آتشفشان های فعال ایران

تیم 2 نفره لهستانی ها که از ماسیج بریکاوریچارد کاچوسکی تشکیل شده بود در زمستان 1984 به بالای این کوه رسیدند. کوه ها در همه جای جهان همیشه اسرار امیز و جذاب بوده اند.اما از این میان همه کوه های اسرار آمیز جهان ، هیمالیا در نپال و قاقروم در پاکستان جذابیت ویژه ای دارند.این رشته کوه ها بلند ترین قله های جهان را در خودشان جای داده اند.کوه هایی که وسوسه فتح انها انسانهای زیادی را به این مناطق کشیده است.وسوسه ای که در حقیقت یک مسابقه است.مسابقه ای برای برترین شدن.چیزی مثل اولین فاتح قلل بلند جهان یا سریع ترین فتح.در این میان 14 قله بالای 8000 متر وجود دارند.قله هایی که محل مسابقه برترین کوهنوردان جهان بوده اند.نامهای مشهوری که حالا اسمشان در کنار این کوه ها قرار گرفته است.با هم نگاهی می کنیم به آمارها و ترین های هیمالیا نوردان مشهورجهان.

ANNAPURNA: (خدای زراعت) خدای زراعت مردم هندوی منطقه با ارتفاع 8091 متر یکی از مشکل ترین 8000 متری هاست.موریس هرزوک و لوئیس لاچنال فرانسوی در سال 1950 برای اولین بار بر روی این قله ایستادند.اسطوره لهستانی جرزی کوکوچکا به همراه هموطنش آرتور هایر برای اولین بار در زمستان 1987 بالای این قله رسیدند.این سومین باری بود که کوکوچکا برای اولین بار یک قله را در زمستان فتح می کرد.آناپورنا ا.لین 8000 متری فتح شده توسط اوست.

DHAULAGIRI: (کوهستان سفید) کوهستان سفید یا دائولاگیری بخشی از رشته کوه هیمالیاست که با ارتفاع 8167 متر در شمال غربی ، در ناحیه شمال نپال قرار گرفته است.یک تیم بین المللی از کشور آلمان ، سوئیس و اتریش به سرپرستی کورت دیمبرگر اتریشی در سال 1960 این قله را برای اولین بار فتح کردند.جرزی کوکوچکای لهستانی به همراه هموطنش اندری زیچو کدر زمستان سال 1985 این قله را فتح کردند. BROADPEAK: (کوهستان پهن) برود پیک هم بخشی از همان رشته کوه های گاشربروم در قراقروم پاکستان است.مردم محلی این قله را “فیچن کنگری” یا کوهستان پهن می نامند.اولین بار یک تیم اتریشی به سرپرستی هرمان بول در سال 1957 این قله را فتح کردند.هوای سرد و وحشی منطقه قراقروم در زمستان اجازه صعود زمستانه این قله را نداده است.

NANGAPARBATI: (کوهستان برهنه) نانگاپاربات در کشور پاکستان و در فلات پامیر قرار گرفته است.نام این کوه در زبان اردو به معنای کوهستان برهنه است.کوه برهنه یکی از سخت ترین هشت هزاری هاست.به همین دلیل در نیمه اول قرن 20 تعداد زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این قله را صعود کنند جان خود را ازدست دادند.همین مسئله بائث شد تا به آن نام قاتل بدهند. نادرخان بر قرآن مهر نهاد و سوگند خورد که جان وی و طرفدارانش درامان خواهد بود. محمد نادرخان در زمرة محافظان امیر حبیب الله خان خدمت میکرد، و دست آخر به فرماندهی کل ارتش وی منصوب گشت.

امیرحبیب الله مشهور به کلکانی تخت و تاج را تصاحب نمود. MAKALU: (کوه تنها) پنجمین قله بلند دنیا تقریبا تنهاست و هیچ کوه بلندی را در نزدیکیش نمی بیند.ماکالو با ارتفاع 8462 متر یکی از سخت ترین کوه های 8000 متریست. با توجه به این زمینه تاریخی و برخی شواهد عینی احتمال قوی این است كه كوه صفه از زمانهای خیلی دور به عنوان پایگاه و پناهگاه مورد استفاده مردم بوده است. به گزارش خبرگزاری فارس از خرمآباد، حسین گودرزی صبح امروز در شورای علوم پزشکی لرستان که با حضور وزیر بهداشت در حال برگزاری است، با اشاره به رضایت نسبی مردم از مجموعه درمان، اظهار کرد: با وجود تلاشهای انجام شده اما برخی مشکلات در حوزه درمان وجود دارد که نیازمند پیگیری است.

او با روی کار اوردن قانون اساسی جدید و پارلمان مطابق معیارهای جهان معاصر، در سال 1343 تحولات سیاسی نسبتا شگرفی را در افغانستان پذیرا شد. جورج بند و جورج براون انگلیسی در سال 1954 پنج جواهر بزرگ را بدست اوردند.کریستوف ویلیکای و جرزی کوکوچکا در سال 1986 به این منطقه در زمستان صعود کردند. دریای بلخ از قسمت غرب این کوه سرچشمه میگیرد و در قسمت دلتای خود آب آن به هجده رود تقسیم میشود و از این رو نواحی بلخ را هجده نهر هم یاد میکنند. هم کلها و هم زنها سنگ میشوند و کوه را نمک فرا میگیرد و برکت را از آنجا میبرد.

نادرخان به بهانهای علاج بیماری عازم اروپا گردید و در آنجا در تبانی با انگلیس دست به دسیسه چینی علیه دولت تازه بنیاد شاه امان الله زد، از جمله شاه را متهم به کفر نمود و عکسهای جهلی بی حجاب را از خانم شاه (ملکه ثریا) تهیه کرده در بین قبایل توزیع نمود همچنان عکس جهلی دیگری را تهیه کردند که گویا شاه در اروپا دست پاپ اعظم را بوسیده است، این همه دسایس محمد نادرخان و برادران باعث شدند تا روحانیون فرصت طلب که همواره از حکومت هند بریتانوی جیره میگرفتند علیه شاه مردم را تحریک نمودند.

همانطور که قبلا هم اشاره شد معروف ترین معادن لاجورد دنیا در افغانستان قرار دارند و امروزه در شمال شرق افعانستان ولایت بدخشان ، منطقه سر سنگ و رودخانه کوکچه در منطقه کرانومونجان همچنین کوه های غرب هندوکش نزدیک سرچشمه رودخانه آمودریا جزو بهترین نوع های لاجورد در جهان می باشند که هنوز هم با روشهای سنتی از آنجا استخراج می شود. کوه هاى هندوکش در وسط کشور با طول شش صدکیلو متر و بلنداى سه تا پنج هزار متر واقع شده که از دره هریرود در غرب کشور بسوى شرق تا سطح مرتفع پامیر ادامه مى یابد.

پس از سقوط طالبان اقای حامد کرزی در راس حکومت افغانستان در سه دوره ( موقت ، انتقالی و انتخابی ) قرار گرفت که طبق قانون اساسی افغانستان دراین دوره حدود چهار سال دیگر بایست حکومت کند. لیکن پس از سه سال خود وی نیز توسط کودتای به وسیله حزب دموکراتیک خلق متمایل به شوروی، همراه هفده نفر از اعضای خانواده و یاران نزدیک خویش کشته شد. وی تصریح کرد : در راستای برگزاری موفق این کنگره ، کلیه ی دستگاه های اجرایی شهرستان باید از محل منابع فرهنگی خود همکاری لازم را با اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی بعمل آورند و خود را در اجرای موفق این طرح بزرگ فرهنگی مذهبی شریک کنند .

SHISHAPANGMA: (تاجی برفراز جلگه ها) تنها 8000متری جهان است که به طور کامل در قسمت چینی هیمالیا قرار گرفته است و اخرین قله 8000متری جهان بود که توسط هسو چینگ در همراهی با یک تیم نه نفره از چین در سال 1964 فتح شد.نام قله به زبان تبتی به معنای قله ای بر فراز جلگه های پوشیده از چمن است.پیوتر موراسکی از لهستان و سیدنه موره از ایتالیا در سال 2005 موفق به اولین صعود زمستانه این قله شدند. MANASLU: (راز آلوده) ماناسلو یا کوه راز آلوده یکی از آخرین 8000 متری های کشف شده بود.این کوه در حقیقت یک مجموعه قله است که در منطقه هیمالیا قرار گرفته است.ماناسلو اولین بار به وسیله توسیا میانشین ژاپنی و کیالزن نوربو نپالی در سا 1956 فتح شد.

سلسله کوههای «سلیمان تائو» بیش از یک کیلومتر طول و عرضی 560 متر با ارتفاع 1175 متر و دارای کوه هفتغار است. شب یلدا در واقع از زمان غروب آفتاب در آخرین روز پاییز یعنی ۳۰ آذر شروع میشود و با طلوع آفتاب در اولین روز زمستان یعنی اول دی به پایان میرسد. بهترین فصل صعود این قله در ماههای سرد سال، بین آذر تا اسفند است. تا پس از حوادث یازده سپتامبر 2001 که امریکا و هم پیمانانش به افغانستان حمله کرده با همکاری جبهه متحد شمال حکومت طالبان را خاتمه دادند.

بیشترین تعداد مرگ مربوط به کوه اورست بوده است و با بیش دو هزار سفر، بیشترین تعداد سفرها را در میان کوههای هشت هزار متری دارد. جرزی کوکوچکا و پاویلوفسکی در زمستان سال 1985 موفق به فتح این قله شدند.باوجود اینکه این قله 8201 متر ارتفاع دارد به دلیل شیب نه چندان زیاد آسان ترین قله 8000 متری دنیاست. KANJCHENJUNGA: (پنج جواهر بزرگ) در نپال به سومین قله بلند دنیا کنجنچونگا یا همان پنج جواهر بزرگ می گویند.این قله 8586 متری در کنار چهار جواهر دیگر رشته کوهی به همین نام درست می کند.

دیدگاهتان را بنویسید