آتشفشان فعال و نیمه فعال ایران کدامند؟

كوهستان صفه در دوره صفویه در دوره صفویه با انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت كشور و تبدیل آن به یك شهر مهم سیاسی و اقتصادی و پرشكوه، اهمیت نظامی و دفاعی آن كاهش پیدا كرد و برعكس بر نقش معماری، هنری و فرهنگی آن افزوده شد. ۶ دروازه، حدود ۲۰ برج نگهبانی، یک دیوار بزرگ، دیوار های کوچک محافظتی، قلعه کوچک سنگی ، انبار های آذوقه و وسایل جنگی از جمله بخش های نظامی و دفاعی قلعه هستند که امروز بقایای آنها به چشم می خورد.

آریایی های باستان خورشید و ماه را به عنوان معبود خود ستایش نمی کردند ولی تاثیرات آنها را در زندگی خود به ویژه در امر کشاورزی و دامپروری حیات خود موثر می دانستند . تصور کردند مرده است او را رها ساخته خارج شدند. در برابر، گروهی از جوانان رویارویی با دشمن را در بیرون شهر پیشنهاد کردند. چند عکس یادگاری گرفتیم و ساعت ۱۰:۲۰دقیقه از قله به سمت بارگاه سوم حرکت خود را آغاز کردیم.در تمامی طول مسیر آقایان قره داغی و مومن کیایی تجربیات ارزنده خود را در اختیار نفرات قرار میدادند تا بتوانیم صعود و فرود راحتتر را تجربه کنیم.در هنگام بازگشت سرعت مناسب فرود را گوش زد میکردند تا دچار ارتفاع زدگی نشویم.در هنگام فرود کوهنوردان زیادی را دیدیم که به سمت قله حرکت میکردند.

طول حصار قلعه ۶۰ متر و عرض آن ۲۴ متر و آثار هشت اتاق به خوبی پیداست. اولی قلعهای نسبتا بزرگ است که قسمتی از دیواره شمالی ان بر تیغه کوه باقی مانده و آثار دیوارهای دیگر آن نیز پیداست. دسترسی پیدا کرد. همچنین دو دره بزرگ شگفت انگیز بکر با آبشارهای زیبا از پس قلل پر برف و تنگه های پر شکوه بزرگی طبیعت را به رخ علاقه مندان می کشد که چشم اندازی بی نظیر است.

و عامل سوم علاقه شدید و زاید الوصف آن فقیه فرزانه بود به خاندان پاک پیامبر و زیارت عتبات عالیات. قسمتی از دهانه غار به علل عوامل طبیعی بسته شده است ، ولی قسمتی از آن باقی است که باید ب شکل خزیده از آن گذشت و به غار وارد شد. اونجا مراسم شادمانی و حرکات موزون به مناسب جشن ازدواج یکی از دوستا برگزار شد بعدش تیز اومدیم تا دم در پارکینگ تله کابین و بعد رفتیم هیات. مخصوصا” در جمع آوری تاریخ طبرستان زحمت بسیار کشید و نسبش به مبارک که یکی از متفذین آمل و اول مسلمان این شهر است می رسد.

یکی از آنها «علی » و دیگری «محمد» نام داشت . مهمترین آنها به نام قلعه دیو معروف بوده كه ویرانههای آن هنوز باقی است. در این دوره برخی از نقاط خوش منظره كوه صفه مورد بازسازی قرار گرفت و مسیرهای ارتفاعی و دسترسی جدید میان آنها و شهر احداث گردید. تحولات تاریخی كوهستان صفه كوهستان صفه در دوران باستان اصفهان همان طور كه از ریشه نام آن «سپاهان» بر میآید در دوران ساسانیان مقر سپاهیان «ولیعهد نشین» بوده است و وجود برخی آثار به جا مانده مثل آتشگاه و گورهای زرتشتیان بر این امر گواهی می دهد. او در سال ۵۰۰ هجری تمام كوهستان صفه را به محاصره درآورد و پس از ماه ها مناقشه دینی و سیاسی و زد و خورد سرانجام قلعه را فتح كرد و باقیمانده ساكنان و جنگجویان قلعه را كشت و رهبران آنان را به اسارت درآورد.

جگرن محمد غوث (از اعضای خانواده ی ما) از جمله ی آنان بود. بنابر این برما کوهنوردان است که با بهره گیری از تجارب پیش کسوتان این عرصه که بحق ، بسیاری شان در شمار صادق ترین و پایدارترین انسانها در اشاعه ارزشهای اصیل انسانی بودند و همچنین با تلاش و کوشش لازم در شناخت جاذبه ها و شگفتی های کوههای محل زندگی خود بر آمده و با علم به اهداف و توانایی های خود و شناخت کافی از تجهیزات این ورزش و نحوه کاربرد آنان ، بتوانیم قدمی هر چند کوچک در رشد و اشاعه ورزش کوهنوردی برداشته باشیم .

اطلس تاریخ اسلام: صادق آیینهوند، مدرسه، ۱۳۸۲ش. وقتی ملكشاه سلجوقی در سال ۴۸۵ هجری قمری درگذشت میان فرزندان او (بركیارق، محمود و محمد) بر سر سلطنت اختلاف و نزاع درگرفت كه باعث تضعیف دولت سلجوقی گردید. ضمنا در ناحیه قطور که سالهای دراز بين دولتين اختلاف بود و خط سرحدی مبهم مانده بود، دولت ترکیه پذیرفت مقداری از اراضی متنازع فیه را به تصرف دولت ایران در آورد. گفته میشود که خاچیک نام فردی ارمنی است که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در نزدیک چشمه در دامنه کوه دکهای داشتهاست و مواد خوراکی و غیره به کوهنوردان میفروختهاست قلعه شاهدژ که به قلعه دیو نیز معروف میباشد در بلندای کوه و پائینتر از قله قرار دارد تله کابین صفه از جاذبههای گردشگریِ پارکِ صفه و در دو خط میباشد.

خالدبن وليد، فرمانده اسب سواران قريش از اين فرصت استفاده کرد و با همراهانش کوه را دور زد و عبدالله بن جبير را با ياران اندکش به سادگي از سر راه برداشت، آنگاه از دهانه درّه فرود آمد و مسلماناني را که از همه جا بي خبر بر سر غنايم گرد آمده بودند به زير شمشير گرفت و از سوي ديگر زنان قريش صحنه گردان غائله شدند و از کوه سرازير گشته و فراريان خود را بازگرداندند و حمله مجدّد دشمن آغاز شد! آقا شیخ محمد پس ازسپری شدن دوران تبعید به تهران مراجعت کرد و در همان سال به رحمت ایزدی پیوست.آقا شیخ محمد تقی جوان آملی از اعاظم علمای عهد خود بود.زندگی زاهدانه ی با تواضع و خشوع و دانش بالا و دید عارفانه از ایشان عالمی مورد احترام عارف و عامی ساخته بود.در مورد زهد و ورع و تقوی و تواضع وی داستان های است که ورود درآن موجب اطاله ی کلام است.

درباره جنوب هم اوضاع از همین قرار است. فقیه محله،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. رستم پشته، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. این منطقه نزد مردم اصفهان به شدت محبوب است و اگر روز تعطیل به آن جا بروید، با گروههایی از تمامی اقشار مردم اصفهان رو به رو میشوید. در حال حاضر سه منطقه بزرگ زغالدار در البرز مرکزی کشف شده است که عبارتند از : آلاشت گلندرود و نورد با انواع زغالهای تک شو و ذخایر قابل ملاحظه .

هم اکنون در حدود ۳۵ نوع سنگ مرمر با ۴۵ رنگ مختلف در معادن کشور قابل دریافت بوده که ارزش مجموعی آن بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دالر تخمین زده شدهاست. بعد از استقلال افغانستان آثار و کتیبههای مهم تاریخی افغانستان به وسیلهٔ خطاط نامدار سدهٔ بیستم کشور، استاد سید محمد داؤد الحسینی و برادر بزرگ او سید محمد ایشان حسینی خطاطی شدهاست که از آن جمله منار علم و جهل و طاق ظفر پغمان است. در این اثر بزرگ کتیبههایی به زبانهای میخی، عیلامی، زبان فارسی باستان و اکدی نگاشته شده است. سنگنبشتهٔ بیستون در ارتفاع چند ده متری از سطح زمین و بر دامنهٔ رو به جنوبی کوه پراو ساخته شدهاست و از آثار به جای مانده از پلکانی در قسمت بالایی کوه بیستون احتمال میرود که سنگ تراشان از این راه برای رسیدن به محل استفاده میکردهاند و پس از پایان کار پلکان را به منظور غیرقابل دسترس کردن اثر تراش دادهاند.

دیدگاهتان را بنویسید