متن كامل شازده كوچولو

۱۶ تصویر با یکدیگر ترکیب شدند تا تصویر نهایی برای ساخت این فیلم ایجاد شود. آنچه در بالا میبینیم از تصویر قبلی هم سورئالتر و دیدنیتر به نظر میرسد؛ دان پتیت (Don Petit) از خدمه ماموریت اکسپدیشن ۳۱ ایستگاه فضایی بینالمللی با استفاده از تکنیک شگفتانگیز لانگ اکسپوژر و به کمک دوربینی که بر روی ISS ثابت شده بود، تصاویر گوناگونی را با یکدیگر ترکیب کرد تا عکس بالا را از چرخش ستارهها و حرکت نورهای زمینی خلق کند. در همین موقع یکی از موجودات فضایی به طرف سعید رفت و در حالیکه سعی می کرد ناراحتی ونگرانی های خودش را پنهان کند ، قبل از اینکه سعید حرفی بزند با نمایش تصاویری علت حضورش در جمع انسانهای شبیه سازی شده را به او توضیح داد و با یادآوری وضعیت جدیدش از او خواست که فکر فرار را از ذهنش خارج کند و در همان وضعیت با حرکت دادن اعضای بدنش به آموزش همزادهای خودش کمک کند .

این پدیده یک نقاشی نیست و آنطور که دانشمندان گفتهاند، شکوفه زدن فیتوپلانگتونها آن را به وجود آورده است؛ ماهواره Envisat این تصویر را در سال ۲۰۱۱ ثبت کرد و تجهیزات پیشرفته این ماهواره شامل سنسورهای رنگ اقیانوس هستند که میتوانند از فضا، اطلاعات شگفتانگیزی از جمله گونه خاص فیتوپلانگتونها را بر اساس رنگ به وجود آمده در اقیانوس تشخیص دهند. وقتی فضانوردان به آسمان شب زمین نگاه میکنند، نورهای مصنوعی شهرها به شکل ستارههایی ریز و شگفتانگیز دیده میشوند؛ عکس بالا هم که در آگوست ۲۰۱۱ ثبت شده، شمال اروپا را نشان میدهد؛ شهر بزرگ لندن نقطه نورانی سمت چپ و پایین تصویر بوده و در مرکز تصویر هم نقطه نورانی بعدی مربوط به پاریس است.

بنابراین مطالعاتی از این دست بسیار مهم هستند؛ زیرا به ما کمک میکند پی ببریم یک سیاره زیستپذیر پیرامون چنین ستارههایی، تا چه مدتی میتوانند پتانسیل خود را برای زیستپذیر بودن حفظ کنند. پس از آن بود که منجمان متوجه شدند سیارهها نیز همانند زمین میتوانند قمر و قمرها داشته باشند. کوههایی که در پس زمینه دیده میشوند، لبههای دهانهی جزرو هستند. چهار روز پس از برخورد کشتی تفریحی ایتالیایی کوستا کونکوردیا (Costa Concordia) با سنگهای ساحلی، دوربینهای ماهوارهای عکس بالا را ثبت کردند که بدنه واژگون شده کشتی را در یکی از سواحل ایتالیا نشان میدهد.

این عکس مجموعهای از تصاویر جریانهای سطحی زمین که بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ ثبت شدهاند را نشان میدهد. چرخش سریع مشتری (هر 10 ساعت یک چرخش حول محور خود) جریانهای جت مانند شدیدی ایجاد میکند و سبب میشود تا ابرها به کمربندهای تاریک و روشن در یک امتداد طولانی تقسیم شوند. بدین طریق قطب های شمال وجنوب اولیه معکوس می شودوآن گاه جهت چرخش حول محور عادی است ونه رجعی است. از همه قابل توجهتر این است که سیاره زمین از آن جهت منحصر به فرد است که بیشتر سیاره ما از آب پوشیده شده است، زیرا دما اجازه میدهد آب مایع برای مدت زمان طولانی وجود داشته باشد.

⟨ البته باتوجه به تصاویری که تلسکوپ ده متری کک در سال ۲۰۰۴ گرفت مشخص شد اورانوس هم طوفانهایی دارد. قویترین آنها، یعنی طوفان سوئامای، بادهایی با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت داشت که بر اساس گزارشهای موجود با عبور از فیلیپین، تایوان و ساحل شرقی چین خسارتی ۲.۵ میلیارد دلاری را به بار آورد و جان ۵۰۰ نفر را گرفت. آکاتسوکی در ۲۰ می ۲۰۱۰ به فضا فرستاده شد اما در ۶ دسامبر همین سال به علت خطای محاسباتی، در یک مدار خورشیدی قرار گرفت و از ورود به مدار ناهید ناکام مانده در فضا سرگردان شد.

این شاتل در حال نزدیک شدن به ایستگاه فضایی بینالمللی بود و نمای تاریک آن در پسزمینه لایههای گوناگون اتمسفر زمین چشمنواز است. مورد بعدی به شاتل فضایی آتلانتیس مربوط میشود که در جولای ۲۰۱۱ به سمت سطح زمین در حرکت است؛ مسیر نورانی شاتل پلاسمای یونیزه شده بوده و لایه نازک و نورانی که بر فراز زمین دیده میشود هم درخشش هوا (airglow) نام دارد. در ابتدای فیلم میتوان بخش غربی مریخنورد را مشاهده کرد و سپس تصویر به سمت شمال سیاره حرکت میکند. این عکس با یکی از ماهوارههای ناسا در سال ۲۰۰۵ به ثبت رسیده و احتمالا توده یخی که کشتی معروف تایتانیک را به اعماق اقیانوس فرو برد، از این محل وارد آبهای اطراف شده است.

در نوامبر ۲۰۱۱ آخرین قسمت از تصاویر تشکیل دهنده آنچه در بالا میبینیم، از ارتفاع ۸۰۰ کیلومتری سطح زمین توسط ماهواره VIIRS ناسا به ثبت رسید. ماهواره Suomi NPP ناسا این تصویر را به صورت کلاژ از ادغام تعداد زیادی عکس تهیه کرده است. درست است که در این موارد اگر کسی ادعا کند معدوم ها وجود دارند، دچار تناقض شده است، اما این مانع نمیشود که نتوان آن ها را به عنوان معدوم تصور کرد. آیا تو به سیاره ها علاقه مندی ؟

یکی از این صخره ها “ستون آسمان شرق” نام داشت و بلندای آن یک کیلومتر بود. در آن تصویر سیاره ما همانند یک تیله آبی رنگ داخل چهارچوب تصویر قرار گرفته بود و آنچه در بالا میبینیم هم یکی از جدیدترین عکسهای آپدیت شده سری تصاویر تیله آبی است. تیله آبی (blue marble) نام تصویری از سیاره زمین است که در سال ۱۹۷۲ توسط خدمه ماموریت آپولو ۱۷ به ثبت رسید. وقتی که شاتل فضایی در جریان ماموریت اکسپدیش ۲۳ (Expedition 23) از ایستگاه فضایی بینالمللی (ISS) جدا میشد، سویچی نوگوچی (Soichi Noguchi)، مهندس پرواز این ماموریت عکسی از قسمت زیرین شاتل را در آسمان نیکاراگونه به ثبت رساند.

از همه ی کسانی که مرا در انجام این تحقیق و پژوهش یاری کرده اند کمال تشکر را دارم . مرحله سوم(گرفتن زمان مبنا)؛ مدت زمانی بعد از وقوع رویداد(حدودا 1 دقیقه ،ترجیحا یک زمان کامل مثلا وقتی ثانیه شمار ساعت لپ تاب عدد60(00) را نشان داد ) کرنومتر رااز شمارش نگه می دارم و زمان را ثبت میکنیم، دقیقا زمانی را که کرنومتر را متوقف کرده ایم به عنوان زمان مبنا در نظر گرفته و یادداشت میکنیم. این تصاویر در ۲۸ نوامبر ۲۰۲۱، زمانی که این مریخنورد در بالاترین نقطه در “South Séítah” مستقر شده بود، ثبت شدند. هنگامی که مدار سیارهی ناهید از مدار کرهی زمین عبور میکند، بر روی سطح این سیاره به جای طلوع خورشید، غروب خورشید قابل مشاهده است.

البته در کنار خورشید ، همه اجرام آسمانی کوچک به نظر می رسند ، بنابراین تصور همه سیارات در مقیاس کامل دشوار است. پلوتو میتواند هنوز از نظر بسیاری سیاره باشد. آنها کوچکتر از چهار سیاره غول پیکر هستند. برای کنترل وضعیت جنگلها و نظارت بر قطع درختان در مناطق مختلف، نقشههای اینچنینی به دانشمندان دیدی مهم میدهند و دانستن وضعیت کنونی آنها میتواند شرایط آینده پوشش گیاهی مناطق را برای جذب کربن دی اکسید اتمسفر مشخص کند. نوارهای رنگی تصویر برای بهبود کنتراست بصری و مشخص کردن تفاوتهای رنگی ایجاد شده است و در حقیقت آسمان مریخ به چشم انسانها آبیرنگ نیست.

دیدگاهتان را بنویسید