مجموعه بیستون کرمانشاه ، راهنمای بازدید- جاهای دیدنی کرمانشاه – سفر در ایران

در این منطقه، پستی و بلندی هایی که بر اثر فرسایش شکل گرفته است، جاذبه های فوق الهاده ایجاد کرده است که در بین آنها، غار نمکی و کوه الهه نمک هرمز هم قرار دارد. در زمان سلطنت قاجاریان، خرمآباد مرکزیت منطقه تنکابن و مرکز محالثلاثه در عصر حاکمیت خاندان خلعتبری بر این منطقه بودهاست. در این کوه کتیبه های زیادی از زمان کوروش به یادگار مانده است. وجود جاذبههای زیادی در کوه نمک جاشک منجر شد تا این منطقه در 12 بهمن سال 86 از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی و ملی انتخاب شود.

همچنین به دلیل طبیعت زیبای این کوه مردم زیادی مشتاق سفر به این منطقه هستند.اغلب گردشگران کوه سبلان از شهر های مختلفی همچون: سبلان اصلی، سبلان کوچک، کوه سلطان، آغان داغ به این منطقه می آیند. معمولا جزیره هرمز، انتخاب گردشگران برای سفر نبوده است و این عدم انتخاب تنها به دلیل عدم آگاهی از جاذبه های بکر آن بوده است. آب چشمه و نمکهای این منطقه را نچشید چرا که خوراکی نبوده و ممکن است شما را دچار مشکل کند. آب و نمک دو عنصر حیاتی در تشکیل این گنبدها هستند.

قابل به ذکر است که شماره ثبت شده آن در قهرست آثار طبیعی ملی ۱۲/۱۹۴۹۶ میباشد که سند مالکیت آن نیز در ارتفاع ۳۶۰۰ متری به وسعت ۶۲۰۰ هکتار به نام سازمان حفاظت از محیط زیست صادر شده، قرار گرفته است. رئیس اداره امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه گنبد نمکی جاشک فاقد کانون زیستی متمرکز است اظهار داشت: آبشارهای نمکی، غارها، تراشههای نمکی، انواع گونههای مختلف خفاش، وجود استلاگمیت و استاگنیتهای بلند، یکی بودن منطقه و چشمانداز از مهمترین عوامل انتخاب این منطقه به عنوان یک اثر طبیعی و ملی منحصر به فرداست.

گیاهان یک ساله در فصل زمستان و بهار سطح گنبدهای نمکی جاشک را میپوشاند. در دوران زندیان، افشاریان، صفویان و در زمان الحاق منطقهٔ تنکابن از رویان به دیلمستان این منطقه با نام دِیلَمخاصه شناخته میشد و مرکز آن «تنکابن» بود که در دوران صفویان به نام فیض هم خوانده میشد ولی قبل از الحاق از رویان به دیلمستان، تمام این منطقه با نام تَنکابن شناخته میشد. در همین زمان و در طول این جدیت بود که من معلم ریاضی هم صنفی هایم شدم.

توجه داشته باشید که اگر با گنبدهای نمکی جاشک آشنایی ندارید، بهتر است در زمان بازدید از مسیر پیاده روی خارج نشوید. به یاد داشته باشید که هنگام سفر به این منطقه، لوازم ضروری با خود به همراه داشته باشید زیرا در نزدیکی آن فروشگاه و یا مغازهای وجود ندارد. در گنبدهای نمکی راهنما وجود ندارد و بهتر است از راهنمایان محلی بخواهید که شما را در طول سفر همراهی کنند. وقتی حرف از سفر به جزیره به میان می آید، ذهن ها تنها به سمت به دریا و تفریحات آبی است؛ در واقع کمتر کسی است که فکرش به سمت خاک، کوه و پرتگاه های مرتفع و جاذبه های این چنینی برود.

آخرین حرکات کوه زایی مهم البرز در اواخر پلیوسن و یا اوایل پلئیستوسن اتفاق افتاد که پی آمد آن، گسل خوردگی و رُوراندگی ملایم و مرتفع شدن البرز بود. کوه قازبگی یا کازبک Kazbek – Kazbegi ، آتشفشانی خفته و یکی از کوههای اصلی قفقاز در مرز منطقه قازبگی گرجستان و جمهوری روسیه می باشد. در کتاب آفرینش در عهد عتیق از آرارات به عنوان محل به خاک نشستن کشتی نوح پس از طوفان ذکر شده است. هدف داریوش از دستور ساخت این کتیبه بیستون، در جریان گذاشتن جهانیان از چگونگی بر تخت نشستن و سال اول امپراطوری خود بود.

از طرفی شیرین هم که این خبر را میشنود خود را دار میزند و او هم میمیرد و داستان این عشق پایان مییابد. الروض الانف: السهیلی (م.۵۸۱ق.)، به کوشش عبدالرحمن، بیروت، دار احیاء التراث العربی، ۱۴۱۲ق. که باید باید وارد جاده بوشهر- بندرعباس شوید و مسیر خورموج به بندر دیر را پیش بگیرید. نصیرالدین ابوالرشید عبدالجلیل قزوینی رازی از علمای قرن ششم هجری در کتاب خود به مناسبت از اسماعیل احمدان، یکی از چهرههای اسماعیلیه یا به قول وی ملاحده، یاد کرده که «چون الحادش ظاهر شد، از بیم دهخدای فخرآور هشتوردی شیعی بگریخت و به الموت شد». ● غذاها و شیرینیها مردم کرمانشاه علاوه بر غذاهای ملی ایرانیان همچون انواع پلوها، خورشها، آشها و خوراکیها، غذاهای مخصوص به خود دارند که فقط دراین ناحیه پخت میشود.

اگر به عکاسی علاقه مند هستید، حتما با خود دوربین به همراه داشته باشید. در هنگام پیاده روی و یا کوهنوردی مراقب پستی و بلندیهای مسیر باشید و با دقت گام بردارید تا دچار مشکل نشوید. لاپیلی ها لایه هایی به ابعاد یک تا سه سانتی متر و یا بیشتر در دامنه کوه های آتشفشانی قرار می گیرند. که گنبد نمکی در اثر یک نفرین، به شکل امروزی تبدیل شده است.

قلههای بسیاری برای کوهنوردی در این رشته کوه هستند که از آن میان میتوان دماوند، علمکوه، خلنو، آزادکوه، شاهالبرز، سیالان، وروشت، دوبرار، توچال و پهنهحصار را نام برد. از موارد استفاده این عنصر میتوان افزایش قدرت تشخیص مغز و درمان آرتروز اظهار کرد. در تهیه این ماده که به شکل پودر است از مواد قابل تجزیه زیست شناختی( biodegradable ) از جمله جلبک دريايی و مدفوع مرغ استفاده می شود. از ۱۹۷۶ تا اوایل دهه ۸۰ گزارشات و مطالعات قبلی بصورت کتابها و مقالات متعددی منتشر شده، از جمله “ تکتونیک افغانستان“ اثر و.

می رویم تا به امام زاده برسیم . حدود ۱۵ دقیقه در مسیری پیاده روی داشتیم و باید وزن سنگین کوله ها را تحمل میکردیم تا به ماشین ونی که قرار بود ما را به هتل ببرد، برسیم. مگسهای این منطقه بسیار آزار دهنده بوده و ممکن است در یک لحظه حدود 15 تا 20 مگس به دور شما بچرخند. کوه نمک جاشک استان بوشهر یکی از شگفت انگیزترین پدیدههای زمین شناسی است و مواد اصلی تشکیل دهنده گنبدهای نمکی رسوبات تبخیری مانند انواع نمک طعام نمک صنعتی و گچ است که عملکرد فرسایش آبی بر این رسوبات جلوه خاصی به ارتفاعات بخشیده است .

این شهرستان مرکز باغهای کیوی و پرتقال و چای است و همچنین یکی از بزرگترین مراکز پروش و صادرکننده انواع گلها و گیاهان زیبا و زینتی است. در مسیر جاده سه هزار بعد از روستای قاضی محله یک مسیر انحرافی به پشت کوه وجود دارد که ما را به روستای آرود می رساند.این روستا در دهستان سه هزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن۲۳ نفر بودهاست. کاظم خان از اهالی روستای گورچین قلعه بوده و قلعه کاظم داشی هم در این روستا واقع می باشد. روستا هایی که هر کدام سرگذشتی شیرین دارند.

پرچین پشته، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. خشکبور، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. حدفاصل روستای گنخک (شهرستان دستی) و جاشک (شهرستان دیر)، به جادهای خاکی میرسید که به معدن قدیمی سنگ نمکی مربوط میشود. در سمت غرب با روستای گنخک (روستای دشتی، 55 کیلومتری شهر خورموج، 15 کیلومتری شهر کاکی)، از شرق با روستای کردلان، از جنوب با روستای جاشک (شهرستان دیر، 60 کیلومتری دیر، 24 کیلومتری شهر بردخون) و از شمال شرقی با روستای درویشی است. رودخانه مند تا قبل از رسیدن به روستای باغان دارای آب شیرین بوده و آب آن قابل شرب است.

کوه های دیگر رگ های من هستند.در هر شهر رگی دارم و چون خداوند بخواهد زلزله در شهری افتد به من دستور می دهد تا آن رگ را بجنبانم. درختان و درختچههای دیگری چون بنه، کهور و کلخونگ و بوتههایی مثل افدرا، گون، گرامینه و درمنه و گیاهان شور پسند به شکل پراکنده در گنبدهای نمکی به چشم میخورد. گردش خورشید چون افسری پیرامون جهان است. اگر دستتان را در آب های هرمز فرو ببرید، لایه ای از نمک روی دستتان قرار می گیرد که این نشان از آن است که جزیره هرمز، روی گنبدی نمکی شکل گرفته است. آب فوق اشباع شده توسط نمک، 12 برابر بیش از آب دریا شور میباشد.

میزان شوری آب نمک فشانها حدود 350 برابر بیش از آب دریاهاست. با افزایش تبخیر آب در نزدیکی چشمههای نمکی، آبشارهای نمکی به اشکال مختلفی به وجود میآیند. در زیر این کوه آب با رنگی نارنجی و در بستری نارنجی رنگ جریان دارد و صدای دلنشین و آرامبخش را در این فضا تولید می کند. بسیاری از ما در طی سال­ها حتی یک بار هم نشده دیوان عطار نیشابوری را باز کنیم و بیتی را بخوانیم. یک روز دو دلباخته بودیم من و تو!

گنبد نمکی در 144 کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر، بخش کاکی و بخش بردخون میان دو شهرستان دیر و دشتی قرار دارد. همانطور که در قسمتهای قبلی این مقاله ذکر شده، این گنبدها در مسیر سلسله کوه زاگرس هستند. آتشفشان فوگو (که سال گذشته فوران کرد) و سانتیاگیتو همه فعال هستند. کوه آرارات محل فرودآمدن کشتی نوح شواهد تاریخی و جغرافیائی که پیدایش الواح کشتی نوح را در روسیه شوروی تأیید میکند از:دکتر رحیم هویدا استاد دانشگاه تبریز خبر شگفتانگیز کشف تخته لوح مربوط باسامی مبارک پیشوایان اسلام که بنقل از مجله«انقاد نیزوپ»منتشر در کشور اتحاد جماهیر شوروی در گرامی مجله درسهائی از مکتب اسلام مندرج بود بار دیگر تجلی انوار حق و ثبوت عظمت و اولویت خاندان پیامبر(ص)را بر همه جهانیان روشن و آشکار ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید