جنگ احد – علی ریاحی دهکردی

بنا بر گزارش ها، اورست از مرکز زمین 6382 کیلومتر فاصله دارد. به گزارش خبرنگار گروه ورزش باشگاه خبرنگاران؛ بلندترین قله دنیا Chimborazo است، یک آتشفشان چینه ای در اکوادور که بخشی از رشته کوه های آند است. دریاچه کوچکی که اطراف آن را کوه ها و صخره ها فرا گرفته است زیبایی دوچندانی به منطقه بخشیده که این دریاچه در نیمه دوم سال به دلیل حجم بالای تبخیر آب تبدیل به لایه ای قطور از نمک شده و در این روزها قطر نمک بسته شده بر روی این دریاچه به ارتفاع نیم متر نیز می رسد. قله چیمبورازو 6248 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که 2600 متر کوتاه تر از اورست است، اما اگر اندازه گیری را از مرکز زمین انجام دهیم همه چیز تغییر می کند.

در ادامه مسیر قله جنوبی در ارتفاع ۸۷۵۰ متری قرار دارد. دماوند با ۵۶۷۰ متر ارتفاع در اصطلاح کوهنوردی «شاه کوههای ایران» خوانده میشود. این قله که به «آلپ ایران» نیز مشهور است یخچالهای طبیعی با قدمتی بیش از میلیونها سال دارد. مرحوم آيت الله حاج شيخ محمد کوهستاني مشهور به «آقاجان» قسمتي از دوران کودکي خويش را در زمان حيات پدر بزرگوارش گذراند. پس از آن، این مکان مقدس را بهستون نامیدند که در گذر زمان به بیستون تبدیل شد.

و از بزرگترین رشته کوه های جهان می باشد قله غربی با نام یالونگ کنگ یا Yalung Kang با ارتفاع 8505 متر می باشد. مجموع قلل کانچن چونگا دارای یخچال های طبیعی مرتفع و عظیمی هستند که امتداد آنها در پایین دست و کوهپایه و با ذوب شدن برف رودخانه های بزرگی را تغذیه می کنند. سه یخچال آن با نام های Zemu ، Talung ، Rathong در شرق قرار گرفته است و در نهایت به رودخانه Tista میرسد.

این قلل دارای پنج یخچال طبیعی می باشند که شروع آن از ارتفاعات بالا می باشد. در صورتی که شخص این خدمات را با توجه به سبک صعودش طلب نکند، هزینه تا حدود 25 هزار دلار کاهش می یابد. مگسهای این منطقه بسیار آزار دهنده بوده و ممکن است در یک لحظه حدود 15 تا 20 مگس به دور شما بچرخند. بینابین این دو کوه، فلات “سرداربولاق” از جنس گدازههای آتشفشانی با ارتفاع 2600 متر قرار دارد که موجب افزایش انگیزه شما از دیدن و صعود این رشته کوه خواهد شد. سبلان با ۴۸۱۸ متر ارتفاع سومین قله مرتفع ایران در رشته کوه البرز است.

زیباییهای بسیاری که دو قله سهند با ارتفاع ۳۵۳۵ و جام با ارتفاع ۳۵۷۰ متر در جنوب تبریز دارند آنها را به عروس کوههای ایران تبدیل نموده است. در فهرست بلندترین قلههای ایران تخت سلیمان با ارتفاع ۴۶۵۰ متر در جایگاه چهارم قرار دارد. شمال تخت سلیمان دریای خزر و جنوب آن طالقان است. چون سمت شمال به وسيله کوه احد مسدود است و تنها راه نفوذ دشمن، جنوب رمات است که مي تواند از سمت غرب (محل استقرار سپاه مشرکين) به شرق حرکت کند و کوه رمات را دور بزند و از شرق به غرب، از حدّ فاصل اُحد و رمات بگذرد و از پشت به قرارگاه و حتي به سپاه مسلمانان حمله کند.

علم کوه دومین قله بلند ایران در رشته کوه البرز با ۴۸۵۰ متر ارتفاع در جنوب غربی کلاردشت استان مازندران استوار است. ماه گذشته او خود را به کمپ اصلی در ارتفاع بیش از ۵ هزار متری اورست رساند و از صحنهای که میدید، حیرتزده شد. او لعن به یزید بن معاویه را به صراحت جایز مىدانست. عبداللّه بن لطفاللّه حافظابرو، جغرافیای حافظ ابرو، ج ۱، چاپ صادق سجادی، تهران ۱۳۷۵ ش.

پشت کوه قاف، عنوان کتابی است که توسط محمد جواد خاوری گرد آوری شده و توسط مرکز نویسندگان افغانستان در سال ۱۳۷۵ به چاپ رسیده است . اما چه چیز باعث می شود اورست همچنان به عنوان بلندترین قله شناخته شود؟ کوه کانچنجونگا دارای بیش از 20 قله هفت هزارمتری می باشد. برای رسیدن به کمپ پایه اورست 10 روز کوهنوردی لازم است و فتح قله هفت هفته طول می کشد. آزمایش کوه آتشفشان یکی از اولین آزمایش هایی است که همه افراد در دوران مدرسه در درس علوم پایه ششم تجربه می کنند. ● پارکهای تفریحی ▪ پارک کوهستان در کوه پایه طاق بستان با وسعت ۱۰ هکتار به صورت کمربندی سبز شمال شهر کرمانشاه را پوشانده است و از فراز آن میتوان شهر کرمانشاه را نظاره کرد.

در واقع معیار سنجش ارتفاع، کمیت های مختلفی دارد که تنها در یکی از کمیت ها کوه اورست مرتفع ترین کوه دنیاست. این بدین معنی است که کوه های نزدیک استوا از کوه های سایر نقاط مرتفع تر هستند و بر حسب اتفاق چیمبورازو بر روی خط استوا قرار دارد در حالیکه اورست در 28 درجه شمالی واقع شده است. مک بورنی استاد دانشگاه کمبریج در آن زمان در بیان اهمیت این نقوش چنین آورده است: “نقوش دوره تاریخی که شامل گروههای اسب سوار و مناظر جنگ و جدال و شکار حیوانات با تیر و کمان است و قدمت آنها به 2000 تا 1500 سال پیش از میلاد می رسد و بدین سبب که هنر اسب سواری نخستین بار به وسیله ایرانیان و مقارن با تاریخ یاد شده در این منطقه معرفی شده است، نمی توان تاریخ نقوش پیش گفته را به دوره قدیمی تری مربوط دانست.

در آن زمان مردم معدن طلا، آهن، مرمر، لاجورد، یاقوت و فیروزه را میشناختند واز آن زیورالات میساختند. اکنون درۀ هزاره را السوالی آبشار نامیدهاند که نیکو بود به نام درۀ هزاره نامگذاری میشد که نشان از هویتتاریخی این مردم دارد. پیکر آن استاد بزرگ، با شکوه تمام و با شرکت علما و شاگردان و طبقات مختلف مردم تشییع و در سرداب منزلش در نزدیکی باب القبله حرم مطهر حضرت امام حسین علیه السلام به خاک سپرده شد. امام وقتی وارد خوزستان شدند، بر اثر گرمازدگی بیمار شدند.

در سال ۱۹۷۷، جریان مواد مذاب، جان ۱۰۰ نفر را گرفت و بر طبق گزارشات برخی منابع، هزاران نفر به اشکال گوناگون، قربانی این حادثه شدند. اما برخی از صاحب نظران آنرا آتشگاه میدانند. بسیاری از رودهای بزرگ آسیا، از این رشته کوه سرچشمه میگیرند. یخچالهای کوهستانی بزرگ و سرریز شدن سردآبرود، پراچان، ناریان، الموت رود، گرمارود و … علم کوه (4850)، آزادکوه (4398)، خلنو (4375)، ناظر بزرگ (4350)، پالانگردن (4250)، کلونبستک (4200) سرکچال (4150) در البرز مرکزی قراردارند در حالی که کوههای تالش در البرز غربی و میشینه مرگ (4050)، پاشوره (3856) و بینالود (3211) در البرز شرقی قرار دارند.

از بلندترین قلههای موجود در این قسمت از کره خاکی میتوان به ۱۴ قله با ارتفاع بیش از ۸۰۰۰ متر اشاره نمود که به «هشت هزارتاییها» شهرت دارند. ارتفاع قله آن از سطح دریا معادل ۸٬۸۴۸ متر (۲۹٬۰۲۹ پا) میباشد. عظیم در سال 1390 به قله کانچن جونکا صعود کرد. قله کانچن جونگا کجاست؟ پکیج صعود به کانچن جونکا نیز از کاتماندو آغاز شده و به همین شهر ختم می شود. در زیر به تعدادی از قلل رشته کوه البرز که در استان های مختلف می باشند اشاره شده است. معاون پیشین والی پنجشیر با بیان اینکه در حال حاضر رهبر جبهه مقاومت پنجشیر در تاجیکستان حضور دارد، گفت: احمد مسعود در حال رایزنی با کشورهای مختلف برای جلب حمایت برای مبارزه علیه طالبان است.

دیدگاهتان را بنویسید