راهنمای سفر به اصفهان؛ شهری که باید به آن برگشت!

شیخ که خود یکی از علمای تشیع اثنی عشری بود در سبزوار اقامت گزید بود تا مردم شیعی مذهب آنجا را علیه ظلم و ستم حکام و اهل ظلمه بشوراند وآنها را برای برپائی عدل و عدالت تشویق و ترغیب نماید. این وصلت موجب شد مجدداً تا حدی میرزا احمد خان مورد توجه قرار بگیرد و به او لقب مشیرالسلطنه داده شد.در ۱۳۰۲ حکومت گیلان و طوالش را به عباس میرزا ملک آراء پیشنهاد نمودند چون او نپذیرفت میرزا احمد خان مشیرالسلطنه با پرداخت سی هزار تومان پیشکشی به این مأموریت رفت و مدت یکسال در آنجا باقی ماند و از این رهگذر مداخل نسبتاً قابل ملاحظهای بدست آورد.

اما راه قابل صعود کوه یعنی مسیر جنوب شرقی در 1909 توسط توسط هیئتی ایتالیائی به سرپرستی لوئیجی آمودئو کشف شد. کی 2 از بلندترین کوههای اطرافش مثل «برود پیک» حداقل 500متر بلندتر است و به همین علت به راحتی قابل تشخیص میباشد. از خطراتی که ممکن است در این راه وجود داشته باشد میتوان به سرمازدگی، طوفان، کمبود اکسیژن و … به دليل وجود غارها و آبشارها و رودخانه هاي بسيار زيبا و ژوشيده از نمك باعث جذب بازديد كنندگان زيادي مي شود . نویسندهای با نام سعود بن عبدالمحیی الصاعدی از استادان دانشگاه اسلامی مدینه که از اهالی احد بوده، کتابی در باره اماکن موجود در منطقه نوشته است.

ویکتور سلا عکاس این تیم، عکسی از کوه انداخت که بی شک قدیمی ترین عکس کی 2 به شمار می رود که همچنان موجود است. پیش از تشکیل حکومت ماد ، حکومتهایی همچون اورارتو و کلخا در قفقاز شکل گرفته بود که قدمت برخی از آنها به بیش از ۴۰۰۰ سال نیز میرسد ، اما درنتیجه جنگهای فرسایشی بین این دولتها از قدرت آنها کاسته شد و بعدها دولت هخامنشی آن را تصرف نمود و به خاک خود ضمیمه نمود ، البته طبق اطلاعات موجود برخی از کشورهای این منطقه همچون کلخا (گرجستان امروزی) به اختیار خود وارد امپراتوری هخامنشی شدند ، قفقاز تا چندین سال جزو حکومت ایران بود تا زمانی که پادشاهان ظالم بر سر کار آمدند که مردم قفقاز تاب بر نیاوردند و از ایران جدا شدند ، حتی حاکمان اسلامی از کشورهای گرجستان و ارمنستان هم اخراج شدند و این مناطق به صورت مستقل عمل میکردند تا زمان صفویه که مجددا به ایران ضمیمه شدند ، اما در زمان قاجاریه بار دیگر ایران را رها کرده و وارد امپراتوری شوروی شدند و با فروپاشی شوروی سابق قفقاز بار دیگر آزاد گشت و اکنون شامل سه جمهوری گرجستان ، ارمنستان و آذربایجان میباشد.

آنها تا 8382 متری کوه از مسیر یال آبروزی بالا رفتند، که بعد از صعود نورتون تا ارتفاع 8570 متری جبهه شمالی اورست در سال 1924 بلندترین ارتفاع صعود شده توسط انسان بود. ارتفاع کوه اورست ۸۸۴۸ متر است. کوه اورست با نام نپالی ساگارماتا (सगरमाथा به معنی سر آسمان) و نام تبتی چومولونگما بلندترین کوه کره زمین است. به نظر میرسد که منطقهٔ کوه اورست و در واقع رشتهکوه هیمالیا متحمل ذوب یخ در طی گرمایش عمومی کرهٔ زمین است. از این رو، منطقهٔ حاصلخیز و پر آب سلسله جبال ارمنستان و اطراف کوه آرارات را یکی از نواحی مناسب برای سکونت انسان اولیه و رشد دامداری و کشاورزی پس از دوران یخ بندان کرهٔ زمین دانستهاند.وجود معادن طبیعی و رشد صنعتی ناشی از طبیعت مستعد منطقه بعدها، در طول تاریخ و در عصر آهن و مفرغ نیز سبب شکوفایی استعداد ساکنان این ناحیه شد.

کوهنوردی در برخی از کوهها به قدری دشوار است که بهجای چند ساعت، چند روزی فتح آنها طول میکشد. آنها برای صعود قله 9 کمپ برپا کرد. پس از این صعود چیزی که بیش از فتح قله جلب توجه کرد تلاشهای کوهنورد بزرگ ایتالیایی والتر بوناتی و باربر پاکستانی مهدی بود. در سایه، چترها چیزی فراتر از در امان ماندن از بارش باران و تابشِ خورشید هستند. فرازی از سخنان استاد در تمجید وتعریف مرحوم آقا ضیای آملی چنین است: «امالی مرحوم شیخ صدوق را در روزهای تعطیلی در محضر مرحوم آقا ضیا آملی میآموختم. میزان بزرگی این یخچالها بیشتر از یخچالهای آلپ و قفقاز می باشند و با ذوب شدن آن در تابستان ها تمامی دریاهای شمال، شرق و مرکز افغانستان را تغذیه میکند.

تسلط بر طبیعت، آرزوی دیرینه انسان بوده که با پیشرفتهای صنعتی و علمی، در حال برآورده شدن است. حضرت فرمود: دست کردن انگشتر عقیق، از قطع شدن دست محافظت می کند. اگر تا دیروز تنها دست یافتن به این نقاط افتخاری بزرگ بود، امروز این نقاط برای به رخ کشیدن برتری شرکتهای عظیم مورد استفاده قرار میگیرد. آن هم تنها 161سال قبل! یکی از کوه های خطرناک دنیا ، کوه اورست است که این کوه را همه میشناسیم و بسیار هم مشهور میباشد.

امکان اجاره دوچرخه در اصفهان و استفاده از تاکسیهای اینترنتی هم وجود دارد. این مسجد بیش از 400 سال وجود داشت و در سال 1950 توسط حکومت شوروی که با مذهب و مظاهر آن مبارزه میکرد مسجد را خانه بابر نامید و در سالهای بعد یعنی در سال 1960 این مسجد توسط روسها تخریب ولی در سالهای 1991- 1989 مجددا با هزینههای مردم بازسازی شد. اگر یک کلمه بگوید‚ می تواند اعلی حضرت را از سلطنت خلع کند. آنها توانستند در موفقیتی بینظیر و تاریخی، افتخار نصب یک آنتن ۵G در ارتفاع ۶۵۰۰ متری بر فراز بلندترین کوه دنیا را به نام خود ثبت کنند.

آنها تا ابتدای محلی که امروزه به یخچال کنکوردیها معروف است بالا آمدند. در 1953 تیمی 7 نفره به سرپرستی دکتر چارلز هوستون توانست تا ارتفاع 7500 متری کوه بالا رود. ارتفاع قله آتشفشانی بزمان از زمینهای اطرف در حدود ۲۱۰۰ متر است. در تابستان 1383 «داود خادم اصل» از اعضای تیم ملی کوهنوردی ایران و فاتح قلل چوآیو،شیشاپانگما، ماکالو ولوتسه، بر روی کی 2 تلاشی داشت که هنگام بازگشت از کمپ 4 در طوفان گرفتار شده و جان سپرد. در 1902 برای نخستین بار اسکار اکنسین بر روی جبهه شمالی کوه تلاشی را صورت داد.

سومین قله مرتفع ایران که دریاچه روی قلهاش شهره خاص و عام است. آتشفشان بزرگ سهند در ۴۰ کیلومتری جنوب تبریز واقع است و با آتشفشانهای کوچک تر شمال غرب دریاچه ارومیه و مرکز آتشفشانی ارمنستان و آرارات که در نزدیکی مرز ایران واقع است ارتباط دارد. اورست قربانیان بسیاری را به کام مرگ کشانده است و کوین هاینز ۵۶ ساله یکی دیگر از این افراد به شمار می آید که در شمال منطقه اورست جان خود را تسلیم کوه اورست کرد. بنابر «بندهشن» روییدن آن هشتصد سال طول کشید و کوههای دیگر جهان، همه در مدت ۱۸ سال از این کوه روییدند.

این سازمان مدعی است که این مقدار، دقیقترین و جامعترین مقداری بوده که در طول تاریخ برای این کوه گزارش شده است. چه نکاتی را در این درس می آموزیم؟ فوران های فومرولی در برخی کرات مانند قمر آیو در سیاره مشتری یک پدیده عادی می باشد. به عنوان بالاترین نقطه جهان، رسیدن به این قله یک کار فوقالعاده دشوار و خطرناک حتی برای باتجربهترین کوهنوردان است. در همین راستا China Mobile و Huawei غولهای مخابراتی چین بالاترین کوه جهان را انتخاب کردهاند تا نشان دهند که چقدر در ۵G عالی هستند.

با این حال، به نظر میرسد حتی خطر نیز نتوانست China Mobile و Huawei را از این کار بازدارد. تیمی با بیش از 500 باربر محلی، 11 کوهنورد و 6 دانشمند. هنگام بازگشت و پائین آوردن گیکلی، 5 عضو تیم به دلیل شیب تند مسیر سقوط کردند، اما کارگاه مستحکمی که پت شوئینگ برپا نموده بود مانع از سقوط بیش تر آن ها به اعماق دره های کی 2 گردید اما لحظاتی بعد بهمن گیلکی را با خود به اعماق دره ها برد تا تیم ناکام به پائین باز گردد.

بعضی از آدمها عاشق ورزش کوهنوردی هستند اما فتح قله کار راحتی نیست. کوهنوردان ایرانی زیادی نیز به قصد صعود به کی2 روانه یخچال بالترو شدند که به دلایل مختلف از صعود بازمانده و در فتح قله ناکام ماندند. سال 1954قله کی 2تلاش موفقی را از کوهنوردان ایتالیایی شاهد بود. یعنی یک سوی کی 2 در پاکستان و یک سوی آن در چین است! در این کشور جنوب شرق آسیا، در حقیقت خوش برخورد بودن یک شیوه زندگی است. شرکت China Mobile بزرگترین شرکت در صنعت مخابرات چین و ارائهدهنده خدمات تلفن همراه در کشور چین است.

گفت: من بنده خدا هستم، به من کتاب داده و پیامبرم گردانیده است و مرا هر جا که باشم، با برکت ساخته و تا زنده ام به نماز و زکات سفارش نموده و مرا به مادرم نیکوکار کرده و گردنکشی بد بخت نگردانیده است و درود بر من، روزی که زاده شدم و روزی که بمیرم و روزی که زنده برانگیخته شوم. پس از صعود ایتالیاییها، کوه تا 1977 صعودی بر خود ندید، تا اینکه در این سال تیمی از کشور ژاپن متشکل از 52 کوهنورد و 1500 باربر موفق شد دومین صعود قله را صورت دهند.

یکی از شیخان بزرگ،که از آثار وی: کتیبهٔ سرور ورودی برجالسلطان زینالعابدین در ساری که بر روی کاشی نقش شده و رقم: “عمل سید کمالالدین بناء آملی” دارد. یکی از خطرناک ترین کوه های دنیا ، قله برود پیک است که در ۸۰۵۱ متری رشته کوه قراقوم است و در شمال شرقی کشور پاکستان میباشد. آتشفشانهای خاموش آن دسته از آتشفشانهایی هستند که مدتهای طولانی است فوران نکرده اند اما این قابلیت نهفته را دارند که دوباره فعال شونند و فوران کنند . این نوع سرشعله ها بازوهای گسترده تری دارند که به پایداری بهتر ظرف روی آنها کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید