دانشنامه آزاد گردشگری و ایران شناسی –

بهمنهای سوزان فقط در نتیجه قوه ثقل بر روی تودهای از گدازه که قسمتی از آن جامد گردیده، بوجود میآیند. مهمترین عواملی که سبب مرگ و میر میشوند، عبارتند از : جریانهای گدازه و جریانهای گلی (لاهار) ، پرتاب خاکستر و ابرهای سوزان . وفور خاکستر به همراه قطعات یومیسی تا فواصل دور پراکنده شده اند که نشان گر انفجارات شدید آتشفشان سهند است . نوگل سادات (1985) معتقد بود که حرکت گسلها هایی که دارای خمیدگی هستند، باعث ایجاد یک منطقه کشش در محل خمیدگی گشته و آتشفشان دماوند نیز اثر چنین پدیده ای است .

بر اساس کاوشهای باستانشناسان، نقشه این بنا بهصورت یک اتاق مرکزی بزرگ با یک آتشدان در مرکز آن بوده که اتاقهای دیگر دورتادور آن را احاطه کرده بودند. در سالهای اخیر مشخص شده که تعداد بسیار زیادتری از آتشفشان در کف اقیانوس وجود دارند و فقط در ناحیه مرکزی اقیانوس آرام ، حداقل 200000 آتشفشان یافت میشود . بیش از 500 اتشفشان فعال در نواحی قاره ای و جزایر و هزاران آتشفشان نیز در زیر اقیانوسها قرارواقع شده اند. آتشفشانهای منقرض کوههای آتشفشانی است که هزاران سال است فعالیت آتشفشانی ندارند و به نظر هم نمی رسد در آینده فعال شونند.

سایر آتشفشانهای فعال عبارت اند از Stromboli در جزایر Aeolian در نزدیک سیسیلی و Cotopaxi در کوههای آند اکوادور . آتشفشانهای خاموش آن دسته از آتشفشانهایی هستند که مدتهای طولانی است فوران نکرده اند اما این قابلیت نهفته را دارند که دوباره فعال شونند و فوران کنند . بطور کلی تعداد تلفات آتشفشانها خیلی کمتر از حوادث طبیعی دیگر مانند زلزله ، تسونامی ، سیل و امراض خطرناک واگیردار است. مهمترین این آتشفشانها در ایران خصوصیاتى مانند خروج بخار آب، گازهاى گوگردى را در مرحله گوگردزائى نشان مىدهند. فوران کوههای آتشفشانی پس از یک دوره خاموشی طولانی مدت معمولا با شدت زیادی صورت می گیرند ، مانند فوران انفجاری Mount Saint Helens در سال 1991 که در شمال غربی ایالات متحده واقع شده و پس از شش قرن خاموشی مجددا فعال شده است .

یعنی آتشفشانهایی که حداقل یک بار در طی تاریخ ثبت شده دستخوش انفجار شدهاند. در درجه نخست تمرکز آنها در مناطق بین صفحات تکتونیکى بسیار زیاد است. همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانه ٔ◌ ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفتهاست. گروه زمین شناسى مهندسى سازمان زمینشناسى کشور، طرح کنترل و مطالعات ادوارى آتشفشانهاى با قابلیت فعالیت را در دستور کار خود قرار داده و مطالعه منظم در مورد فعالیت دماوند در این گروه از مدتى پیش آغاز گردیده است. نوع سوم، آتشفشان هاى نقطه داغ (Hot spot) مى باشند که در مرکز صفحات جایى که پوسته ضعیف بوده و اجازه نفوذ مواد مذاب از درون زمین داده مى شود ایجاد مى شوند.

نوع دوم، آتشفشان هاى ریفتى مى باشند و در جایى که صفحات از یکدیگر دور مى شوند، رخ مى دهند. درباره میزان آتشفشان زمین تصوری پیدا نمود. آلن باخ ( 1966 )، معتقد است که گسلها های تشکیلات رسوبی موجب صعود گدازه ها به سطح زمین گشته اند . تشکیلات ولکانو سدیمنت آن به شعاع چند ده کیلومتر از دامنه های سهند به طرف جلگه های اطراف گسترش یافته اند . تگاب جریه خانه از بوم کوشه و و قریه بلدرغنه آغاز به قریه جات غرغره، کنده لون سوخته و ایلاق جای های سیاه ریگ ختم میگردد که ایلاق جای های سیاریگ در دامنه های کوتل سیاه ریگ قرار دارد و حدفاصل کوه بیرون و مناطق لدو، فولادی و شهیدان ولایت بامیان میباشد.

غار پل خدا در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان تکه ای از سرزمین ایران همچون بهشتی گمشده خودنمایی می کند.پل خدا، پدیدهای است مسقف در سطح رودخانه به طول ۳۰ الی ۴۰ متر که بهصورت غاری مسقف روی رودخانه قرار گرفته و آب رودخانه از داخل آن عبور میکند. آتشفشانهاى واقع در منطقه فرورانش انفجارى ترین نوع هستند. اصلی ترین ویژگی ته نشین های ویلیچسکا ساختار دو جنبه ای بودن آنها می باشد. اورست بلندترین کوه در جهان از سطح دریا است، اما همچنین رکورد دار کثیف ترین کوه در این سیاره است. با وجود این، ظاهر استوار این بخش و روایتهایی که درباره آن شده است، باعث شده تا این محل را با نام فرهاد تراش بشناسند.

اصولا با کاهش فشار ، حلالیت گازها در ماگما کم میشود، یعنی ابتدا گازها بیش از فشار خارج است، به سرعت انجام میشود و رفته رفته مقدار آن به حدی زیاد میشود که ماگما منظره جوشان پیدا میکند. تخصص و تسلط ایشان بر ادبیات عرب و علم نحو به حدی میرسد که در نظر اهل علم به نحوی مشهور میگردد.آیت الله آدینه وند بیش از 60 سال است که در حوزه علمیه قم مشغول تدریس علوم دینی از جمله صرف و نحو (سیوطی)، تجزیه و ترکیب قرآن، تفسیر قرآن، منطق و فقه و اصول میباشد و در طول عمر پربرکتش و تدریس در حوزه منوره قم دانشورانی بنام از محل درس وی به مقام شامخ علمی رسیدهاند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از تیتریک، استان البرز جدیدترین استان ایران است که پیش از این شهرهای تشکیل دهنده استان البرز به نام غرب استان تهران مشهور بودند، نام این استان از رشته کوه های البرز گرفته شده که مرکزی بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد. این سنگ ها در دامنه قله شمالی کوه هاره و با ضخامت حدود 100 متر بر روی آهک های لار قرار گرفته اند . ارتفاع قله آتشفشانی دماوند از سطح دریا 5610 متر می باشد .

خاکسترهاى آتشفشانى حاصل از یک فوران قادرند تا منطقه وسیعى در اطراف خود را بپوشانند و این وسعت گاه تا ۳۵۰۰۰ کیلومترمربع را نیز دربرمىگیرد. یک فوران آتشفشانى قادر است ستونى از مواد مختلف را تا ارتفاعى حدود ۱۹ کیلومتر (در بالاى قله آتشفشان) به بیرون پرتاب نماید و منجر به تشکیل یک ابر آتشفشانى گردد. تیمها به طور معمول ساعت ۳-۴ صبح صعود خود را آغاز کرده و در ساعت ۷-۸ قله را صعود میکنند. جعفریان در این رابطه افزود: هدف اصلی سفر حمید فیض در کابل تشکیل اتاق عملیات برای فرماندهی جنگ با نیروهای مقاومت در پنجشیر بوده است.

تنها تنها و دسته جمعی میخوانند و اشعاری در مدح زیبائی های طبیعی دره و حسن و جمال و فضایل اخلاقی خویش ساخته اند و میخوانند و از دربند تا پریان یعنی از اول تا آخر دره پنجشیر همه و هر چیز را میستایند. مآرها اغلب در مناطق مرطوب و دریایی رخ می دهند . این سنگ ها نسبت به دیگر سنگ های دماوند قدیمی تر می باشند. البته پرستش اهورامزدا توسط داریوش و دیگر ایرانیان به هیچروی دلیلی بر زرتشتی بودن آنان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید