دانستنی هایی جالب و خواندنی در مورد سیاره زحل – دیجی رو

قدرت جاذبه ماه یک ششم جاذبه زمین است و بسیار کم تر از آن است که بتواند برای خود اتمسفری را تشکیل دهد ولی با این حال به اندازه کافی قوی است که زمین را اندکی سمت خود بکشد. این بدان معنی است که نیمکره به تناوب یا به سوی خورشید مایل است یا به سمت بیرون از منظومه شمسی. با ورود صنعت فضانوردی به یک عصر جدید، برنامه نشنال جئوگرافیک نیز قصد دارد در این مجموعه راهنمای شما باشد برای سفر به سیارات و کشف زیبایی ها و خطراتی که در هنگام سفر به سیارات منظومه شمسی با آن مواجه خواهید شد…

میان سیاره های جدید، یک سیاره ابرزمینی (سیاره ای فراخورشیدی) با حرارت بسیار زیاد وجود دارد که Gliese۴۱۱b نامیده می شود و سطح صخره ای دارد. دیگر ماهکهای مشتری از ماهکهای گالیلهای بسیار کوچکترند. این کهکشان را راه مکه ، راه کاهکشان یا به عبارت دیگر راه شیری می نامند (تصویر پایین ) . ضخامت این لایه ها متفاوت است و به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند. این مجموعه با دقتی خاص کوشیده که بهترین و به روزترین برد گیم ها و بازی هاي فكري در دسته ها و سبکهای مختلف را گردآوری نماید.

شکل و ترکیب خاص آن را از سایر اجسام موجود در کمربند کویپر متمایز می کند و یکی از سریعترین اجرام بزرگ چرخشی در منظومه شمسی است. ناهید و مریخ میدان مغناطیسی ندارند و در نتیجه، بادهای خورشیدی سبب میشوند که از منظومه شمسی دور شوند. نگهابانان کهکشان ویژه تعطیلات یک برنامه تلوزینی در دیزنی پلاس خواهد بود. کهکشان ما- راه شیری- مانند یک صفحه پهن با بازوهای مارپیچ است که عرض آن در حدود ۱۰۰ هزار سال نوری است. میلیونها میلیون ستاره در جهان وجود دارد.

در جهان ما میلیونها کهکشان دیگر وجود دارد. به راستی علت حضور ما در این سیاره چیست؟ در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان می دهند که احتمالا باید در این باره تجدید نظر کنیم. «ایلان ماسک» مالک شرکتهای «تسلا موتورز» و «اسپیس ایکس» که در زمینه سفر به فضا فعالیت دارند، به تازگی اعلام کرده طبق طرحی که ارائه داده تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون نفر در مریخ ساکن خواهند شد. تقریبا ۲۹ سال زمینی طول میکشد تا زحل مدار خورشید را کامل کند (سال زحل ) و محور چرخش زحل مانند زمین دارای انحراف است که باعث ایجاد فصل در این سیاره میشود؛ اما فصلهای زحل طولانیتر هستند و معمولا هر کدام نزدیک به هفت سال زمینی طول میکشند.

طبق این نظریه، عمر منظومۀ شمسی در حدود ۴،۶۰۰ میلیون سال تخمین زده می شود. وی ادامه داد: ” در این تصویر فردی دراز کشیده و از فاصلهای ایمن به مریخ نورد ناسا نگاه میکند. این شخص تقریباً ۱ فوت قد دارد و دراز کشیده است. بالای سینه، گردن و صورتش مایل به صورتی است، موهایی متمایل به قرمز دارد و کت و شلواری تیره پوشیده است. این موجود یک شیء خاکستری روی یک شانه دارد، چیزی شبیه به یک کوله پشتی. حتی ردپایی در پشت شخصی وجود دارد که به محلی که برای دراز کشیدن انتخاب کرده، منتهی میشود. ” با این حال، یافتههای وارینگ مخاطبان را قانع نکرده است.

این همان پدیده ای است که باعث ایجاد زمستات و تابستان بلندی و کوتاهی روزها و شبها در طی فصول مختلف می شود. این صحابی ، رفته رفته متراکم شده و احتمالاً در اثر امواج ناشی از انفجار یک ستاره به صورت یک صفحه چرخان درآمده است (ب) . بلندترین مدها در طی هر ماه دو بار به وجود می آید.و این هنگام است که زمین ماه و خورشید در یک خط قرار می گیرند. شازده کوچولو یا شهریار کوچولو (به فرانسوی: Le Petit Prince) داستانی اثر آنتوان دو سنت اگزوپری است که اولین بار در سال ۱۹۴۳ منتشر شد.

جرا ستارگان تنها در شب دیده می شوند؟ ابر نواختر پدیده ای است که به ندرت دیده می شود، زیرا انفجاری است که از پایان یافتن زندگی یک ستاره خبر می دهد. روزها نیز ستارگان در آسمانند ولی چشمهای ما خود را با رنگ آبی آسمان تطبیق می دهد و نمی توانند ستاره های کمرنگ تر را بیند. ۳۲- به کره هایی که از خود نوری ندارند و در مداری به دور خورشید می چرخند… گالیله از جمله افرادی است که در زمان خود با حکم کلیسا به اعدام محکوم شد و اولین فردی بود که نظریه کروی بودن زمین را به جهان ارائه نمود.

همچنان که زمین در فضا می چرخد، جریان های چرخنده ای در هسته مذاب آن ایجاد می شود. قسمتهای بیرونی که ضخامت کمی دارند ، در واقع به صورت بازوهایی هستند که به دور هسته پیچ خورده اند. به تدریج در اثر نیروی بسیار عظیم جاذبه بیشتر مواد موجود در هسته مرکزی آن متراکم شده و با فعال شدن فعل و انفعالات هسته ای ، خورشید به وجود آمده است (ج). احتمالا اختلال در مدار سر انجام در سال 1930 آنها را به کشف سیاره دیگری به نام پلوتون رهبری کرد. به نقل از دیلی میل، این کشف توسط گروهی از محققان بین المللی به رهبری دانشگاه هرتفوردشایر انجام شده است.

این گسترش سریع و بیسابقه در شمار گیاهان، نشان میدهد پزشکان و داروشناسان و البته گیاهشناسان اسلامی بسیار بیش از آنچه پیرو دیوسکوریدس به شمار آیند، خود به دنبال نوآوری و شناسایی خواص دارویی گیاهان بودهاند. کتاب مشهور او در مورد مکانیک، کتاب فی معرفة الحیل الهندسیة یا الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل نام دارد که جامع علم و عمل است، یعنی هم کتابی نظری و هم عملی به شمار میرود. تعدادی قطره ی رنگ روی پیراهن او وجود دارد.

نور خورشید که در تمام آسمان گسترده می شود، آسمان به رنگ آبی دیده می شود. به همین نحو هنگامی که زمین میان ماه و خورشید قرار گیرد، سایه زمین بر ماه می افتد و در نتیجه بخشی از ماه یا تمام آن که در سایه زمین واقع می شود، تاریک شده و پدیده خسوف یا مه گرفت ایجاد می گردد. محققان معتقدند این سیاره نشان می دهد تمام ستاره های نزدیک به خورشید دارای سیاره هایی هستند که دور آن ها می چرخند و برخی از آنها حتی شبیه زمین هستند.

کهکشان ما در حدود ۱۰۰ میلیارد ستاره دارد و شکل کلی آن شبیه به یک عدسی است . ابر نواختر ستاره ای است که ناگهان می درخشد و میلیونها بار روشنتر می شود، تا جایی که در روز نیز قابل مشاهده است، اما در اندک مدتی ناپدید می شود. سیاره یک جرم آسمانی است که در حرکتی مداری به دور یک ستاره یا بقایای ستارهای … دمای این سیارات نسبت به سیارات داخلی کمتر و در کل خنک تر از سیارات داخلی می باشند. گفته شده که احتمالا فعالیت های شیمیایی باتری مانند موجود در خاک این سیاره این مولکول ها را ایجاد کرده است.

هِسپِروس در زبان لاتین به «وِسپِر» و فُسفُروس به «لوسیفِر» ترجمه شد، واژهای شاعرانه که بعدها برای اشاره به فرشته راندهشده از بهشت بهکار رفت. از آنجا که این دو ماه فاقد گرانش کافی برای تبدیل به یک جسم دایرهایشکل هستند، دارای اشکالی نامنظم هستند و فوبوس وسیعتر و پهناورتر از دیموس است. نام آنها از نزدیکترین حلقه به دورترین، عبارت است از: D، C، B، A، F، G و E. حلقه F توسط دو قمر پرومتئوس و پاندورا در جای خود نگه داشته شده است. نام سیاره پاندورا است و به اسطوره اولین زن در اساطیر یونان اشاره دارد، البته پاندورا نام یکی از اقمار سیاره زحل در منظومه شمسی نیز هست و به نظر میرسد که همین امر توجیه گر نامگذاری محل مورد نظر در فیلم آواتار باشد.

Gliese۴۱۱b چهارمین سیاره نزدیک به منظومه شمسی است. این زره سیاره را از بادهای خورشیدی و ذرات پر انرژی پیاپی که از خورشید میآیند پاسداری مینماید. خورشید که موقعیت آن در این تصویر با علامت بعلاوه مشخص شده ، در یکی از این بازوها قرار دارد و فاصله اش تا مرکز کهکشان در حدود ۳۰ هزار سال نوری است. و فاصله متوسط آن از زمین حدود ۴۰۰، ۳۸۴ کیلومتر می باشد. ماه، کره ای صخره ای و لم یزرع به قطر ۴۷۶، ۳ کیلومتر است. قطر این سیاره 6،787 کیلومتر (4217 مایل) است. جو شامل لایه هایی از هوای متحرک است، این لایه ها باعث شکست نور ستارگان می شود، در نتیجه ستارگان چشمک زن به نظر می رسند، اما در حقیقت ستارگان به طور یکنواخت می درخشند.

او نه همچون یک استعمارگر فرصتطلب، که در شکل و شمایل یک لیبرال انساندوست به آدمهای داستانیاش نگاه میکند. از باقیماندۀ مواد سحابی نیز، سیارکها و دنباله دارها شکل گرفته اند. طبق نظریه ای که اکنون مقبول عموم است ، منظومۀ شمسی از یک ابر بزرگ گاز و غبار ، که آن را سحابی اولیه می نامند ، شکل گرفته (الف) . قمر با سیاره مدار گردش آن است. زهره گرمترین سیاره منظومه شمسی با متوسط دمای ۸۸۰ درجه فارنهایت است. پس از وی، منجمان با ساخت ابزارهای نجومی پیشرفتهتر، مطالعات خود را به صورت علمی و منسجم از منظومه شمسی به فضاهای کهکشانی، گسترش دادند.

ماه و خورشید با تاثیر جاذبه خود بر زمین عامل ایجاد جزر و مد در اقیانوس ها می شود. به وسیله تلسکوپ تعداد بیشتری از ستارگان کم نورتر، خود را آشکار می کنند. بنابراین احتمالا تعداد کل سیاره های جدید به ۱۱۴ سیاره خواهد رسید. محققان همراه ۶۰ سیاره جدید شواهدی از ۵۴ سیاره دیگر نیز یافته اند. دو ماه پن و دافنیس به علت جذب برخی مواد معدنی خاص که ماهیت آنها هنوز دقیقاً مشخص نشده قرمز رنگ هستند و سه ماه دیگر به دلیل جذب حجم زیادی یخ عمدتاً آبی رنگ هستند.

دیدگاهتان را بنویسید