آتشفشان فعال در ایران کدامند؟

در سالهای اخیر به لطف فرصتهای آموزشی مانند مرکز کوهنوردی خمبو، گایدهای نپالی شروع به دریافت تمرین و مدارک در سطح استانداردهای بین المللی کرده اند. زمین شناسان تخمین زده اند که قله اورست بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال عمر دارد که در استانداردهای آنان این به معنای جوانی بسیار زیاد آن میباشد. اگرچه رسیدن به بام جهان یک فعالیت سخت و خطرناک به دلیل ارتفاع بسیار بالای آن، ریزش یخ، بهمن و طوفان میباشد، اما این قله در عرض ۲۸ درجه و نزدیک به ناحیه استوایی قرار دارد. با اینکه این افراد عموما شرپا خوانده میشوند، اما امروز سایر اقوام هم در نپال در حال فعالیت در این زمینه هستند.

اینگونه آتشفشان در هنگام فعالیت بدون خاکستر است و برعکس دارای مقدار بسیار زیادی از بمبها و قطعات آذرین میباشد. دیگر، منظومه ی کوتاهی به نام سوز و گداز و نیز یک مثنوی دیگر که به نام جهانگیر پادشاه سروده شده که فخرالزمانی در تذکره ی میخانه به جای ساقی نامه روایت کرده است؛ اما بخش اصلی و بزرگی از دیوان او، غزلیات و بعد از آن، تعداد۷۵۵ رباعی در موضوعهای مختلف است.تمام معاصران طالب او را به داشتن ذهنی هوشمند و پراز استعداد و اطلاعات وسیع و ستوده و استعداد او را در سخنوری کم نظیر دانسته اند؛ اما برخی از تذکره نویسان همچون تقی الدین اوحدی درباره اش مبالغه ی بسیار کرده و برخی نیز همچون آذر بیگدلی کلام او را«مطلوب شعرای فصیح» ندانسته اند؛ اما واقع امر آن است که طالب به جهت تأثیر بسیاری که در سبک شعر فارسی دوره ی صفوی داشت؛ شاعری با اهمیت و قابل توجه است.

گدازهها از دامنه شرقی قله جریان یافتهاند و البته این جریان در دامنه شمالی نیز قابل مشاهده است. جریان های عظیم گدازه در این کوه آتشفشان در در دامنه های شرقی و شمالی آن وجود دارد که مخروطی با شیب تند را در قسمت شمالی ایجاد کرده است. از سمت نپال مسیر جنوب شرقی که توسط تنزینگ نورگی و ادموند هیلاری در سال ۱۹۵۳ صعود شد. اگرچه ۱۷ مسیر به سوی قله اورست گشایش شده است، اما تقریبا همه کوهنوردان از دو مسیر جنوب شرقی از نپال و مسیر شمالی از تبت اقدام به صعود میکنند. اگرچه اکثر کوهنوردان با تجربه اعتقاد دارند که سختی کلی هر دو مسیر تقریبا یکسان است.

در تابستان (فصل بارشهای موسمی)، بارش برف و باران تقریبا هر روز در این منطقه روی می دهد. آتشفشان ها از روی شکلشان هم دسته بندی می شوند. فوران کوه آتشفشان در جمهوری دموکراتیک کنگو سبب شد مردم اطراف به مکان امن بروند. اما در قله اورست، به جز این فصل احتمال بارش کمتر است. بعد از صعود از این قسمت ها یک شیب ۵۰ درجه به قله کوه ختم می شود. دما هوای قله اورست در ماه ژانویه به طور متوسط ۳۶ درجه زیر صفر است و حتی می تواند تا ۶۰- درجه سانتیگراد کاهش یابد.

میانگین دمای قله در جولای ۱۹- درجه سانتیگراد می باشد. در ادامه مسیر قله جنوبی در ارتفاع ۸۷۵۰ متری قرار دارد. در انتهای این گذرگاه، پلکان یا قدم گاه هیلاری به ارتفاع ۱۲ متری قرار دارد. کمپ ۵ یا با حساب بیس کمپ ۶ در ارتفاع ۸۲۳۰ متری قرار دارد. از کمپ ۲ کوهنوردان در طناب ثابت به سمت کمپ سه در ارتفاع ۷۴۷۰ متری می روند. معمولا انسانها بیش از دو تا سه روز نمی توانند این ارتفاع را تحمل کنند. از کمپ سه به چهار کوهنوردان با دو چالش جدید روبرو می شوند: تیغه ژنو و نوار زرد.

تیغه ژنو در سال ۱۹۵۲ توسط سوییسی ها نام گذاری شد. این نام به یک جسد ناشناخته تعلق گرفته است. کوههای کره زمین در حد فاصل چند میلیون سال بهوجود آمدهاند و تمامی آنها بنا به علل مختلف زمینشناسی همواره در حال تغییرشکل هستند. گردنه باد و پل رنگین کمان: درّه ای در جنوب کوه صفّه وجود دارد که اصطلاحاً به آن گردنه باد گفته می شود. وقتی غزنی را آبیاری کرد به جانب غرب دروازه کهنه شهر یا شوسه قندهار متوازی به طرف جنوب به جانب آب ایستاده مقر پیش می رود و در آب ایستاده مقر می ریزد .

مهمترین رودخانههای این شهرستان را رودخانه گدارپهن که از میان شهر میگذرد و مادیان رود که از 10 کیلومتری جنوب کوهدشت میگذرد؛ تشکیل می دهند. آرارات از دو قله تشکیل شده است که رأس این دو حدود 11 کمـ از یکدیگر فاصله دارند. قلۀ مخروطی و پوشیده از برف آرارات بزرگ با 267،4 متر ارتفاع از سطح دشتهای پیرامونش، منظرهای با شکوه دارد. بیشتر آوازه ی این قله به دلیل شکل مخروطی آن بوده که شاید به جرات بتوان گفت زیباترین شکل مخروطی در بین قله های جهان را دارد.

یکی از 20 آتشفشان معروف جهان پاکایا نام دارد. چشمههای آب گرم دماوند بویژه آب گرم لاریجان با خواص درمانی آن معروف است. بعد از قله جنوبی، کوهنوردان یک لبه چاقویی را دنبال می کنند که به نام تراورس کورنس معروف است. اسفندیار حسنی مقدم در مراسم افتتاح سردخانه کشاورزی کوهدشت که امروز ۱۸ بهمنماه برگزار شد، در هفتمین روز از دهه مبارک فجر که به نام انقلاب اسلامی، تکریم مقام زن و تحکیم بنیان خانواده نامگذاری شده است سردخانه ذخیرهسازی و نگهداری محصولات کشاورزی کوهدشت به بهرهبرداری رسید.

در چهار آگوست ما با Satyaخداحافظی کردیم و اون به ما قول داد که اگه تا 10 روز آینده برنگشتیم اعلام خطر کنه و از روی یخچال و تا بیس کمپ پیشرفته تا زیر فیس یخی بیاد . این کمبود فشار هوا تاثیر جدی روی عملکرد صعودکننده می گذارد. در ارتفاع قله اورست تنها یک سوم فشار هوا در مقایسه با سطح دریا وجود دارد. هرچند که فشار ارتفاع در دشوار ترین شرایط قرار دارد.

ارتفاع ۶۵۰۰ متر. شرایط مسیر کم غربی به گونه ای است که در معرض باد نیست. نزدیک به دویست جسد در اورست آرمیده اند. وی یک کوهنورد هندی بود که در سال ۱۹۹۶ در اورست درگذشت. سپس به ایران بازگشت و مدتی در تهران به سر برد و چند ماهی کتابدار رسمی مدرسه شهید مطهری بود. سبلان ، معروفترین و بلندترین کوه این ناحیه از کشور است که با ارتفاع ۴۸۱۱ متر ، سومین قله در ایران از حیث ارتفاع است . در مسیر کمپ آخر تا قله چند کراکس وجود دارد.

حدودا 20 کیلومتر از ماکو تا منطقه مرزی بازرگان فاصله بود هزينه هر سرويس مبلغ 3000 تومان پرداخت شد. سر مجسمه هرکول درسال 1380 کنده و دزدیده شده بود کـه پس از چند سال کشف و دوباره بـه جایگاه اصلی خودش برگشت. از اين جهت بود که شهيد سيد عبدالکريم هاشمي نژاد که خود نيز از محبت هاي آن مادر بهره مند گشته فرمود: اگر ننه جان نبود، آقا نمي توانست اين طور در کارشان موفق باشند و چنين حوزه با عظمتي را اداره کنند.

در این مدت شرپاها و بعضی از کوهنوردان مسیر یخشار خومبو را باز می کنند. از کمپ ۴، کوهنوردان تلاش خود را در نیمه شب آغاز می کنند. دیدن چشمانداز شهر در دل شب لطف زیادی دارد. این همشهری هم گفت که بابا کوهی چشمانداز بهتری به شهر دارد و سری هم به آنجا بزن و جایی را با دست نشان داد که اصلا با تصور من سازگاری نداشت! البته مدت ها بعد آریایی های ایرانی بسیاری از تمدن این اقوام را در قیاس با خودشان به شکل پیشرفته تری تقلید کرده و به تمدن پیشرفته تری نسبت به این اقوام دست یافتند .

چهار تعرض اولیه به پنجشیر به صورتی کاملاً کلاسیک انجام میشود که در آنها ستونی از زره پوشها بعد از بمبارانهای هوایی دست به حمله میزند. ما از ابزارها و شيوههاي ساخت و پرداخت چنين نگارههايي بر روي سنگ آهك كه هنوز پس از 2500 سال بسيار صيقلي و براق هستند، اطلاعي در دست نیست. انگاه سر نخ به دست گرفت و گلوله را از سوراخی به بیرون رها کرد.

دیدگاهتان را بنویسید