معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

البرز در ادامه مسیر خود از مناطق و کوههای بلندی مانند خشچال ، سیالان گذشته و وارد محدوده وسیع کوههای تخت سلیمان و علم کوه با بیش از ۱۵۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر می رسد . دریای آمو (اوکزس): این دریا در پامیر از ارتفاع 4000 متر شروع می گردد و از شمال شرق رو به جنوب غرب جریان پیدا می کند ، در قسمت پنچ خیلی تند و با شتاب است که عبور از آن غیر ممکن است در قسمت شمال شرقی بدخشان دریای آمو یک چرخ مثلثی زده بازهم به مسیر خود ادامه می دهد . البته منابع موجود و کتب منتشره در این خصوص بسیار محدود بوده وشاید به همین دلیل یعنی فقدان یک تحلیل جامع و علمی و اثبات شده در حدود و مرز بین رشته کوهها وارتفاعات در داخل کشور باشد که اختلاف نظر اساسی در بین صاحبان رای در این باره فراوان دیده می شود.

امیدوارم این مقاله که بر مبنای استفاده از منابع متعدد در این خصوص و همچنین تجربه ای اندک ، از کوهنوردی تهیه شده است توانسته باشد به ارایه اطلاعاتی نسبی از موقعیت فلات پهناور ایران و کوههای موجود درآن بخصوص درپهنه رشته کوههای بزرگ البرز و زاگرس که هنوز ناشناخته های فراوانی دارند، نایل گردد . رودها و آبراهههاي متعدد دائمي و موقت، به اين هامون ميريزند كه از ميان آنها، رود بَمپور و هليلرود اهميت بيشتري دارند. علی بن هشام ، یکی از ثروتمندان بی نظیر عصر خود بشمار می رود. در نزدیکی جنوب، فلات با درهٔ رود یارلونگ سانگپو که در بستر رشتهکوه هیمالیا جریان دارد و با صفحهٔ گستردهٔ جلگه سند و گنگ برش خوردهاست.

کوههای زاگرس در مقابل جریان توده های هوایی مدیترانه ای و اقیانوس اطلس قرار گرفته است و مانع نفوذ رطوبت مدیترانه ای به نواحی مرکزی ایران می شود . بر اساس باورهای زرتشتی منجی آخر الزمان آنها از آبهای دریاچه کیانسیه و یا دریاچه هیرمند که بخشی از آبهای آن پیرامون کوه اوشیدا جریان دارد توسط دوشیزه ای از خاندان پاک و بهی با نطفه زرتشت که در آبهای این دریاچه وجود دارد بارور می شود و منجی آخر الزمان، سوشیانت رو بدنیا می آورد. ضمن اینکه گروه کوه نوردی البرز دامغان برای رفتگان علو درجات و برای بازماندگان (خانواده محترم و همنوردان )صبری جزیل را از درگاه خداوند خواهان است.

طبری در بغداد ضمن آن که دانش خود را در فقه، تاریخ، حدیث تکمیل میکرد، شاگردانی نیز تربیت نمود و زمانی که در محلهٔ قنطره البردان بغداد زندگی میکرد، نگارش تاریخ خود را با نام «تاریخ الرسل و الملوک و اخبارهم و من کان فی زمن کل واحد منهم» که با نام تاریخ طبری شناخته میشود، به زبان عربی آغاز کرد. زمانی که لشکر ما بر سر آنها ریخت، بر سر قومی ریخت که با آرامش به غارت مشغول بودند، بنابر این به راحتی شمشیر را در میان آنان نهاد و کشتار سختی کرد.

کوههای سر به فلک کشیده و درهها عمیق، رگبارهای تند بهاری و تابستانهای خشک، زمستانهای بسیار سرد و تابستانهای گرم، ارتفاعات پوشیده از برف و سرزمینهای پست و خشک وسوزان، همه این ویژگیها در یک کشور جمع شده و نام آن را افغانستان گذاشتهاند. و بعدها به بغداد پا نهاد و ان جا به ارشاد مردمان بغداد و شام پرداخت و به مناظره با بزرگان پرداخت و بعد ان فوت نمود و به طور کامل بغداد یک عصر غمناک را سپری کرد.

بنابر این مقوله کوهنوردی ازدید و نگاه اغلب کوهنوردان ، تنها یک ورزش ساده و صرف نیست . به عنوان مثال هنوز بطور کامل مشخص نیست که کوههای استان خراسان شمالی و مرکزی در شمار رشته کوههای البرز هستند یا نه ؟ بنابراین ، اکنون که برای تعریف کلی دو رشته کوه عمده کشور از البرز و زاگرس نام بردیم ، در ادامه بهتر است به همراه آنان به بررسی رشته کوههای کوچکتر موجود در ایران و همچنین دیگر ارتفاعات قرار گرفته در محدوده جغرافیایی کشور بپردازیم .

برای بررسی کوه های ایران، بهتر است کل مساحت کشور ایران را مد نظر قرار داد. این منار در فراز تپه کوچک در کنار پارک احمدشاهی کابل در مقابل نوآباد بریکوت به شکل مقبول و مرغوب از سنگهای رنگین و ظریف بنا یافتهاست و در اثر جنگها آسیب دیده است. سنگهای قیمتی را در افغانستان بنام احجار کریمه، احجار قیمتی یا منرالهای قیمتی میگویند. تنها در ۱۹۹۵ گری باورساکس(جواهر شناس آمریکایی) با همکاری بونیتا چمبرلن کتاب جالب “سنگهای قیمتی افغانستان“ را منتشر نمودند که در واقع جدید ترین اثر قابل توجه در زمینه زمین شناسی و مواد معدنی این کشور میباشد.

در این مطالعات برای اولین بار ساختار زمین شناسی منطقه با تهیه نقشههای زمین شناسی همراه شد. بيش تر اين منطقه در ميان آب هاي سرد محصور است. این کوهستانها زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل دارند. این رشته کوهها در شمال خلیج فارس به سمت شرق تا پهنه مکران ادامه دارند . بهعنوان مثال حتی در همان ابتدا باید نام بیستون را نیز بررسی کرد تا بدانیم ریشه این کلمه به کدام زبان باز میگردد و چه معنایی دارد؟ خوب با این ترتیب سنگنوردان ایرانی چرا باید در جشنواره شرکت کنند؟ در ابتدای ورودی باغ بابر کاروانسرای زیبایی قرار دارد که به تازگی بازسازی شدهاست و برای ورود به محوطه اصلی باغ باید از این مکان عبور کرد.

این ساختمان به فاصله هشت کیلومتر به طرف جنوب غرب شهر کابل در حوزه چهاردهی کابل که قبلاً افشارتپه نام داشت، در زمان امانالله خان ساخته شدهاست. قصر چهلستون کابل در زمان سلطنت شاه زمان سدوزایی (۱۷۷۰- ۱۸۴۴ میلادی برابر به ۱۱۵۹ تا ۱۲۲۳ خورشیدی , برابر به ۱۱۸۴ـ۱۲۶۰ هجری قمری) در سال ۱۲۱۰ (قمری) یعنی ۱۷۹۶ (میلادی) برابر به سال ۱۱۷۵ خورشیدی ساخته شده و پیش از ویرانی، از کاخهای باشکوه کابل شمرده میشد. سید گفت: من هر صبح جمعه آنجا میروم و امام زمان را زیارت میکنم و در آنجا ورقهای مییابم که مسایل مورد نیاز در آن نوشته شده است .

فکری سلجوقی در کتاب «ذکر برخی از خوشنویسان و هنرمندان، تعلیقات بر دیباچهٔ دوست محمد هروی، کابل ۱۳۴۷ خورشیدی»، در صفحهٔ ۷۷ در مورد سید محمد داؤد الحسینی چنین مینویسد: «جناب سید داؤد در خط نستعلیق و شکسته از نوادر روزگار و از اساتید گرانمایهٔ این فن شریف و هنر لطیف میباشد. فرزند حاج سید عبدالله مقیم چلاو (چلاب ) آمل بود ./ تحصیلات مقدماتی را در آمل و تهران انجام و سپس به نجف اشرف رفت .

وى از اهالى آمل و خواهر طالب آملى (۱۰۳۶ ق)- ملکالشعراى دربار جهانگیر (۱۰۳۷ -۱۰۱۴ ق) پادشاه بابرى هند- بود. هنوز مسافتی را طی نکرده بود که از دور‚ نگاهی به پایتخت کرد و در فکر فرو رفت. آنان با این ورزش و بوسیله معیارها و اصول ارزشمند آن ، زندگی خود را تعریف می کنند وبا آن خاطراتی شیرین و پایدار برای خود و دیگران می سازند . پهنه مکران از طریق این آتشفشانها به کوهستانهای شرق ایران و کوههای مرکزی ایران متصل می شود و دیواره های فلات ایران را تکمیل می کنند .

و همچنین مجموعه کوههای بارز در استان کرمان، شامل رشته کوههای زاگرس هستند یا فلات مرکزی ایران ؟ بلند ترین کوه این رشته کوه ،کوه دماوند می باشد که در استان مازندران شهر رینه قرار دارد دامنه ها و دره های البرز از جمله مراکز تفریحی مهم مردم سمنان ،قزوین ،کرج و تهران می باشد.هم چنین بخش بسیار بزرگی از البرز در راستای کناره ی جنوبی دریای خزر امتداد پیدا کرده است . البرز شرقی : این محدوده از شرق دره هراز تا شرق آزادشهر را شامل می شود که قله میشینه مرگ با ۴۰۲۲ متر در شمال شهر فیروز کوه بلند ترین کوه این قسمت از البرز است همچنین کوه شاه وار (شاه کوه) در شمال شهر شاهرود و مجموعه کوههای واریان و جهان مورا وپیرگرد کوه و تعداد زیادی از کوههای دیگر در این قسمت از رشته کوههای البرز قرار دارند .

دیدگاهتان را بنویسید