صد قله برتر ایران کدامند؟

در غیر ان اگر گروهها ، شخصیتها و اقوام جهت رسیدن به اغراض برتری جویانه و آزمندانهِ خویش، به نیرنگ ، زور یا راههای غیر قانونی متوصل شوند ، نه تنها چیزی بدست نمی آورند که بلکه بسیار چیزها را هم از دست خواهند داد. در اسلام ناب محمدی، فقط برتری انسانها بر اساس تقوی ، دیانت و پرهیز گاریست ، اینهمه امتیازات خانوادگی ، قبیلوی ، زبانی و نژادی همه ساخته و پرداختهِ دست بشر بوده که جهت دست یافتن به امتیازات رایگان و اضافی در مقطع زمانهای معین توسط افراد ، جوامع و گرو هها ساخته شده است.

در ین ولایت شفا یافت و در یاد داشت های خود از شفاف بودن هوا وناک و میوه بدخشان خیلی به دلچسبی یاد آوری کرده است. اینهمه یلغارها ، یورشها و بیداد ها در طول تاریخ تا زمان حاضر باعث گردیده است که در نتیجه کشوری با مغلقترین ترکیب قومی ، گروهی و فرهنگی را عرض اندام نماید ، ازینکه اجداد هر قوم ، گروه و طایفهِ ساکن در افغانستان در یک یا چند مرحلهِ تاریخی معین بر مقدرات سکنه آن حاکم بودند بدون شک در بسط و توسعهِ نفوذ فکری ، فرهنگی ،سیاسی و اجتماعی خویش کم و بیش تلاشهای را به خرج داده اند.تقابل فرهنگهای نا همگون ، تاثیر گذاری رسوم و عنعنات متفاوت در درازنای تاریخ باعث گردید تا وجوهِ مشترک بین گروههای مختلف ساکن را بار آورده زمینه را برای یک زندگی مسالمت آمیز برای گروههای مختلف ساکن در ین سر زمین مساعد سازد ، درحالیکه موجودیت نا همگونی ها و عدم همخوانیها در بعضی موارد باعث بروز تنشها و حوادث خونین نیز گردیده است که تقریباً در تمام این موارد دست بیگانگان دخیل بوده و ایادی انها مجری برنامه ها بوده اند.

نظر عموم برینست که مجموعهِ حاضر در یک دورهِ جنگ و نا آرامی دفن شده است.احتمالاً در جریان هجوم اسکندر مقدونی به باختر(322 تا 324 قبل از میلاد) و یا در جریان حملات یوتد موس حکمران یونان باختری( حوالی 180 قبل از میلاد) .بعضی ها ادعا میکنند که این مجموعه آنقدر نفیس است که باید متعلق بخزانهِ یک معبد بوده باشد.( احتمالاً معبد مشهور اناهیتا در باختر). تمام ساکنین افغانستان پیروان دین اسلامند ، از یک خدا یک پیامبر و یک کتاب اطاعت دارند ، در برخورد با اصول بنیادین مشکلی ندارند، تمام زبانهای رایج در افغانستان یک الفبا دارد ، یک ریشه دارد و در اکثر موارد از همدیگر تاثیر پذیر اند ، فرهنگ تمام گروههای ساکن در کشور، بیشترین تشابه و کمترین اختلاف را دارد.

نخست پشت پا زدن بهمه اختلافات و ساختن یک جامعهِ همدل ، واحد و نیرومند بر اساس منافع مشترک بر حق تمام سکنهِ کشور. بر اساس شعار های مروج دموکراسی تساوی حقوق برای اعضای جامعه در تمام عرصه ها پیشبینی شده است ( در دیموکراسی افغانی به استثنای آن موارد که مغایر اساسات راستین دین مقدس اسلام باشد) ، که اساس قومیت ، نژاد ، تعداد و غیره نیست. مردمان یفتل هم درین سرزمین اکثریت داشته بازمانده گان خاندان بفتلی های قدیم افغانستان را که در شمال حکمرانی داشتند ثابت میسازد . خرابه های شهر بزرگ وجود مدنیت قدیمه آریائی ها را در این ساحه نیز آشکار میسازد مارکوپولو میگوید تالقان وبدخشان بسیار پر نفوس و سرسبز بود اما در کندوز و خان آباد جنگلات و نیزار ها وجود داشت که حیوانات درنده مثل شیر و پلنگ زیاد است و مسافرین را در مخاطره قرار میدهد مارکوپولو از خان آباد الی فیض آباد 15 روز راه پیمانی کرده است که از خرابی راه آن وفت دلالت میکند.

باد های سرد و شدید هم در زمستان باعث برف کشیه میشود و راه ها را مسدود میسازد. اگر یک مسلمان همین یک جمله را در زندگی خود بکار بندد دیگر ضرورتی به خواندن اینهمه کتابهای حقوقی ، تشکیل سیمینار ها در مورد جیندر و حقوق بشر و زن و کودک و مرغ و ملخ و مور و ماهی نیست. نقره ها و طلا باب مورد بحث همه متعلق بیک عصر نبوده بلکه یک دورهِ سه تا چار هزار ساله را در بر میگیرد( قرون 6-3 قبل از میلاد ) و نونه های از تمدن سکاها ، ماد ها و هخامنشیان را با خود دارد.در حکاکی های یک انگشتر ، نفوذ تمدن یونانی نیز بخوبی مشهود است.باستان شناسان در مورد ریشه ها و کاربرد این گنجینه نظریات مختلف دارند.

در این صعود میتوان از مسیر “مرعشی” به قله رسید و نرسیده به آبشار از پلکان سنگفرش سمت چپ بالا رفت و مسیر صخره ای تا قله را پیمود. کوه اورست | آیا بلندترین قله جهان است؟ گرچه بعضی از نویسندگان، نظیر تقیپورنامداریان، بین هر یک از واژگان بالا تفاوت قائل شدهاند، در بیشتر کتب بیانی و از جمله کتب متوسطه نماد با رمز، نشانه، سمبل و مظهر یکی دانسته شده است. نکته: رفتن به این غارها یک راهنمای کار بلد می خواهد چرا که برخی از آن ها به طور کامل کشف نشده اند. مواد غذايی روی بدن دخترانی که با گل و صدف آراسته شده بودند، چيده شده بود.شيوه خوردن سوشی از روی بدن مدلهای برهنه يا نيمه برهنه از ديرباز در ميان برخی از مشتريان ژاپنی محبوب بوده است.

یا اینکه دامن زدن به اختلافات ، ادامهِ بحران و در نهایت از هم پاشیدگی که شاید آنچه در یوگوسلاویا تجربه شد درین سر زمین نیز بروز نماید. خواست همه گروهها یکیست یعنی داشتن کشور مستقل ، نیرومند ، سر افراز و داشتن هویت ملی معتبر ، برای ادامهِ حیات در عصر حاضر. انتقال آب از شرق استان لرستان و شهرستان الیگودرز به شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم باعث پایین رفتن شدید سطح سفرههای آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن چاههای آب این منطقه شدهاست.

این روستا با اقلیمی معتدل و مرطوب و با ارتفاع ۲۷۰ متر از سطح دریا روستایی منفرد و جلگهای میباشد که فاصلهای حدود ۵ کیلومتر از شهر تنکابن دارد. مجموعه ارتفاعات کوه صفه با بلندترین نقطه ارتفاع که به 2257 متر میرسد و قله آن از سطح زمین 590 متر ارتفاع دارد. سومین قله در میان بلندترین قله های جهان کانچن جونگا نام دارد. به گزارش پارس نیوز، از رومشکان ، الهیار ملکشاهی شامگاه یکشنبه در آئین کلنگزنی بیمارستان 100تختوابی و خیرساز رومشکان اظهار داشت: یکی از مطالبات مردم شهرستان رومشکان ساخت بیمارستان است، بیمارستان بستردرمان این شهرستان که در حال ساخت است 32تختوابی بوده که در حدود 2ماه پیش کلنگزنی شد.

وقتي به جاده رسيدند به ديواره اي حدود دو متر روبرو شده بودند كه براي بالا آمدن احتياج به كمك داشتند . با انتقال جنگجویان طالب به بلندیها، این توان در آنها ایجاد شد که نیروهای مقاومت پنجشیر را از دو سمت پایین دره و بالای کوه زیر آتش بگیرند. نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی، افزود: همچنین در این دیدار در خصوص تسریع در اختصاص دستگاههای «سی تی اسکن» و «ام آر آی» بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت تاکید شد.

ترچمیر غربی سه در سال ۱۹۶۷ توسط کورت دیمبرگر و دیتمار پروسکه از مسیر دشوار شمالی صعود شد. در اطراف منافذ کوه دماوند بخارهای پراکندهای هم دیده میشود که زمین شناسان وجود آنها را بهدلیل بخار شدن آب وارد شده در زمان بارندگی به درون کوه میدانند و ربطی بین این پدیده با بخارهای آتشفشانی وجود ندارد. پس ساکنین افغانستان اگر واقعبینانه بیاندیشند ، عاقلانه تصمیمی بیگیرند و صادقانه عمل نمایند ، با استفاده از امکانات موجود، راه حلی معقول و منطقی وجود دارد که میشود گرهِ کور افغانستان را پیدا کرد. که درانصورت سیاستگزاران سنگدل ، سیاستمداران بز دل و سیاست پیشگان کوردل سبقت گرفته از معیارات اختلاف بر انگیز بهره جویند همانست که روزهای دشواری را باید به انتظار نشست.اگر ساکنان افغانستان به اصول اسلامی رجوع نمایند بر اساس کلام خداوندی بهترین مردم ، پرهیز گارترین آنهاست ، درینجا دیگر جایی برای بحث بر اساس قومیت ، زبان ، خانواده ، نسب ، زبان و منطقه باقی نمیماند.

شرط اساسی آنست که اعتماد متقابل ، صداقت و یکرنگی راهکار اصلی باشد نه اینکه با الفاظ فریبنده و شعار های بوقلمونی مردم را اغفال نمایند و خود در صدد کوبیدن میخ منافع گروهی خویش باشند که درینصورت مانند همهِ دغابازان تاریخ رسوا خواهند شد. گوشه انتهای آن با سنگیانگ چین در شمال با جمهوریت تاجیکستان ویک حصه جنوب شرق ان با پاکستان هرصد میباشد. یکی از اشیای بسیار مهم درین مجموعه ، غلاف شمشیر طلایی میباشد که با مهارت زیاد با تصاویری از صحنه های شکار مرسوم در مجسمه های آسوری تزئین شده است.تعدادی انگشتر ، یک بازوبند طلایی با شکوه با تصاویر دو شیر افسانوی و یک دستگیره در شکل یک آهوی خیزان ظاهراً متعلق بیک عصایی چوپانی و یا عصایی قدم زدن نیز درین مجموعه وجود دارد.

حقیقت اینست که ما چشمان سالم خود را بسته ، از کوران خواسته ایم تا آمده ما را عصا کش نمایند.پس اگر مردم افغانستان به اسلام رجوع میکنند و مشکلات خود را از طریق احکام اسلامی حل میکنند ، همین یک حدیث و یک آیه برای رستگاریشان کافیست. کوه بابا: رشته کوه بابا در مرکز افغانستان واقع شده و از شرق به غرب امتداد دارد. اگر سیاست گزاران رحمدل، سیاستمداران شیر دل و سیاست پیشگان هدفمند ، دلسوز و راستکار با در نظر داشت این معیارات صادقانه در راستای ایجاد یک کشور واحد گام گذارند هیچ شکی نیست که به مقصد خواهند رسید.

آنچه که در راستایی تشکل یک جامعهِ واحد در افغانستان بصورت بسیار موثر کار برد دارد دین مشترک ، الفبای مشترک ، فرهنگ مشترک و خواستهای مشترک ساکنان افغانستانست . فیض آباد در امتداد دریای کوکچه واقع شده و توسط این دریا به دو حصه تقسیم شده است . شهری که حیاتش را مدیون زاینده رود خروشان است. ولایت بدخشان بنابر ارتفاع زیاد موجودیت کوه های زیاد ویخچال های متعدد اقلیم کاملاً کوهستانی را داراست . ولسوالی شهدا: این ولسوالی در مرکز ولایت بدخشان قرار دارد و نام قدیمی آن زردیو و سرغیلان (سرغلام) است.

جهیل های آنجا نیز معروف است که از نوع یخچالی بوده مثلاً جهیل شیوا ، جهیل زرقل و جهیل جقمقتین و یخجالهای بزرگ به طول 75 کیلو متر و عرض 600 متر در واخان وجود دارد که مردم قرغز در نزدیکی آن سکونت دارند . در بدخشان آب کرستل معدنی هم وجود دارد . پوشیدن لباس گرم حتی در تابستان؟ در درههای رو به افتاب و فیض آباد هاوی تابستان نسبتاً گرم و زمستان آن سرد اما بنابر موجودیت وسایل ترانسپورتی امکان رفتوآمد به نقاط مجاور میسر میباشد . کلمه ی انگلیسی ” Bazaar ” که همانطور که از شکل آن پیداست از کلمه ی بازار در زبان فارسی گرفته شده است و ریشه ی آن فارسی است.

بدخشان سرزمین قلل برافراشته یخچالی است و در پیجه های آن لاجورد و اسب های زیبا جا داده شده است طبیعت به این ولایت بلند و مرتفع هدایای قیمت بها ی طبیعی را عرضانی داشته است . قرارگیری مقبره شهدای گمنام در صفه نیز بر اهمیت آن افزوده و بسیاری را به سوی خود کشانده است. دریاد داشت های مارکوپولو این مطلب هم درج شده اند که اسم بدخشان از لعل آن درخشان اقتباس شده که بعداً بنام بدخشان عمومیت پیدا کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید