شازده کوچولو هنوز هم اهلی میکند؟

پاسخ: از یک بار گردش کامل زمین به دورخود؛ یک شبانه روز به وجود می آید که تقریباً 24 ساعت است. از سوی دیگر، بزرگسالان هستند که فکر می کنند تصویر مار بوایی که فیل را بلعیده است شبیه کلاه کهنه ای است که به خوبی نقاشی نشده و در اینجاست که داستانسرای جوان مجبور به پیگیری و پند دادن به شازده کوچولو برای اهمیت شمارش ستارگان، دنباله روی های رایج، اطاعت از دستورات، روشن کردن چراغ گازسوز در زمان صحیح آن در شبانه روز، حتی اگر هر چند دقیقه یکبار باید انجام گیرد، می شود. این سیاره سنگی نزدیک به زمین به عنوان یکی از شبیه ترین سیاره ها به زمین به لحاظ اندازه و دما توصیف شده است و 84 % مثل زمین سیاره است .

9- هوا کره تا چه ارتفاعی از اطراف کره زمین را شامل می شود و از چه گازهایی تشکیل شده است؟ گاهی گردبادهای کوچک یا همان جریان های همرفتی می چرخند و ستون هایی را تشکیل می دهند که در پهنه سرزمین های مریخی به گردش در می آیند. فضای لایتناهی از مجموعه اجرام سماوی تشکیل شده است. اگزوپری بعد از گذراندن کلاس های خود و یادگیری فنون خلبانی و مکانیکی آن وارد ارتش شد و خدمت رسانی خود را آغاز کرد .

اگر سئوالاتی از شما درباره آن زمان و مکان پرسیده شود، شما با دادن جزییات دقیق قادر به پاسخگویی هستید. اگر همه انسانهای امروزی، دارای گروه خونی سازگار با نیاکان آفریقایی خود داشته باشند، میتوان او را موجودی با تکامل مرسوم معرفی کرد، اما در مورد انسانها چنین چیزی صدق نمیکند! اگر گلیس 1214 بی دارای یک اتمسفر هیدروژنی داشته باشد در آن صورت ستاره شناسان باید انتظار شکل گرفتن یک پراکندگی رایلی بسیار شدید را داشته باشند. به دوران کودکی خود باز گردید، به خیابان و محله ای که در آن رشد کردید.

این کاوشگر در سال ۲۰۱۵ مجدداً این شانس را یافت تا با نزدیکی دوباره به سیاره، بار دیگر شانس خود را برای قرارگرفتن در مدار بیازماید. این تنها سیاره ای است که از طریق محاسبات ریاضی یافت شده است و نه از طریق مشاهدات نجومی. در این کتاب در مورد زندگی شازده کوچولو نیز صحبت شده است و بهتر است بدانید که او در یک سیاره ای زندگی می کند که خلبان نام آن را اخترک ب 612 گذاشت . هر چه قدر داستان ها از دیدگاه مخاطب جذاب تر و واقعی تر به نظر برسد ، ما خیلی راحت تر می توانیم با آن ارتباط بگیریم .

بعدها در سال ۱۸۴۶ علت این اختلاف مشاهده شده در مدار نپتون را دو اخترشناس انگلیسی و فرانسوی به نامهای «جی.سی.آدامز» و «ژروزف لِوِریر» به طور مستقل مورد بررسی قرار گرفت و هر دو فرضیهای مشابه مبنی بر وجود سیارهای ناشناخته که حرکت یکنواخت اورانوس در مدارش را تغییر میدهد، دنبال کرده و با بهکارگیری قوانین جاذبهی عمومی نیوتن سعی کردند تا مکان احتمالی این سیارهی مفروض را بیابند. سطحش پوشیده از دهانههای برخوردی متعددی است که به طور تصادفی در جای جای زهره پراکندهاند. علاوه بر این، با استناد بر مطالعات رابرت سپهر (Robert Sepehr)، بررسیهای صورت گرفته بر توالی DNA انسان، نشان میدهد که نژاد انسان امروزی، از نژاد آفریقاییهای باستانی نبوده و به جای آن، یک گونه دورگه است!

مطالعه این فرضیهها، ما را به سمتی سوق میدهد که در نژاد تکامل یافته خود شک کرده و انسان را موجودی دورگه و ترکیب شده با بیگانگان بشناسیم. گفته میشود که این نژاد پیشرفته از تمدن بشری، بر اثر یک فاجعه بزرگ جهانی نابود شده و انسانهای مدرن امروزی، بازماندههای آن هستند. این جمله ای بود که آنتوان دو سنت اگزوپری دوست داشت کتاب داستان شازده کوچولو را با آن آغاز کند. سفرهای اکتشافی به این سیاره کمتر از ده مأموریت بوده که شاخصترینش مأموریت ویجر ۲ بود که این فضاپیما در ژانویهٔ ۱۹۸۶ به آن رسید.

امروز می خواهیم از یک دیدگاه کاملا متفاوت به داستان های زندگی نگاه کنیم ، دیدگاهی که تمام بچه ها با آن آشنا هستند . به همین دلیل، متخصصان برای دفن ایمن بدن انسان در فضا به ویژه سیاره مریخ، نوعی لباس متشکل از چهار لایه طراحی کردهاند. تا بالاخره به سیاره هفتم یعنی زمین می رسد . سیاره اورانوس ۶۳ بار از زمین بزرگتر و سنگینی آن نیز ۱۳ برابر زمین است و سطحی معادل ۱۶ برابر سطح زمین دارد و نیروی تابشی این سیاره ۴ برابر بزرگتر است. کودکان در دوران زندگی خود قطعا با سوالات عجیبی روبه رو می شوند ، مثلا این که چرا آدم های بزرگ همیشه مشغول به کارکردن هستند ، چرا آن ها همه چیز را خیلی جدی می گیرند ، چرا آن ها فکر می کنند که خودشان فقط می فهمند و …

این که دیدگاه و ذهنیت کودکان و افراد بزرگ چه قدر با یک دیگر تفاوت دارد ، در حالی که آدم بزرگ ها نیز روزی همان کودکانی بوده اند که سوالات عجیبی در ذهن داشته اند و شاید فقط آن را مطرح نمی کردند و شاید کسی پاسخ گوی آن ها نبوده است . کتاب ها بر اساس دیدگاه های کاملا متفاوتی توشته می شوند ، برخی از آن ها می توانند با ساده ترین زبان نوشته شوند ولی در حین سادگی درس های بسیاری را به ما بدهند .

خیلی بزرگ و بسیاری از کاربردهای دیگر در مدل­سازی رقومی سرزمین را امکانپذیر کرده است(Pike 2000). ژئومورفومتری خاص تاریخ طولانی دارد که با اندازه­گیری کراترهای ماه و پیچ و خم ساحلی در سده نوزدهم، آغاز شد. سیارهای بی قانون و وحشی اما بسیار غنی که کمپانیهای بزرگ را به خودش جذب کرده است. ملاحظات بی ربط و بدون اهمیت که دانستن یا نداستن آنها به هیچ هدفی نمی رسد. عباس پژمان معتقد است که تمام این ویژگیها در شازده کوچولو به وفور دیده میشود.

کتاب زیبای شازده کوچولو با در نظر گرفتن این که در قالب بچه گانه برای کودکان طراحی شده است ، اما همچنان مخاطبین بزرگسال خود را هم دارد . از یک سو کودکان هستند؛ مانند خود داستانسرای جوان که به وسیله متن جانورشناسی نقاشی شده مار بوایی که یک فیل را بلعیده است، برانگیخته شده یا مانند خود شازده کوچولوی متن داستان که علاقمند است تصویر یک گوسفند را به سیاره خود ببرد. این در حالی است که هفت سیاره جسمانی و مادی سنخیتی با این امور ندارند. در این سفر شازده کوچولو با آدم های مختلفی روبه رو و توانست چیز های زیادی را یاد بگیرد .

وویجر ۱ و ۲ به ترتیب در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ از فاصلهٔ ۹۴-۸۴ واحد نجومی از خورشید گذشتند و اکنون در جهات مختلف در حال سفر به خارج از منظومهٔ شمسی هستند. در حالی که زهره در چرخههای مداری گذشته به ارتفاع بالاتری رفته است، اما همچنان در غروب خورشید در شهر نیویورک تا ۲۰ درجه بالاتر از افق قابل رویت خواهد بود. یکی از عجیب ترین اتفاقاتی که برای او افتاد ، گم شدن او بعد از یکی از پروازهایش بود و پس ازآن دیگر خبری از او نشد .

این کار را آنقدر ادامه داد تا سر انجام آنچه را انتظار داشت اتفاق افتاد ، حباب شیشه ای ترک برداشته و سر انجام فرو ریخت و سعید از زندان شیشه ای خودش نجات پیدا کرد و از آن خارج شد ، صدای آژیر بلند شد اما تقلید موجودات از سعید همچنان ادامه داشت . چشمم به آدمک خارقالعادهای افتاد که با وقار تمام مرا تماشا میکرد . طوری که خلبان را به وجد آورده بود . گالیله اولین کسی بود که با تلسکوپ خود در سال 1610 زحل را رصد کرد و کمی هم بهت­زده شد. زحل یک گلوله گازی غولپیکر است که با وجود حجم زیادش تنها ۹۵ برابر زمینجرم دارد.

ج.قطعه سنگ های پراکنده ای(به قطر های 30 تا 40 سانتی متر) در سراسر چشم انداز وجود داشت،در حالی که پیش تر گمان می رفت که سطح سیاره پوشیده از بیابان های شن باشید.قطعه سنگ هایی که در محل فرود ونرا 9 وجود داشت هم شامل نمونه های گرد و هم قطعات تیز گوشه دار می شدند،ولی در محل فرود ونرا 10 قطعه سنگ ها تخت و به صورت نان بودند. به منظور قیاس، لازم به ذکر است که فاصله زمین، سومین سیاره منظومه از خورشید ۱۵۰ میلیون کیلومتر و فاصله عطارد، نخستین سیاره منظومه از خورشید ۵۷.۹ میلیون کیلومتر می باشد.

نکته: سیارات با ستارگان تفاوت دارند، زیرا هیچ نوری از خودشان ساطع نمی کنند و درخشش آنها به خاطر انعکاس نور خورشید است. آنها امیدوار هستند ردپای کربن مونو اکسید را در جو این سیاره پیدا کنند و به شکلگیری مشتریهای داغ پی ببرند. بعد از این که خلبان داستان ما با شازده کوچولو آشنا شد و نقاشی مورد نظر او را برایش کشید ، سوالات پی در پی شازده کوچولو هم شروع شد .

کودکان وقتی با آدم بزگ ها حرف میزنند ، هیچ وقت به درون آن ها نمی توانند پی ببرند و فکر می کنند چه قدر زندگی آن ها سخت است و آن ها سخت زندگی می کنند . در این کتاب شما با شخصیت عجیب آدم بزرگ ها از دید کودکان آشنا می شوید و آن ها را آدم های عجیب می خوانید . داستان این کتاب اشاره ای می کند به نگاه پیچیده کودکان و کلی نگری بزرگان . شاید این بخش از داستان شازده کوچولو به قضاوت کردن اشاره داشته باشد ، این که قبل از این که کسی را قضاوت کنیم ، بهتر است خودمان را بشناسیم .

دیدگاهتان را بنویسید