سفر به قمر پاندورا Borderlands: The Pre-Sequel

در همان ایام اخترشناس آماتور سرشناس دیگری به نام داوگ برگر (Doug Berger) از زاویه دیگری به موضوع نگریست و این سوال را مطرح کرد که چگونه می توان لذتی را که در دنیای نجوم وجود دارد به دیگر مردم منتقل کند؟ یوهان الرت بوده (یوهان الرت بوده) به عنوان یک ستارهشناس مطرح آلمانی توانست در سال 1781 میلادی، این غول یخی را به کمک تلسکوپ خود کشف کند. اورانوس روی هسته سنگی جامد خود لایهای یخی دارد و اتمسفر آن نیز گازی است.

هنگامی که خورشید در اثر تراکم غبار میانستارهای به وجود آمد و فرایند همجوشی هستهای خود را حدود 7/4 میلیارد سال پیش آغاز کرد، فوران فوتونها و ذرات باردار از سطح آن توسط بادهای خورشیدی سبب پراکنده شدن قرص غبار اطرافش شد. هر روز این سیاره معادل ۱۶ ساعت زمین و هر سال آن معادل ۱۶۵ سال زمین است. اگر از نقطهای در بالای قطب شمال زمین به سیارات بنگریم، تمامی سیارات در جهت خلاف عقربههای ساعت به دور خورشید در گردش هستند و به استثنای زهره و اورانوس، جهت حرکت وضعی سایر سیارات نیز عکس جهت عقربههای ساعت است.

در سال 1986، وویجر-2 در مسافت 64000 کیلومتر پرواز کرد، او 6 ساعت عکاسی داشت که با موفقیت آن را اجرا کرد. مشاهداتی که در طول موجهای مختلف به خصوص طول موج فروسرخ انجام گرفته نیز نشان میدهند ستارگان جوان پس از آغاز همجوشی هستهای در مرکز خود با سرعتی حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ثانیه این قرصهای چرخان را از خود رانده، به اطراف پراکنده میکنند. تصویر زیر نمایی از برخورد ذرات فوق الذکر با جو زمین را نشان می دهد . زیر اتمسفر سنگین مشتری و زحل لایههایی از مولکول هیدروژن و نیز هیدروژن فلزی مایع است. نام سیارههای گازی منظومه شمسی و مشخصات آنها در جدول زیر درج شده است.

اصل این تصویر توسط فضاپیمای جونو (Juno) در سال 2016 به ثبت رسید و یک شهروند دانشمند با نام الکس مای (Alex Mai) این نمای درخشان را به غول گازی بخشید. تصویر رنگی و در حال چرخش سیاره زهره برای اولین بار در تاریخ 5 فوریه 1974 به ثبت رسید. این ستاره در تمام مراحل تکامل خود توسط ابری از غبار احاطه شده که چرخش ذرات موجود در آن سبب میشود قرصی چرخان از غبار در اطراف ستاره در حال تولد، تشکیل شود.

حجم مشتری مناسب 1300 زمین است و جرم آن 317 برابر زمین است. این سیارات از نظر حجم و جرم سیارات بزرگ ترند. منظومه شمسی سیاره های زیبا دارد که ناسا از این سیاره های و ستاره های بزرگ تصاویری زیبا و با کیفیت ارائه داده است با شناخت بیشتر و فوق پیشرفته می باشند هر کدام از این سیاره های آب و هوایی دارند . از میان 8 سیاره ای که گرد خورشید می چرخند 4 سیاره ی اول (پیش از کمر بند سیارکی) سیارات زمین گون نام دارند یعنی مانند زمین جامدند و از جنس سنگ و خاک؛ 4 سیاره ی دوم (بعد از کمر بند سیارکی) سیارات مشتری گون و سیال هستند.

در حقیقت رومی ها این نامگذاری را به تقلید از یونانیان باستان انجام دادند که نام آرس پسر زئوس و خدای جنگ را برای این سیاره انتخاب کرده بودند. برای درک چنین مساله به ظاهر نامتعارفی باید بررسی کنیم چه چیز موجب کند شدن سرعت چرخش خورشید شده است؟ تنها سیارات عطارد و زهره هستند که دارای دوره ی حرکت وضعی (چرخشی)طولانی هستند.برای ستاره شناسان معلوم نشده است که چرا عطارد به این کندی چرخش می کند.برخی از آنها عقیده دارند که نیروی جاذبه خورشید کشنده های بزرگی بر سطح عطارد ایجاد کرده است.در نتیجه این کشنده ها،برآمدگیهایی از مواد جامد بر سطح سیاره تشکیل شده اند،عمل بازدارندگی این نیروهای کشنده در طول صدها هزار سال موجب شده است که سرعت حرکت چرخشی سیاره کاهش یابد.

بنابراین یک سال معادل 365 روز است. قیمت گردنبند به همراه زنجیر و نگین های رنگی اتمی به تاریخ ششم آذرماه 96 :حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان . در سال 2015، ماهواره رصدخانه آبوهوای فضای ژرف (Deep Space Climate Observatory) با ثبت نمای چند میلیون کیلومتری از کره زمین، انسان را از عظمت جهان خود متحیر ساخت. می دانیم خورشید در هر ثانیه حدود 6/4 میلیون تن از جرم خود را به واسطه همجوشی هستهای از دست میدهد.

این تصویر که در سال 2015 به ثبت رسید، ظاهر شدن کره زمین از میان سطوح موجدار کره ماه را نشان میدهد. مدارگرد وایکینگ 1 ناسا در سال 1976 این تصویر عجیب و غریب را از سطح مریخ به ثبت رساند و در پی آن، سر و صدای بسیاری را در میان عموم به راه انداخت. تصویر بالا که در سال 2015 به ثبت رسید، چشمانداز زیبایی از حلقههای زحل را در مقابل قمر تیتان نشان میدهد. در این فیلم کوتاه دو شمارنده وجود دارد که یکی سال و دیگری تعداد سیارههای فراخورشیدی کشف شده را نشان میدهد. واژه ی منظومه (سامانه) نشان دهنده ی نظم بی نظیری است که این اجرام در گردش به دور خورشید رعایت می کنند.

به گزارش جام جم آنلاین، در منظومه شمسی هشت سیاره وجود دارند که شامل عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون میشود و همگی آنها به دلیل کشش گرانشی شدید خورشید به دور آن میگردند. همانند سیاره مشتری، زحل نیز دارای اقمار بسیاری است که تاکنون 62 عدد از آنان شناسایی شدهاند. سیاره مشتری اقمار بسیاری را در مدار خود دارد و تا سال 2017 تعداد 69 قمر برای این سیاره شناخته شده است. قمر تریتون (Triton) که به عنوان بزرگترین قمر این سیاره شناخته میشود، تنها ماه موجود در سامانه خورشیدی است که مدار پسرونده دارد؛ یعنی جهت گردش آن برخلاف تمامی اقمار موجود در منظومه شمسی است.

سیاره زحل به عنوان یکی از زیباترین سیارات منظومه شمسی شناخته میشود. بازی ASTRONEER، یک عنوان زیبا و مهیج دیگر در سبک ماجراجویی و بقا بوده که توسط System Era Softworks منتشرشده است. سه دلیل فوق، یعنی قرار گرفتن تمامی سیارات در یک صفحه مداری، راستای چرخش آنها به دور خود (به استثنای زهره و اورانوس)، و جهت گردش آنها به دور خورشید از مهمترین دلایلی هستند که نشان میدهند منشا پیدایش تمامی سیارات منظومه شمسی یکسان و به نوعی مرتبط با پیدایش خورشید بوده است. در برخی بخش­ها، تفاوت­هایی میان این دو اثر (تاریخ طبری و تاریخ بلعمی) دیده میشود؛ درحالیکه متن روایت نظامی نشان می­دهد که وی گاهی حتی در کاربرد تعبیرات هم از نسخۀ فارسی «بلعمی» سود برده است.

نگران نباشید درست است که بازی در همان جهان اتفاق می افتد ولی تمامی محیط ها تغییر کرده و گرافیک ۳ بعدی و خیره کننده آن باعث نخواهد شد تا شما از این بازی دست بکشید . اما همچنان میتوانیم شواهد گستردهای از آبهای گذشته را روی آن ببینیم؛ از جمله نواحی «تلماسههای شبحوار» (Ghost Dunes) در نوکتیس لابرینتوس (Noctis Labyrinthus) و حوضه هلاس (Hellas basin). برخورد مسنجر با سطح عطارد، دهانهای جدیدی را به سطح آن هدیه کرد. این کار از طریق پرورش دام، معادن زغال ­سنگ، کندوکاو برای نفت و گاز طبیعی، مزارع برنج و پوسیدگی زباله در محل انباشت آن صورت می­گیرد.

با کشف این یافتههای بیسابقه در زمینه نجوم، تلاشها برای شناخت جهانهای اطراف منظومه شمسی قوت گرفت و امروزه به لطف تلاشهای دانشمندان مختلف، ما شناخت نسبتا معقولی از سیارات همسایه خود داریم. منظومه شمسی از ستاره های و سیاره های بیشماری تشکیل شده اند که در دوره خورشید در حرکت می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر عکس سیاره های منظومه شمسی را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید. کلپترپ، این ربات دوست داشتنی در اینجا به گونهای برنامهریزی شده است که میتواند از هریک از شخصیتها برخی از تواناییهایشان را قرض بگیرد و به نوعی آنها را با هم ترکیب کرده و به توانایی جدیدی دست پیدا کند.

لذا گردش سیارات گازی به دور خورشید (حرکت انتقالی آنها) بیشتر طول میکشد. در بقیه ، آنها به سختی قابل توجه هستند. اما در سمت شب، به نظر میرسد تغییرات دما در سطح سیاره به طور غیرمنتظرهای توسط این کاوشگر قابل تشخیص است. اما این تمایزات نوعی چیزی بیش از آن تمایزاتی نیست که میان اشیایی که اجزای یک جهان نیز هستند وجود دارد. اما جهت این محور فرضی در فضا ثابت نیست و به کندی حول خط عمود گردش میکند .

مریخ با زمین تفاوت های زیادی دارد و این تفاوت ها بیشتر از فاصله دور مریخ از خورشید و کوچکتر بودن آن نسبت به زمین ناشی می شود. هر سال در نپتون برابر با 165 سال در زمین بوده و علت آبی رنگ بودن اتمسفر این سیاره به وجود متان در آن نسبت داده شده است. در سال ۱۹۹۳ سیارک ۴۶۶۱۰ را Besixdouze نام نهادند که به زبان فرانسه معنی ب۶۱۲ میدهد. نخستین تمدن شناختهشدهای که نظریهای کاربردی در مورد سیارات داشتند، بابلیها بودند که در هزارههای نخست و دوم قبل از میلاد در منطقه میانرودان (بینالنهرین) زندگی میکردند؛ کهنترین متن اخترشناسی سیارهای به جای مانده، لوحی بابلی به نام لوح ناهید آمیسادوکا است که امروزه یک کپی گرفته شده در قرن هفتم پیش از میلاد آن در موزه بریتانیا نگهداری میشود.

یک روز بعد از یک سفینه فضایی یک ربات تخم مرغ مانند به نام ایو به روی زمین می افتد، تا وضعیت حیات بر روی زمین را بررسی نماید. این تصویر شگفتانگیز که طی ماموریت آپولو 17 (Apollo 17) در سال 1972 به ثبت رسید، لقب «تیله آبی رنگ» را به خود گرفت. مریخ نسبت به زمین اندازه بسیار کوچک تری داشته و هر سال در مریخ برابر با 687 روز در زمین است. فضاپیمای مارینر 10 (Mariner 10) با ثبت این تصویر، چشماندازی نزدیک و بسیار زیبا از این سیاره را به زمین مخابره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید