علت به وجود آمدن کوه های آتشفشانی – هوشمند نیوز

احمد مسعود، پسر شاه پنجشیر یا همان آمر صاحب ( عنوانی که پدرش بدان شهره بود) بلافاصله بعد از اشغال کابل توسط طالب ها با انتشار یادداشتی که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، نوشت، از دره پنجشیر می نویسم، آماده هستم تا در راه پدرم همگام با مجاهدین بار دیگر رویاروی طالب ها بایستیم، ما مهمات و سلاح و تجهیزات کافی از زمان پدرم در این منطقه ذخیره کردهایم چرا که چنین روزهایی را از پیش میدیدیم.

احمد مسعود در مقالهای در واشنگتن پست در ۱۸ اوت گفته بود، “حاضرم از ردپای پدرم پیروی کنم. اما ما نیازمند تسلیحات بیشتر، مهمات بیشتر و محمولههای بیشتر هستیم”. برخی از منابع مردمی نیز مدعی اند احمد مسعود به همراه نیروهایش توانسته شهر چاریکار را در اختیار بگیرد، هنوز صحت این ادعا اثبات نشده است. رشته کوه البرز استان های زیادی مانند قزوین، مازندران، تهران، زنجان و سمنان را شامل می شود.

از بین آتشفشان فعال و نیمه فعال ایران، کوه دماوند با ارتفاع زیاد در استان مازندران و در میان رشته کوه های البرز واقع شده است. این کوه از کوه بابا جدا شده به طرف بالا مرغاب پیش می رود و طول این کوه 200 کیلومتر است . البته پیش از آن در هفتم مهرماه سال 1381، بیستون با شماره 6463 در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار گرفت. کوه سبلان یک آتشفشان غیرفعال محسوب میشود که آتشفشانهای آن هم عبارتند از: سبلان اصلی، سیلان کوچک، کوه سلطان و آغان داغ.

پیش از این جبهه مقاومت ملی در پنجشیر اعلام کرده بود که در صورتی که طالب ها دولتی فراگیر تعریف نکنند، مبارزه را آغاز خواهند کرد، حالا ناظران می گویند شواهد نشان می دهد در آستانه اعلام خبر تشکیل حکومت جدید از سوی طالبان مذاکرات بین دو طرف یعنی احمد مسعود و نماینده طالب ها به نتیجه نرسیده و به همین دلیل هر یک از طرفین دیگری را به شکست مذاکرات متهم میکنند. مسعود اخیرا در این باب به رویترز گفته بود، ما تلاش داریم طالب ها را اقناع کنیم که تنها راه حل پیش رو مذاکره است، ما خواهان آغاز جنگ نیستیم.او همچنین در جریان مصاحبه ای با نشریه فارین پالسی بر این مقوله تاکید کرد که اگر طالب ها به دنبال توافقی برای تقسیم قدرت به شکلی مساوی باشند وبر تمرکز آن در دستان خود تاکید نداشته باشند، قادر خواهیم بود به سوی مسیری قابل قبول حرکت کنیم، در غیر این صورت ما به مبارزه و مقاوتمان تا تحقق عدالت، برادری و آزادی ادامه خواهیم داد.

اگر به دلیل غلیظ بودن گدازه، گازهای داخل آن به راحتی خارج نشود، تجمع این گازها و فشرده شدن آن ها، خروج انفجاری را سبب می شود. بیشتر معدن چیان، معدن زمرد پنجشیر را در شب های جمعه ترک میکنند تا در روستای خنج سنگ های گرد آوری و بسته بندی شده را در الیاف روغنی بگذرانند. در دره پنجشیر که تا به حال تعداد ۱۷۲ معدن از همین سنگ در آن یافت شده است، دومین سنگ گرانبها بعد از الماس استخراج گردیده است. آنها در مدخل ورودی شهر که میدانستند اهالی برای جنگ آمادهاند، نیاز به منطقهای باز و وسیع داشتند تا معرکه در آن واقع شود.

دوبیتی ها و ترانه های روستایی نیز از روزگاران گذشته در فرهنگ و ادبیات ایرانی، از خراسان تا فارس، از شمال تا جنوب واز شرق تا غرب، برجا مانده که همراه با طراوت و شکوفایی وشادابی و سرسبزی زمین، بر زبان مردمان جاری می شده و آنان نیز سوز درون خود را با این ترانه ها و دوبیتی ها بیان می کرده اند و خواندن آنها شور و حالی خاص به شنونده و خواننده می­بخشد.

این در حالی است که اسحاق گیلانی، رهبرنهضت همبستگی ملی افغانستان ادامه درگیری ها را به سود هیچ طرف نمی داند و خواهان از سر گیری مذاکرات میان طالبان و طرفداران احمد مسعود است. احمد مسعود چه بخشهایی از پنجشیر را در کنترل دارد؟ » با رویکردی همدلانه، به عادت قطعکردن سخن دیگران میپردازد و با تکنیکی بامزه به کودکان میآموزد افکار و سخنان افسارگسیختهشان را کنترل کنند. معنای این سخن آن است که سید شمس الدین از سفرهای امام زمان و ورود و خروج آن حضرت نیز مطلع بوده و آن حضرت خود در جزیره خضراء ساکن است.

یک چهره نزدیک به احمد مسعود گفت: هنوز درگیریها در پنجشیر ادامه دارد و درههای این ولایت در تصرف نیروهای محلی هستند و شایعه خروج مسعود از افغانستان صحت ندارد. ساناز نفیسی- خبرنگار گروه جهان: تاریخ در افغانستان تکرار شد، امروز هم درست بهسان زمانی که طالب ها برای آخرین بار در سال 1996 قدرت را در دست گرفتند، ولایت پنجشیر و هسته مقاومت به رهبری احمد مسعود همچون خاری بزرگ در چشم طالب ها فرو رفته، شبه نظامیانی که می خواهند دولت تشکیل دهند، امارات اسلامی شان را برپا دارند، و حالا با مقاومتی جدی در این دره ژئوپلتیک واقع در شمال شرق پایتخت روبرو شدند؛ چالشی که مانع از تسلط کامل طالب ها بر تمامی سرزمین افغانستان شده است.

در مقابل کشور افغانستان هر سال حدود ۵۰ ملیون دلار زمرد پنجشیر را می فروشد درحالی که بخش زیادی از زمرد افغانستان به طور غیر قانونی فروخته می شوند. هوای قله در حدود ۲۰درجه زیر صفر و وزش باد در حدود ۴۰کیلومتر در ساعت احساس میشد که این بر سرمای هوا می افزود. فهیم دشتی سخنگوی جبهه مقاومت در توییترش درباره درگیریهای پنجشیر نوشت: حدود ۶۰۰ طالب از بامداد امروز در نقاط مختلف پنجشیر کشته شدند. به گزارش ایسنا، سخنگوی جبهه مقاومت از کشته شدن نزدیک به ۶۰۰ جنگجوی گروه طالبان در ولایت پنجشیر خبر داد. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، ولایت پنجشیر، در شمال شرقی افغانستان موقعیت دارد که مرکز آن “بازارک” است.

درۀ هزاره از درههای فرعی از شمال به جنوب و از جنوب به شمال تشکیل شده است. درۀ هزاره یکی از درههای دوردست و پرجمعیت پنجشیر است. بزرگترین طایفۀ درۀ هزاره در پنجشیر سنگیخان است که در قریههای دهناوتو، (سرخکبندی)، پشته، کتهسنگ، سرلیس، پرنگال، چهلخوشحال، قاشدراز، اوبی، سلاح، قلعۀ محمدهاشم، لالهخیل، قولندور و آستانۀ کلان زندگی میکنند. کوتلهای پرنگال، جهرعلی، قولندورو، پاوات، آستانه و خرجگیری ولایت پنجشیر را با همسایگانش وصل میکنند. پلنگ برفی یک گربه سان با ارزش و در معرض خطر است که در ارتفاعات کوهستانها زندگی میکند و به همین مناسبت ۲۳ اکتبر را روز جهانی پلنگ برفی نام گذاری کرده اند.

مجموعه دایره ی هم مرکزی را در نظر آورید که هر یک بطور کامل ، دیگری را در میان گرفته است . گنبد گدازه کوه لسن با حجمی بیش از پنج کیلومتر مکعب، بزرگترین گنبد آتشفشانی جهان را دارد. ۳- کلیسای “جامع اچمادزین” که بین سالهای ۳۰۱ میلادی تا ۳۰۳ میلادی در شهر “واغر شتاپات” ساخته شده است، مقر کلیساهای ارمنستان و از پربازدیدیترین مکانهای زیارتی جهان است. احمد فارغ التحصیل آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست است، هرچند برخی می گویند روابط بین الملل خوانده و پایان نامه اش را در باب طالبان نگاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید