فلات ایران و کوههای موجود در آن

اگر اهل طبیعت گردی، کوهنوردی و یا پیک نیک هستید و می خواهید در اصفهان چنین تجربهای را برای خود رقم بزنید؛ همراه ما باشید تا برای شما از یک گزینه جذاب خوش گذرانی در این شهر سخن بگوییم. این پارک وحش در واقع یک باغ وحش کوچک است که در آن می توانید تعدادی از جانداران را ببینید. رضامحله (تنکابن)،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است.

میان رود روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. در بیانات مربوط به تاریخچه تنکابن به عنوان شهر محوری و مرکزی غرب مازندران و شرق گیلان بیان تاریخچه اداره ثبت احوال مازندران نیز خالی از لطف نمیباشد که در سایت رسمی این سازمان به آن اشاره شدهاست. جالب آنکه این کوه دارای ارزش تاریخی نیز هست؛ گفته می شود مردم در گذشته های دور از کوه صفه به عنوان پایگاه و پناهگاه استفاده می کردند و شیوه ساخت و معماری قلعه موجود در این کوه، نشانه هایی از قلعه های ساسانی را به نمایش می گذارد.

از سالیان پیش، کوه صفه اصفهان به عنوان مکانی جالب برای گذراندن اوقات فراغت و بهخصوص تعطیلات آخر هفته، مورد توجه ساکنین اصفهان بوده است. کوه صفه اصفهان در شب نمای بسیار زیبایی دارد که وقتی در ضلع شمالی این کوه قرار گرفته باشید میتوانید نورپردازی جالب آن را مشاهده کنید. با این حال حتی در فصل تابستان میتوانید در ساعاتی از شب به کوه صفه بروید و در کنار فواره آن در ایستگاه اول کوهنوردی از هوای خنک لذت ببرید و نمایی از شهر اصفهان را ببینید.

در مقطع زمانی زبان آریایی ها متفاوت بوده و شاخه ایرانی و هندی آریایی به زبانهای گوناگون سخن می گفتند ولی حدود 2400 سال پیش از میلاد زبان اقوام آریایی زبان واحدی بوده است . از آنجا که یاران حضرت نوح تعداد بسیار کمی بوده اند، این سؤال پیش می آید که نوح براستی چگونه این کشتی را ساخته است. کشتی نوح بر فراز کوه آرارات جای گرفت. طبق نظرات کوهنوردانی که از این مسیر یا مسیرهای مشکل دیگر، قله را فتح کردهاند، چنین برداشت میشود که نوع سنگها و صخرههای کوه صفه به صورتی میباشد که نمیتوان به عنوان دستگیره در صخره نوردی، صد در صد روی آن تکیه کرد و گاهی این سنگها که زیر دست یا پا به عنوان تکیه گاه انتخاب شدهاند از جای خود کنده میشوند و کوهنورد سقوط میکند.

در واقع برای فتح کوه صفه، لازم است از جادهای شیب دار حرکت کنید تا به قله برسید. قله جنوبی بلندتر از قله شمالی است؛ اما در قله شمالی منظرهای بهتر و گستردهتر از شهر را خواهید دید. بهطورکلی کوه صفه دارای دو قله است؛ قله جنوبی و شمالی که قله جنوبی بلندتر از قله شمالی است؛ اما قله شمالی منظره بهتر و گستردهتری از شهر را دارد. با شنیدن نام اصفهان بسیاری از افراد به یاد سی و سه پل میافتند اما اصفهان وسعت و تنوع بسیار زیادی دارد.

به طور کلی صفه دارای دو قله است؛ قله جنوبی و شمالی که بر روی هر یک چند دکل مخابراتی دیده می شود. برای کوهنوردان حرفهای یا نیمه حرفهای، ارتفاع کوه صفه، چالش برانگیز نیست و به عنوان یک کوهنوردی سبک و تفریحی از آن یاد میشود. به نظر میرسد دورهی کودکی و نوجوانی را در یکی از روستاهای طایفه آزادبخت از توابع کوهدشت گذرانده است. کوه صفه جز رشته کوههای زاگرس به حساب میآید که دقیقاً در قسمت جنوبی شهر اصفهان واقع شده است.

قرارگیری مقبره شهدای گمنام در صفه نیز بر اهمیت آن افزوده و بسیاری را به سوی خود کشانده است. اگر از شلوغی های مرکز شهر اصفهان فاصله بگیریم و راه مان را به سمت بلوار شهدای صُفه کج کنیم، به تفرجگاهی ناب و جذاب می رسیم که در میان مردم با عنوان کوه صُفه شناخته می شود. محدوده تفریحی مربوط به کوه صفه اصفهان افزایش پیدا کرده و محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است. در حال حاضر امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری به مجموعه کوه صفه اضافه شده است که خانوادههای زیادی را برای تفریح به این مکان جذب میکند.

اگر به کوه صفه اصفهان در شب رفته باشید، منظره زیبایی از شهر اصفهان میبینید در صورتیکه هوای شهر بدون آلودگی باشد، زیبایی آن دو چندان خواهد بود. یکی از زیبایی های شگفت انگیز این غار چکنده ها و چکیده های چند ده متری و قطور است که در طول هزاران سال شکل گرفته اند. 37-ارزش اقتصادی جلگه ها را بنویسید. آیت الله شیخ عبدالکریم بهرستاقی مردی فاضل و زاهد و خوش حساب بود تحصیلات اولیه را در آمل گذراند و به رهسپار تهران و از انجا به نجف رفت ازاو کتابی به جای نماده است.

این غزوه از آن جهت به این نام معروف شد که در دامنه کوه اُحُد اتفاق افتاد. مترجم بند هش هندی نه تنها البرز معروف در شمال ایران را البرز تاریخی و اوستایی نمی داند بلکه دماوند معروف را نیز دماوند تاریخی نمی داند. در شرق کوههای البرز مرکزی نیز که از دره هراز تا دره رودخانه تالار امتداد دارد، کوه مرتفع دماوند قرار گرفته است. نمای قله از این منظر هم بیانگر راهی بسی سخت و طولانی است. اگر کمر همت ببندید و رنج کوهنوردی را به جان بخرید بالاتر از چشمه گل زرد، با عبور از چند پيچ و خم به قله می رسید.

بر اساس گزارشی که از برخی خبرگذاری ها منتشر شده است به دلیل افزایش بارندگی در بهار سال ۹۸، چشمه پاچنار کوه صفه اصفهان جان دوباره گرفته و جاری شده است. متأسفانه در سالهای اخیر با وجود مشکل جدی خشکسالی، چشمه پاچنار کوه صفه اصفهان مانند بسیاری دیگر از چشمهها، خشک شد و بعد از سالها جاری بودن از حرکت ایستاد. چشمه پاچنار کوه صفه اصفهان یکی از چند چشمه موجود در کوه صفه میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید