سیارات منظومه شمسی(عطارد،زهره،مريخ،مشتري،زحل،اورانوس،نپتون،پلوتو)

فضاپیما باید سرعت خود را لااقل به ۲۸ هزار کیلومتر در ساعت برساند، یعنی تقریباً معادل هشت کیلومتر در ثانیه. این سیاره تقریباً در نه ساعت و ۵۰ دقیقه ، یک بار می چرخد، یعنی با سرعتی معادل دو و نیم برابر سرعت چرخش زمین . یک حفره شهاب سنگی در «وینسلو» واقع در «آریزونا» وجود دارد که عرضی معادل ۱۲۵۰ متر دارد و در حدود ۲۵ هزار سال پیش شکل گرفته است . در مدار آن بینظمیهایی دیده شدهاست به علت اینکه کجی محور چرخش آن از ۹۰ درجه بیشتر و برابر ۹۸ درجه یا دقیقتر ’97º54 است چرخش سیاره پادساعتگرد است.

از این رو سیارهای گریزپاست که دیدنش آسان نیست و به همین دلیل است که شاید، ایرانیان باستان آن را «تیر» نامیده و در یونان «مرکوری» یا «پیک خدایان» لقبش داده بودند. نایاد: نزدیک ترین قمر به سطح نپتون است و شکل منظمی دارد. سفینه های ماژلان و گالیله در 1989 راهی زهره شدند.ماژلان با قدرت تفکیک یک صد متر تفضیلی ترین نقشه های راداری زهره را در اختیار ما گذاشته است.این سفینه سرتاسر سطح زهره را مساحی کرده است و اطلاعات با ارزشی به دست داده است که در بخش های بعدی این فصل خواهد آمد.نگاه کنید به تصویر رنگی 30.گالیله وسیله کنار گذری بود که عکس برداری از زهره یکی از ماموریت های آن بشمار می آمد.

ما دلیل چندانی برای ترس از ستاره های دنباله دار نداریم تا به حال زمین حتی از میان بخش انتهایی ستاره دنباله دار« هالی» بدون هیچ آسیبی عبور کرده است. به عبارت دیگر ، برای عبور از منظومه شمسی باید چهار سال نوری حرکت کرد که تقریباً برابر با ۴۰ تریلیون کیلومتر است . از جمله گروهی بر این باورند که کاشت درخت به هنگام طلوع ماه نو سبب رشد سریع و جلوگیری از پوسیدگی در آینده می­گردد، همچنانکه فرزندآوری در بدر دلیل توانایی و تندرستی فرزند است.

شهاب سنگها هنگام برخورد به زمین حفره ها و دهانه هایی ایجاد می کنند. بلکه تکه ای کوچک از سنگهایی است که از اجرام فضایی پرتاب می شود و با جو زمین برخورد می کند و به قدری سریع می کند که در هوا گرم می شود و قبل از سوختن کامل شعله سفید ایجاد می کند این سنگها تا وقتی که در فضا حرکت می کنند سنگ آسمانی نامیده می شوند اما اگر در جو بسوزند آنها را شهاب می نامند.

اگر می توانستید سیاره های منظومۀ شمسی را در یک اقیانوس بسیار پهناور جای دهید ، اکثر آنها بلافاصله در آب فرو می رفتند، به جز یک سیاره ، یعنی کیوان (زحل) . منظومۀ شمسی مانند چرخ و فلکی بزرگ است که تمامی سیارات آن در یک جهت به دور خورشید حرکت می کنند .اگر می توانستید روی قطب شمال خورشید بایستید و از آنجا نگاه کنید ، می دیدید که تمام سیارات در جهت خلاف عقربه های ساعت به دور خورشید می گردند ؛ هر چند که همۀ اقمار از این قاعده پیروی نمی کنند.

با یک تلسکوپ قوی می توانید سیارات را ببینید ؛ اما ستارگان به قدری از ما دورند که حتی به وسیلۀ تلسکوپهای قوی نیز مانند نقطه های نورانی به نظر می رسند. آنها را خرده سیاره نیز می نامند. هر ساله هزاران سنگ فضایی، وارد جو زمین می شوند و به سطح زمین برخورد می کنند. مدار مسیری است دایره ای و یا بیضی شکل که اجرامی در فضا آن را طی می کنند. فاصلۀ این نقاط تا خورشید ، برابر با نصف فاصلۀ خورشید تا نزدیکترین ستاره است ؛ یعنی در حدود دو سال نوری . در این حالت زمین و مریخ تا ۵۶ میلیون کیلومتر به هم نزدیک خواهند شد.

و سایر منابع به صورت بی وقفه و پیوسته بر عهده دارد. معتقدم که محتویات هستههای کارولین از مَفس مواد، پلاسماها، اتمهای هیدروژن، اتمهای کربن، نانومواد، مواد رادیواکتیو و سایر مواد همگی بهعنوان بخشی از ترکیب محتوی مواد سیارهاند. رصد سیارات یک بخش مهم از برنامههای رصدی هر رصدگر و علاقهمند به رصد آسمان است و این مقاله به راهنمای رصد سیارات با تلسکوپهای متوسط آماتوری میپردازد. یافته ها: شرط لازم و ضروری مفیدبودن تحقیقات علمی برای جامعه بشری، معلوم نمودن بخش ناچیزی از مجهولات دنیای حقیقی است.

اگرچه دانشمندان بخش کوچکی از اجسام کمربند کویپر را کشف کردهاند، اما بر این باورند که بیش از ۷۰٬۰۰۰ جسم فضایی در این منطقه وجود دارد. در این فیلم خواهید دید: خانواده بی دندانبالها برای سفر به یک جزیره تفریحی سوار قطار دایناسور میشوند. این سرعت به قدری زیاد است که در وسط مشتری یک برآمدگی ایجاد کرده است . بسیاری از علاقه مندان به نجوم تصور می کنند که تایتان بزرگترین قمر در منظومه شمسی است و شاید دلیلش هم این باشد که تایتان بیش از هر قمر دیگری مورد توجه دانشمندان است.

منظومۀ شمسی کجا به پایان می رسد؟ بسیار بعید به نظر می رسد که موجودات زنده ای در دیگر سیارات منظومۀ شمسی وجود داشته باشند. نمیگوییم که این سیاره همانند جهنم است چرا که این عنوان را برای سیاره دیگری در نظر گرفتهایم! در واقع اصلا اتفاقات بازی در منطقه مرز غربی (Western Frontier) رخ میدهد که در فیلم آواتار تا به حال به آنجا نرفتهایم و به همین خاطر است که این اثر بازی Avatar: Frontiers of Pandora نام دارد. این قمرها آریل، میراندا، تیتانیا، اوبرون و امبریل نام دارند. یکی از دلیلهای این نام گذاری این است که دانشمندان میگویند در چند میلیون سال پیش سیاره ناهید بسیار همانند زمین بوده و دارای شرایط زندگی بوده است اما به دلیل نزدیک شدن به خورشید شرایط زندگی در آن از بین رفت.

ماه ، سیارات و اقمار آنها ، به خلاف کرۀ ما دارای هوا نیستند. اگر چه بیشتر اقمار در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت در مداری دور سیارۀ خود حرکت می کنند ، تعدادی در جهت دیگر در حرکتند. چه تفاوتی بین سنگ آسمانی ، شهابسنگ و شهاب وجود دارد؟ ستاره ها چه ویژگی هایی دارند؟ 2. ستاره ها از خود روشنایی دارند. شهاب در واقع ستاره نیست . اگر چنین سیاره ای وجود داشته باشد ، می تواند باعث ایجاد اختلال در مسیر حرکت سفینه های اکتشافی ای شود که در بین سیارات خارجی یا آن سوی آنها در حرکتند .

اگر فضاپیما نتواند به این سرعت برسد، به زمین سقوط خواهد کرد . فضاپیمای پایونیر ۱۱ برای نخستین بار در سال ۱۹۷۹ از این سیاره دیدن کرد و پس از آن در سالهای بعد وویجر ۱ و سپس وویجر ۲. شهاب مانند ستاره ای است که ناگهان در آسمان شب نمایان می شود و پس از یک یا دو ثانیه ، از نظر ناپدید می گردد. تمامی آنها مانند نقطه های نورانی کوچکی به نظر می آیند، زیرا از ما خیلی دورند ، هر چند که سیارات از ستارگان نزدیکترند. هر چند که گمان می رود تعدادی از ستارگان دنباله دار منظومۀ شمسی در مدارهایی حرکت می کنند که نقاطی از آن بسیار دورتر از این فاصله قرار دارند.

منظومه شمسی فقط یکی از تعداد واقعاً غیر قابل محاسبه جهان ستارگان است که در کهکشان زندگی می کنند. ستاره – مانند خورشید- کره ای از گازهای داغ و مشتعل است . آریسان arisan : ترکی-فارسی مرکب از آری به معنای آریایی بعلاوه پسوند مشابهت، دختری که مانند آریاییان اصیل و نجیب است. در واقع سرعت آنها تقریباً برایر با سرعت گردش یک سیاره به دور خورشید است. برای قرار گرفتن یک فضاپیما در مدار زمین، فضا پیما باید به آن سوی جو پرواز کند.

فضا نوردانی که به ماه سفر کرده اند ، در آنجا هیچ اثری از حیات ندیده اند . حیوانات و گیاهانی هم که در روی زمین زندگی می کنند ، قادر به ادامۀ حیات خود بر روی این کرات نیستند. هر نقطه روی خط استوای مشتری با سرعتی بیش از ۴۵ هزار کیلومتر در ساعت به دور مرکز سیاره می چرخد. این انرژی در مخزن زمین گرمایی متمرکز شده است که برای دسترسی به آن در محل مخزن، چاهی عمیق حفر می کنند.

شهاب سنگها به قدری کمیاب اند که احتمال برخورد آنها به انسانها بسیار بسیار بعید است. قطرات اسید سولفوریک بر سطح زهره نمیبارد؛ بلکه در پایین جو و قبل از رسیدن به سطح، بخار میشود. قبل از ارائه هر تعریفی در مورد عزت نفس باید بگویم که، افراد با عزت نفس پایین نسبت به خودشان افکار و احساسات منفی بیشماری دارند که، آنهارا آزار میدهد. ستاره شناسان عقیده دارند که شاید یک سیارۀ ناشناخته در آن سوی پلوتون وجود داشته باشد. در این شلوغی گیجکننده، به زحمت بتوان یک خط داستانی سر هم کرد.

ما نمی توانیم در این سیارات زندگی کنیم . به نظر نمی آید که ستاره های دنباله دار با سرعت زیاد حرکت کنند. ستاره دنباله دار در مداری حول محور خورشید می چرخد و در آسمان همانند ماه معلق به نظر می رسد. حفره های شهاب سنگی کجا دیده می شوند؟ سطح ماه ، تیر (عطارد) ، مریخ و اقمارش و بیشتر اقمار مشتری از دهانه ها و حفره های شهاب سنگی پوشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید