدنا یک جسم مایل به قرمز و بزرگ با مدار بیضی شکل است که ۵۲۵٫۸۶ واحد نجومی با خورشید فاصله دارد. و همچنین برای افراد با سن یالای ۱۸ سال مناسب می باشد. برای دانلود بهترین بازی های کامپیوتری تاریخ میتوانید سری به این صفحه بزنید.

تاریخ بنانهادن رصدخانه پاریس به ۱۶۶۷ میلادی بازمی گردد. بحثهای در مورد تغییر طبقهبندی اریس از سیارهٔ کوتوله به سیاره انجام شدهاست. شازده کوچولو، داستان یک کودک است که از سیاره ای به نام ب ۶۱۲ برای دیدار دوست به زمین می آید. دم ستارههای دنبالهدار تا ۴۰ واحد نجومی بر خلاف جهت باد خورشیدی کشیده میشود، در حالی که فضاپیمای کاسینی و اکسپلورر گزارش دادند که گرانش منظومه شمسی مانند یک میدان مغناطیسی محدود است که ستاره، اجرام آن سامانه را وادار به خارج نشدن از آن سامانه میکند. بسیاری از بزرگترین اجرام کمربند کویپر مانند سیارک ۵۰۰۰۰، سیارک ۲۰۰۰۰، و سیارک ۹۰۴۸۲ ممکن است به عنوان سیارهٔ کوتوله طبقهبندی شوند.

ماکیماکی با فاصلهٔ ۴۵٫۷۹ واحد نجومی از خورشیدبه طور متوسط، در حالی که از پلوتو کوچکتر است، بزرگترین جسم شناختهشده در بخش کلاسیک کمربند کویپر میباشد. تخمین زده میشود که در کویپر بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ جسم با قطر بیش از ۵۰ کیلومتر وجود دارد. بعضی از دنبالهدارها مانند کروز سونگرازرز با فروپاشی یک پدر و مادر به وجود میآیند. اشیای ابر اورت بسیار آرام حرکت میکنند و میتوانند به ندرت اختلالها و رویدادهایی مانند اثرات گرانشی یک ستاهٔ گذرا و جزر و مد کهکشانی ایجاد کنند. ابر اورت، ابری فرضی کروی است که تا یک تریلیون اشیای یخی در آن وجود دارند که تصور میشود سرچشمهٔ ستارههای دنبالهدار به مدت طولانی باشد و احتمالاً ۵۰٬۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ واحد نجومی (۱٫۸۷ سال نوری) مساحت دارد.

همان طور که پیشتر اشاره شد، پرسشنامهای در اختیار مدیران شرکتهای صنایع پوشاک قرار گرفت که در آن سئوالاتی در خصوص چگونگی شرایط تولید با توجه به سه مولفه مصرفکنندگان، تولیدکنندگان و محیط زیست مطرح شد. این سیارهٔ کوتوله یک مدار نسبتاً غیرعادی با °۱۷ تمایل به سطح دایرةالبروج دارد که گاهی اوقات ۲۹٫۷ و گاهی اوقات ۴۹٫۵ واحد نجومی از خورشید فاصله میگیرد و از نپتون به خورشید نزدیکتر میشود. مدار اریس مانند پلوتو بسیار غیرعادی است؛ به طوری که در حضیض خورشید، ۳۸٫۲ واحد نجومی (تقریباً فاصلهٔ پلوتو از خورشید) و در حالت آفلاین ۹۷٫۶ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد و به شدت به سطح دایرةالبروج تمایل دارد.

مدار بیشتر اجسام دیسک فشرده نیز بسیار به سطح دایرةالبروج متمایل است و بیشتر اوقات تقریباً به شکل عمود است. هائومیا تقریباً هماندازهٔ ماکیماکی است و دو ماه دارد. بنابراین «تَهو» یا همان «تاریکی» و «بَهو» که از آن «آب» تولید میشود، دو عنصر اصلی تشکیلدهندۀ عالم هستند. در عین جاه طلبی ، از طرف منتقدان و طرفداران نیز استقبال کم نظیری از آن صورت گرفت. نپتون دقیقاً مشابه است، اما تیرهتر به نظر میرسد زیرا دورتر از خورشید قرار دارد. نقطهای که در آن منظومه شمسی به پایان میرسد و فضای میانستارهای آغاز میشود، دقیقاً مشخص نشدهاست. هنگامی که وویجر 1 در سال 1977 به فضا پرتاب شد ، 35 سال طول کشید تا وویجر 1 از منطقه ای عبور کند که گاز و محیط مغناطیسی خورشید بر آن تأثیر می گذارد.

هاله یا خورشید کاذب هنگامیکه نور خورشید از میان بلورهای بسیار ریز و تخت موجود در جو میگذرد و شکسته و منعکس میشوند، به وجود میآیند. مدار ماکیماکی، °۲۹ و بسیار بیشتر از پلوتو تمایل دارد. پلوتو با ۳۹ واحد نجومی فاصله از خورشید به طور متوسط، یک سیاره کوتوله و بزرگترین جسم شناختهشده در کمربند کویپر میباشد. هنگامی که دنبالهدارها به درون منظومه شمسی وارد میشوند و به خورشید نزدیک میشوند، سطح یخی آنها دچار تصعید میشود و به یون میشود و دم طولانی از گاز و گرد و غبار آنها با چشم غیر مسلح دیده میشود. با دورشدن از خورشید تا ۱۰۰-۸۰ واحد نجومی و پرواز بر خلاف جهت باد خورشیدی، برخوردی انجام میشود که اجازه نمیدهد فضاپیما دورتر برود، در حالی که باد خورشیدی تا ۲۰۰ واحد نجومی ادامه دارد.

کمربند کویپر یک حلقه بسیار بزرگ مانند کمربند سیارکی است با این تفاوت که عمدتاً از یخ تشکیل شدهاست. مایک براون، سدنا را درون ابر هورت دانست و گفت که ممکن است از یک فرآیند مشابه تشکیل شده باشد، با وجود این که به خورشید بسیار نزدیک است. این منطقه گاهی اوقات با نام “بیرون منظومه شمسی” شناخته میشود، هر چند این اصطلاح برای اجرام فراتر از سیارکها به کار میرود. انتظار میرود که ناسا، وویجر را تا ده سال آینده از مرز منظومه شمسی بگذراند و اطلاعات ارزشمندی در نبود باد خورشیدی به زمین انتقال دهد.

از همینجا دانسته میشود که یکی از اموری که اندیشهی بشر را از آغاز تا آن زمان به خود مشغول میداشته است، بازیابی ارتباط میان این جرمهای آسمانی و نقش آنها در سرنوشت انسانها بوده است. سرعت باد خورشیدی ۴۰۰ کیلومتر بر ثانیه و تا وقتی که در فضا جریان داشته باشد، آن جا منظومه شمسی است. بازپسین باری که منظومهٔ شمسی در این موقعیت بود، دایناسورها بر روی زمین زندگی میکردند. مایک براون که این جسم را در سال ۲۰۰۳ کشف کرد، ادعا میکند که سدنا نمیتواند بخشی از یک دیسک پراکنده یا کمربند کویپر باشد. مریخ، همچنین دارای خشکیهایی میباشد که از طریق مواد مذاب تشکیل شدهاند.

کوچکترین اجرام منظومه شمسی در این منطقه قرار دارند و عمدتاً از سنگ و یخ تشکیل شدهاند. اخترفیزیکدانان افزودند اگرچه خورشید در آن زمان ۳۰ درصد کم نور از حال حاضر بود اما این امر برای کاهش دمای زهره تا جایی که اقیانوسها در ان تشکیل شوند کافی نبوده است. یک ساعت می توانید آن را در طول روز ببینید. وقتی که شش ساله بودم، یک روز در کتابی به اسم “داستانهای واقعی” که دربارۀ جنگل های کهن بود، تصویر زیبایی دیدم: تصویر یک مار بوآ که داشت حیوانی را می بلعید.

آنها در یک دورهٔ طولانی گردش به دور مدار، هزار سال منتظر میمانند. دورهٔ کوتاه مدت گردش دنبالهدارها به دور یک مدار، کمتر از دویست سال است. این بازی دنباله داستان قبلی است که در آن شش (Six) تلاش دارد تا از ماو (Maw) فرار کند. سطح زهره، داغ ترین مکان در منظومه شمسی است و دمای آن به 48 درجه سانتیگراد می رسد. اریس در دیسک فشرده پیرامون خورشید میچرخد و °۴۳٫۸۳ درجه نسبت به دائرةالبروج کج و مایِل است.

هائومیا با فاصلهٔ ۴۳٫۱۳ واحد نجومی از خورشید به طور متوسط، مداری مشابه مدار ماکیماکی دارد که و نسبت چرخش او و نپتون به دور خورشید ۱۲:۷ است. پلوتو هنگامی که در سال ۱۹۳۰ کشف شد، به عنوان سیارهٔ نهم درنظر گرفته میشد، تا این که در سال ۲۰۰۶ با تعریف جدیدی که از سیاره شد، در گروه سیارات کوتوله طبقهبندی شد. مرتعش مربوط به مدار نپتون میشود که به دلیل انحراف مداری اش، گاهی اوقات از خورشید نسبت به پلوتو بیشتر فاصله میگیرد.

نسبت چرخش پلوتو و نپتون به دور خورشید ۳:۲ است؛ یعنی با سهبار چرخیدن نپتون به دور خورشید، پلوتو دوبار به دور خورشید میچرخد. برخی از دنبالهدارها با مدار هایپربولیک ممکن است از خارج منظومه شمسی سرچشمه گرفته باشند، اما تعیین دقیق مدار آنها دشوار است. اعتقاد بر این است که دنبالهدارهایی که توسط تعاملات گرانشی سیارات بیرونی منظومه شمسی وارد این سامانه میشوند، از ابر اورت سرچشمه گرفتهاند. ناسا بودجهای را برای فرستادن یک کاوشگر فضایی به فضای میانستارهای و گذر از مرزهای منظومه شمسی اختصاص دادهاست. برخی از ستارهشناسان، دیسک پراکنده را منطقهای دیگر از کمربند کویپر می دانند و اجسام آن را، به شکل اجسام پراکندهٔ کمربند کویپر توصیف میکنند.

اما اگر سیارات غول پیکر در کنار آن قرار بگیرند ، زمین از قبل ابعاد کوچکی به خود می گیرد. اجسام دیسک فشرده به دلیل تاثیر نیروی گرانش نپتون، از منظومه شمسی خارج شدند. هنوز هیچ فضاپیمایی از مرز منظومه شمسی نگذشتهاست. شخصیت پیامبر چه از چشم انداز تاریخی و چه از لحاظ ساحت معنویش در فرهنگ اسلامی نمادی نورانی است. در این سیاره ی عجیب وغریب بر خلاف تصور حیات در جریان است. در دههی ۱۹۸۰، وویجر ۱ و وویجر ۲ به بررسی سیستم حلقهای این سیاره پرداختند. این نوع گرانیتها در اثر ذوب شدن پوسته پایین در شرایطی که معمولا بسیار خشک هستند شکل میگیرند، که ریولیتهای دهانه آتشفشانی پارک یلوستون نیز به همین صورت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید