تحقیقى نو درباره احد

رودخانههای البرز شرقی مانند سایر رودخانههای البرز به دو دسته تقسیم میشوند: رودخانههایی که از دامنههای شمالی سرازیر میشوند و به دریای خزر میریزند و رودخانههایی که از دامنههای جنوبی به حاشیه کویر مرکزی وارد میشوند. نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه پنجم دی 1387 ساعت | لینک ثابت | نظر بدهید کویر لوت نام انگلیسی : lut desert نام فارسی : بیابان لوت، کویر لوت بیابان لوت محدودهای است بین استانهای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان .بیابان لوت بین دو گسل نهبندان در شرق و نای بند در غرب قرار دارد.

به موازات این کار «آرمایل»و«کرمایل»دو پادشاه زاده ی پارسا و پاک سرشت،به چاره جویی می پردازند،در لباس آشپز به دربار ضحاک می روند،بزرگ ترین خدمت آنها ،نجات افراد بود،آنها دو نفری را که روزانه برای کشتن و تهیه ی غذای مارها ،تحویل می گرفتند. مرحوم شیخ آیت الله ابوالقاسم رجایی از علمای شهر آمل بود که برای طلاب تازه وارد در مسجد جامع آمل تدریس میکرد. ابوالحسن علی بن محمد استرآبادی از آملی حدیث شنیده و روایت کرده است.

پس از اتمام مقدمات و سطح حوزه که همزمان با جریان جنگ تحمیلی میان ایران و عراق بود اولین کار نوشتنی خود را در زمینه جنگ شروع کردم و مدتی بعد در حدود سه جلد کتاب در این زمینه نوشتم ولی به دلیل رعایت مصالحی از چاپ آن صرف نظر کرده و به کار تخصصی مربوط به خودم که حوزوی بود روی آوردم چونکه اقبال سید بن طاووس از کتابهای منبع معتبر شیعی بود آن را اولین هدفم قرار دادم و خوشبختانه در سال ۱۳۷۷ به چاپ رسید ترجمه ای که اولین کار و نیز اولین ترجمه از اقبال سید بن طاووس ره بود که به زبان فارسی برگردانده شد، کار بعدی ام تالیف کتاب فضایل و آداب ماه های رجب و شعبان بود که کمبود آن در میان مولفات شیعه محسوس بودویک سال بعد آن را نیز منتشر کردم.

عبدالله بن ابىّ و برخی از بزرگان مهاجر و انصار نیز همین رأى را پذیرفتند. کوه بیستون کرمانشاه ، نمادی از عشق و امید، کوهی که در مقابل فرهاد زانو زد تا فرهاد تیشه بر سنگهای مستحکم این کوه خوش قد و قامت بزند و در آخر عشق نافرجام شیرین و فرهاد، خود را از کوه پایین بیاندازد تا افسانه را تکمیل کند. در کنار احد، از سمت غرب، راهی است که مدینه را به شام متصل میکند; به همین دلیل باید آن سوی را، جهت شامی مدینه یا به عبارتی جهت شمالی مدینه، درست عکس جهت مکه و قبله مسلمانان دانست.

ادامه آن در مشرق این شکاف همچنان دارای قلههای مرتفعی است که مشهورتر از همه میتوان به سوادکوه با ارتفاع ۴۰۱۲ متر و فیروزکوه با ارتفاع ۳۰۲۵ متر اشاره کرد. اگرچه تا کنون انفجارهای تاریخی در آن دیده نشده ولی چشمههای آب گرم موجود در دامنه و پای قله و نیز شکافهای بخار در نزدیکی رأس قله نشان میدهد که همچنان یک مجموعه ماگمای گرم یا در حال سرد شدن در زیر آتشفشان وجود دارد.

البتھ منبعی دیگر این لقب را از آن روی می داند کھ وی “علاء الدین حسین” وزارت بعضی از سلاطین صفویھ را بھ عھده داشت استدلال نخست بھ نظر معقول ومقبول تر است تا دیگری, چھ وزرای دیگری نیز وجود داشتند کھ وزیر چند پادشاه صفویبودند ولی بھ این لقب مشھور نگشتند. در ارتفاعات بیش از ۳۰۰۰ متر نیز اُرس میروید. میانگین دما در قسمت غربی البرز مرکزی ۱۵ تا ۲۰ درجه، در قسمت مرکزی ۵ تا ۱۵ درجه و در ارتفاعات آن حدود ۵ درجه سانتی گراد است.

نام البرز از رشته کوه های البرز گرفته شده که مرکزی بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد، البرز از دوران پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمین پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده است. مركز استان البرز شهر کرج است و شهرهای مهم این استان عبارتند از: کرج، هشتگرد، طالقان، نظرآباد و ساوجبلاغ این استان از دوران پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمین پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده است.

فوقالعاده متنوعی است. درختها و درختچههای این ناحیه عبارت هستند از: چوبک، افرا، شیردار، سفیدکرکو، کهوک، کرکف، پلت، سفید مشکک، شب خسب، توسکا و غیره که تمامیآنها در ناحیه مرتفع البرز دیده میشوند. پرندگان نیز در این ناحیه از تنوع چشمگیری برخوردار هستند. از مارها نیز میتوان گرزه مار، مار جعفری (در دامنهها وکوهپایههای جنوبی) و کفچه مار در گروه مارهای سمیو مار چلیپر، گرگ مار، کورمار، مار دستی و غیره را نام برد که در گروه مارهای غیر سمیهستند. بهنظر میرسد که سنگتراشان برای بالارفتن و دسترسی به محل حجاری، پلکانهایی در دل سنگ تراشیدهاند. دلیل ان کـه همه ی این آثار در یکجای قرار داشته این بوده اسـت کـه این محل بدون تردید از مکان هاي مقدس ایرانی شناخته می شده زیرا آب مظهر پاکی و روشنانی فراوان از دل کوه بیستون بـه بیرون روان اسـت و داریوش بزرگ هم بـه دلیل اهمیت موقعیت کرمانشاه و کوه هاي صخره اي ان و آثار بزرگ نیاکان آریایی اش این مکان را برای کتیبه ارزشمند بیستون انتخاب نموده اسـت.

و بدین ترتیب زال تحت دایگی و سر پرستی سیمرغ در البرز می بالد و بزرگ می شود. ارادت سیمرغ به زال پایدار می ماند و چنان که آمد،زال با کمک وی ،بسیاری از ناهمواری ها را هموار ساخت. این پرگار برای رسم تمام مقاطع مخروطی طراحی شده بوده است.با استفاده از علم اشکال هندسی ابن سهل بزرگترین مجسمه های جهان ساخته شده است. افسوس به آن روزی که یک مکان طبیعی مورد توجه همگان قرار گیرد، قبل از این که گردشگرها به تخریب طبیعت آن بپردازند، گروهی از افراد سودجو با برپایی رستوران و قهوه خانه، سفره خانه و از این قبیل مراکز غیر از این که جایگاههای زیبا و مناسب برای استراحت را اشغال میکنند، به تخریب ضربتی و سریع طبیعت نیز میپردازند.

ولی از آنجایی که هر کار گروهی و تیمی روحیه جمعی و گروهی را اقتضا مینماید، در نتیجه با اجرای برنامه به ترتیبی که ذکر شد موافقت گردید. همانطور که از نام آن مشخص است، قدمت آن به دوران شاه عباس صفوی باز میگردد. همچنین یکی از گرمترین مناطق جهان به حساب می آید. شهرهای مهم در دامنهها، کوهپایهها و ارتفاعات البرز عبارت هستند از تهران، کرج، هشتگرد، قزوین، گچسر، شهرک در طالقان، کن، فشم، منجیل، لوشان، رامسر، املش، لاهیجان، مرزن آباد، تنکابن، نوشهر، چالوس، بلده، نور، چمستان، پلور، گزنک، پل سفید، فیروزکوه، دماوند و آمل.

دیدگاهتان را بنویسید