سریال مردان آنجلس قسمت 7 هفتم (اصحاب کهف)

مکه در جنوب مدینه قرار دارد. تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرما است. وزن ماده باقی مانده نیز کمتر از ماده اولیه است زیرا بخشی از آن به صورت بخار آب و نیتروژن خارج شده است. کشور اندونزی کوههای آتشفشان زیادی دارد که در حال حاضر زیر رصد کامل قرار گرفتهاند تا در صورت بروز حادثه بتوانند به سرعت مناطق اطراف را تخلیه کنند. لازم به ذکز است که 98 درصد جمعیت ترکیه مسلمان و اکثریت آنها نیز اهل تسنن هستند و تعداد کمی شیعه در شهرهاي ارزنجان، سيواس وجود دارد كه تركها آنان را علوي ميخوانند و طبق صحبتي كه با اكثر پيروان شافعي و حنفي داشتيم اينان هيچ مشكلي بين خود و علويان نميديدند و آنان را برادر خود ميخواندند كه نمونه خوبي براي حفظ وحدت در جامعه اسلامي بشمار ميرود كه به صورت كاربردي و عملي مشاهده مي شد.

برنامهریزی تفریحی در سفر به نیکاراگوئه روز به روز در حال افزایش است. پس از آماده شدن، ساعت ۶:۳۰ در حیاط هتل، برای صرف صبحانه حاضر شدیم. وسوویوس که احتمالاً مشهورترین آتشفشان جهان است، در حال حاضر خفته به حساب می آید، اما این بدان معنی نیست که در آینده فوران نخواهد شد. «و چون عیسی این مثَلها را به اتمام رسانید از آن موضع روانه شد. کوه استرومبولی در ماه ژوئیه گذشته فوران کرد و باعث کشته شدن یک کوه نورد شد.

ضرب المثل پشت کوه قاف هم که در زبان ما متداول است اما آیا این کوه واقعا وجود دارد و کجا و در کدام کشور است؟ در این رشته کوه همچنین شمار زیاید قله مهم مانند دماوند، وچال، سیالان، شاه البرز، خلنو، علم کوه، دوبرار، سماسوس و پهنه حصار وجود دارد. کوه اُحُد، کوهی در شمال مدینه که محل وقوع غزوه احد بوده است. کوه سبلان یا ساوالان پس از دماوند و علمکوه سومین کوه بلند ایران بهشمار میآید که در شمال غربی کشور و استان اردبیل واقع است. به نظرم جولیا کوک تجربههای تمام سالهای تدریسش را با بینش عمیق خود ترکیب کرده و آنها را با بیانی آهنگین و تصویرهای زیبا در این کتاب اختیار خوانندگان قرار دادهاست.

« در آن هنگام هیرودیس تِیترارخ چون شهرت عیسی را شنید به خادمان خود گفت: “این است یحیی تعمید دهنده که از مردگان برخاسته است و از این جهت معجزات از او صادر می­گردد.” زیرا که هیرودیس یحیی را بخاطر هیرودیا زن برادر خود فیلپس، گرفته و در زندان انداخته بود، چون که یحیی بدو همی گفت: “نگاه داشتن وی بر تو حلال نیست.” و وقتی که قصد قتل او کرد از مردم ترسید؛ زیرا که او را نبی میدانستند.

انفجار آتشفشان کوه آگونگ در جزیره بالی بین سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۴، از نوع انفجار چینهای بود که متاسفانه تلفات زیادی در بر داشت. سراب بیستون، چشمه ای است که از دل زمین می جوشد و آب آن در برکه ای نه چندان بزرگ جمع می شود. سرابهای نیلوفر، گلین، ریحباب، قیر، طاق بستان، یاروی، خضر زنده، خضر الیاس و دهها سراب دیگر از جاذبههای زیبا و طبیعی استان کرمانشاه هستند. حالا او وقتی جیغ میزند بلافاصله دهانش را میگیرد وخیلی بامزه میگوید “دهان من کوه آتشفشان است” امیدوارم که با انجام این کار دیگر جیغ نزند و بیشتر مواظب حرفها و کارهای خود باشد.

ارتفاع این کوه حدود 4811 متر است. این کوه 728 متر ارتفاع دارد و صعود به آن تقریبا 40 دقیقه وقت میبرد. به قله آتشفشانی این کوه چهل تن می گویند که در نزدیکی خاش قرار دارد.پیکره اصلی آن شامل دو کوه است که به وسیله بخش زین مانند و باریکی به هم متصل شده اند. جریان بزرگ گدازه از دامنه شرقی قله جاری شده است و در دامنهی شمالی هم همین جریان گدازه، مخروطی با شیبی تند و بسیار مشخص را به وجود آورده که از آن جریان گدازه با عظمت بسیار زیادی برون آمده است.

برای دیدن یکی از کوه های آتشفشانی باید راهی استان کرمان شویم و در نزدیکی راین به جستجوی آن بپردازیم. کشور عزیزمان ایران، با طبیعت چهار فصلش و انواع جاذبه های تاریخی و طبیعی، مجموعه ای بسیار زیبا را فراهم آورده است.در کنار جنگل ها، دریاها، دریاچه ها، رودها، دشت ها، غارها،ساحل ها و تمام دیدنی های چشم نواز کشورمان، کوه ها زیبایی بسیار ویژه ای را خلق کرده اند.کوه هایی که تعداد آن ها در گوشه و کنار ایران کم نیست و علاقه مندان به کوه و کوهنوردی و ارتفاع، حتما از دوستداران این بخش از زیبایی طبیعت هستند.

دمای این دریاچه پایین است طوری که حتی در فصل های سرد سال، نزدیک صفر درجه سانتی گراد است. این یخچال چهار فصل است و در اکثر مواقع فقط با کرامپون می توان آن را پیمود. هر وقت صحبت از آزمایش علمی است فکر میکنیم برای انجام آزمایش به مواد خاصی نیاز هست. اُحُد دومین نبرد مهم میان مسلمانان و مشرکان مکه است که نزدیک شهر مدینه و کنار کوه اُحُد رخ داد و از همین رو به نبرد اُحُد معروف شد. نام این کوه در اساطیر ایران نیز به چشم می خورد و در شاهنامه آمده که ضحاک (پادشاهی ستمگر) در آن به بند کشیده شده است.کوه دماوند در سیام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد.

پس به او عیسی (ع) بار گرفت و با وی به مکانی دور بیرون رفت آنگاه درد زایمان او را به سوی تنه درخت خرمایی کشانید؛ گفت: ای کاش پیش از این مرده بودم و به فراموشی سپرده شده بودم. همچنان گدازه ها از دهانه کوه آتشفشان اِتنا در جزیره “سیسیل” ایتالیا به بیرون پرتاب میشوند. در پایان آزمایش خواهید دید که حجم مواد اولیه علیرغم سوختن افزایش یافته است و اینکه برای سوختن به اکسیژن نیازی نیست.

آتشفشان دماوند از دید زمین شناسی یک سامانه آتشفشانی فعال است، ولی فعالیت آن در حد خروج بخار و گاز و چشمههای آب گرم و همچنین بعضی از تظاهرات سطحی از نهشتههای وابسته به یک سامانه آتشفشانی و همچنین اثرگذاری بر فرم و ریخت درهها و ایجاد لغزشهای گوناگون به عنوان اثرهای ثانویه بوده است. میر جلال الدین محدث ارموی (احیاگر میراث مکتوب شیعی) در این باره نوشتهاست: «هشتورد یا هشتجرد همان هشتگرد فعلی است.» منتجب الدین نیز در کتاب الفهرست، از شخصیت فخر آور هشتجردی به عنوان یک چهره شیعی و فاضل یاد کرده و مینویسد که او دیندار و فاضل بودهاست.

یک نکتهی مهیج وجود دارد که آتشفشان سرو نگرو همچنان فعالیت دارد و آخرین بار در سال 1999 فوران کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که هیچگونه اطالاعات دقیقی در مورد فوران این آتشفشان وجود ندارد اما قلههای این آتشفشان سرشار از انواع بخارهای دیاکسید هستند. هدف اصلی کوک این است که با داستانهای شاد و بهیادماندنی بتواند راهحلهای موثر و کاربردی را برای مشکلات همیشگی زندگی به کودکان بیاموزد.او مدرک کارشناسیارشد در رشتهی مشاوره کودکان گرفته است و زمان بسیاری را با کودکان، والدین،آموزگاران میگذراند. معرفی داریوش از زبان خود او، دودمان هخامنشی، چگونگی اعاده پادشاهی به هخامنشیان، شیوه حکومت داریوش، مرگ کمبوجیه، طغیان گئوماتا و کشته شدن او در پاییز ۵۲۲ ق م، شورش و طغیان در بسیاری از سرزمینها و سرکوبی آنها و اعاده نواحی بسیاری که از فرمانبرداری سر باز زده بودند، پیروزیهایی که در نوزده نبرد نصیب داریوش شدهاست و از جمله پیروزی مهم و دشوار بر سکاها، چگونگی استقرار آرامش و امنیت در امپراتوری پهناور، رد ادعاهای یاغیان ضدحکومت، هشدار نسبت به دروغگویی، دفاع از راستی و راستگویی، دعای نیک در حق کشور و مردم، سپاسگزاری داریوش از یاریهای اهورامزدا در غلبه بر معارضان و بازگشتن صلح، اندرز به شاهان آینده و کسانی که کتیبه بیستون را میخوانند، نام کسانی که در غلبه بر گئوماتا از داریوش پشتیبانی کردند و اشاره به انتشار متن کتیبه در سراسر قلمرو هخامنشی به خط میخی و سه زبان پارسی باستان، بابلی و ایلامی.

دامنههای کوههای آتشفشانی بهدلیل خارج از دسترس بودن، مکانی امن و به دور از تصرف انسانها برای رشد گیاهان و حیوانات نادر به شمار میروند. این آتشفشان در نزدیکی شهر پرجمعیت یوگیاکارتا است و برای زندگی روزمره شهروندان ضروری است. گفت منم قاف گرد عالم در آمده . پس از آن راه ماوراء النهر در پیش گرفت.در شهرهای سمرقند و بخارا،خجند و بناکت،با علما و فقهای سرشناس به مباحثه و مناظره پرداخت.از جمله با رضی الدین نیشابوری،رکن الدین قزوینی و شرف الدین مسعودی در مجالس عمومی به جدل و مناظره نشست و بر همگان چیره شد. سرزمین مازندران در اوستا به عنوان سرزمین دیوان و دشمنان یاد شده و هیچ ارتباطی با سرزمین آریانها و کتاب مقدس آنها ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید