جایگاه باورهای تنجیمی در کیهانشناسیِ عجایبنامهنویسان (قرون چهارم تا هشتم هجری)

يعني يك سال در تير روز است و سال بعد شب(براي درك اين مطلب بايد تصور كرد كه يك سمت تير هميشه رو به خورشيد است، اما اين تصور درست نيست). روز ها و شب های مریخ بلند تر از زمین است و زمان بیشتری طول می کشد تا یک دور زدن به دور خودش را تموم کنید. ما از سال 1877 می دانسته ایم که مریخ دو قمر طبیعی دارد که یکی را فوبوس و دیگری را دیموس می نامیم، اما تا زمانی که مارینر 9 چشم ویدئویی خود را به سوی آن نگردانده بود، ما هیچ تصوری از سیمای سطح آن ها نداشتیم.

از این تعداد سیاره، فقط دو مورد توسط کاوشگرهای ناسا مورد مطالعه قرار گرفتهاند؛ سرس و پلوتو، که در سال ۲۰۱۵ به ترتیب میزبان دو کاوشگر ناسا به نامهای دان (Dawn) و نیو هورایزنز (New Horizons) بودند. ماحصل این مذاکره به ساختن فضایی با الهام از سیاره پاندورا در پارک «سرزمین حیوانات دیزنی» نزدیک اورلاندو در فلوریدا منجر شد. از آنجا که جو این سیاره بسیار نازکتر از گذشته شده و آب از سطح آن تبخیر شده است، شکل فعلی مریخ عمدتا توسط باد شکل گرفته است.

به گفته ناسا، این نام از روزهای اولیه ستارهشناسی گرفته شده است، زمانی که رصدگران فکر میکردند اشکال کم نوری که مشاهده کرده اند ممکن است مربوط به سیارات باشد. اما امروزه، به خصوص با ظهور سویههای جدید ویروس کرونا، بهترین کار ممکن در خانه ماندن است. چرا که میتوان بهترین فیلمهای 2021 را در خانه تماشا کرد و نهایت لذت را برد. برای کسی عاشق تماشای فیلم و سریال است، در خانه ماندن کار بسیار سختی نیست. هیچ چیز نمیتواند مانند تماشای فیلم یا سریال خوب، پس از سپری کردن یک روز بسیار پر دردسر و پر مشغله، حالمان را بهتر کند.

تلسکوپ هابل برای سالها مشغول مستند کردن ادغام دو کهکشان مارپیچی به نام “کهکشانهای آنتن” بوده است. از بین هشت سیارهی سامانهی خورشیدی در این لیست، تنها دو سیاره را نمیتوان بدون کمک ابزارهای رصدی از زمین مشاهده کرد: اورانوس و نپتون. اولین مشاهدات مکتوب از ناهید مربوط به یک نوشته میباشد که 21 سال حضور آن را در آسمان اندازهگیری و ثبت کرده است. لازم به ذکر است که علاوه بر رایان رینولدز، بازیگران بسیار معروف و مطرح دیگر هم در این فیلم نقش آفرینی کردهاند که خودتان در ادامهی فیلم از حضور ناگهانی برخی از آنها غافلگیر خواهید شد!

با وجود تحقیقات گسترده ای که تاکنون توسط دانشمندان جهان شده است اما هنوز هیچ کس توضیح درست و دقیقی برای این موضوع نیافته و قرمز رنگ بودن سطح مریخ هنوز هم در هالهیی از ابهام است. بر اساس تحقیقات، دانشمندان می گویند که خورشید در حال نزدیک شدن به میانه مسیر زندگی خود است. دانشمندان تردید دارند که نوعی از حیات در این سیاره وجود داشته باشد. 11. کمینه فاصله ی ناهید از زمین 40 میلیون کیلومتر است. به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، زهره یا ناهید به ترتیب نزدیکی به خورشید، دومین سیاره زمینسان منظومه خورشیدی است که در مداری میان مدارهای زمین و عطارد قرار گرفتهاست.

سیاره بهرام بر خلاف دو سیاره تیر و ناهید دو قمر به نامهای “فوبوس” و “دیموس” دارد که البته شکل کروی منظمی ندارند و به اصطلاح سیبزمینی شکل و دارای قطر کمی هستند. سیاره بهرام شبیه زمین و شبانهروز آن حدود ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طول میکشد و تمایل محوری آن نیز ۲۳/۹۸ درجه است که از لحاظ این دو ویژگی بسیار به زمین شبیه است. یکی از مشکلات سیاره بهرام برای پذیرش حیات و انسان، اختلاف دمایی شدید آن است، به گونهای که در گرمترین ساعت به ۲۶ درجه سانتیگراد و در سردترین ساعات یعنی قبل از سر زدن آفتاب تا منهای ۱۱۱ درجه سانتیگراد میرسد که این اختلاف فاحش و زیاد برای حیات مضر است.

با تخمین دمای سطحی بیش از ۴۰۰ هزار درجه فارنهایت (۲۲۲۲۰۴ سلسیوس)، ستاره مرکزی این سحابی سیارهای یکی از داغترین ستارههای ثبت شده است. این مرحله دائمی نخواهد بود و کهکشانها نیز نمیتوانند از هم جدا شوند. امکان ارسال فضاپیمای کاسینی از زحل به اورانوس طی یک مرحله برنامه ریزی شده در سال 2009 مورد ارزیابی قرار گرفت. ستارگانی که به تازگی شکل گرفته اند گاهی اوقات فوارهای باریک و داغ از گاز یونیزه شده را پرتاب میکنند و اثری شبیه به یک شمشیر نوری را ایجاد میکنند که به نام “جرم هربیگ هارو” شناخته میشود.

مثلا مریخ جو دارد و خب باید سازههای مستحکمی بسازیم که در اثر بخورد سوختنی صورت نگیرد ولی مثلا در ماه که جو ندارد باید تونلهای زمینی بسازیم و حفر کنیم مثل بونکرهای زمینی که یک محفظههای نجات در زمان حملههای هسته ای ایجاد شد. تشعشعات کوتوله سفید در مرکز این تصویر گاز در حال خروج را روشن میکند و آرایشی خیره کننده به نام سحابی سیارهای را ایجاد میکند.

۴.۵ میلیارد سال قبل و در زمان شکلگیری منظومه شمسی، عنصر سنگین آهن در قلب ستارگان مرده در ابرهای گازی و غباری در حال چرخش بوده است. آیا تا به حال تصور کردهاید که دنیای بازی تبدیل به یک دنیای واقعی باشد و بتوانیم هر زمان که دوست داشتیم وارد یک دنیای واقعیت مجازی حیرتانگیز شده و بهترین لحظات را در آنجا سپری کنیم؟ آموخته های دوره ی نظامی گری اش که بدون شک بزرگترین وجه تمایز او با دیگر اعضای تیم تحقیقاتی است را به کار میبندد و در صدد بر می آید تا به طور غریزی و بنا به معیارهای دنیای واقعی اش با افروختن آتش خود را از شر جانوران درنده ی دنیای مجاز نجات دهد، غافل از این که معیار های این دنیای مجازی با آن چه او از دنیای واقعی در ذهن دارد بسیار متفاوت است.

در فیلم Free Guy ما شاهد یکی از کاراکترهای بازیهای واقعیت مجازی هستیم که به صورت کاملا مستقل عمل کرده و همه را شگفتزده میکند. قطر یکی از آنها که تیتان نامیده میشود، حدود 6000 کیلو متر است. وی ۸۳۸ تک شاخ به طور موقت به یکی از درخشانترین ستارههای کهکشان راه شیری تبدیل شد – ۶۰۰ هزار برابر درخشانتر از خورشید ما – پیش از آن که در آوریل ۲۰۰۲ درخشش آن محو شود. سنگ ها و خاک در سطح مریخ شامل گرد و غباری است که عمدتا از آهن و مقادیر کمی از عناصر دیگر مانند کلر و سولپور تشکیل شده است.

برای آشنایی بیشتر با تغییر فصلها در سیاره زمین مطلب فصل ها چگونه پدید می آیند؟ سنگ ها و خاك ها با باد فرسوده شده و گرد و غبار در اطراف آن توسط آتشفشان هاي باستان به زیر سطح مریخ نفوذ كرد. اگر شما ساکن مریخ باشید خواهید دید که فوبوس ۳ بار در روز غروب و طلوع می کند. سیاره بهرام در شامگاه سهشنبه ۲۲ مهرماه از افق شرق در صورت فلکی ماهی (حوت) طلوع کرده است. بتسدا به صورت ماهانه ویدئوهایی از استارفیلد منتشر میکند و تعدادی از اعضای استودیو به صحبت درباره روند توسعه بازی میپردازند. تقریباً اکثر مردم، سیاره مریخ را که به سیاره سرخ منظومه شمسی معروف است میشناسند؛ این سیاره در بعضی از شبها به دور از نور خورشید با چشم غیرمسلح به صورت یک ستاره سرخ رنگ در آسمان دیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید