ماجراجویی در افغانستان – قسمت چهارم

معادن دیگر یاقوت در منطقه (خاش و کشکان) ولایت بدخشان نیز وجود دارد که توسط کدام سروی رسمی تثبیت نشده؛ اما تقریباً پنج سال قبل، کندن کاری خودسر از سوی زورمندان در این معادن ادامه داشت. دستمزد معدنچیانی که روزانه به دور از خانه و کاشانهٔ شان ۱۸ ساعت کار در ناامنترین شرایط دل کوهها و با خرید خطر مرگ به جان شان، صخرهها را انفجار میدهند و از امراض مزمن تنفسی و گرده رنج میبرند، هفتهای تقریباً ۳۵۰۰ افغانی به دست می آورند. رستوران زاگرس بر ارتفاع کمتری قرار دارد و میتوان پس از یک پیاده روی نسبی بر کوه به آن رسید اما با این حال رستوران برای راحتی حال مشتریان خود، وسایل نقلیهای را در پایین کوه قرار داده تا مشتریان رستوران را به آن برساند.

چهار تعرض اولیه به پنجشیر به صورتی کاملاً کلاسیک انجام شد که در آنها ستونی از زره پوشها بعد از بمبارانهای هوایی دست به حمله زدند اما سه حملهٔ دیگر به دلیل گسترش خود، اهمیت تجهیزاتی که به کار گرفته شدهاند و تا کتیکهای معمول ثابت میکنند که پنجشیر فرمانده مسعود، به صورت هدف شماره یک شورویها در افغانستان درآمدهاست. قابل ذکر است که در حال حاضر بسیاری از تسبیحهايی که به اسم تسبیح شاه مقصودی در بازار به فروش می رسند، واقعی نبوده بلکه سنگ جلالآباد، کابل و یا سنگهای چینی هستند. فیروزه در گذشته بصورت عموم طبیعی بود، ولی امروزه بیشتر فیروزه مصنوعی در بازار خرید و فروش می شود که حتی تشخیص آن برای کارشناسان هم بسیار دشوار است.

به دید و بازدید علاقه زیادی نداشت حتی امامت نماز جماعت را نیز نمیپذیرفت. کالدرای ریزشی : متداولترین نوع کالدرا می باشد که عمل فرونشست و یا ریزش1، 1 – Collap se را انجام می دهد. این کار بدون هیچ مشکلی انجام شد بعد از 7طول ما در زیر یک برآمدگی یخی با شیب تقریبی 80 درجه رسیدیم . کار در معادن افغانستان در شرایط بسیار سخت انجام میشود .

یاقوت از اکسید آلومینیوم در شرایط خاص ساخته شدهاست. در مجموع شرایط کار در معدن ابتدایی و خیلی خطرناک میباشد. البته باید به این مبلغ هزینههای لباس، تجهیزات، اینترنت، بیمه و پرواز رفت و برگشت به نپال را هم اضافه کنیم که در مجموع و در پایین ترین سطح برای یک کوهنورد ایرانی به ۱٫۲۰۰ (یک میلیاردو دویست میلیون تومان) هم میرسد. فیروزه را حکاکان و زرگران پس از شکل دادن، به عنوان نگین در زیوراتى مانند انگشتر، گردن بند، گوشواره و دیگر جواهرات به کار می برند؛ همچنان از فیروزه در برخی اشیای زینتی نیز استفاده می شود.مردم افغانستان در استفاده از فیروزه، باورها و شگون هايی دارند که اگر انگشتری با نگین فیروزه در دست داشته باشند، در زندگی موفق و کامیاب خواهند بود.

همچنان نشانههای یاقوت در ولایات کنر و پنجشیر نیز دیده شده؛ اما تا کنون ذخیره و اندازهٔ آن به شکل رسمی از سوی کدام سروی تثبیت نشده و هم کدام پیشرفت در بخش اکتشاف و استخراج آن نیز صورت نگرفته است. به گفته شماری از باشندگان ولایت نورستان، تعداد زیادی از سنگهای یاقوت در این ولایت وجود دارد؛ اما از سوی اداره معادن به شکل رسمی تثبیت نشده و نه هم معلوماتی در مورد ذخیرهٔ آن به دست آمده است. در منطقه فرونس پارون مرکز ولایت نورستان، ۷ معدن بیروچ و صوفه بیروچ هم شناسایی شده است، که اکنون روند استخراج از این معادن جریان دارد؛ اما مشخص نیست که از سوی دولت یا به شکل غیرقانونی توسط بعضی افراد استخراج از آن صورت میگیرد.

بیروج، از جمله سنگهای قیمتی به شمار آمده زیاده در صفحات شرقی و شمال شرقی مرکزی افغانستان مانند ارتفاعات کوه های بلند نورستان، بدخشان، هزاره جات، مناطقی که دریای هلمند از آن سرچشمه می گیرد، جلال آباد، لغمان و بعضی قسمت های پنجشیر و سالنگ پروان، به گونۀ گسترده یافت میشود.این سنگ به رنگهای سفید، سبز، زرد، گلابی، آبی و رنگ های مختلف دیگر در طبيعت پیدا میشود. رنگ سرخ این کانی را یاقوت و رنگهای دیگر آن از قبیل سفید، زرد، نصواری و سایر رنگها را به نام «کورندم» مینامند که در افغانستان از خود نامهای محلی دارند.

طبری این حادثه را در مرحله اوّل جنگ اُحد دانسته است ولی متن روایت که صدوق از امام صادق علیه السلام نقل نموده صریح است که این حادثه در مرحله دوّم جنگ و پس از آنکه عدّه ای از صحابه فرار نمودند، واقع شده است. در حالی که هدف از مرحله خواندن یادگیری و به خاطر سپردن مطالب نیست. که فعالیت آن در طی یک مرحله به صورت محصول انفجاری یا جریان گدازه خاتمه مییابد. مقبره میر رضی الدین آرتیمانی در روستای آرتیمان قرار ندارد بلکه دردامنه تپه هایی است که به روستای همینه مشهور بوده است اکنون این آرامگاه مشرف به باغ های اطراف محله جولستان و حافظ است.و بولوار منتهی به آن از میدان هلال احمر منشعب میشود که با راه روستای آرتیمان واراضی آن فاصله زیادی دارد.

در فاصله 700 متری چشمه درویش، چشمهای به نام چاه درویش قرار دارد. چنانچه از اسم این سنگ پیدا است، از آن تسبیح درست میکنند که شهرت جهانی دارد. نسبت به دشمن واکنشی نشان نده؛ زیرا اگر در بیرون مدینه بمانند به زحمت افتاده و اگر وارد مدینه شوند؛ مردان روبرو با آنها جنگیده و زنان و کودکان از بالا سنگبارانشان میکنند و اگر به مکه بازگردند با شکست و نومیدى برخواهند گشت. تا اکنون حدود هزار نفر در معادن افغانستان کار میکنند. ارتفاع این سرزمین که از سطح دریا در حدود ۴۰۰۰ متر است باعث سختی آب و هوای آن شدهاست چنانکه زمستان در این منطقه هفت ماه طول میکشد و تنها در یک ماه (ماه ژوئیه) شبها شبنم نمیباشد و حرارت روزها گاه به ۷۰ درجه میرسد.

پنجشیر از میان گدارهای باریک با دیوارههای بلند میگذرد و در مسیر خود چندین شاخهٔ دیگر مانند غوربند و پریان دریا را دریافت می کند و سپس در حدود ۴۸ کیلومتری شرق کابل به رود کابل می پیوندد، پنجشیر از رودهایی دايمی افغانستان است و طول آن به ۳۲۰ کیلومتر می رسد. اگر یک کلمه بگوید‚ می تواند اعلی حضرت را از سلطنت خلع کند. و اگر چیزی دارای برکت شود چه اتفاقی میافتد. جواهر فروشان در افغانستان دارای اتحادیه بوده تمام فعالیت آنها از طریق اتحادیه پیش میرود. این مطلب ثابت می کند که کوه اورست در طی 50 میلیون سال پیش به این ارتفاع رسیده است.

این آتشفشان که در جزیرهٔ کیوشو (Kyushu) واقع شده است، از سال ۱۹۵۵ به طور منظم، فعالیت میکند. یگانه خاصیت مخصوص در سنگهای قیمتی یاقوت این است که مقاومت آن، با مرور زمان بلند میشود؛ از همینرو در بین جواهرات، به نام سلطان سنگها یاد میشود. پس از چندی مجددا” به نجف اشرف رفته و در آنجا رحل اقامت افکند و امیر بن ورام یکی از امرای معروف دخترش را به زنی گر فت و از این دختر پسری بوجود آمد که در علم از جد امی خود پیشی گرفت و این امیر زاده نیز به نام خواجه آملی نامیده می شد و بسیار مورد احترام بود.

دیدگاهتان را بنویسید