مقایسه خواص مکانیکی پوشش های پلاسمایی نانوساختار Cr2O3 و Cr2O3-20YSZ

ژوپیتر بزرگترین سیارۀ منظومۀ شمسی است که اندازۀ آن 11 برابر زمین است. با رصد عبور زهره از برابر صفحه خورشید، ستارهشناسان توانستند پی ببرند که جو زهره ابری است. اولین بار در سال 1610 پیدا شد و بیشتر سطح آن از هیدروژن و بقیه یخ تشکیل شده است. در یکی دیگر از این مقالات، Yohai Kaspi و همکارانش تمرکز خود را بر این ابر ها گذاشتند و تایید کردند که تندباد های موجود بر این سیاره در ۳۰۰۰ کیلومتری سطح ابرهای آن اتفاق میافتند. این اوضاع در اواخر دهه ۱۹۹۰ تغییر یافت، زیرا اخترشناسان در مورد سیاره بودن پلوتو شک کردند.

پایونیر 10 و 11 و وویجر 1 و 2 بر فراز ژوپیتر پرواز کردند. بلکه سیکلون هایی را در خود پنهان میکنند که الگو های خارقالعاده ای را بر سطح آن ایجاد میکنند. سیکلون ها بر روی سطح مشتری حرکت میکنند ولی منشا پیدایش آن ها هنوز معلوم نیست. تصور و درک ما از منظومه خورشیدی، در حال حاضر به مراتب متفاوتتر از آن چیزی است که در کلاسهای درس آموزش دیدهایم و بخش بزرگی از این موضوع به ساخت و استفاده از تجهیزات فوق پیشرفته ستاره شناسی مربوط میشود که به کمک آنها تصاویر حیرتانگیزی از گوشه گوشه سیستم ستارهای ما تهیه شده است؛ از فضاپیماها و کاوشگرهایی مانند کاسینی (Cassini) و جونو (Juno) گرفته که سیارههای همسایه ما را به تصویر کشیدهاند، تا تلسکوپهایی مثل هابل که از کهکشانها و سحابیهایی در فاصله هزاران و میلیونها سال نوری عکسبرداری میکنند.

اما جالب ترین موضوع راجع به این سیاره از مطالعات Tristan Guillot و همکارانش بدست آمد. وی افزود: تا به امروز موارد متعددی رصد شدهاند که تناسب بالایی با این تعاریف ندارند اما به عنوان سیاره شناخته شدهاند. از آنجا که فیلسوفان مسلمان نیز نفسالامر را به عنوان محکی قضایا مطرح کرده اند و برای آن مراتبی قائلند که فراتر از واقعیت بالفعل است. روش ارایه اطلاعات کتاب عنوان بندی شده است که دبیران محترم می توانند از آن به شکل پرسش و پاسخ برای یادگیری بهتر مخاطب استفاده کنند. بدین ترتیب، عناصر سنگینتری طی میلیونها سال از طریق همجوشی هستهای شکل میگیرند.

این فضاپیما در سال 2015 پرتاب شد و در سال 2016 شروع به چرخیدن حول مشتری کرد. این سیاره همیشه چهره یکسانی به زمین نشان نمی دهد و همچنین به یک اندازه به نظر نمی رسد ، همانطور که در موزاییک عکس های گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل مشاهده می شود (شکل 7 را ببینید). برخی معتقدند که شکل این لکه همچنان تغییر خواهد کرد تا تقریباً دایره ای شکل شود. اما چیزی که بر اساس نتایج جدید بدست آمد این بود که این سیکلون ها همواره الگو های چندضلعی شکل میسازند. بنابه توییتی از جانب برنامهنویسی با نام Blaine Bublitz، پلاگین کسب درآمد از بازی Broadcast Market، در تاریخ ۳۱ام ماه مه بر روی سیستم این بازی قرار گرفته است.

وقتی استرالیا مستقیماً رو به خورشید است (روز)، فضای کمتری برای عبور نور وجود دارد. فضاپیمای «جونو»ی (Juno) ناسا وقتی به دور مشتری می گشت به این توفان خیلی نزدیک شد و تصاویر با وضوح بسیار زیاد از مشتری و توفانش گرفت. وقتی میشود برای ثروتهای زمینی میلیونها جان بیگناه را گرفت، چرا نشود برای ثروت بیکران و بیمالکی که در فضای ماوراء جو انتظار انسان طماع را میکشد، سیارهای را به آتش کشید. 200bروشن نیست ، زیرا یک کوتوله قرمز است ، اما به دلیل موقعیت نزدیک آن تا 90٪ از انرژی خود را دریافت می کند (تقریبا همان زمینی که از خورشید دریافت می کند) ، به این معنی که شرایط وجود حیات در این سیاره کاملا قابل قبول هستند به دلیل مجاورت با خورشید و اندازه عظیم ستاره ، آسمان سطح کره زمین رنگی مایل به قرمز پراکنده خواهد کرد.

لکه قرمز بزرگ در جهت عقربه های ساعت می چرخد و حدود شش روز زمینی طول می کشد تا یک دور کامل حول سیاره بگردد. هیچ کس دقیقاً مطمئن نیست که چرا رنگ لکه قرمز بزرگ در طول زمان تغییر می کند. هیجان انگیزترین تصاویر از لکه قرمز بزرگ مشتری به وسیله فضاپیمای جونوی ناسا گرفته شده است. مشتری نزدیک به 1300برابر زمین است. این مجموعه شامل ٩ جلد کتاب است به نام های ١-سیاره های کوتوله، پلوتون، کرون، سیریزو اریس ٢- نزدیک ترین به سیاره خورشید، سیاره ی تیر ٣- خانه ی ما، سیاره ی زمین ۴- سیاره ی سرخ، سیاره ی بهرام ۵- بزرگترین سیاره، سیاره ی برجیس ۶- غول حلقه دار، سیاره ی کیوان ٧- به پهلو خوابیده، سیاره ی اورانوس ٨- دورترین از خورشید، سیاره نپتون ٩- درخشان ترین در آسمان، سیاره ی ناهید.

14. اورانوس از زمین 63 برابر بزرگتر و 13 برابر سنگینتر است. اوج این باور به حقایق فراتر از علم و تکنولوژی زمانیست که قبل از نبرد عظیم نهایی با تکنولوژی پیشرفته آدمها، او که خود بیش از همه به نابرابری این نبرد آگاهی دارد به نزد آیوا (ساخته شده از واژه ایو Eve، حوا، مادر بشریت از دیدگاه مذهبی که در اینجا تمثیلی هم از حاصلخیزی و باروری زمین است) میرود و در مناجاتی، از او میخواهد که آنها را در برابر خصم تنها نگذارد. خوشه ستارهای باز M35خوشه مِسیه ۳۵ یا M35، یک خوشه ستارهای باز در صورت فلکی دوپیکر است که ۲۸۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

یک سال بروی زحل بسیار طولانی است. نام فارسی این سیاره بهرام و نام عربی-یونانی آن مِرّیخ است. حال ما میدانیم که فشار های محیطی این سیاره فقط نوار های رنگی را بر سطح آن ایجاد نمیکنند. 4. در میان اقمار گالیله ای مشتری آیو قمری است آتشفشانی با بیش از 500 آتشفشان فعال ،فوارن های آتشفشانی بزرگی در سطح قمر روی می دهد که آن را آکنده از ترکیبات گوگرد و نمک کرده است ، اروپا قمری است یا سطحی یخی که در زیر آن اقیانوسی از آب قرار گرفته است ، این اقیانوس بزرگ به واسطه گرمای ناشی از اصطکاک گرانشی گانیمد و کالیستو با مشتری که هسته اروپا را بسیار داغ کرده است به صورت مایع است.

این ستاره با شعاع میانگین نزدیک به ۵۹ هزار کیلومتر تنها اندکی بزرگتر از سیاره زحل است. ستاره شناسان معتقدند که تابش خورشید، بسته به شدت باد خورشیدی، باعث می شود مواد شیمیایی داخل لکه، تاریک یا روشن شوند. کمربندها و مناطق ابری مشتری از نظر دارا بودن این مواد شیمیایی غنی هستند. عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص روشهای شناسایی این سیارات، تشریح کرد: این سیارات را نمیتوان دقیقا با تلسکوپ دید یا سرعت باد را در آنها به دقت اندازه گیری کرد.

او در ادامه بیان کرد: سیاره غولپیکر مشتری (با نامهای پارسی برجیس، زاوش و هُرمُز یا اورمزد)، تقریبا ۱/۴ درجه و سیاره حلقه بر گردن کیوان (زحل) حدود ۲/۲ درجه شمال کوژ ماه افزاینده قرار میگیرند. عتیقی بیان کرد: غول سامانه خورشیدی سیاره برجیس در صورت فلکى کمان (قوس Sagittarius) و سیاره کیوان در صورت فلکی بزماهی (Capricornus) از صورتهای فلکی منطق البروج بوده و تا پیش از غروب این اجرام در بامداد این تاریخ، در پهنه آسمان زیبای تابستان با چشم و بدون نیاز به ابزارهای رصدی دیده خواهند شد، هر چند که نور ماه تا حدودی مزاحم مشاهده سیاره درخشان برجیس و کیوان زرد رنگ در آسمان خواهد بود.

یونانیان باستان با هفت نور در آسمان مواجه شدند که بر اساس الگوی مشخصی حرکت میکردند: خورشید، ماه، عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل. مشتری چهارمین جسم درخشان در آسمان پس از خورشید، ماه و زهره است. دمای آن حدود 482 درجه است که سرب را در سطح آن ذوب میکند. دانشمندان از سطح و داخل سیاره مشتری(یا ژوپیتر) اطلاعات کمی دارند. دانشمندان با حفاری کمی عمیق تر از پوسته ماه به این موضوع پی برده اند ماه در واقع دارای تعدادی فلز گرانبها مانند طلا و نقره است. این موضوع در مورد زحل هم صادق است.

در اینجا سعی شده است با توجه به موضوع مقاله، آیات را بر اساس مفهوم، آنها را به سه دسته تقسیم و بررسی شوند؛ الف: آیاتی که هماهنگی و موزون بودن پدیدههای زمین را بیان میکنند، قرآن در سورۀاعلی، آیات 2 میفرماید: «الذی خلق فسوی» همانکه آفرید و هماهنگی را بخشید. حالا هم اندازه این لکه به اندازه عرض 1.3 زمین است و در حال کوچک تر شدن است. لکه قرمز بزرگ در واقع قرمز است، اگر چه ترکیب شیمیایی ابرها و جو باعث متفاوت شدن رنگ آن می شود و در مواقعی بیشتر نارنجی- مایل به صورتی می شود تا قرمز.

دیدگاهتان را بنویسید