رضا شاه و جدایی آغری داغ (آرارات کوچک)

کار موردعلاقهی من، رفتن به جایی است که هرگز نبودهام. مسئله فرد پرستى یکى از بزرگترین خطراتى است که مبارزات هدفى را تهدید مى کند، وابستگى به شخص معین اگر چه پیامبر خاتم باشد مفهومش پایان یافتن کوشش و تلاش براى پیشرفت، به هنگام از دست رفتن آن شخص است و این وابستگى یکى از نشانه هاى بارز عدم رشد اجتماعى است. هیچگاه لحظهای را در کوهستان از دست ندهید! پرچین پشته، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. فقیه آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است.

کوه آتشفشانی شهسواران در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان زاهدان و حدود ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان، قرار دارد. مرکز این شهرستان شهر نظرآباد است. همایش چار اویماق در صعود به قله کوه بابا بمناسبت سوم خرداد روز آزاد سازی خرمشهر با حضور رزمندگان جان بر کف بی ادعا ، نماینده مردم چار اویماق در مجلس شورای اسلامی ، رییس اداره ورزش و جوانان ، هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی چار اویماق ، تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر ، دبیر و مسوول کمیته آموزش هیات کوهنوردی استان ، نیروی انتظامی ، اورژانس و سایر سازمانها و نهادها و ارکان ها شهر ستان چار اویماق که در پوشش این همکاری داشتند همچنین باشگاهها و کوهنوردان استان که در این همایش شرکت داشتند برگزار گردید.

مردم آلبانی از ادیان و اقشار مختلف، از آن زمان پنج روز از سال را (20 تا 25 آگوست) در این مکان مراسم می گیرند و از ارتفاع 2417 متری بالا می روند، ذبح می کنند، غذا می پزند و به نام حضرت قمر بنی هاشم (ع) در میان فقرا و بی نوایان توزیع می کنند. این روستا به همراه دیرقدیس هاکوپ و نمازخانۀ قدیس یعقوب نصیبینی که در مجاورت آن بود، به سبب زمین لرزه و بهمن 1840م به طور کامل از میان رفتند. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۶۷ نفر بودهاست.

رشته کوههای شمال فلات ایران ( کمر بند کوه زایی البرز) . کوه شمالی رَی و دماوند را البرز نمیگفتهاند . سال 1935 به اينطرف از طرف جيولوجست های افغانی و خارجی برای تفحص نفت در نقاط مختلف کشور شروع شده بود، معلوم گرديده بود که نفت در بسياری از نقاط کشور مانند ساحات شمالی غربی و جنوبی موجود بوده اما نظر به عدم موجوديت سرمايهء کافی و پرسونل فنی و مجرب تا کنون استخراج آن امکان پذير نيست. ناحیه شمالی این منطقه از آب و هوای مرطوب خزری برخوردار است. آرارات کوچک به دولت ترکیه واگذار شد در مقابل دولت ترکیه از ادعای خویش بر ناحیه قطور که اصولا براساس پروتکل ۱۹۱۳ به ایران واگذار شده بود، منصرف گردید.

کوههای ایران بخشی از سلسله کوههای آلپ – هیمالیا می باشد. با توجه به آبوهوای کوه تفتان در فصلهای مختلف سال و مسیر خاصی که این کوه برای رسیدن به قلههایش و فتح آنها دارد، از پرطرفدارترین کوههای ایران برای صعود کوهنوردان است. با ثأثیر سیالات بر این سنگ ها کانی هایپلاژیوکلاز دگرسانی شدید را در اکثر مقاطع نشان می دهند و این باعث بوجود آمدن بافت های خاصی در این سنگ ها شده است. رایج ترین بافت در این گروه از سنگ های بافت پورفیری است. از نظر ماهیت ماگمایی سنگ ها اکثراً در محدوده کالک آلکالن قرار می گیرند.ارتباط درصد وزنی2Mgo و Sio با سایر اکسید های اصلی در دیاگرام هارکر و وایت کاملاً خطی نبوده و علت آن تأثیر عواملی است که هنگام تشکیل و صعود ماگما به سطح زمین دخالت داشته اند.

کوله روی سنگ ها تاب می خورد و بلاخره اونجا گیر کرد . اونجا با یخ بد و شکننده ای برخورد داشتیم اما بعد از چند حرکت یخ بهتر شد و من خیلی سریع شروع به لذت بردن از کارم کردم . در راه، چند نفر از یک گروه دیگر که از هموطنان کرد زبانمان بودند، سوار شدند. امیرآباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. تسکا (تنکابن)، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. کاظم آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است.

کوه بابا یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر قره آغاج شهرستان چاراویماق استان آذربایجان شرقی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سنگ آهن مگنتیت است. کتیبه بیستون (کتیبه داریوش) بزرگترین کتیبه جهان، نخستین متن شناخته شده ایرانی و از آثار هخامنشیان واقع در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است. این کاروانسرا از آثار دوره صفوی است و ساختمان آن در دوره شاه سلیمان و به همت شیخعلیخان زنگنه به پایان رسیده است. ابن حبیب، محمد، المحبر، به کوشش ایلزه لیشتن اشنتر، حیدرآباد دکن، ۱۳۶۱ق/۱۹۴۲م.

مجلسی او را به مجلی درس فراخواند و به علت استعداد ذاتی خود و کوشش فراوان مورد توجه مجلسی قرار گرفت به طوری که دخترش آمنه بیگم را که زنی عابد و فاضل بود به همسری او در آورد .ملا صالح در تاریخ ۱۰۸۱ هجری در اصفهان دار فانی را وداع گفت و پیکرش در تکیه مادر شاه زاده اصفهان در کنار مقبره ی علامه مجلسی به خاک سپرده شد،خاندان او آملی و از چلاو به نام کنگرج بوده اند که بعدها به خنگه و خنکدار معروف شده اند که به ساری مهاجرت کرده اند. تاریخ الاسلام و وفیات المشاهیر: الذهبی (م.۷۴۸ق.)، به کوشش عمر عبدالسلام، بیروت، دار الکتاب العربی، ۱۴۱۰ق.

بیستون در گذر زمان به «بَهیستان» و بعدها «بَهیستون» تغییر یافت؛ تا اینکه پس از اسلام «بهستون» بهمعنای ستون نیکو یا ستون بهتر نامیده شد. این سنگ های ولکانیکی دارای سن الیگومیوسن تا پلیوسن بوده و ترکیب آن ها از سری بازیکک تا سایدی تغییر می کند. نام این نمک به دلیل شباهتی که با پنجره ها و شیشه های رنگی داشته، قرابت دارد. مسلما دماوند به عنوان نماد ملی و البته بلندترین کوه کشورمان در راس قله های مهم البرز قرار دارد.

جهت رشته کوههای بلند مانند البرز و زاگرس نیز در پراکندگی جغرافیایی بارش کشور اثر دارد. قله شاه فولادی که بلندترین نقطه سلسله کوههای بابا است، از سطح بحر، 3000 تا 5140 متر ارتفاع دارد. در ادامه آیاتی را میبینیم که نشان از نزاع داخلی مسلمانان و گناه آنان دارد. ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 270 متر است. به گزارش فرارو، در این اعلامیه آمده، تمنا جهان و نازیمه خیرزاد، دو کوهنورد افغان برای اولینبار، بلندترین قله کوه بابا را که ۵ هزار و ۱۴۰ متر ارتفاع دارد، فتح کردند.

دیدگاهتان را بنویسید