سوالات درس هشتم علوم چهارم دبستان با جواب – ماگرتا

این ابر تهیگاه فضایی کروی است که در فاصله ۷۰۰ میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی گاوران وجود دارد. شایسته است به سمبلی طبیعی که فیلم مکرراً به آن می­پردازد یعنی آن تک درخت بیشتر توجه و تفکر شود. در فیلم باراکا ما اقوامی را مشاهده می ­کنیم که مراسم­ های خاصی را برپا می ­دارند به عنوان مثال این اقوام به دور تک درختی گرد هم می ­آیند، دست در دست یکدیگر می ­گذارند و به نیایش می ­پردازند.

آزمایشات جدیدی که به روش اسپکتروگرافی (تجزیه طیف های نوری) انجام گرفته است، نشان می دهد که اتمسفر زهره مملو از گاز کربنیک بوده و آثاری نیز از اکسیژن و بخار آب در آن دیده شده است. این فیلم به نوعی تاریخ تلخ استرالیا را به تصویر می کشد و یادآوری می کند که تمامی بلایایی که انسان مدرن بر سر قاره استرالیا آورده است می­ تواند در دیگر نقاط زمین هم تکرار کند. به دلیل تفاوت ترکیبات دو سیاره اورانوس و سیاره نپتون با دو غول گازی دیگر (سیاره زحل و سیاره مشتری) آنها را در دسته غول های یخی قرار می دهد.

خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس: دو سال قبل فضاپیمای کاسینی موفق شد برای آخرین بار از جو سیاره زحل بگذرد و بررسی دقیقتری در مورد ماههای این سیاره غول پیکر انجام دهد. ما نمی­خواهیم از زوایای بدبینانه به قضایا نگاه کنیم بلکه جنبه­ هایی را بررسی می نماییم که نحوه ارتباط ما با طبیعت چگونه باشد و یا تعادل این ارتباط چگونه برقرار می­ شود. بیاید راجع به خود واقعی مان بیشتر فکر کنیم … شاید این اتصالات هستند که به ما در درک درست از فضا و مکان کمک می کنند و باعث می شود ما با یک فضا احساس نزدیک ویا دوری کنیم.

آیا درک ما از واقعیت ها درک درستی است؟ این فیلم به نوعی پست مدرن است. اتفاقی که در روستاهای کشور ما رخ داده است بی شباهت به این موضوع نیست و بسیاری از آنها به علت تغییراتی که بر خلاف جریان زیست بومی شان بوده، یا از بین رفته اند یا در حال از بین رفتن هستند. نقد دیگری که درباره فیلم آواتار وجود دارد شباهت موضوعی آن با فیلم “رقصنده با گرگ” است. همین مقدار دی اکسید کربن دارد که البته بصورت سنگهای آهکی در trust وجود دارد.دی اکسید کربن ابتدا در جو زمین بوده ٫ سپس با آب اقیانوسها ترکیب شده وبصورت سنگهای آهکی در آمده است.هم چنین گیاهان نیز دی اکسید کربن را جذب می کنند.گفتنی است در حال حاضر مقدار دی اکسید کربن اقیانوسهای زمین 60 برابر موجودی آن در جو زمین می باشد.

فیلم آواتار کنایه ­هایی هم به علم می­ زند همچنان که خانم دانشمند کسی که تا آخرین لحظه عمر به دنبال نمونه­ گیری و به فکر علم بود و فقط مباحث را در چهارچوب علمی قبول داشت در لحظه آخر در رابطه با آن روح درون طبیعت گفت: “من دیدمش” (من درک­ش کردم). آن خانم دانشمند برای شناخت یک سیاره شروع به نمونه برداری از جامعه گیاهی آنجا کرد و این نشان دهنده اهمیت گیاهان و منظر در شناخت یک اقلیم جدید است.

انسان ها سعی بر این داشتند که شرایط سیاره پاندورا را طبق میل و خواسته خود تغییر دهند به عنوان مثال برای آموزش زبان انسانی به ساختن مدرسه اقدام کردند یا در قسمتی از فیلم اشاره به ساختن راه و جاده توسط انسان برای ناوی ها شده است. اورانوس و قمرهای اصلی آن در حدود 97 درجه به داخل صفحه خورشیدی کج شده و سیاره به طور تاثیرپذیری از خورشید به دور خود میچرخد. می ­توان از این نکته برداشت نمود که انسان­ها به عنوان موجوداتی بیگانه برای ناوی ها، از معماری و منظر به عنوان زبانی مشترک استفاده نمودند تا (به دروغ) به ناوی ها نشان دهند که از جنس خود آن­ها هستند و طبیعت برای آن­ها ارزشمند است.

درخت هایی با اسامی و نقش های متفاوت که هرکدام در جایگاه خودشان برای ناوی ها ارزشمند بودند و با آنها ارتباط خاصی برقرار می کردند، به عنوان مثال درخت مقدس، درخت زندگی، درخت روح و درخت شنوا. در قسمت هایی از فیلم دیده می شود که نی تیری (شخصیت اصلی زن) اعتقاد قلبی عمیقی به دانه های درخت مقدس دارد و آنها را نشانه هایی از جانب مادر طبیعت می داند.

کلنل مایلز کواریچ (استفن لنگ) قرار است در تمامی چهار فیلم شخصیت منفی اصلی مجموعه باشد. فشار جوی بر سطح مریخ کم تر از یک صدم فشار جو بر روی زمین است. ریشههای کهن فراماسونری به پیمانهای برادری اصناف سنگتراشان (Stonemasones) بنّا یا مِیسونری بر میگردد که از اواخر قرن چهاردهم (همزمان با عصر نوزائی رنسانس) معلومات سنگتراشان و روابط تجاریشان با مشتریان و دولت را نظم داده و بهبود بخشیدند. سیاره پاندورا در این فیلم، استرالیا است و از زمانی که انسان به آن پا گذاشت آن را به نابودی و اضمحلال کشاند. در گذشته قبیله ­ها ارتباط تنگاتنگ اسطوره ­ای با طبیعت داشته ­اند اما بشر مدرن با زندگی ماشینی این ارتباط را از بین برده است و همواره در صدد رسیدن به منابع است و هیچ روح و یا محافظی برای طبیعت نمی­ پندارد.

شاید این انسان مدرن است که آنقدر از طبیعت فاصله گرفته است که نمی ­تواند ذکر گفتن طبیعت را بشنود، شاید معضل همین دید مطلقاً منطقی و علمی است! در این حوزه بحث هایی مطرح است از جمله اینکه دانشمندان بیش از حد با مسائل دنیا علمی و منطقی برخورد می­ کنند. دلیل دیگر سردتر بودن اورانوس نسبت به نپتون این است که با اینکه هر دو سیاره یعنی اورانوس و نپتون میزبان جوهای تقریباً یکسان هستند و هر دو سیاره در جو خود مقادیر قابل توجهی متان دارند که یکی از قویترین گازهای گلخانه ای است و گرما را به دام می اندازد، با این حال، نپتون کمی بیشتر از اورانوس، متان را در خود نگه می دارد.

نکته دیگر در رابطه با درخت مقدس و ارزشی که ناوی ها برای آن قائل بودند، است. در فرهنگ ایرانی، همچون بسیاری از اقوام دیگر، برای برخی از گیاهان و درختان نیرو و خواص و تقدس خاصی قائل بودهاند. یاقوت یکی از سنگهای قیمتی میباشد که در صنعت و زیورها کاربرد دارد. یا (تنوع زیست بوم ها به چه عواملی بستگی دارد؟) ؟ نکته ای که در فیلم آواتار به نظر من بارز بود تلاش انسانها در تغییر شیوۀ زیست ناوی ها بود. آن شايد از نيتروژن با يک کمي مونو اکسيد کربن و متان تشکيل شده باشد – قطعا انسانها نمي توانند نفس بکشند .فشار جوي شايد خيلي کم است .

«orc» نام یکی دیگر از گروهها است. برخی از درختان جهت برآورده کردن حاجات نیازمندان و برخی دیگر در دفع امراض و چشم زخم مورد توجه بودند. از نگاه شرقی به طبیعت که با آن مهربان هستند و اعتقاد بر این است که نباید به طبیعت لطمه زد تا نگاه غربی به طبیعت که آن را به چشم معدنی نامتناهی و صرفاً جهت استخراج می ­بینند. زمین خانه ما، سـومین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید است. اما با وجود تمام تلاش های شان، آن ها تاکنون قادر به ارائه ی مدارک قابل توجهی ، جهت اثبات وجود این سیاره نبوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید