انجمن ایرانی ژئومورفولوژی

راه شیری بدون خورشید، که از هلیوم و هیدروژن با اثری از آهن و سیلیکون ساخته شده است، ناقص است. ذکر این نکته جالب است که نور برای رسیدن به زمین، چنین مسافت عظیمی را طی میکند. سیاره مریخ دارای دو قمر به نام های فوبوس و دیموس است در حالی که زمین تنها یک قمر طبیعی دارد که ما آن را به نام ماه می شناسیم. جرم زمین در مقایسه با جرم خورشید، که 99.86 درصد از کل جرم منظومه شمسی را تشکیل میدهد، ناچیز است.

آیا در آن سال پلوتون دچار تغییر شده است؟ 8 – آیا زمین بزرگترین سیاره خاکی در منظومه شمسی است؟ البته پلوتو نیز یک سیاره خاکی به حساب می آید اما اخیرا این سیاره از لیست سیارات بیرون گذاشته شده است. سیارات عطارد و مریخ نیز که دو سیاره خاکی دیگر منظومه شمسی هستند به مراتب کوچکتر از زهره و زمین هستند. حقایق جالب بسیاری در مورد خورشید وجود دارد که مرکز منظومه شمسی است. این برآمدگی در طی قرن های مختلف رو به کاهش بود اما اخیرا مطالعه های جدید صورت گرفته نشان می دهد که این برآمدگی دوباره رو به افزایش است.

هسته زمین از آهن و کمی نیکل آفریده شده است و پوسته آن پوشیده از مواد مختلف سنگی است. فاصله زمین تا خورشید را میتوان بر حسب واحدهای مختلف اندازه گیری کرد. فاصله زمین از خورشید بر حسب فوت برابر است با 491،040،000،000 (491 میلیارد) فوت. فاصله زمین تا خورشید، بر حسب متر تقریباً 140،000،000،000 متر است. در اثر انحراف محور چرخش اورانوس ، صفحه استوای سیاره تقریباً عمود بر صفحه دایرة البروج است.

به عقیده تانگی برتراند، یکی از رازهای این سیاره استوای آن است و نوعی اقلیم وجود دارد که اصلا شبیه به زمین و جای دیگری نیست. زمین تنها سیاره شناخته شدهای است که زندگی را در خود جای داده است. در این نوشته نیز به 7 پرسش دیگر درباره کره خاکیمان پاسخ داده خواهد شد تا بیش از پیش با این سیاره شگفت انگیز آشنا شویم. در حالی که فاصله بین خورشید و زمین حدود 93،020،000 مایل (149،669،180 کیلومتر) است، فاصله بین کره زمین و ماه تقریباً در حدود 238.900 مایل (384،400 کیلومتر) است.

به نفع نظریۀ اشتراک معنوی وجود، ون اینویگن (17 :2001) استدلال می ورزد که’ مشترک معنوی بودن عدد و سنخیت نزدیک بین وجود و عدد ما را متقاعد می سازد که دست کم دلیل بسیار خوبی وجود دارد که فکر کنیم وجود نیز مشترک معنوی است. بسیاری از مردم استدلال میکنند که کاملاً واضح است که خورشید بزرگتر از زمین است. اندازه خورشید به قدری بزرگ است که تقریباً 1.000،000 زمین میتواند با سهولت در آن جا گیرد.

سفینه ی مارینر 2،که در اوت 1962 پرتاب شد،در دسامبر 1962 از 35،000 کیلومتری زهره گذشت.مشاهدات این سفینه نشان داد که زهره را ابرهای سفید رنگ مایل به زردی،کاملا پوشانده است و شکافی در این ابرها نیست که از راه آن بتوان نظری به سطح جامد این سیاره افکند. حدود 71 درصد از سطح زمین پوشیده از آب است، که در هنگام مشاهده از فضا به رنگ مایل به آبی ظاهر میشود، از این رو به نام سیاره آبی معروف شده است. 4800 کیلومتر مربع بدون هیچ یخ، آب و برفی است. در دورترین فاصله بین خورشید و زمین، این فاصله 152 میلیون کیلومتر و در نزدیکترین فاصله بین خورشید و زمین، این فاصله 147 میلیون کیلومتر است.

و معنا چنین میشود: وقتی سخن سرسری، بین سخنشناسان ارزش ندارد، ببین که سخنِ سنجیده چقدر نزد آنان پر ارزش است! این سیستم شامل خورشید و اجرام آسمانی بسیاری است که در اطراف آن میچرخند. قطر زمین در استوا 12756 کیلومتر است و این در حالیست که قطر سیاره زهره، خواهر دوقلوی زمین در حدود 12104 کیلومتر است. تو تا زندهای نسبت به چیزی که اهلی کردهای مسئولی. و این چیزی نیست جز باز گفت حکایتهای آغاز و فرجام که اسطوره ها و داستانهای مربوط به آغاز خلقت آن را با “هنگامی که”، “درآغاز”، و قصه ها با “یکی بود یکی نبود” بیان می کنند.

چرخش مشتری به دورخود ۹ ساعت و ۵۶ دقیقه به طول می انجامد (مقایسه کنید با چرخش ۲۴ ساعته زمین به دور خود.) دانشمندان نمیتوانند به طور مستقیم سرعت گردش داخلی سیارات گازی شکل را اندازهگیری کنند و به طور غیر مستقیم اندازه گیری می کنند. به طوری که هر شبانه روز این سیاره برابر با ۹ ساعت و ۵۶ دقیقه زمین است. بنابراین ، اولین سفری که در دهه 70 قرن 20 از ناهید دیدن کرد ، در آنجا بیش از یک ساعت دوام نیاورد. مثلا انرژی تاریک در دهه ۲۰۰۰ تأیید شد و سال ۲۰۱۰ اولین سیاهچاله تأیید شد.

در سال ۱۹۷۰ فضاپیمای ونرای روسیه توانست برای اولین بارعکس هایی از این سیاره (عکس صخره های تیز به اندازه ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر) بفرستد. سردترین منطقه ای که تا به حال دمای آن ثبت شده است منطقه ای به نام وستوک در قطب جنوب است. این دریاچه ها ،دی اکسید کربن را به ارتفاعات خیلی بالا پرتاب می کنند و در گذشته باعث مرگ صدها نفر شده اند این پدیده، به دلیل وجود گدازه زیر سطح دریاچه به وجود می آید و گدازه ها دی اکسید کربن در آب رها می کنند، که باعث رها شدن این گاز در اتمسفر می شود.

61. دریاچه هایی که دی اکسید کربن پرتاب می کنند :3 دریاچه هایی که در دهانه آتش فشان وجود دارند به نام های نیوس، مونون و کیوو که در کامرون و مرز کنگو قرار دارند. 3- آیا کوه ها هم رشد می کنند؟ در آخرین روز سال گذشته، سر آرتور سی کلارک ،نویسنده بزرگ علمی تخیلی، طراح سیستمهای ماهواره ای زمین ثابت و آینده نگر برجسته در سن 90 سالگی در گذشت لذا یکی از برنامه های شما می تواند به موضوع آینده نگری در زمینه نجوم و نقش نجوم درآینده انسان تبدیل شود. فقط 2 سیاره از چهار چهارم نخست – زمین و مریخ – ماهواره های طبیعی دارند.

نخستین تمدن شناختهشدهای که نظریهای کاربردی در مورد سیارات داشتند، بابلیها بودند که در هزارههای نخست و دوم قبل از میلاد در منطقه میانرودان (بینالنهرین) زندگی میکردند؛ کهنترین متن اخترشناسی سیارهای به جای مانده، لوحی بابلی به نام لوح ناهید آمیسادوکا است که امروزه یک کپی گرفته شده در قرن هفتم پیش از میلاد آن در موزه بریتانیا نگهداری میشود. هواکره ضخیم و غلیظ آن موجب میشود که دیدن سطح آن با چشم غیرمسلح، دشوار باشد. بله، اما رشد آن ها به گونه ای نیست که ما بتوانیم با چشم آن را مشاهده کنیم. در مطلب گذشته به 7 پرسش درباره سیاره زمین که شاید کمتر به آن توجه کرده باشید پاسخ داده شد.

علی رغم تمام جستجوی های گسترده و پیشرفته بشر در فضای خارج از زمین و امیدواری به یافتن کراتی برای میزبانی از انسان ها، این تنها زمین است که به ما اجازه داده تا برروی آن سکنی گزینیم و به بقایمان ادامه دهیم. در نواحی که هنوز به هسته زمین نزدیک نشده ایم دمای محیط در کمترین حالت تا 3870 درجه سانتی گراد افزایش پیدا خواهد کرد. این سیاره کروی تر بوده و برآمدگی نواحی استوایی و فرورفتگی قطب ها به جهت گردش آرام آن به دور محور خود، از سیاره های دیگر کمتر است.

خیر. به خاطر گردش زمین به دور خودش، در مناطق میانی این سیاره حالت برآمدگی به وجود آمده است. وابسته شدن تمامی فعّالیتهای بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصههای گوناگون علوم ، فناوری ، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد. تعداد بسیار کمی، به خصوص بچهها، وجود دارند که مطمئن نیستند زمین یا خورشید، کدام یک بزرگتر است. واقعیت این است که زمین در اطراف خورشید میچرخد، و با این وجود، 1 نفر از هر 4 آمریکایی معتقدند که این خورشید است که به دور زمین میچرخد ، و نه چیز دیگر.

در مورد ماه چه؟ در این جا اطلاعات مفیدی در مورد فاصله بین زمین و خورشید وجود دارد. به لطف پیشرفت در زمینه علم و فناوری، میتوان فاصله بین زمین و سایر اجسام آسمانی را نیز اندازه گیری کرد. آیا این سیاره نزدیکترین فاصله به خورشید و کوچکترین آن در بین بقیه است. بیشترین دمای دره مرگ در سال 1913، 56.6 درجه سلسیوس ثبت شده است. در قسمت روز سیاره٬ لایه ترموسفر که شبیه ترموسفر زمین است وجود دارد که دما در آن از 180درجه کلوین در ارتفاع صد کیلومتری به دمای 300 در جه در ناحیه exosphere می رسد.این لایه در قسمت تاریک سیاره ناپدید می شود.شب هنگام دما از 180 درجه در ارتفاع 100 کیلومتری به 100 درجه در ارتفاع 150 کیلومتری می رسد.

زمین در طول تابستان در نیمکره جنوبی به خورشید نزدیکتر است و درجه حرارت آن گرمتر از تابستان در نیمکره شمالی است. نزدیکترین نقطه مداری زمین به خورشید در حدود هفته اول ژانویه رخ میدهد. دورترین نقطه مداری زمین به خورشید در حدود هفته اول ژوئیه رخ میدهد. کانت در پیش­گفتاری بر ویرایش دوم “سنجش خرد ناب” می­گوید: «باید علم را از میان بردارم تا جا برای ایمان باز شود» (Kant, 2010, p.23). شکاکیت هیوم بر همین اساس است. جالب است بدانید که فاصله فوبوس از مریخ به تدریج در حال کم شدن است و هر صد سال ۸/۱ متر به مریخ نزدیک تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید