منظومه خورشیدی را تعریف کنید کلاس چهارم – ❤️ پست کلوب

11. بیشینه فاصله ی اورانوس از خورشید 3 میلیارد کیلومتر است. 11. کمینه فاصله ی زحل از زمین 1.2 میلیارد کیلومتر است. دومین ماه بزرگ سیاره زحل و نهمین ماه بزرگ سامانه خورشیدی است. ابن سینا نیز در نوشتههای خود از این تمثیل استفاده کرده و «موجودات این جهان را به نقاط مختلف اشعههای خورشیدی میسنجد که از مبدأ نور افاضه یافته و هر قدر به آن نزدیکتر شوند، نورانی تر شده و در سلسله مراتب هستی ارتقا مییابند. این دانشمندان را شگفت زده کرده است که انتظار داشتند ناهید دارای میدان مغناطیسی مشابه با قدرت زمین باشد.

5. ناهید دومین سیاره ی نزدیک به خورشید است. نزدیک به ۱۸۰۰ نمونه از چنین سیاراتی کشف شدهاند. بسیاری از زبانهای رومیتبار از واژه کهن ترا یا شکلی تغییریافته از آن استفاده میکنند که به معنی «زمین خشکی» در مقابل دریا استفاده میشد. بسیاری از تمدنهای باستانی موفق به رصد این “ستارگان متحرک” شده بودند؛ اما تا قبل از اختراع تلسکوپ در دههی ۱۶۰۰ نمیتوانستند به جزئیات بیشتری دسترسی داشته باشند. مثلا شما می توانید دامنه اسکن کردن اسکنر خود را افزایش دهید تا حجم بیشتری از محیط را پوشش دهد و یا می توانید جت پک خود را برای اضافه شدن قابلیت پرش دوم یا حتی پرش سوم ارتقا دهید و در نتیجه، این کار به شما اجازه می دهد تا به اکتشاف بخش هایی که قبلا به آنها دسترسی نداشتید بپردازید.

در این کتاب شما می خوانید که … در شریطی که منظومه شمسی دارای هشت سیاره است اما بیش از 100 دنیا دارد. این سیاره دارای چندین کوه بسیار مرتفع و نیز تعداد زیادی فرو رفتگی در نقاط مختلف سطح است.دمای آن نزدیک به 485 درجه، با اندک تفاوتی بین بخش روشن و بخش تاریک سیاره می باشد.فشار در سطح سیاره برابر با 90 اتمسفر است.مقدار زیاد دمای سطحی به احتمال زیاد معلول اثر گلخانه است.

زهره را هنگامی که چندان نزدیک به خورشید نیست،به هنگام روز هم میتوان دید. 5. نخستین بازدید از تیر از فاصله ی نزدیک به آن در 1974 توسط مارینر 10 انجام شد. 3. عنصر شیمیایی اورانیوم توسط شیمی دان آلمانی مارتین هاینریش کلاپروت در سال 1789 از روی اورانوس نامگذاری شد. البته پایونیر بر روی سطح مشتری فرود نیامد و از فاصله عملیات کاوشی خود را به انجام رساند. 18. گردش مشتری بدور خود از تمام سیارات منظومه ی شمسی سریعتر بوده و تنها حدود 10 ساعت طول می کشد. سیاره زمین: سرعت چرخش 29/78 کیلومتر در ثانیه (66,615 مایل در ساعت) یا یک دوره تناوب آن حدود 365/256365 روز است.

7. سرعت مداری زمین 29.8 کیلومتر در ثانیه است. 9. سرعت مداری ناهید 35 کیلومتر در ثانیه است. عطارد با سرعت بسیاری به دور خورشید می چرخد به همین دلیل به نام تیر معروف شده است. بعد از دانلود کتاب الکترونیک امکانات بسیاری برای خواندن کتاب دارید. 10. تاج خورشیدی لایه ی بیرونی جو خورشید بوده و دمای آن از چند هزار تا چند میلیون کلوین متغیر است. سطح سرشار از دهانه عطارد به رنگ قهوه ای – خاکستری دیده میشوند که ناشی از ترکیبات ذرات و بادهای خورشیدی قرار دارند.

فرارو- دانشمندان با استفاده از دادههای تصویرگر میدان وسیع برای کاوشگر خورشیدی پارکر (WISPR) توانستند برای اولین بار به زیر جو غلیظ سیاره زهره نگاه کنند و ویژگیهای زمینشناسی مانند ارتفاعات، فلاتها و دشتها را کشف کنند. 14. زمین لایه های متعددی با ویژگیهای ارتعاشی و شیمیایی خاص خود را دارد: پوسته (از 0 تا 40 کیلوتری زیر زمین)، جبه ی فوقانی (از 40 تا 400 کیلومتری)، منطقه ی گذار (از 400 تا 650 کیلومتری)، جبه ی زیرین (از 650 تا 2700 کیلومتری)، لایه ی دی (از 2700 تا 2890 کیلومتری)، هسته ی خارجی (از 2890 تا 5150 کیلومتری و هسته ی داخلی (از 5150 تا 6378 کیلومتری).

2. اتمسفر مریخ بسیار نازک است و از موادی چون کربن دی اکساید (95 درصد)، نیتروژن (2.7 درصد)، آرگون (1.6 درصد) و مقدار ناچیزی اکسیژن و آب تشکیل شده است. 12. ترکیبات سازنده ی زمین: آهن (32 درصد)، اکسیژن (30 درصد)، سیلیکون (15 درصد) منیزیم (14 درصد)، گوگرد (3 درصد)، نیکل (2 درصد)، کلسیم (1.5 درصد)، آلومینیوم (1.4 درصد) و باقی هم از عناصر دیگر تشکیل یافته است. جو متراکم زهره که حدود ۹۶.۵ درصد دیاکسید کربن دارد، گرمای خورشید را بیشتر جذب میکند و بههمین علت دمای سطح سیاره بسیار افزایش مییابد. در حالتی دیگر همان یک انس طلا را می توان در حدود ۸۲۰ متر با قطر ۵ میکرون کشش داد.

عطارد قطری حدود 5 هزار کیلومتر دارد و کوچکترین سیاره است. مریخ ، سیاره سرخ فام منظومه شمسی، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی های روی زمین است. این سیاره در مدار ستاره Proxima Centauri، نزدیکترین ستاره همسایه خورشید قرار دارد و ممکن است در شرایط سیارهای و خصوصیات جوی مناسب روی سطح آن آب وجود داشته باشد اما از آنجا که یک طرف این سیاره به طور مداوم رو به خورشید و طرف دیگر آن همواره تاریک است، تصور میشود زندگی در نزدیکی مرز این دو امکان پذیر باشد؛ این سیاره ۸۷ درصد از به شبیه زمین است.

8. خورشید از 92 درصد هیدروژن، 7 درصد هلیم و یک درصد گازهای دیگر تشکیل شده است. 2. نپتون سیاره ی گازیست و از هیدروژن، هلیوم، متان و مقادیر کمی آمونیاک و آب تشکیل شده است. شامل اورانوس و نپتون زیرردهای از غولهای گازی است که وجه تمایز آنها با غولهای گازی دیگر، جرم به مراتب کمتر آنها (تنها ۱۴ تا ۱۷ برابر جرم زمین)، خالی بودن اتمسفرشان از هلیم و هیدروژن و مقادیر به مراتب بیشتر سنگ و یخ در آنهاست.

13. حلقه های زحل بیشتر از آب یخ زده و گرد و خاک و برخی مواد شیمیایی ساخته شده اند. 15. اگر وزنتان در کره ی زمین 75 کیلوگرم باشد در زحل 81 کیلوگرم خواهید بود (وزن در کره ی زحل 1.08 برابر سیاره ی زمین است). 13. اگر وزن شما در زمین 75 کیلوگرم باشد در تیر 28.5 کیلوگرم خواهید بود (وزن در کره ی تیر 0.38 وزن در کره ی زمین است).

دیدگاهتان را بنویسید