حضرت حمزه در جنگ اُحد

تعقیب و گریز سرد یک فیلم اکشن آمریکایی خشن که با شوخطبعی غیرمعمولی مخلوط شده است که لیام نیسن را در نقشِ مردی به اسم نلز کاکسمن دارد؛ مرد خانوادهای که زندگی آراماش با همسرش بعد از مرگِ مرموزِ پسرشان به هرجومرج کشیده میشود. تعقیب و گریز سرد که در ایالتِ کلورادو جریان دارد، به رانندهی یک ماشینِ برفروب به اسم نلز کاکسمن (نیسن) میپردازد که قاچاقچیانِ مواد مخدر را میکشد و جنازهی آنها را در رودخانهی یخزدهی آن دور و اطراف میاندازد.

آلیتا شاید در ظاهر دخترِ معصوم و آسیبپذیری به نظر برسد، ولی درگیری او با نیروهای فاسد و مرگبار شهر، پرده از هویتِ واقعی او برمیدارد: آلیتا در زندگی قبلیاش یک ماشینِ کشتارِ تمامعیار بوده که قدرتمندان برای به دست گرفتنِ کنترل او و سوءاستفاده از قابلیتهایش، آرام نخواهند گرفت. کسی که دستورِ قتل او را صادر کرده صاحبکار سابقش است که میخواهد از پرداختِ حقوقِ بازنشستگیاش خلاص شود. جاده خشم یا مدمکس ۲۰۱۵ یکی از بهترین فیلم های اکشن جهان به شمار میرود که توسط کارگردان بزرگ « جرج میلر » تولید شده است. از دیگر فیلم های اکشن زیبا میتوان پنجمین قسمت از مجموعه جک رایان را نام برد.

اتفاقی که در قسمت دوم فیلم اکشن اکولایزر رخ میدهد باری دیگر مک کال را خشمگین میکند و این غول بیرحم به سختترین روشهای ممکن دشمنانش را مجازات میکند. دور تا دور این کتیبه حکاکیهایی وجود دارد که حکایت از زمان دارد. مأموریت او این است تا به درونِ سازمانِ خلافکاری خطرناکی نفوذ کرده و به پلیس برای درهمشکستنِ این سازمان کمک کند تا در عوض، آزادی و حقِ حضانتِ دخترِ ۸ سالهاش را به دست بیاورد.

در پاسخ به او امیر تقی خان، یکی از طالب ها از اعضای مقاومت خواست تا سلاح هایشان را زمین بگذارند چرا که افغانستان برای همه افغان ها است. خاکستر آتشفشانی تا ارتفاع 12 کیلومتری سطح زمین نیز پخش شده بود. ون دام در این فیلم نقشِ یک بادیگاردِ سابق به اسم لوکاس را ایفا میکند که نگهبانِ یک نایت کلاب است؛ ماجرا از جایی آغاز میشود که پلیس، لوکاس را مجبور میکند تا جاسوسی رئیساش را کند.

آنجا او مجبور میشود تا با پُلیس همکاری کند. او پس از فعالیت روزمره خود به یک کافه در نزدیکی محل زندگیاش میرود و مطالعه میکند. کوه نمک با دارا بودن چشماندازهاي زيباي زمينشناسي، انواع سنگهاي مختلف، غارهاي طبيعي و طبيعت بکر درون آنها، آبشارکوهها و آويزههاي نمکي نه تنها چشم هربينندهاي را براي بازدید و کوهنوردي به طرف خود جلب کرده بلکه بهترين محل مطالعه براي محققان علاقهمند به علم زمينشناسي است. احمد شاه مسعود در دره پنجشیر مسئولیت فرماندهی مجاهدین را برعهده گرفت و شکست شش تهاجم ارتش سرخ شوروی به پنجشیر با فرماندهی وی بخشی از کارنامه مهم او درجهاد با متجاوزان محسوب میشود.

سراج آملی قصیدهای نیز در ستایش صوفی نامور روزگار خود، سیفالدین باخرزی (درگذشتهٔ ۶۲۹ ق) دارد و در آن آرزوی دیدار او را کردهاست.دیوان سراج الدین قمری آملی در سال ۱۳۶۸ به تصحیح دکتر یدالله شکری به چاپ رسید که اساس آن دستنویسی است که عمر بن محمد لالای مروزی آن را در جمادی الاول سال ۷۱۶ ق نوشتهاست و اکنون در کتابخانه چستربیتی ایرلند نگهداری میشود. حالا عدهای قصد به قتل رساندنِ او را دارند. اما آنها که بعد از بیکار شدن بدجوری به پول نیاز دارند، تصمیم میگیرند تا از یک سری سارق بانک که شامل خلافکاری که بهتازگی از زندان آزاد شده و قصد بهتر کردنِ وضعیتِ زندگی خانوادهاش را دارد میشود، دزدی کنند.

برای مثال نحوهی کشته شدنِ کاراکترِ جانی ناکسویل در آن وضعیتِ ناجور در آغازِ فیلم، تکلیفتان را با فیلم روشن خواهد کرد: آیا به دیدن آن ادامه خواهید داد یا بلافاصله به سوی دکمهی شاتدان کامپیوتر هجوم خواهید بُرد؟ درسال ۳۷۸ امرکرد به آنکه کواکب سبعه را رصد کنند، به حسب مسیرات ایشان و به حسب انتقالات ایشان در بروج، بر همان مثال که مامون در ایام خود فرموده بود . قطبی درکنار بلوند اتمیها و قاتل آمریکاییها، یکی دیگر از فیلمهای تاثیرگرفته از موجِ جدیدِ اکشنهای اولداسکولی که با موفقیتِ فیلمهای کیانو ریوز آغاز شد است؛ از دنیاسازی عجیب و غریبش گرفته تا سکانسهای تیراندازیاش که بیشتر به رقصِ باله اما با یک رقاصِ گردنکلفت و مقدار زیادی خون پهلو میزنند.

نهایتا از سال ۲۰۰۷ باری دیگر این پروژه روی کار آمد و سال ۲۰۱۵ به اکران رسید. ارتفاع کوه صفه برای کسانی که کوهنوردی را به صورت حرفهای انجام نداده اند، تا حدودی زیاد است ولی در حال حاضر برای رسیدن به قله این کوه، مسیری ایجاد شده است که در آن نیازی به سنگ نوردی یا صخره نوردی نیست، برای همین تنها با داشتن کفش مناسب و عصای کوهنوردی، میتوانید در عرض چند ساعت این کار را انجام دهید. این جمله در قرآن آورده شده که : و من خلق الانسان ذره شرا یره و من یعمل انسان ذره خیرا یره.

صدیقه خانم برغانی: از زنان مجتهده و حافظ قرآن کریم که در آغاز جنگ جهانی اوّل برای بیرون راندن عثمانیها از شهر مقدس کربلا و حمایت از قیام میرزا محمدتقی شیرازی (رهبر نهضت استقلال طلبی عراق)، «گروه زنان» را تشکیل داد. در ساحل زیبای ناپل (Naples)، کوه آتشفشان خطرناکی به خواب رفته است که در گذشته با به کام مرگ فرستادن همهٔ جمعیت شهر، قدرت ویرانگرش را به نمایش گذاشته است.

اگرچه حتی کارگردانانِ کاربلد هم معمولا از همکاری با نتفلیکس، قسر در نمیروند، اما جی. شاید تعقیب و گریزِ سرد در ظاهر شبیه یکی دیگر از کلونهای ربودهشده به نظر برسد، اما خوشبختانه فیلم از آن قسر در میرود و هویتِ خودش را شکل میدهد. تعقیب و گریز سرد که بازسازی فیلمِ نروژی به ترتیب خروج از صحنه (In Order of Disappearance) است، جدیدترین فیلمِ انتقاممحورِ لیام نیسن که بعد از ربودهشدهها به متخصصشان تبدیل شده، در سال ۲۰۱۹ بود، اما اگر تا این لحظه چیزی دربارهی آن نشنیده بودید دلیلش به خاطر این است که فیلم، اکرانِ بسیار بیسروصدایی را تجربه کرد.

جالب است بدانید اطاق پیشروی نمک در تونل عملا بعنوان یک پس انداز و یک نقطه قوت برای معدن نمک بحساب می آید و بسیار مهم و قابل توجه معدن دار میباشد تا جائی که توجه خاصی به آن میشود . این موضوع اگرچه به نابودی شخصیتپردازی و تعاملاتِ کاراکترها منجر شده، اما ستپیسهای فیلم که اصلِ جنس هستند را دستنخورده باقی گذاشته است. آنقدر از چشماندازِ دیپالما در محصولِ نهایی باقی مانده است که نشان بدهد این فیلم پتانسیل بدل شدن به یک شاهکار در پایانِ دورانِ کاری کارگردانش را داشته است و اثرانگشتِ دیپالما آنقدر در فیلم دیده میشود که باعث شود باور کنیم که این فیلم با بودجهی بیشتر و شرایطِ ساختِ مناسبتر میتوانست به تریلرِ سراسرِ منسجمی تبدیل شود.

ماجرا از جایی آغاز میشود که این دو در جریانِ یکی از مأموریتهایشان، متهمان را کتک میزنند و ویدیوی ضبطشده از رفتارِ آنها توسط همسایه، باعث میشود تا توسط رئیسشان تعلیق شوند. ایدهی اقتباسِ سینمایی فیلم اکشن تخیلی آلیتا: فرشته جنگ که براساسِ مانگایی به همین نام است، در ابتدا در سالِ ۲۰۰۳ توسط جیمز کامرون که مانگای یوکیتو کیشیرو را میپرستد مطرح شد، اما بعد از اینکه جیمز کامرون درگیرِ آواتار و دنبالههایش شد، این پروژه سر از برزخِ تولید در آورد.

نلز که نمیداند مرگِ فرزندش تصادفی نبوده، بلکه درواقع یکی از تلفات جانبی جنگِ سندیکاهای مواد مخدر بوده است، یکی از نوچههای آنها را به سوی مرکزِ فرماندهی کارتل در شهر دنبال میکند و شروع به قتلعام کردنِ آنها از پایین تا بالا میکند. اگرچه خلاصهقصهی فیلم، تمام کلیشههای پایهای فیلمهای نئو-نوآر را گردآوری کرده است، اما همهچیز از نویسندگی تا کارگردانی و بازیها، اجرای درجهیکی دارند و مبارزهها هم بیرحمانه و خشن و سریع هستند. بازیگران خیلی خوبی در این فیلم اکشن حضور دارند که در جذابیت فیلم نقش بسزایی دارند، کارگردان فیلم نیز کنت برانا بازیگر/کارگردان بزرگ ایرلندی است.

دیدگاهتان را بنویسید