در حالی که فاقد هرگونه گدازه است

برای ایجاد این فوران می توانید مقداری سرکه را در بطری درون کوه آتشفشان بریزید و سپس مقداری جوش شیرین را به آن اضافه کنید. این اختلاف به ترکیب شیمیایی ، درجه سیالیت و مقدار گرمای مواد گداخته و نحوه انفجار و وجود یا فقدان گاز در هنگام فعالیت آتشفشان بستگی دارد. پسر سر ادموند هیلاری مشاور این فیلم است. آب تل و آب خاواک و آب دره اساس تشلیل دهنده دریای پنجشیر می باشد و با پیوستن آب های کوچک دیگر مانند گوت و آب دره پارانده که از کوتل بازارک از ارتفاع پنچ هزار متر و آب منجهور که منشاء آن از غرب کوه عبدالله خیل و آب تلخه نیز از عبدلله خیل , آب دره حصار ک از جنوب غرب کوه عبدالله خیل در منطقه در خیل به دریای کلان وصل می شود و با رسیدن آب پیا وشت از علفچر مرتفع شفتان منشاء آن می باشد و پیوشت آب از میان قریه قابضان و بخش خیل می گذرد به دریای کلان می پیوند و آب شوفه که سرچشمه آن از حوض لالان و للم توت پز می باشد در منطقه سلیج به دریای کلان وصل می شود و آب دره تاواخ که از کوه عمه نیل و پخچال طبیعی سرچمشمه می گیرند و در منطقه سیلی به دریای کلان می ریزد و آب های کوچک دیگر فصلی آب اورینگ زمان کور است که از قول دری سرچشمه آن است و آب فصلی فراج که از کوه شمال بولغین سرچشمه می گیرد و در مقابل همدیگر در اورینگ زمان کور به دریای کلان وصل می شوند.

روشهاى معدنکارى و ویژگى هاى لاجورد بدخشان معدن سرسنگ و روستاى کوران در ساحل سمت راست رودخانه کوکچه در ۵۶ کیلومترى جنوب روستاى جورم و در ارتفاع ۲۲۸۵ مترى از سطح دریا قرار گرفته است. به دلیل نبود گیاه در این دره ها و کوه ها، ساکنان کمى در این منطقه زندگى مى کنند.کوه آبى که باجورد نامیده شده است، در امتداد ساحل شرقى رودخانه کوکچه قرار دارد. در سده هفتم پس از میلاد ژوانزونگ این نام را به عنوان کافو (به انگلیسی: Kaofu) بررسی کرده بود و اعلام کرد که این به خاطر لقب یکی از چهار قبلیه یوئهژی است که آنها در اوایل مسیحیت در طول کوههای هندوکش به سوی دره کابل مهاجرت کرده بودند.

نخستین اشاره به این جایگاه در کتاب دیودوروس سیکولوس بود که در آن بخشی از نوشتههای کتزیاس یونانی درباره بیستون آورده شدهاست. گزارشهایى در مورد این گونه مواد معدنى از قبل از ۱۸۰۰ میلادى در تاریخ وجود دارد. اولین کاوش مفصل ذخایر لاجورد منطقه سرسنگ در بدخشان افغانستان در سالهاى ۱۹۶۳-۱۹۶۵ میلادى توسط زمین شناسان شوروى در معدنى نزدیک بخش علیاى رودخانه کوکچه-که یک آبریزه آمودریاست-انجام شد.این منطقه در ۷۰ کیلومترى جنوب فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان در ارتفاع بین ۳۷۰۰ تا ۴۳۰۰ مترى از سطح دریا قرار داد. زمین شناسان شوروى سابق ۹ منطقه معدنى استخراج لاجورد با ۳۰۰-۲۰ متر طول و ۸-۱ متر ضخامت معرفى کرده اند.

سال ۱۹۳۰ میلادى یک هیات اعزامى از زمین شناسان شوروى سابق، اکتشاف لاجورد را در پامیر آغاز کردند. لاجورد پس از استخراج به قطعات کوچک تبدیل شده و توسط کارگران از کوره راههاى شیب دار به اردوگاه حمل مى شوند. حمل و نقل لاجورد استخراج شده با قاطر از اردوگاه به کشور پاکستان حدود ۹ روز طول مى کشد. بزرگ ترین آنها در منطقه ۴۵۰ متر طول و ۱۲۵ متر ضخامت دارد.بهترین نوع لاجورد در محل معدن حدود ۱۰۰ دلار براى هر کیلوگرم توسط تجار و بازرگانان بدخشانى خرید و فروش میشود و قیمت آن تا رسیدن به بازارهاى پیشاور پاکستان شاید تا ۳ برابر افزایش یابد.

لاجورد به صورت رگه هایى در داخل مرمرى به ضخامت ۴۰۰ متر و به رنگ سفید با رگه هاى خاکسترى (این نوع مرمر را cipolin مى گویند) یافت میشود و کاملا با کلسیت و دولومیت همراهى مى شود. همه بر تلخی و مصائب این شکست میافزود. ؛ امّا برخی روايات، همه ماجرا را مربوط به زمان پس از بعثت حضرت عيسی عليه السلام و آنان را افرادی دانسته که بر شریعت عيسی عليه السلام بودهاند.

اين دموکراسی در يکی از خطيرترين برهه های تاريخ کشورما که سموم قومگرايی همزيستی مردم مان را به تباهی تهديد می کند، منادی حق شهروندی و تساوی همه اقوام و مذاهب افغانستان می باشد. علاوه بر داروهایی مانند آنتی بیوتیکها، مسکن ها،پماد های ضد گزش حشرات ،پمادهای ضد سوختگی در برابر اشعه آفتاب، قطره های استریل چشمی که در هنگام عبور از نواحی گردو غباری و طوفانی مفید می باشد ، اقدام به تهیه اسپری ضد گزش حشرات موذی نمودیم. با پاشیدن این اسپری به سطح پوست در ناحیه دستها و صورت ویا هر قسمتی که در معرض گزش حشرات می باشد میتوانید تا حدود 8 ساعت خود را در مقابل این گزشها و عفونت ناشی از آن بیمه نمائید!

در همین راستا توصیه هایی از طرف امامان معصوم مبنی بر خواندن برخی از سوره ها به ما برای ثروتمند شدن و کسب روزی فراوان شده است که در این بخش از نمناک شما را با ادعیه های مختلف و مهمترین و برجسته ترین روایات ائمه اطهار آشنا می کنیم. درود بر شما کاربران ارجمند وبسایت فارس گرافیک، خانواده فونت فارسی ” کوه نور ” را در اختیار شما ارجمندان قرار دادیم تا بهره مند گردید. اگر شما در پیاده روی شمالی این خیابان در حال قدم زدن باشید در شهر مری لند هستید در حالی که خود خیابان در ناحیهٔ کلمبیا قرار دارد و جدول کنار خیابان مرز بین دو ایالت است.

این چادر وسیله ای است که برای استفاده در کمپینگ های بین راه و پارکهای اسکان جهانگردان و مسافران مناسب است و گنجایش خواب 4 نفر را دارد . وجود نزدیک به ۱۰۷۶ غار، فقط در اطراف شهر آنی (شهر باستانی) حاکی از وضعیت مناسب زندگی انسانهای غارنشین در آن دوران در منطقهی بلندیهای ارمنستان است.از دوران زیست هموسپینسها، آثاری باقی مانده که قدمت آنها در بلندیهای ارمنستان به دوازده هزار سال پیش از میلاد باز میشود.پیدایش، اسکان و رشد انسانهای اولیه بهطور مستقیم در گرو محیط زیست مناسب بوده است.

در آن سوی دریاچه و کنار جاده امکاناتی برای قایقرانی و اسکی روی آب وجود دارد. شاملدو عدد دیگ خوراک پزی با دسته تا شویک عدد ماهیتابه با دسته تا شودو عدد کفگیر و ملاقه با دسته های تاشوو دو عدد پیالهمی باشد که بر روی هم یک ست هفت پارچه را تشکیل می دهد . با توجه به ارتباطی که با سایر جهانگردان در جهان داشتیم متوجه این مشکل شده بودیم که وسیله ای که هم نقش خوراک پزی و هم وسیله گرمایی برای ما باشد باید جزء اساسی وسایل سفر باشد به این منظور گاز سفری ای تهیه نمودیم با حجم کم و وزنی حدود یک کیلو که دارای قابلیت استفاده از پنج نوع سوخت – گاز – بنزین – نفت – گازوییل و پارافین – را دارا باشد .این وسیله دارای کپسولی با وزن 800 میلی لیتر می باشد که سوخت مورد نظر در آن ریخته می شود و به وسیله پمپاژ کردن به گاز تبدیل شده و به مخزن اصلی به وسیله لوله ای منتقل می شود تا در جهت گرمایی و پخت و پز مورد استفاده قرار بگیرد که تصویر آن در زیر می آید .

به اعتقاد او این دروازه بان از نظر فنی از عابدزاده بهتر بود، اما تلاش و ممارست شدید احمدضا و روحیه مثال زدنی او در نهایت باعث رسیدن عابدزاده به تیم ملی شد. بادهای آن بسیار سرد است ولی شدید نیست لکن با خشکی آبوهوا دریاچههای بیشماری در آنجا هست که برخی وسیع میباشند؛ لیکن آب این دریاچهها روبه نقصان است چنانکه بعضی به کلی از میان رفتهاست. طبق تجربه قبل دریافتیم که این حجم آب برای استفاده دو نفر کافی است .این وسیله دارای شیلنگی دوشی شکل است که قابل تنظیم برای فشار آب می باشد . شهرستان خواهان از دو نوع اقلیم برخودار است گرم و سرد ساحه مرکز آن در جریان زمستان نسبتاً معتدل و در جریان تابستان بسیار گرم است ولی نواحی اطراف آن در موسوم زمستان بسیار سرد ودرنیمه بهاروتابستان هوای معتدیل و گوارا دارد و بعضی از قسمتهای آن تا شش ماه از برف پوشیده است مانند مناطق از روساتاهای حوض شاه، جرووِ، سفید سنگان و منطقه ایش.

بهترین زمان صعود در فصل تابستان و مرداد ماه می باشد. امروزه روشهاى استخراج متفاوت شده است و کاربرد دینامیت از زمان جنگ شوروى در سال ۱۹۷۹ آغاز شد. دقیقا مشخص نیست که واژه یلدا چه زمان و چطور وارد زبان فارسی شده است. رشته کوههای طولانی البرز توسط یک سری عوامل طبیعی از قبیل دره و رودخانه در کشور ایران به سه بخش غربی ، مرکزی و شرقی تقسیم شده و سپس در شرق کشور از طریق کوههای خراسان وارد کشور افغانستان و به کوههای موسوم به هندو کش که در مجاورت فلات بسیار مرتفع و بزرگ تبت قرار دارد، متصل می گردند .

فاصله معادن لاجورد تا کابل از طریق دره پنج شیر-که به راه جنوبى معروف است- حدود ۳۰۰ کیلومتر است. دره رود کوکچه در محل معدن حدود ۱۸۳ متر عرض دارد و ورودى تونل ها از سطح رودخانه حدود ۴۶۰ متر ارتفاع دارند. در روستاى کوران حدود ۳۰۰ معدنچى بدون خانواده هایشان در شیفت هاى کارى ده روزه در معدن مشغول به کارند. بیشتر نمونه هاى لاجورد بدخشان داراى نقاط درخشانى از کانى پیریت است که علاوه بر افزایش زیبایى و شکوه سنگ، به عنوان نشانه اى مبنى بر اصل بودن لاجورد، ارزش خود را نشان مى دهد. بر اساس تاریخ کهن ترک ها و تاتارها، معادن دیگرى شامل ذخایر آهن، سرب، زاج، آمونیاک، گوگرد، اخرا و مس در حواشى معادن لاجورد وجود داشته، اما تنها لاجورد مورد بهره بردارى قرار مى گرفته است.

ولایت بدخشان در کوهستانهاى بخش شمال شرقى افغانستان در طول تاریخ به دلیل ذخایر لاجوردش معروف شده است. کوه هندوکش با عظمت که قلل آن پوشیده از برف های دایمی است، تقریبا بالاتر از 75 درصد خاک افغانستان را پوشانیده است مجموعاَ کوهای هندوکش دارای طول 996 کیلومتر می باشد. برای کوهدشت پیشینه ای چند هزار ساله گفته اند.این وبلاگ برآن است در باره کوهدشتی سخن بگوید که از عمر اولین بنای آن بیش از یکصد سال نمی گذرد.وهمین کوهدشت مملو از زیبایی و نجابت و اصالت است و دیدنی ها و شنیدنی های بسیار دارد . با بررسی های انجام شده یک سری ظرف مخصوص سفر جهانگردی را در فروشگاههای ورزشی که اکثر کوه نوردان و ورزشکاران برای تهیه وسایل تخصصی خود به انجا مراجعه می کنند پیدا کردیم .این بسته ظروف سفری حدودا 800 گرم وزن دارد که به صورت بسته درون یک کیسه قرار می گیرد .

در هر سفر به لحاظ مشکلاتی مانند عدم وجود بهداشت در بیشتر مناطق بالاخص بیابانها و مناطق دارای آب و هوای خشک که گاهی وجود خشکسالی نیز مزید بر علت خواهد شد،به همراه داشتن انواع دارو و نیز دانستن کمکهای اولیه جزو ملزومات سفر می باشد. بسته دیگر در این زمینه بسته حاوی پادتن ضد گزش مار به همراه بند مخصوص در جهت عدم انتقال سم مار به سایر قسمتهای بدن ونیز تیغ استریل برای شکاف در ناحیه گزش و خروج سم می باشد.

کانى کلسیت همیشه همراه لازوریت دیده مى شود و بسته به میزان افزایش حضور آن در سنگ، از کیفیت لاجورد مى کاهد. بیش از مقدار ۴۰ درصد حضور کانى لازوریت در لاجورد،رنگ آبى آن را تیره و کمتر از ۲۵ درصد رنگ آبى آن را کمرنگ مى نماید. ۲۵ تا ۴۰ درصد کانى شناسى لاجورد شامل کانى لازوریت است. آمودریا خود مرز شمالى کشور افغانستان با تاجیکستان را تشکیل مى دهد.لاجورد تنها سنگ قیمتى است که در داخل مرمر یافت مى شود و ترکیب کانى شناسى آن شامل، لازوریت، کلسیت، پیریت و تا حد کمى دیوپسید، آمفیبول، فلدسپار، میکا و دیگر سیلیکات هاست.

دیدگاهتان را بنویسید