مسیر تابستانی آن نیز متفاوت خواهد بود

در بخش اول کتاب که با همکاری دونفر از شکارچیان قدیمی تهیه شده است نقطه به نقطه کوه بره(کهدان) و کوه آب قلات که دو کوه معروف در خاوران بوده واز سلسله کوه های زاگرس هست را مورد بررسی قرار داده است. نویسنده در مقدمه بخش دوم نحوه اجرای بازی های قدیمی را توضیح می دهد و سپس هفده بازی که در ایام گذشته شهر خاوران مرسوم بوده را ذکر می کند. کتاب کوه برکت شامل سه بخش متفاوت است که نویسنده از غزلی بسیار زیبا و روح بخش که توسط گودرزبهمنی از شاعران خاورانی سروده شده است استفاده کرده و درآغاز کتاب خود قرار داده است.

از ویژگی های بخش سوم این است که اولا به صورت دست نویس تهیه شده و ثانیا کاربرد هر کلمه یا اصطلاح در قالب یکی دو جمله و طبق گویش اصلی(محلی) عرضه می شود. جعفریان در گزارش خلاصهای از آنچه روز دوشنبه در پنجشیر گذشته است گفت: نیروهای مقاومت طی روزهای پیش، با برتری در میدان جنگ، طالبان را زمینگیر کرده بودند. این خبرنگار که با هیجان وضعیت ساعات جاری در پنجشیر را گزارش میکرد به نقل از برخی سربازان و فرماندهان مقاومت که درگیر جنگ بودند گفت، چیزی شبیه معجزه رخ داده و صحنه جنگ مانند قیامت شده است و همه سربازان مقاومت از این توفیقات بسیار شادمان و با روحیه هستند.

مطابق با اظهارات این خبرنگار که اخبار جدید را در لحظه گزارش میکرد، نیروهای مقاومت از سر شب دوشنبه از کمینها و پناهگاههای کوهستانی خود بیرون آمده و از چهار طرف جنگجویان طالبان را در حلقه تنگ محاصره قرار دادهاند. محمد حسین جعفریان درباره چگونگی مداخله نظامی پاکستان در نبرد پنجشیر گفت: یک دو روز پیش رسانههای طالبان از حضور حمید فیض رئیس اطلاعات ارتش پاکستان در کابل خبر دادند که ابتدا اعلام کردند بدون دعوت آمده است و وقتی با تمسخر روبرو شدند اعلام کردند این سفر با هماهنگی قبلیانجام شده است.

کوه بیستون به علت شرایط جغرافیایی از آغاز زندگی بشر تا به امروز مورد توجه بوده و محل نیایش پارسیان دوران باستان بهشمار میرفته است و از روزگار کهن رازهای سر به مهر تاریخ را در سینه دارد.کوه بیستون در فاصله ۳۲ کیلومتری شمالشرق شهر کرمانشاه قرار دارد، محوطه تاریخی و نگارههای بیستون به طول تقریبی پنج و عرض سه کیلومتر است و آثاری از دوران پیش از تاریخ تا به امروز را در بر دارد، تاکنون ۲۸ اثر آن در فهرست آثار ملی و ۱۳ اثر همراه کتیبه بیستون در سیامین اجلاس کمیته ثبت میراث جهانی یونسکو شهر یلنیوس کشور لیتوانی در ۸ جولای ۲۰۰۵ میلادی به ثبت جهانی رسیده است.

این وصلت موجب شد مجدداً تا حدی میرزا احمد خان مورد توجه قرار بگیرد و به او لقب مشیرالسلطنه داده شد.در ۱۳۰۲ حکومت گیلان و طوالش را به عباس میرزا ملک آراء پیشنهاد نمودند چون او نپذیرفت میرزا احمد خان مشیرالسلطنه با پرداخت سی هزار تومان پیشکشی به این مأموریت رفت و مدت یکسال در آنجا باقی ماند و از این رهگذر مداخل نسبتاً قابل ملاحظهای بدست آورد. مورخان از ۲۰۰۰ سال پیش نقل کرده اند که توریست ها و مسافران کنجکاو بسیاری از قدیم این منطقه را در کوههای آرارات کشور ترکیه، مورد بازدید قرار می دادند و گاهی تکه های کوچکی از آن به غنیمت برده می شد.

با انتقال جنگجویان طالب به بلندیها، این توان در آنها ایجاد شد که نیروهای مقاومت پنجشیر را از دو سمت پایین دره و بالای کوه زیر آتش بگیرند. آنقدر درس هایم را جدی گرفته بودم که اکثر اوقاتم صرف درس خواندن می شد. تا اینکه روزی معلم ریاضی به من گفت: «ریاضی تو خوب است، بیشتر بخوان»، همین تشویق ها بر من تأثیر گذاشت، در حالی که در ریاضی و لسان فرانسه ضعیف بودم و یا توجه نداشتم. به برادرم احمد ضیا گفتم، تا کتاب های ریاضی و فارسی به من تهیه کند، اوایل سال تحصیلی بود که تصمیم گرفتم خوب درس بخوانم، در نیمه ی دوم سال تحصیلی، شب ها را تا نزدیک صبح درس می خواندم که مرا همانجا خواب می برد.

» آن جا بود که تأمل کرده و کنجکاو شدم که چه باید بکنم و چه رشته ای را انتخاب کنم. ج: پدرم دوستان زیادی داشت و همه آگاه به مسایل سیاسی روز بودند، می آمدند خانه ی ما، با هم بحث می کردند، محور اصلی جر و بحث شان، اوضاع سیاسی روز جهان و کشور بود. داستان به همینجا ختم نمیشود، حتی اسم آرارات هم برای ارمنیان بسیار مقدس است و این نام را بر پیشانی باشگاهها و محل کسب و کار خود مینویسند و نام کودکان خود را آرارات میگذارند. سربازان گلحیدرخان از پایین دره نیز حملات خود را آغاز کرده و سربازان طالب را در همان مرکز استانداری – که فیلم بالا بردن پرچمشان را در آن محل منتشر کردند- زیر آتش شدید سلاحهای سبک و سنگین قرار داده و حملات شدید راکتی را بر روی آنان آغاز نمودهاند.

چنانچه در پی اسکان بودید، ایران ماوا محل اسکان مانند اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران را برای شما در اسرع وقت فراهم می سازد. طبیعی است که تحت تأثیر قرار می گرفتم. قیام مردمی هم در وضعیت مطلوبی در سراسر افغانستان جاری است. در همین جهت هم شورای علمای افغانستان که بر ضرورت ترک جنگ و مذاکره با مقاومت ملی پنجشیر واقف شده بودند دیروز با لحنی با ملا هیبت الله رهبر طالبان سخن گفتند که بیسابقه بوده است و چنین برخوردی شجاعت خاصی میطلبد و از این جهت اقدام این شورا قابل ستایش است.

محمد حسین جعفریان در رابطه با پیام احمد مسعود مرتبط با ترک مخاصمه نیز گفت: احمد مسعود برای نشان دادن حسن نیت خود اعلام کرد که هر چه شورای علمای افغانستان امر کردهاند حاضر به انجام آن بوده و در همین راستا حاضر به ترک مقابله نظامی با طالبان است ولی طالبان اعلام کردند که دیگر فرصت مقاومت پنجشیر برای مصالحه تمام شده است. با وجود اینکه در چهار ساله اخیر،کشور در مواجهه با حوادث بزرگی از جمله جریانات بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و فتنه گری عده ای در داخل با همراهی و فرصت طلبی غربیها بود، مجلس با متانت و استواری در خط رهبر معظم انقلاب اسلامی ، منافع ملت و آرمانهای نظام گام برداشت .

بنیاد برکت با هدف حمایت از اشتغال و ایجاد فرصت های کارآفرینی در شهرستان کوه چنار توانسته 550 طرح را اجرا و برای بیش از یک هزار و 800 نفر ایجاد اشتغال کند. «بابک زارعی» جوان خوش­پوشی است با موهای ژولیده که با ایماء و اشاره من، هدفون را از گوشش درمی­آورد و در پاسخ به موضوع طرح شده می­گوید: آقا ما رو گرفتید؟ او خود از برهنگی عذر خواست و گفت ما وقتی جامه های خود را میشوئیم مدلول شعر قاضی ابوالطیب الطبری درباره ٔ ما صادق آید:قوم اذاغلواثیاب َ جمالهم،لبسواالبیوت َالی فراغ الغاسل از تألیفات او نیز مختصری است درمولد شافعی ، و تراجم احوال جمعی از اصحاب او.

وی افزود ملا حمید خراسانی از فرماندهان ارشد طالبان در همین درگیریها مجروح شده و به کابل منتقل شده است. زینب مزاری در این پیام همه مردم افغانستان را به اتحاد در مقاومت مقابل طالبان دعوت کرده و از مقاومت پنجشیر حمایت نموده است. وی افزود: با وجود ۱۲۰۰۰ نفر از نیروهای طالبان در پنجشیر میتوان گفت عمده جنگجویان این گروه برای مبارزه با جبهه مقاومت در یک منطقه متمرکز شدهاند و همین امر سبب شده است که قدرت آنها در مناطق دیگر افغانستان محدود بوده و با کمبود نفرات در شهرهای گوناگون مواجه شوند. این پلکان، در حال حاضر وجود ندارد، چون تراشیده شده است.

شواهد حاکی از آن است که سبلان فعالیت خود را از دوره ائوسن شروع کرده است ولی چیزی که کوه سبلان را تشکیل داده در دوره پلیوسن شروع به فعالیت کرده و تا بعد از آخرین یخبندان هم به فعالیت خود ادامه داده است. آنها که تعداد شان به ده بیست نفر می رسید، مجبور به عقب نشینی شدند و از آن به بعد من فرمانده آن گروه از بچه ها شدم.

بعد از مدتي آقاي حسن بيرجندي خودش را به ما رساند و گفت : طبق تماسي كه با گروههاي امدادي داشته ، بخاطر بهمنهاي متعددي كه در جاده اومده ، تا چند ساعت ديگر از سمت شمشك هيچ كمكي نخواهد رسيد و بهتر است كه از عرض بهمن عبور كنيم و دوباره به سمت گردنه ديزين حركت كنيم ، چرا كه با ماندن در اين مكان ، از سرما يخ خواهيم زد . روایت شده: که در هر پنجشنبه ماه شعبان آسمانها را زینت میکنند، پس فرشتگان عرض میکنند: خدایا! عن الرضا علیهالسلام یرفعه النبی صلی الله علیه و آله قال: اجعلوا لبیوتکم نصیبا من القرآن فان البیت اذا قرء فیه القرآن تیسر علی اهله و کثر خیره و کان سکانه فی زیادة و اذا لم یقرأ فیه القرآن ضیق علی اهله و قل خیره و کان سکانه فی نقصان ؛ از امام رضا علیهالسلام روایت شده که حضرت رسول(ص) فرمود:برای خانه های خود، سهمی از تلاوت قرآن قرار دهید،چون هر کس در خانه خود قرآن تلاوت کند، کارهای اهل آن خانه آسان گردد.

ج: رؤیاها و آرزوها، در خوی و خصلت هر انسانی است، من هم رؤیاهایی در سر داشتم، آن هم درعالم نوجوانی. مهمترین ارتفاعات شمال، کوههای مرزی نزدیک ماکو، خوی و قطور هستند. نیاز مبرم دارد، نه رشته های نظامی.» همچنین روح الله یکی از دوستانم نیز به من گفت: «به پلی تخنیک برو، پشیمان نمی شوی.» او مرا به نزدیک ساختمان زیبای پوهنتون پلی تخنیک برد و آن جا را نشانم داد. ما شب ها می رفتیم مسجد، قرآن می آموختیم، جالب اینجاست که همان دوستانم با من به پوهنتون (دانشگاه) راه یافتند. به ملای مسجد گفتم: «ما آمده ایم تا به ما قرآن بیاموزی»، سید یعقوب امام جمعه ی آن مسجد بود، قبول کرد.

مهمترین مرکز نفتی که به نگاه شرکت نفت ما از ناخالصی کمتری برخوردار است، در منطقۀ نفتی گچساران است. مملکتی است عریض، محدود است از سمت شرق به ولایت کابلستان و از غرب به سیستان و از جنوب به دیار سند و از شمال به جبال هزاره و خراسان، طولش بیست مرحله و عرضش پانزده، بیابانش بیش از کوهستان است. این دیواره به طور کلی از توفیتهای ۱ دوره ائوسن ساخته شده است، به طوری که بیش از سه هزار متر از ۳۹۲۰ متر ارتفاع توچال از این سنگها تشکیل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید