طول این کوه 628 کیلومتر است

فرهاد تراش در نزد مردم و در ادبیات فارسی از جایگاه ویژهای برخوردار است. پس از سالها و حذف نیمی از کوه آب پیدار میشود و در این بین خسرو به فرهاد خبر میدهد که شیرین فوت کرده است. ناگهان پس از چند ساعت راهپیمایی زیباترین دیواره های سنگی و یخی دنیا در برابر دیدگان ظاهر می شود، دیواره هایی که هنوز کوله بار کوهنورد فقید ژاپنی که قصد صعود به آن را داشت بر رویش آویزان مانده است. نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه پنجم دی 1387 ساعت | لینک ثابت | نظر بدهید کویر ریگ جن نام انگلیسی: rig-e jenn desert نام فارسی: ریگ جن ریگ جن ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و با تلاق های نمک می باشد که در دل دشت کویر قرار گرفته است .

در زبان مردم نپال، این قله “ساگ رامات ها” ( Sagramtha) به معنای خدای آسمان نامیده می شود و تبتی ها بدان “چومولونگ ما” (Chomolungma) می گویند که به معنای خداوندگار یا مادر جهان است. در آن زمان مردم معدن طلا، آهن، مرمر، لاجورد، یاقوت و فیروزه را میشناختند واز آن زیورالات میساختند. تا فعلا ۱۲ معدن مس چهار معادن طلا، پنج معادن نقره، معادن کروم در ۱۴ محل، سرب وروی در هشت محل، ۴ معدن مولی بودیم ۷ معادن المونیم ۸۹ معادن آهن با فیصدی سایر عناصر، معادن قلعی ونکل درین کشور کشف و مورد مطالعه قرار گرفتهاست. آقا محمد تقی آملی پس از در گذشت میرزای کرمانشاهی مدت چهارده سال از محضر حاج میرزا عبدالنبی نوری بهرها برد.ایشان علم اخلاق را از محضر عارف حاج میرزا علی آقا قاضی فرا گرفت.آقا شیخ محمد تقی آملی در سال ۱۳۴۰ هجری برای زیارت مولی الموحدین علی (ع)به عتبات عالیات سفر کرد.در نجف در درس اصول آقا شیخ ضیاء الدین عراقی شرکت کرد و پس از فراغت از درس اصول، در محضر بزرگانی چون حاج میرزا حسین نایینی و آقا سید ابوالحسن اصفهانی حاضر شد.تا سال ۱۳۵۰ هجری درنجف ماند،سپس عازم ایران شد واز آن زمان امامت مسجد مجدالدوله تهران را به عهده گرفت.آقا شیخ محمد تقی آملی در جریان انقلاب مشروطیت مصایب زیادی را تحمل کرد.چون پدرش آقا شیخ محمد آملی از یاران شیخ فضل الله نوری بود،بنا بر این پس از پیروزی انقلابیون بارها به قتل تهدید شد و خانواده ی او همواره در اضطراب و تشویق به سر می بردند.پدرش شیخ محمد آملی نبز پس از پیروزی انقلاب مشروطه کاندیدای اعدام بود،ولی به دلیل اثر سوء اعدام شیخ فضل الله درجامعه ،شیخ محمد از اعدام رهایی یافته،ولی به تبعید محکوم شد.ایشان مدت پنج سال به مازندران که حکومت آن در دست امیر مصدق قرار داشت تحت نظر بود.در دوران تبعید پدر تامین معیشت زندگی دو خانواده به عهده ی آقا محمدتقی بود،بنا بر این در آن سال ها به دلیل کمی درآمد به ایشان بسیار سخت گذشت.

در ۱۴ می ۲۰۰۵ خلبان فرانسوی به نام دیدیه دلساله (Didier Delsalle) یک فروند بالگرد را بر فراز قله اورست فرود آورد و پس از حدود ۴ دقیقه مجددا پرواز کرد و بدین ترتیب دلساله رکورد فرود و پرواز در بلندترین ارتفاع را به دست آورد. » در این هنگام ابوسعید که پرچم دشمن به دست او بود، فریاد زد: «ای دشمن شکن اگر مبارز می خواهی من! چراکه خداوند در قرآن مى فرماید: «بعضى خواهند گفت که عده آن اصحاب کهف، سه نفر بود و چهارمین سگ آنها و برخى دیگر از روى خیال بافى و غیب گویى مى گویند عده آنها پنج نفر بود و ششمین سگ آنها و برخى دیگر گویند هفت نفر بودند و هشتمین سگ آنها (اى رسول ما) بگو خداى من به عده آنها آگاه تر (از خلق) است که بر عدد آنها از خلق بجز افراد قلیلى که از طرف حق به وحى دانسته اند هیچ کس آگاه نیست.

در اين هنگام گروه تيراندازان که به دستور رسول خدا(صلي الله عليه وآله)در دهانه درّه پاس مي دادند، علي رغم مخالفت فرمانده شان، عبدالله بن جبير، به جز ده تن، به سوي مقرّ مشرکان براي غارت غنائم پايين آمدند. علت اصلی غزوه اُحُد قصد مشرکان مکه برای انتقام غَزوه بَدر بود. و به روشنی مشخص است که موقعیت (نور) خورشید به هنگام عبور از کنار غار، در آن مقطع خاص(به علت تغییر گرانش در محیط غار، و یا هر عامل دیگر) دارای شرایط خاصی بوده است. آب سلفر در عمق ٨٠٠ مترى زمين اين منطقه وجود دارد که در بخش طبابت استعمال ميشود؛ اما امور چاه مذکور به علت آغاز جنگ هاى داخلى در کشور متوقف گرديد.

سنگ نبشته هايي كه در پايه اصلي اين معماري نفيس بكار رفته نشان از نوعي سنت اسلامي مي باشد آيه شريفه بسم الله الرحمن الرحيم زينت بخش اين بناي تاريخي است . در قرون وسطی و در اوایل قرن ۲۰ نیز طلا در منطقه مقر، نقره و زمرد در ولایت پنجشیر، معادن متعدد آهن و سایر فلزات در نقاط مختلف و همچنین زغال سنگ در شمال و بخش مرکزی، نفت وگاز در مناطق شمال افغانستان، هلمند قندهار و خوست کشف شدهاست. ۲۰. ↑ هفت لشکر (طومار جامع نقالان)، چاپ مهران افشاری و مهدی مداینی، ج۱، ص۵۶۰، تهران ۱۳۷۷ش.

کرج در ۳۶ کیلومتری غرب تهران و در کرانه غربی رود کرج و در دامنه جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفتهاست. سپس به تهران رفت و علوم معقول و منقول را فرا گرفت. وی سیدی فاضل, سلیم النفس, ملکْ خصال و از علوم معقول و منقول بھره ور وآگاه بود.او بعد از فوت قاضی سلطان کھ منصب صدارت داشت بھ سال ۱۰۲۶ ه. کوههای زاگرس، سراسر غرب، جنوب غرب و قسمتی از جنوب کشور، از آذربایجان تا شمال تنگه هرمز را می پوشاند. شاگردانی که از اساتید و علمای بزرگ حوزه های علمیه به شمار می روند. و شمار مسلمانان از هزار تن به ۷۰۰ تن کاهش یافت.

ذخیره معادن متذکره بطور مجموعی مقدار ۵٬۴ میلیون تن متریک بوده و فیصدی مواد معدنی به ۵۰ % میرسد. حوضه شمال قسمتی از حوضه عظیم نفت و گاز آمودریا میباشد که از نظر میزان ذخیره در بین ۱۵۲ حوضه نفتی و گازی کشف شده جهان در رده پانزدهم قرار دارد. ذخیره تقریبی غیر منکشفه ان در حدود ۳۲۰۰۰ تن متریک میباشد. مانند معدن جامنک، درومگل، پسگوشته ومعادن دیگر واقع ولایت نورستان که ذخایراوکساید لیتیم درین معادن ازپنجصد تا یک ملیون تن میباشد. علاوه بر این، در غارهای دیگر کوه بیستون نظیر غار مرخرل، غار مر تاریک و غار مرآفتاب آثار سکونت انسان نئاندرتال پیدا شده است.

این غار دارای تالارهایی زیبا به نامهای عروس، کوهانشتر، بلور و ستونهای زیبا و رنگارنگ است. همچنین مضمون آیه «قالَ الَّذینَ غَلَبوا عَلی امرِهِم لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیهِم مَسجِدا» این است که در آن غار یا پیرامون آن، مسجد و عبادتگاهی بنا کردند، درحالی که در غار افِسوس اثری از مسجد یا صومعه یا عبادتگاه دیگر به چشم نمیخورد. آنچه با آیینه خواهم گفت آهی دیگر است… دو ساحه دیگر در منطقه افغانستان مرکزی و ساحات شرقی کشور مماثل تشکلات بالا منطقه سیماب دار (Hg) را نشان میدهد. در این مطالعات برای اولین بار ساختار زمین شناسی منطقه با تهیه نقشههای زمین شناسی همراه شد.

کشف گردید. از ۱۹۶۵ مطالعات زمین شناسی وسیع و مهمی در مورد اکتشاف مواد معدنی مهمی چون سرب، روی(جست) مس، طلا باریت، ابرک، سولفور، فسفریتها، سینابر، زغال سنگ، آبهای معدنی، نمک طعام و مواد ساختمانی صورت گرفت. معادن نمک طعام در اندخوی، تاقچه خانه تالقان، نمکسار هرات، مغور غزنی و غیره میباشد. هکذا در معدن طلا زرکشان ولایت غزنی وغیره محل به تناسب کم وجود دارد. تاکنون در افغانستان بیشترین تحقیقات انجام شده در پنج حوضه نفت خیز صورت گرفته که دوحوضه آن در شمال آمو، یک حوضه آن در هلمند، یک حوضه در هرات و یک حوضه آن در کتواز ولایت پکتیکا قرار دارد.

قسمت دوم : آن از کوتل گردابی رخ به شمال می گذارد و دشت آبدان میر علم و تاشقرغان را تشکیل می دهد و بعدا به طرف غرب دور زده به تنگی راطک ایبک ختم می گردد. کوههای جغتای در شمال سبزوار، چهل تن در شمال کاشمر و تربت حیدریه، رشته ارتفاعات بین طبس و کرمان شامل کوههای نیزار، کوه مرغوب و کوه پلوار، رشید کوه در جنوب دشت کویر، کوه دربید در شمال شرق یزد و کوه یخ آب در جنوب دریاچه نمک از مهمترین رشته کوهها و ارتفاعات پراکنده ایران مرکزی محسوب می شوند. و دلیل اینکه این همه آثار باستانی در یک مکان جای گرفته همین مقدس بودن کوه است به دلیل وجود آب که مظهر پاکی و روشنایی است و از دل کوه بیستون بیرون می آید.

از آن جا که آرامگاه محمد نادر شاه پادشاه پیشین افغانستان و برخی از کشتهشدگان حزب دموکراتیک خلق افغانستان در این مکان جای گرفته است، به نامهای تپه نادرخان و تپه شهدا نیز خوانده میشود. این رشته کوه از سوی باختر از جمهوری آذربایجان آغاز میشود و در سوی شرق تا درون ترکمنستان و افغانستان دنباله مییابد. معدن فلزات افغانستان به تنهایی وجود ندارد بلکه به فیصدی پیدا میشود مثلا مس در ۲۴۰ نوع سنگ پیدا میشود. شهرستان نظرآباد به مرکزیت شهر نظرآباد شامل بخشهای مرکزی و تنکمان. چنگیزخان هم شهر و درههای اطراف آن را خراب کرد و تمام ساکنان آن را به قتل رسانید.

دیدگاهتان را بنویسید