سوالات درس هشتم علوم چهارم دبستان با جواب – ماگرتا

در ابرهای بالای مشتری هوا سرد و دما تا ۱۴۵- درجه سانتی گراد است اما با افزایش عمق تا حد فشاری ۱۰ برابر فشار جو زمین، دما در این سیاره به ۲۱ درجه سانتی گراد می رسد. این حلقه در اطراف سیاره در مدار 27 درجه نسبت به حلقه اصلی و از یخ و ذرات گرد و غبار تشکیل شده است دمای جو آن نیز بسیار سرد و برابر 157- درجه سانتی گراد است. مشتری سیارهای است که تمام اتمسفر آن توفانی است.

ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر مشتری و غبارهای موجود در آن، از مشتری سیارهای رنگارنگ ساخته است. ونوس شایعترین جرم آسمانی، پس از خورشید و ماه است که در آسمان روز دیده میشود. یک توده گازی که در حال چرخش است و شبیه گردباد بوده و در ابرهای بالای مشتری دیده می شود لکه بزرگ سرخ می باشد. نام این بدن ها، آواتار است. اولین نمایش آن در دسامبر 2009 در لندن برگزار شد و این فیلم به پردرآمدترین فیلم جهان تبدیل شد. همچنین جرم این سیاره در مقایسه با خورشید یک هزارم آن می باشد و شعاع یک دهمی شعاع خورشید دارد.

این سیاره ی گازی که سطح جامد ندارد بعد از عطارد، زهره، زمین و مریخ قرار گرفته و در علوم پایه نهم راجع به آن توضیح داده شده است. نور در سیاره زمین مسئلهای بسیار مهم و حیاتی است. کسانی که در این زمینه تجربه دارند، از روی چشمک زدن یا نزدن اجرام آسمانی، می توانند فرق بین ستاره و سیاره را تشخیص دهند. زندگی در نبود پدر برای آنها دشوار میشود و در طول داستان ماجراهای جالبی برای این چند خواهر اتفاق میافتد. ستاره شناس دانشگاه “رایس” میگوید: هم ترازی بین این دو سیاره نسبتاً نادر است و تقریبا هر ۲۰ سال یک بار اتفاق میافتد، اما این مقارنه به دلیل بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چرا که این پدیده بار قبل در شامگاه ۴ مارس سال ۱۲۲۶ میلادی رخ داده است.

در صورتی که اندازه زاویهای زحل ۱۶ تا ۲۰ ثانیه قوسی و مشتری بین ۳۲ تا ۴۵ ثانیه قوسی است. مشتری، بزرگ ترین سیاره منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است. حلقه تار عنکبوت کم ترین رقت را دارد و پهن ترین حلقه می باشد. رنگ آن از قرمز آجری تا قهوه ای کم رنگ بوده و تا به امروز افزایش قطر آن تا سه برابر قطر زمین نیز بوده است.

جیوه با جو نازک خود مشخص میشود و از اکسیژن، سدیم، هیدروژن، هلیوم و پتاسیم تشکیل شده است. گاردین نوشته است: همانطور که در تصویر مشخص شده است، این مقارنه امشب ساعت ۱۷:۰۰ به وقت گرینویچ از جنوب غربی لندن قابل مشاهده خواهد بود. 2. سیاره ونوس هیچ قمری ندارد و دلیل این موضوع هنوز مشخص نیست. توضیحات بازی: در بازی Evolve چهار شکارچی ماموریت دارند تا با سفر به سیاره های مختلف موجودات و هیولاهای موجود در آن سیاره را از بین ببرند.تمامی اتفاقات بازی در سیاره ای به نام Shear به وقوع می پیوندد.سیاره ای که موجودات عجیب و هیولاها آن را به تسخیر خود در آورده اند و در آنجا حکومت می کند که شما وظیفه دارید آن ها از بین ببرید.شکارچیانی که شما وظیفه هدایت آن ها را بر عهده خواهید داشت Val، Makrov، Griffin، Hank نام دارند که هریک کلاس های مختلفی دارند.علاوه بر انسان ها بازیکنان قادر خواهند بود در نقش هیولاها نیز به بازی بپردازند.

در قلب زحل چیزی در حال وقوع است». در واقع بین اتمسفر مشتری و این اقیانوس هیچ چیزی نیست یعنی اتمسفر برجیس به مرور ضخیم و متراکم میشود تا اینکه بخشی از اقیانوس میشود. فضاپیمای گالیله در سال ۱۹۹۵ توانست مقدار مواد موجود در اتمسفر را اندازه بگیرد. زیر اتمسفر مشتری یک اقیانوس هیدروژن مایع و آب وجود دارد. نوارهای چرخان روی مشتری ابرهای سردی هستند که شناور در هیدروژن و هلیم هستند. اگرچه بهترین شرایط رصد این پدیده در نزدیکی خط استوا است، اما این رویداد در صورت صاف بودن هوا در هر کجای کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.

دقیقا ۱۵ سال پیش یعنی در آگوست ۲۰۰۶ دانشمندان پلوتو را از فهرست سیارههای منظومه شمسی خط زدند. انحراف سه درجه ای خط استوای مشتری از مسیر مداری خود باعث چرخش آن به شکل عمودی شده و تغییرات شدید آب و هوایی فصل ندارد. کوه المپوس یک آتشفشان سپری بزرگ است که بعد از ریزش تدریجی مواد مذاب از دامنههایش شکل گرفته. همان آسمان است که اقیانوس را میسازد. به بیانی دیگر اقیانوس مشتری همان آسمان مشتری است.

چهار سال پس از مرگش «ارگ» (Citadelle) انتشار یافت و طبق ادعای خود اگزوپری کتابی نا تمام است که هرگز پایان نمییابد. این نام به عنوان خدای دریا و همزاد اورانوس نامگذاری شده است.کشف این سیاره در بین سال های ۱۷۹۰ تا ۱۸۴۰ بر اثر اختلالاتی که در مدار اورانوس مشاهده شد، انجام گردید. 16. دمای سیاره ی زحل در قسمت ابری آن -170 درجه ی سانتیگراد است. میانگین دمای سطح آیو منفی ۱۳۰ درجهی سانتیگراد است. 4- علت نگرانی کشورهایی که رشد جمعیت در آنها منفی می باشد چیست؟ اورانوس را پس از کشف تلسکوپ در سال ۱۷۸۱ میلادی و در هنگام تحقیق در مورد منظومه شمسی شناسایی کردند.

، از یک ابر گازی، بر روی قطعات دیسک اطراف ستاره ما و به دلیل فشرده سازی گرانشی، سیارات شروع به ظهور کردند. حتی بالا بودن فشار در این ناحیه جدا شدن الکترون ها از هیدروژن را سبب شده و به آن خاصیت هدایت الکتریکی فلزات را می دهد. در این شرایط مولکول های متان شکسته شده و به اتم های کربن و هیدروژن تبدیل می شود. سیاره مشتری مانند خورشید بیشتر از هیدروژن و هلیم تشکیل شده که با افزایش فشار در اعماق جو و مایع کردن هیدروژن، اقیانوس مایعی از هیدروژن به جای آب تشکیل می شود که در منظومه شمسی بزرگترین اقیانوس است.

سیاره مشتری در ۹ ساعت و ۵۶ دقیقه یکبار دور محور خود می چرخد که این سرعت چرخش، از تمام سیارات دیگر بیشتر است. مقارنه یک موقعیت است که در ستارهشناسی آماتوری و ستارهبینی استفاده میشود و به نزدیکی ظاهری چند سیاره و ماه یا با هم اشاره دارد. در سال ۲۰۰۶ وقتی پلوتو موقعیت خود را به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی از دست داد ، خشم و سردرگمی زیادی ایجاد کرد. پلوتو در سال 1930 کشف شد و به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی معرفی گردید. اگر اصرار دارید که پلوتو را وارد کنید ، پس از نپتون در لیست خواهد آمد.

در سال ۱۶۱۰ گالیله اولین کسی بود که با تلسکوپ خود اولین قمرهای مشتری را مشاهده کرد که به قمرهای گالیله نام گذاری شدند. قمرهای زیادی در منظومهی شمسی وجود دارند. در این پست سوالات فصل ۱۰ همراه با پاسخ متن کتاب علوم تجربی کلاس نهم قرار داده شده است. حلقه ی اصلی باریک و درخشان با عرض ۶۴۰۰ کیلومتر است. را نشان میدهد که تقریبا ۱۵ کیلومتر عرض دارد و مواد تیرهرنگ اطراف آن هنگام برخورد یک سیارک کوچک خارج شده است.

به دلیل بزرگی سیاره برجیس و بالطبع جاذبه زیادی که دارد، وزن در این سیاره بیشتر از زمین است به طوری که اگر وزنهای روی زمین 32 کیلوگرم باشد در این سیاره 84 کیلو گرم میشود. این سیاره در اطراف محور خود بسیار آهسته حرکت می کند و در 243.02 روز زمین یک انقلاب کامل انجام می دهد. مشتری و زحل از شروع تابستان از دید آسمان زمین آغاز به نزدیک شدن به یکدیگر کردهاند و در حال حاضر فاصله آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل در آسمان شب زمین رسیده است. این حلقه از حدود فاصله 95/5 میلیون کیلومتری از سیاره زحل آغاز می شود و تا حدود 9/11 میلیون کیلومتری از سیاره امتداد می یابد.

البته این دو سیاره واقعاً اینچنین که از دید ما به نظر می رسد به هم نزدیک نیستند. البته این به معنای آن نیست که این دو سیاره واقعا تا این میزان به هم نزدیک شوند، بلکه از دید ما ناظران زمینی اینگونه به نظر میرسند. نقاط سرخ رنگ بزرگ روی این سیاره نشانگر مکان توفانهای عظیمی است که لااقل 300 سال پیش ایجاد شده است. پاندورا قمر داخلی زحل است که در حلقه F این سیاره قرار دارد. ۳۰۰ سال است که لکه سرخ در سیاره مشتری است. جرم این سیاره برابر kg (0013/ 0 ± 6810 / 8) × ² 536 /1410 برابر زمین است وچگالی آن 25/1 برآورد می شود در نتیجه احتمال میرود از جو بسیار ضخیم ، گوشه ای مایع و هستهای جامد و کوچم تشکیل شده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید