البته اجاق در خانه جایگاه مشخصی داشت

به سبب مهجرت اسپانیایی ها وپرتغالی ها به این بخش که زبان مردم آن اسپانیایی و یا پرتغالی است. این جریان گدازه ای در قسمت شمالی کوه، سبب ایجاد مخروطی با شیب تند شده است. کمپ سه در ارتفاع ۶۵۰۰ متری در زیر گردنه شمالی قرار گرفته است. 14- مهم ترین رود آمریکای شمالی چه نام دارد؟ 11-فلسطین چه مقدار وسعت دارد و چه مقدار آن توسط اسرائیل اشغال شده است؟ نخست در سال 1341 بین ایران، پاکستان و ترکیه بسته شد و هم اکنون ده کشور منطقه عضو آن هستند.

در همه جای اروپا پراکنده اند اما بیشترآنها در شبه جزیره بالکان زندگی می کنند. قبل از حفر این کانال کشتی ها مجبوربودند امریکای جنوبی را دور بزنند اما با ساخت این آبراهه این فاصله به 80کیلومتر( مدت 8-10ساعت) کاهش پیداکرد. 15- رود آمازون را به طور خلاصه معرفی کنید. 7- اروپای پیر و جوان را با یکدیگر مقایسه کنید. اهمیت این رود را بیان کنید. از حیث طایفه و تیرههای موجود در این شهرستان تنوع فراوانی وجود دارد که با گویشهای مختلف لری و لکی تکلم می کنند.شصت درصد مردم به لکی و بقیه به لری تکلم می کنند.

دراین منطقه جلگه های وسیع و دریاچه های بسیاری وجود دارد. زیرا ایشان دارای معادن بسیاری از فلزات، از قبیل طلا و نقره و مفرغ و مس و آهن بودند و در کار مفرغ مهارت خاصی داشتند؛ مثلاً ، مجسمه های سیمرغ با چشم های نشانده که در طبراق قلعه پیدا شده، شاهکاری از هنر و صنعت به شمار می رود. بسیاری از ما در طی سال­ها حتی یک بار هم نشده دیوان عطار نیشابوری را باز کنیم و بیتی را بخوانیم. از آن میان، میتوان به این عناوین اشاره کرد:معرفت نفس،نهج الولایه،رساله انسان در عرف عرفان،ریاضیایت و هیات،رساله نور علی نور ،ذکر و ذاکر و مذکور،دیوان اشعار،گشتی در حرکت،انه الحق،نهج الولایه،انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه الهی نامه متن الهی نامه :وحدت از دیدگاه عارف و حکیم و …

به گفته مورخان ، این غار نخستین سکونتگاه انسان و آغازگرتاریخ مدون بشری است زیرا نقاشیهای حک شده روی دیواره آن کهنترین آثاری است که انسانهای اولیه تاکنون از خود به یادگار گذاشتهاند. در فاصله ۵ کیلومتری جام داغی در روی یک خط کوهستانی و در سمت غرب آن قله سهند به نام هرم داغ قرار گرفته که ۳۵۶۲ متر ارتفاع دارد . بطور مسلم پیش از این حرکت ابتدا گروهی از جنگاوران با اسبها و احیاناً ارابه های جنگی بسیار ساده و ابتدایی از شمال دریای خزر و قفقاز گذشته و در کوه های زاگرس ساکن شدند و گروهی دیگراز آنان از جیحون گذشته و به فلات ایران روی آوردند .

ساعت ۹:۱۵ اعضای گروه ما به اتفاق تیم چهل نفره ی کرد زبانان در صفی طولانی به سمت کمپ ۱ حرکت کردیم. هرچه از منطقه استوایی( مرکزافریقا) به سمت جنوب یاشمال حرکت کنیم، ازمیزان بارندگی کاسته شده وبه تدریج به آب وهوای گرم وخشک تبدیل می شود. زیرا خط استوا از وسط افریقا می گذرد وخورشید بر خط استوا ونواحی اطراف آن( مداررأس السرطان و مدار رأس الجَــــدی) عمود می تابد و گرمای بیشتری به زمین می بخشد. امروزه تعداد بسیارکمی از آن ها باقی مانده اند. حمدالله مستوفی در نزهةالقلوب (ص ۱۵۵) گوید: پنجهیر از اقلیم چهارم است.

یکی از مشهورترین و فعالترین آتشفشانهای جهان را کوه استرومبولی، در یکی از جزایر آئولیان در ساحل ایتالیا تشکیل می دهد. 10- چرا قاره اروپا گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب کرده است؟ دائولاگیری به ارتفاع ۸۱۶۷ متر، در رتبه هفتم کوههای جهان قرار دارد. 11-مهم ترین رودهای اروپا رانام برده و طویل ترین رود اروپا چه نام دارد؟ 6- دورشته کوه اروپا را نام برده ودر کدام بخش قرار دارند؟

آتشفشانها معمولاً در نقاطی یافت میشوند که صفحههای سخت پوسته زمینساخت، همگرایی یا واگرایی دارند. حتی نقشه های سازمان جغرافیایی که بهترین مرجع برای اطلاعات توپوگرافیک می باشند منحنیهای ارتفاعی ۲۰ متری دارند. زیرا اغلب رودخانه های افریقا درمسیر خود چندین تنداب و یا آبشار دارند، بنابراین برای کشتیرانی مناسب نیستند. معروف ترین هم در بین آنها اورست یا ساگارماثا با ارتفاع ۸۸۵۰ متر است. تعداد بسیار کمی از افراد می توانند بدون اکسیژن به اورست صعود کنند، یا حتی تلاش کرده اند، و این یکی از اهداف نخبه برای کوهنوردان در ارتفاعات بالا است. سراجالدین قُمری آمُلی معروف به سراج قمری یا قمری آملی شاعر و عارف بزرگ ایرانی (زادهٔ میانههای سدهٔ ششم قمری در آمل- درگذشتهٔ ۶۲۵ ق.)، از شاعران پارسیگوی نیمه دوم سدهٔ ششم و اوایل سدهٔ هفتم است.برخی او را خوارزمی و بعضی گرگانی دانستهاند ولی غالباً او را آملی میدانند.وی با عمادی شهریاری و کمال اسماعیل همروزگار بوده و مداحی سلطان غیاثالدین ملکشاه خوارزمی را مینمودهاست.دیوان سراج قمری سیزده هزار بیت دارد و سرایندهای هجوگو و بذلهپرداز است.از سراج قمری حدود ۲۰۰ رباعی برجای ماندهاست که برخی از آنها در ردهٔ خمریات جای میگیرد.

سایرکشورهای افریقایی به زبان محلی و یا به زبان کشورهای اروپایی که قبلا تحت استعمارآنها بوده اند، صحبت می کنند. 4- به طورکلی ناهمواریهای قاره امریکا به چندنوع تقسیم می شود؟ 21-ازنظر بارندگی افریقا به چندقسمت تقسیم میشود؟ 3-به طور کلی اروپا ازنظرناهمواری ها به چندبخش تقسیم می شود؟ او سفری به مصر داشت و رفیق سفر ابوجعفر بن دلان بود. او همچنان به شیرین فکر می کند و چاه را به اتمام می رساند و به آب می رسد. مرحوم آیتالله مروجی نمونهی یک انسان کامل و بافضیلت بود که در گمنامی و دوری از هیاهوی ظاهری دنیا و دلرباییهای دنیوی، به حیات واقعی خود دست یافت و جاودانه شد.

از سواحل مدیترانه در شمال تا دماغه ی امیدنیک در جنوب امتداد یافته است. هزينه سرويس از مرز تركيه تا شهر دغو بايزيد با خودرو ون مبلغ 75 لير(تقريبا 53000 تومان) صحبت شد. البته تحقیقات نشان می دهد که بعد ها جنوب روسیه نیز شامل این مهاجرت شد . این دو صفت در مکالمات انگلیسی تقریبا نشان دهنده شرایط جوی متضاد یکدیگر هستند، clear یعنی آسمانی صاف و آبی و cloudy آب و هوای کاملا ابری که در آن احتمال بارش وجود دارد. با ورود به کفرناحوم و برای اثبات نبوت خویش دو معجزه از خود نشان داد و پس از خروج از کفرناحوم نیز در قایق معجزه دیگری به یاران خاص خود ارائه کرد.

مسجد الاقصی که در بیت المقدس قرار دارد، پس از مسجد الحرام در مکه و مسجدالنبی در مدینه، سومین مسجد مهمّ اسلام است و در آغاز ظهور اسلام قبله اول مسلمانان بوده است. 29- علت رشدشهرها در کانادا و ایالات متحده امریکا چیست؟ 9- علت تنوع آب وهوا وپوشش گیاهی درقاره امریکا چیست؟ 9-نام آبراهه بین الملی جنوب ایران چیست؟ امروزه، مانند زمان داریوش، جاده مرکز و غرب ایران به بینالنهرین (عراق) همچنان از کنار کوه بیستون میگذرد. به سینا گفتم که پایه ای با دوچرخه بریم بالا؟ همان سرخ پوستانی هستند که کریستف کلمب آنها را هندی نامید .تاریخ امریکا حکایت از سال ها کشتار ورفتار خشونت آمیز وغیرانسانی اروپاییان مهاجر با آنها دارد.

23- فرهنگ آنگِــــلوساکسون در کدام قسمت قاره امریکا غلبه دارد؟ پس از آن، یک بنای کوچک معروف به «شیخین» متعلق به یک پیرزن و پیرمردی بوده که رسول خدا ـ ص ـ در آنجا هم توقف کوتاهی داشته و «مسجد الدرع» که اکنون نیز موجود است، یادگار رسول خدـ ص ـ در آنجاست. وی پس از مدتی اقامت در شهرهای نجف و کربلا به زادگاهش آمل برگشت و به تربیت طلاب وتدریس علوم اسلامی پرداخت. توسّل حضرت نوح به پنج تن علیهم السّلام و أسامی آنها بر کشتی «ای خدای من! 19-چرا کناره های افریقا برای ساخت بندر وپهلوگرفتن کشتی ها مناسب نیست؟

کشورهای دیگر با وجود صرف هزینه های زیاد برای تحصیل متخصصان خود، ازکار وفکر آنها محروم شده وازنظر اقتصادی عقب افتاده اند. و کشورهای دیگر چگونه می توانند از آن عبور کنند؟ داستان سیمرغ و کوه قاف (سیاح و باز)، این اثر به همراه سیزده رساله دیگر در کتابی به نام «چهارده رساله» توسط محمدباقر سبزواری گردآوری و منتشر شدهاست و متأسفانه گردآورنده کتاب نام نویسنده آن را بیان نکرده است. زیرا باتوجه به سیاست های استعماری کشورهای قدرتمند ، کشورهای افریقایی بیشتر تولیدکننده وصادرکننده محصولات معدنی وکشاورزی به صورت اولیه وخام برای کارخانه های کشورهای صنعتی هستند. 18- بیشتر جمعیت قاره امریکا درچه مناطقی زندگی می کنند ؟

16- در رود آمازون چه جانورانی زندگی می کنند؟ بعد از قله دماوند بلندترین قله های بالای 4000 متر در زیر لیست شده اند. غار با توجه به شکل ظاهری و موقعیت طبیعی خود، به طرز شگفت انگیزی دور از انظار عمومی در زیر تپه، در دل زمین واقع شده و فضای درونش وسیع و تو در تو می باشد. در زیر کتیبه داریوش نیز نقش برجسته بهرام دوم قرار دارد. داریوش از خود و سلسلهی حکومتش، از روش زمامداری و سایهی امنیتی که در سرزمین پارس بهوجود آورده میگوید و برای مردم دعای خیر دارد.

رشته کوههای آلپ و پیرنه – در اروپای جوان( جنوب اروپا) – بلندترین قله اروپا قله مون بلان با ارتفاع 4808متر در رشته کوه های آلپ قرار دارد. صحرای بزرگ در شمال افریقا ، بیابان کالاهاری در جنوب افریقا. 26- رودهای بزرگ افریقا را نام ببرید؟ مردم شمال صحرای بزرگ و منتهی الیه جنوب افریقا سفیدپوست هستند. مجموعهی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. 6-چرا ایران در منطقه جنوب غربی جایگاه ویژه وخاصی دارد؟ 10- نیروی دریایی ایران در آبهای جنوب ایران و آبهای بین الملی چه اقداماتی انجام داده است؟

این جاده به معدن قدیمی نمکی که پیشتر در منطقه فعال بود، تعلق داشته است. 15-قاره افریقا به وسیله ی کدام تنگه ها وکانال از آسیا و اروپا جدا شده است؟ مدار رأس السرطان از بیابان نوادا و مدار رأس الجَدی ازبیابان آتاکاما. کوه «اتنا» (Etna)، بلندترین و فعالترین آتشفشان قاره اروپا در طول شش ماه اخیر آن قدر فوران کرده که تصاویر ماهوارهای از افزایش ارتفاع ۳۰ متری آن خبر میدهند. اروپائیان – که بعد از کشف این قاره به طور گسترده به این قاره مهجرت کردند وبا ازبین بردن بومیان جایگزین آن ها شدند.

دیدگاهتان را بنویسید